Jump to content

Επηρεάζει η οικον. κρίση την ενασχόλησή σας με την ερ.Αστρ;


Bi2L

Έχει επηρεάσει η οικονομική κρίση την ενασχόλησή σας με την ερασιτεχνική αστρονομία;  

150 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Έχει επηρεάσει η οικονομική κρίση την ενασχόλησή σας με την ερασιτεχνική αστρονομία;

    • Ασχολούμαι περισσότερο από όσο πριν
      10
    • Δε την έχει επηρεάσει καθόλου
      18
    • Ασχολούμαι με τον ίδιο ζήλο αλλά έχω περιορίσει τις αγορές μου
      101
    • Αρκετά, πλέον το σκέφτομαι πριν πάω για αστροπαρατήρηση
      22


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα έτος μετά την τελευταία απάντηση. Έκτοτε εφαρμόσθηκε το ενιαίο, η ανεργία έπιασε νέο ρεκόρ και επίκεινται νέες απολύσεις και στο δημόσιο (με πιθανό μαζικό και αιφνιδιαστικό χαρακτήρα όπως φάνηκε από την περίπτωση της κρατικής τηλεόρασης), τα κατεβασμένα ρολά επίσης. Όσοι δεν έχασαν την δουλειά τους δουλεύουν διπλά προκειμένου να καλύψουν τα κενά των απολυμένων ή συνταξιοδοτημένων και αυτό για τα μισά χρήματα και τους διπλάσιους φόρους/ χαράτσια, για να αγοράσουν αναγκαία προϊόντα στην ίδια ή μεγαλύτερη τιμή από ότι πριν μερικά χρόνια. Λιγότερα χρήματα, λιγότερος χρόνος, λιγότερος ύπνος, λιγότερη διάθεση, περισσότερη κόπωση, περισσότερο άγχος, περισσότερη αγωνία, περισσότερη σύγχυση, περισσότερο αίσθημα ματαιοπονίας, περισσότερη ανία.

 

Δεν ξέρω αν είναι καλό να ξύνουμε πληγές (οι χειρουργοί λένε ναι, αρκεί να χρησιμοποιούμε αποστειρωμένα εργαλεία) αλλά μαζί με αυτά, ακόμη και η χαμηλή συμμετοχή εδώ με κάνει να πιστεύω πως θα είχαμε κάπως άλλα αποτελέσματα αν σήμερα γινόταν αυτή η δημοσκόπηση.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα έτος μετά την τελευταία απάντηση. Έκτοτε εφαρμόσθηκε το ενιαίο, η ανεργία έπιασε νέο ρεκόρ και επίκεινται νέες απολύσεις και στο δημόσιο (με πιθανό μαζικό και αιφνιδιαστικό χαρακτήρα όπως φάνηκε από την περίπτωση της κρατικής τηλεόρασης), τα κατεβασμένα ρολά επίσης. Όσοι δεν έχασαν την δουλειά τους δουλεύουν διπλά προκειμένου να καλύψουν τα κενά των απολυμένων ή συνταξιοδοτημένων και αυτό για τα μισά χρήματα και τους διπλάσιους φόρους/ χαράτσια, για να αγοράσουν αναγκαία προϊόντα στην ίδια ή μεγαλύτερη τιμή από ότι πριν μερικά χρόνια. Λιγότερα χρήματα, λιγότερος χρόνος, λιγότερος ύπνος, λιγότερη διάθεση, περισσότερη κόπωση, περισσότερο άγχος, περισσότερη αγωνία, περισσότερη σύγχυση, περισσότερο αίσθημα ματαιοπονίας, περισσότερη ανία.

 

Δεν ξέρω αν είναι καλό να ξύνουμε πληγές (οι χειρουργοί λένε ναι, αρκεί να χρησιμοποιούμε αποστειρωμένα εργαλεία) αλλά μαζί με αυτά, ακόμη και η χαμηλή συμμετοχή εδώ με κάνει να πιστεύω πως θα είχαμε κάπως άλλα αποτελέσματα αν σήμερα γινόταν αυτή η δημοσκόπηση.

 

Συμφωνώ...

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου.

 

Καθημερινά ρίχνω μια ματιά στο AstroVox και διαπιστώνω πως οι περισσότεροι δεν έχουν τη διάθεση να γράψουν έστω και μια λέξη...

 

Η διάθεσή μας έχει πέσει κατακόρυφα. Εγώ πάντως εξακολουθώ να ξεχνιέμαι λίγο κάτω από τον έναστρο καλοκαιρινό ουρανό, να αναπολώ παλιές καλές στιγμές και μέσα στη γενικότερη απαισιοδοξία να ελπίζω για κάτι καλύτερο στα επόμενα χρόνια...

 

Δημήτρης

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως θα έλεγα ότι ασχολούμαι περισσότερο από πριν! Βλέπετε, η κρίση έχει και τα καλά της: Λιγότερη δουλειά, περισσότερος χρόνος για το "άθλημα"! Άσε που πράγματι ξεχνιέσαι από τα προβλήματα με το να κολυμπάς στα άστρα, άρα μάλλον θα έπρεπε να ασχολούμαστε όλοι μας περισσότερο... Τώρα όσον αφορά τις αγορές... άστα να πάνε...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ερασιτεχνική αστρονομία ΔΕΝ ειναι συμβατή με τον σύγχρονο τρόπο ζωής ειδικά στις μεγαλουπόλεις. Ο βαθύς ουρανός ειναι απροσπέλαστος, τους πλανήτες μπορείς να τους δεις, αν μπορεις καλά και αυτούς με τόσο μπετόν που βράζει όλη νύχτα, πριν τα μεσάνυχτα γιατι την άλλη μέρα ξυπνάς να πας στη δουλειά.... Χιλιάδες για εξοπλισμό που ανακαλύπτεις πως τον έχεις χρησιμοποιήσει 1-2 φορές ή και καθόλου! Περιμένεις 1 σαββατοκύριακο το μήνα που την Παρασκευή εισαι τοσο κουρασμένος από την εργάσιμη βδομάδα που δεν μπορείς να παρατηρήσεις και σου μένει ένα Σάββατο που στην σπάει ο καιρός ή το seeing ειναι χάλια...

Συνεπώς αν έχεις την ατυχία, που έχουν όλο και περισσότεροι συμπολίτες μας, να είσαι άνεργος μπορεί να έχεις και περισσότερο χρόνο να ασχοληθείς με την ερασιτεχνική αστρονομία... το θέμα ειναι αν έχεις και την ψυχολογία...

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η έλλειψη ελεύθερου χρόνου για όσους διαμένουν στις μεγαλουπόλεις-τσιμεντουπόλεις. Δεν υπάρχει χρόνος να αφιερώσει κανείς στο χόμπι λόγω πολλών παραγόντων όπως δουλειά, οικογενειακές υποχρεώσεις...Μόνο όσοι έχουν αστεροσκοπείο στο σπίτι τους μπορούν να απολαύσουν το χόμπι έστω και στο λίγο χρόνο που έχουνε. Τώρα η οικονομική κρίση σημαίνει πολύς κόσμος χωρίς δουλειά οπότε μένει χρόνος ελεύθερος που όμως γεμίζει με άλλες δραστηριότητες όπως οικογενειακές, τρέξιμο να ξαναβρείς δουλειά...

 

Νομίζω η ερασιτεχνική αστρονομία απολαμβάνεται περισσότερο από εργένηδες, συνταξιούχους και γενικά ανθρώπους που δεν έχουνε πολλές υποχρεώσεις..Η οικονομική κρίση δεν τους πτοεί και πάντα βρίσκουν το χρόνο να ασχοληθούν. Από την άλλη υπάρχει και η κατηγορία αυτών που έχουνε ξεπεράσει το μέτρο και το πάθος έχει γίνει εξάρτηση..

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μεγαλύτερο πρόβλημα στο άθλημα δεν είναι ο εξοπλισμός. Αυτόν σιγά- σιγά τον αποκτάς. Το πρόβλημα είναι ότι η ερασιτεχνική αστρονομία (έτσι τουλάχιστον όπως την ασκούμε οι περισσότεροι) είναι άρικτα συνδεδεμένη με το αυτοκίνητο. Χωρίς αυτοκίνητο δεν είναι δυνατόν οι περισσότεροι από εμάς να κάνουμε αστροπαρατίριση διότι με αυτό μεταφέρουμε τον εξοπλισμό μας. Όμως ολοένα τα πράγματα ζορίζουν οικονομικά και οι μετακινήσεις είναι πλέων κόστος μετρήσιμο και σημαντικό. Ο εφιάλτης μου είναι ότι θα φτάσει μία μέρα ή μάλλον μία νύχτα που δεν θα έχω πια λεφτά για βενζίνη να πάω από την Σαρωνίδα έστω μέχρι το Σούνιο. Τι θα γίνει τότε;

Προσωπικά πιστεύω ότι από την κρίση δεν θα βγούμε, αλλά αντιθέτως κάθε χρόνο θα είναι και χειρότερα. Ποιο θα είναι το μέλλον της ερασιτεχνικής αστρονομίας σε ένα αυριανό κόσμο δίχως ΙΧ ;

Νομίζω ότι ενώ κάποιοι καλομαθημένοι σαν εμάς θα κλαίμε την κακιά μας μοίρα, κάποιοι άλλοι νεότεροι θα παίρνουν μικρά φτηνά και ελαφριά τηλεσκόπια (σαν το πρώτο μου το SW 114 με την τρεμάμενη ισημερινή στήριξη) ή το πολύ 150 χιλιοστά νευτώνεια σε μικρές ισημερινές στηρίξεις πού είναι ελαφριές τρεις φακούς και ένα Barlow θα ανεβαίνουν στα ΚΤΕΛ ή στα τραίνα και για λίγες μέρες με ένα αντίσκηνο θα δραπετεύουν από την κόλαση της Αθήνας, ανακαλύπτοντας την μαγεία του νυχτερινού έναστρου ουρανού. Στο κάτω κάτω της γραφής δεν είναι η άσκηση της ατροπαρατήρησης άρικτα συνδεδεμένη με την διάμετρο.

Εν τέλη βλέπουμε ότι η οικονομική κρίση και βαίβεα μας επηρεάζει αλλάζοντας με τρόπο καταλυτικό ακόμα και το πώς σκεφτόμαστε. Προσωπικά ασκούμε για το χειρότερο ούτως ώστε να μην μου κακοπέσει που θα ξαναφορεθώ με το μικρό νευτώνειο παρέα με τους νεότερους στα ΚΤΕΛ ή στα τραίνα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο ΚΤΕΛ δυσκολα μπαινουν τηλεσκόπια ενώ στα τραίνα... Θα έλεγα ποια τραίνα; Το νεοελληνικό αντισιδηροδρομικό κράτος του "όλα στο ΙΧ" έχει ως γνωστόν διαλύσει και τον σιδηρόδρομο... Στην Πελοπόννησο έκλεισε ο σιδηρόδρομος, ενώ ο "PROASTIAKOS" (κιτσαριο ονομασια κι αυτή με τα γράμματα του λατινικού αλφαβήτου) δεν ειναι καν σιδηρόδρομος με την κλασσικη έννοια του όρου (δεν έχει σκευοφόρο να βάζεις ογκώδη αντικείμενα, δεν έχει Α και Β θέση και δεν έχει καν αριθμημένες θέσεις όπου προλάβει ο καθένας). Το παλιό μου Celestron 8 το είχα μεταφέρει από την Αθήνα στην Καλαμάτα στη σκευοφόρο αυτοκινητάμαξας κάποτε...
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περιμένεις 1 σαββατοκύριακο το μήνα που την Παρασκευή εισαι τοσο κουρασμένος από την εργάσιμη βδομάδα που δεν μπορείς να παρατηρήσεις και σου μένει ένα Σάββατο που στην σπάει ο καιρός ή το seeing ειναι χάλια...
Το συγκεκριμένο θέμα το έχω αντιμετωπίσει πάρα πολλές φορές και ειδικότερα τον τελευταίο καιρό. Τις Παρασκευές είμαι εξαντλημένος και όταν πηγαίνω για παρατήρηση δεν το ευχαριστιέμαι, ενώ το Σάββατο που έχω λιγάκι ελεύθερο χρόνο ή θα έχει Σελήνη ή θα έχει κακό καιρό γενικότερα (συννεφιά, αέρας, σκόνη κτλ). Η δουλειά έχει πλέον συσσωρευτεί σε λίγα άτομα οι οποίοι είμαστε οι τυχεροί της όλης ιστορίας (οξύμωρο σχήμα).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 8 έτη αργότερα...

Μετά από δέκα χρόνια... Ποιος θα το περίμενε ότι θα έχουμε περάσει και υγειονομική κρίση που τάραξε τα νερά στην αγορά συν ένα πόλεμο τώρα που ήρθε να τα ισοπεδώσει όλα... Έβλεπα σήμερα οι Delos έφτασαν τα 530 ευρώ - κοντεύουν να φτάσουν την τιμή που είχαν οι Ethos πριν την covid-19. Όλα έχουν πάει 30% πάνω και το βλέπω να μένει..

Αλλά τι να πεις... Μπροστά στην ανθρώπινη δυστυχία στις εμπόλεμες ζώνες αυτό δεν είναι τίποτα..

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα σε ολα τα μελη.Σιγουρα τα τελευταια  χρονια ολοι ηρθαμε αντιμετωποι με πρωτογνωρες καταστασεις, που μας επηρεασαν ολους.Και οπως δειχνει αυτες  οι  καταστασεις  θα συνεχιστουν.ομως ας εχουμε κατα νου  το εξης -αν πραγματικα αγαπουμε αυτο που κανουμε παντα η λυση θα βρισκεται ,η βοηθεια που θα εχουμε και θα δινουμε σε αλλα μελη η συνεργασια μεταξυ μας σε πολλα θεματα θα μας  δινει δυναμη να συνεχισουμε.Υγεια σε ολους και στους δικους σας καλη δυναμη και υπομονη .Ευχομαι σε ολους ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ.

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά και χαρά σας.

Η απάντησή μου στο ερώτημα που ετέθη, είναι λακωνική: <ΕΤΕΡΟΝ ΕΚΑΤΕΡΟΝ>.

Σας εύχομαι καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης