Jump to content

Επιτέλους έφτασε η ώρα!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακολουθώ και διαβάζω το forum εδώ και αρκετό καιρό αλλά είναι η πρώτη μου δημοσίευση.

Είμαι λάτρης του νυχτερινού ουρανού από παιδί με απλά μέσα, στην αρχή απλή παρατήρηση και αργότερα με κυάλια και πλέον έφτασε η ώρα να αποκτήσω το πρώτο μου τηλεσκόπιο!!!

Θεωρήστε με λοιπόν αρχάριο και πρωτάρη αλλά ιδιαίτερα διψασμένο για το χώρο της ερασιτεχνικής αστρονομίας και αστροπαρατήρησης.

 

Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου μια διαφημιστική καταχώρηση σε κάποιο έντυπο για το ΕΤΧ-90AT της Meade. Θα ήθελα τη γνώμη και την εμπειρία όσων έχουν το συγκεκριμένο μοντέλο ή γνωρίζουν γι' αυτό. Στο site της εταιρείας είδα και μεγαλύτερα μοντέλα όπως το ETX-105EC & 125EC αλλά δεν ξέρω από πλευράς δυνατοτήτων τι να επιλέξω.

Παρακαλώ για τη βοήθεια σας.

 

Ευχαριστώ Μιχάλης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιχάλη γεια σου και καλώς ήλθες και ουσιαστικά στο φόρουμ μας!

 

Έχω το ETX-105AT (~ 4”). Όταν το αγόρασα, το προτίμησα σε σχέση με το ΕΤΧ-90ΑΤ, γιατί έχει λίγο μεγαλύτερη διάμετρο και άρα συλλέγει λίγο περισσότερο φως, ενώ παράλληλα παραμένει φορητό, αν σε ενδιαφέρει το τελευταίο. Πολύ καλό στη Σελήνη, τους πλανήτες και τους διπλούς αστέρες, στην διάμετρό του.

 

Σήμερα χρησιμοποιώ ως τηλεσκόπιο πρώτης επιλογής ένα dobsonian 10”, ενώ χρησιμοποιώ το ΕΤΧ σε ειδικές περιπτώσεις.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο ποιο μεγάλο τόσο ποιο καλά θα σου έλεγα να πάρεις το ETX-125, ο φίλος ο Ηλίας Χασιώτης έχει κάνει θαύματα με αυτό!!!! είναι ένα τηλεσκόπιο που θα το αγαπήσεις και θα μπορείς να κάνεις πολύ καλή φωτογράφηση πλανητών και σελήνης βέβαια για αντικείμενα βαθύ ουρανού δεν θα έλεγα λόγο μεγάλου F (εστιακού λόγου)!!! Αλλά είναι ένα τηλεσκόπιο που θα το αγαπήσεις στα σίγουρα λόγο και ευκολίας στησίματος (καταδρομικό).

 

Δές αν θέλεις μερικές εικόνες του Ηλία μας!!!

 

http://www.astrochas.coo.gr/

 

είναι ένα άτομο που θαυμάζω για αυτά που έχει κάνει!!!

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας τελικά νομίζω πως θα καταλήξω και εγω στο ΕΤΧ-125. Είδα τις φωτογραφίες του κ. Χασιώτη και είναι πράγματι αριστουργηματικές.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού λοιπόν ενδιαφέρεσαι ιδιαίτερα για την σειρά ΕΤΧ, ρίξε μια ματιά σε ένα από τα πιο κατάλληλα sites για αυτά τα τηλεσκόπια, και θα βρεις πλήθος πληροφοριών σχετικά με τις δυνατότητες τους, τυχόν βελτιώσεις, αξεσουάρ κλπ: http://www.weasner.com/etx/menu.html

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Μιχαηλ γεια σου κ απο μενα.Νομιζω πως εχεις πεσει στην παγιδα που ειχα πεσει κι εγω οταν για πρωτη μου φορα ειδα σε διαφημιστικο τα ETX.Δε λεω ορθως σε συμβουλεψαν τα παιδια για το 125.Ειναι το καλυτερο απο αυτα που αναφερεις.Εχει ομως δυο μεγαλα ελαττωματα.Ειναι μικρο (5 ιντσες) κ δινεις τα περισσοτερα χρηματα για τον υπολογιστη που εχει ο οποιος για μενα ειναι αχρηστος.Εφοσον παρατηρεις εδω κ καιρο με γυμνα ματια κ με κιαλια εχεις εμπειρια.Δεν το χρειαζεσαι.Με αυτα τα χρηματα που σκεφτεσε να δωσεις μπωρεις να παρεις ενα αλλο τηλεσκοπιο μεγαλυτερου ανοιγματος.(οσο ποιο μεγαλο το ανοιγμα τοσο μεγαλητερη η φωτοσυλλεκτικοτητα του τηλεσκοπιου αλλα κ ποιο δισχρηστο)Απο 8 ιντσες(η καλυτερη διαμετρος για μεταφορα) πανω σε μια καλη ησιμερηνη στηριξη(π.χ.HEQ5) εως 12 ιντσες πανω σε στηριξη dobsonian.Ψαξε λιγο ακομη πριν αγορασεις.

Κ το κυριοτερο επικοινωνησε με καποιο απο τα μελη του φορουμ που μενει κοντα σου να κανονισεις να βρεθειτε ενα βραδυ.Ετσι θα βγαλεις τα δικα σου συμπερασματα που θα ειναι κ τα ποιο ασφαλη.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Παναγιώτη σε ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση σου. Ίσως τελικά να πρέπει πρώτα να δοκιμάσω το ΕΤΧ και μετά να αποφασίσω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αλλά τα μεγάλα θέλουν χώρο!!!! και χρόνο τοποθέτησης!!! και αν θέλει επίσης να κάνει κάνεις μετά φωτογράφηση θέλει να έχει το σύστημα του και computer. είμαι πάντα της άποψης να παίρνουμε κάτι σύμφωνα με τις χρηματικές μας δυνατότητες και τον χώρο στον οποίο τελικά θα το χρησιμοποιούμε και το τι τελικά θέλουμε να κάνουμε με το τηλεσκόπιο π.χ. παρατήρηση μόνο ή και φωτογράφηση.

 

Φιλικά Γιώργος

ΥΓ. η τελική απόφαση είναι δική σου!!! :wink:

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργη ,φωτογραφιση μπορει να κανει και με χειροκινητη οδηγηση!

Ειναι μαλιστα ακριβεστατη!!!

Δε ξερω αν ειδες τη δημοσιευση για το autoguide της Heq5.

Προχωραει καλα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λόγω φωτορύπανσης στην περιοχή της Αθήνας, ένα πλεονέκτημα που θα ήθελα να έχει το τηλεσκόπιο που θα επιλέξω, εκτός σαφώς των αξιοπρεπών τεχνικών χαρακτηριστικών και δυνατοτήτων του για αρχή τουλάχιστον, είναι σίγουρα αυτό της εύκολης μεταφοράς του.

Νομίζω λοιπόν (χωρίς ακόμα βέβαια να το έχω δεί σε φυσικό μέγεθος) ότι το ΕΤΧ με καλύπτει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης