Jump to content

Τι θα λέγατε σε έναν εξωγήινο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως δεν τον ενδιαφέρει και τόσο το πόση φυσική ξέρουμε, αλλά και το τί πνέυμα έχουμε? Με το παράδειγμα του γραμμικού τρόπου σκέψης υποτιμούμε τον άνθρωπο και κατ'εμέ δεν είναι σωστό. Όπως και το να παρομοιάζουμε τους ανθρώπους με ζώα ή ακόμη χειρότερα έντομα. Διαφορετικός τρόπος σκέψης ναι, άλλα ήθη ναί, αλλά στην τελική και ένας εξωγηίνος που προέρχεται από κάποιον πλανήτη δεν θα είναι τόσο διαφορετικός απο εμάς λόγω των πραγμάτων που τον συνδέουν με την εξέλιξη και των δικών του εμπειριών πάνω στον πλανήτη του. Και η ερώτηση αυτή υποννοεί οτι για να ρωτήσουμε κάτι κάποιον εξωγηίνο θα μπορούσαμε κάπως να συννενοηθούμε ακριβώς για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω. Εάν υπάρχει κάποια άλλη μορφή ζωής, ενεργειακή ή δεν ξέρω τί δεν νομίζω οτι αφορά το παρών θέμα μιάς και εκεί μιλάμε για κάτι τελείως διαφορετικό που έτσι και αλλιώς ούτε αυτό θα καταλάβαινε τη δική μας ύπαρξη ούτε εμείς την δική του.

 

Επίσης κάποιοι επιστήμονες τα ισοπεδώνουν όλα με παραδείγματα τέτοια εξομοιώνοντας έναν εξωγηίνο με τον Θεό. Εξού υπάρχει και ολόκληρη θρησκέια - αίρεση για αυτό το θέμα. Έτσι ουσιαστικά όμως υποτιμάμε τον άνθρωπο που δεν είναι τόσο χαζός όσο υποννοείται στα παραδείγματα. Σϊγουρα βέβαια απέχουμε και αρκετά απο το να γίνουμε καλύτεροι, αλλά δεν θα το έλεγα αυτό για ολόκληρη την ανθρωπότητα καθώς υπάρχει π.χ και ένας Γκάντι και ένας οποιοσδήποτε άνθρωπος που είναι ανώτερος ηθικά και πνευματικά. Και η δική μου γνώμη που την έχω εκφράσει στο παρελθόν τέινει στο παράδειγμα του ζωολογικού κήπου, που όμως έχει ατυχές τίτλο, όπου ένας ή περισσότεροι εξωγηίνοι πολιτισμοί πιό εξελιγμένοι είτε επιστημονικά είτε πνευματικά είτε και τα δύο, παρακολουθούν άλλους και μπορεί να παρεμβαίνουν κιόλας.

 

Σε έναν τέτοιο εξωγηίνο λοιπόν θα είχα πολλές ερωτήσεις να του κάνω. Θεολογικές, επιστημονικές, περιέργειας για τον κόσμο του και άλλες.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μήπως δεν τον ενδιαφέρει και τόσο το πόση φυσική ξέρουμε, αλλά και το τί πνέυμα έχουμε? Με το παράδειγμα του γραμμικού τρόπου σκέψης υποτιμούμε τον άνθρωπο και κατ'εμέ δεν είναι σωστό. Όπως και το να παρομοιάζουμε τους ανθρώπους με ζώα ή ακόμη χειρότερα έντομα. Διαφορετικός τρόπος σκέψης ναι, άλλα ήθη ναί, αλλά στην τελική και ένας εξωγηίνος που προέρχεται από κάποιον πλανήτη δεν θα είναι τόσο διαφορετικός απο εμάς λόγω των πραγμάτων που τον συνδέουν με την εξέλιξη και των δικών του εμπειριών πάνω στον πλανήτη του. Και η ερώτηση αυτή υποννοεί οτι για να ρωτήσουμε κάτι κάποιον εξωγηίνο θα μπορούσαμε κάπως να συννενοηθούμε ακριβώς για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω. Εάν υπάρχει κάποια άλλη μορφή ζωής, ενεργειακή ή δεν ξέρω τί δεν νομίζω οτι αφορά το παρών θέμα μιάς και εκεί μιλάμε για κάτι τελείως διαφορετικό που έτσι και αλλιώς ούτε αυτό θα καταλάβαινε τη δική μας ύπαρξη ούτε εμείς την δική του.

 

Επίσης κάποιοι επιστήμονες τα ισοπεδώνουν όλα με παραδείγματα τέτοια εξομοιώνοντας έναν εξωγηίνο με τον Θεό. Εξού υπάρχει και ολόκληρη θρησκέια - αίρεση για αυτό το θέμα. Έτσι ουσιαστικά όμως υποτιμάμε τον άνθρωπο που δεν είναι τόσο χαζός όσο υποννοείται στα παραδείγματα. Σϊγουρα βέβαια απέχουμε και αρκετά απο το να γίνουμε καλύτεροι, αλλά δεν θα το έλεγα αυτό για ολόκληρη την ανθρωπότητα καθώς υπάρχει π.χ και ένας Γκάντι και ένας οποιοσδήποτε άνθρωπος που είναι ανώτερος ηθικά και πνευματικά. Και η δική μου γνώμη που την έχω εκφράσει στο παρελθόν τέινει στο παράδειγμα του ζωολογικού κήπου, που όμως έχει ατυχές τίτλο, όπου ένας ή περισσότεροι εξωγηίνοι πολιτισμοί πιό εξελιγμένοι είτε επιστημονικά είτε πνευματικά είτε και τα δύο, παρακολουθούν άλλους και μπορεί να παρεμβαίνουν κιόλας.

 

Σε έναν τέτοιο εξωγηίνο λοιπόν θα είχα πολλές ερωτήσεις να του κάνω. Θεολογικές, επιστημονικές, περιέργειας για τον κόσμο του και άλλες.

 

 

Τι σημαίνει ανώτερος ηθικά και πνευματικά? Και για ποιο λόγο να είναι κάποιος ανώτερος ηθικά και πνευματικά? Ακόμα δηλαδή και εάν θεωρήσουμε μια βάση για την ηθική.

 

Whatever, δεν θέλω να χαλάσω την συζήτηση για αυτό απλά θα πω πως τα όσα γράφεις θα μπορούσαν να συζητηθούν στο πεδίο της φιλοσοφίας. Γενικά πάντως διαφωνώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι περισσότεροι άνθρωποι νομίζω συμφωνούν στο τί είναι καλό και ηθικό συν οτι έχουμε και έμφυτη άισθηση για το τι είναι καλό. Ας μήν συζητήσουμε για τις περιπτώσεις που δεν ακολουθούν τον κανόνα γιατί εκεί παίζουν διάφοροι παράγοντες. Ακόμη και χιλιάδες χρόνια πρίν που τα στανταρντ ήταν διαφορετικά, ακόμη και τότε υπήρχε η γνώση του καλού και του κακού ώς πράξεις. Οπότε ας μήν φοβόμαστε να πούμε τι είναι ανώτερο και καλύτερο, δεν είναι κάποιο ταμπού. Τώρα άν έρθει κάποιος εξωγηίνος και μας λέει οτι είναι καλό να μας βαράει με το λέιζέρ του του τότε εκεί θα διαφωνήσουμε άρδην και θα παίξουμε και διαπλανητικό ξύλο.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρομαι πολυ που η κουβεντα αποκτα (δειλα-δειλα) καποιο επιπεδο.

ΟΧΙ επιπεδο ευφυιας αλλα αυτοκριτικης. Και αυτοκριτικη μπορει να κανει ο καθενας

απο την στιγμη που απολαμβανει/υποφερει την ιδια (ανθρωπινη) κοινωνια !

 

Καταρχην, ΚΑΝΕΙΣ δεν ειπε οτι ενας εξωγηινος θα εχει καποιου ειδους Ηθικη.

Δεν χρειαζεσαι ηθικη για να αναπτυξεις υπερτεχνολογια. Μονο αντιληψη και

αναλυτικη/αφηρημενη σκεψη. Οι πιθανοτητες ειναι οτι καποιοι εξωγηινοι ΙΣΩΣ

εχουν αναπτυξει καποια Ηθικη. Αλλα ... ειναι μια Ηθικη με αυτους στο κεντρο

(οπως η δικη μας) η με αυτους στην περιφερεια (και την ανιδιοτελεια στο κεντρο) ?

 

Τεραστιο το ερωτηματικο (εδω) ....

 

Το οτι μοιραζομαστε τους ιδιους φυσικους νομους και σταθερες ΔΕΝ προκρινει

μια εξελιξη που περασε, ντε και καλα, μεσα απο Πλατωνες, Σωκρατηδες και

Αριστοτεληδες. Καλιστα, η υπερτεχνολογια μπορει να συμβαδιζει με μια

κοινωνια κυψελης (οπως αυτης των μυρμηγιων) οπου εκει δεν χρειαζεται

ουτε ψηγμα φιλοσοφικης ενατενισης. Ολοι υπηρετουν εναν σκοπο : την

εξαπλωση και ευρωστια της κυψελης. Η υπερτεχνολογια βοηθα προς αυτη

την κατευθυνση (περιπου το σεναριο που φοβαται και ο Hawking).

 

Oι εννοιες του Καλου και Κακου ειναι η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ οπτικη πανω στην μακροημερευση

και συνοχη της κοινωνιας που υπαρχουμε. Εαν ΔΕΝ ζουσαμε σε κοινωνιες (για να

προστατευθουμε) δεν θα υπηρχε σημειο αναφορας για το καλο η κακο των πραξεων

μας. Και αν ειναι να κοιταξουμε στην φυση (ζουγκλα) οντως δεν υπαρχει τετοιο θεμα.

Επειδη εχουμε κοινωνιες αναπτυξαμε ηθικους κωδικες ωστε το ατομο να μην

κλονιζει συνεχεια τις δομες της κοινωνιας. Γιατι ? .... Γιατι υποθετουμε οτι

μεσα απο την σταθεροτητα της κοινωνικης συνοχης θα βρει ΚΑΙ το ατομο

καταφυγιο, νοημα και ολοκληρωση. Ομως ειμαστε πολυ μακρια (παρα πολυ μακρια)

απο το να εξασφαλιζει η κοινωνια προστασια και ευημερια στο ατομο. Μεχρι στιγμης,

το ατομο εξασφαλιζει συνοχη στην κοινωνια (και οτι παιρνει ειναι προσκαιρο και

περιστασιακο μεσα απο θεσμους που ευνοουν το κερδος και οχι το ηθος).

 

Αρα το Καλο και Κακο, δεν ειναι μια παγιωμενη κατακτηση αλλα μια διαρκης ανηφορα

με ολιγον ασαφες τερμα(-κορυφη). Οταν/εαν η Ηθικη γινει κατι σαν πρωτεινη στο

DNA μας ... τοτε να μιλησουμε (και απαιτησουμε) Ηθικη απο το συμπαν.

Αλλα, μεχρι τοτε ..... ΑΝΗΦΟΡΑ (και δακρυα) και αβεβαιοτητα.

 

Οσον αφορα την αντιληψη, την ανθρωπινη αντιληψη ...

ΕΥΤΥΧΩΣ μοιραζομαστε καποια κοινα στοιχεια με τους εξωγηινους.

Γιατι το συμπαν θα συμπεριφερθει με τον ιδιο ακριβως τροπο αν πηδηξεις απο μια

σκαλα η απο εναν 100οροφο ουρανοξυστη (αναλογα τον πλανητη και την βιοσφαιρα).

Αρα, και ο εξωγηινος εχει πραγματα που φοβαται (αν ειναι απο οργανικη υλη !!!)

Ομως, ειλικρινα τωρα .... αυτο αποτελει προκριμα για να συννενοηθουμε ?

Ποσο μπορει να συννενοηθει ενας Aυστραλοπιθηκος με εναν Homo Sapiens ?

Γιατι ΑΥΤΗ ειναι η διαφορα με εναν πολιτισμο που βρισκεται 3.5 εκατομμυρια ετη

μπροστα (σε γνωστικη κλιμακα). Ισως πολυ περισσοτερο, αφου ΗΔΗ εμεις μεσα

στον 20 αιωνα καναμε αλματα που δεν ειχαμε κανει 5000 χρονια πριν.

Τι αλματα (πολιτισμικα, τεχνολογικα, ψυχοσυναισθηματικα) εχει κανει ενα ον

που βρισκεται εκατομμυρια χρονια μπροστα σε εποπτειες (παντος ειδους ?)

 

Οποτε, η πεποιθηση οτι μια αντιληψη (οποιουδηποτε οντος) ωφειλει να μετραει

με θαλλασες και ανεμους την αποσταση μεχρι το φεγγαρι, γιατι εμεις καταστησαμε

εαυτους δεινοτατους θαλλασοπορους, ειναι ολιγον ριψοκινδυνη. Διαφορετικη

αντιληψη του κοσμου, διαφορετικη προσεγγιση και διαφορετικες (εως ανηκουστες)

μεθοδοι επιλυσης. Ποσο διαφορετικες .... μενει να δουμε καποια στιγμη στο μελλον

(αν υπαρχουν εξωγηινοι ...).

 

Οσον αφορα το θεμα των θρησκειων ...

Το εγραψα και σε αλλο ποστ. Ειναι εντελως ανωριμες και παιδαριωδεις οι θρησκειες

απο την στιγμη που υποσυνειδητα μεταθετουν την ελευθερια και ευθυνη επιλογων

απο το ατομο στο υπερπεραν. Οποτε φαινομενα Γκαντι κλπ, ειναι μια αχνη ενδειξη

προς τα που θελουμε να κινηθουμε (καποιοι απο εμας) και ΟΧΙ προς τα που τεινει η

συλλογικη συνειδηση 7 δις ψυχων. Η Ωριμοτητα προυποθετει Ελευθερια και

η Ελευθερια προυποθετει Οριζοντα Συνειδησης. Hardly the case, today ... !

 

(sorry για το "σεντονι" .... αλλα νομιζω οτι η Επαφη ειναι πρωτιστως φιλοσοφικη αναζητηση )

I''m the least significant timeline of all timelines.

Yet ... I''m the only timeline possible to me !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπαρχει πολλη σε αυτη την ωραια συζητηση το θεμα του ποσο εξελιγμενη θα ειναι,αυτο για μενα δεν πεζει καμια σημασια οσο αναφορα μια επαφη,οσο εξελιγμενοι και να ειναι καποιοι σ αυτο εδω το συμπαν,αυτη η εξελιξη τους θα προκιπτη απο δυο λογικες, ή θα εξελιχτηκαν με τα χρονια, ή δεν θα χρειαζοντε την εξελιξη γιατι ετσι θα ειναι η φυση τους,αν ειναι το πρωτο τοτε η ιστορια τους θα εχει κοινα στοιχεια με την δικια μας γιατι αν ανατρεξουν πισω θα δουν οτι και αυτοι καποτε χεχε καταλαβαινετε,τωρα αν ειναι το δευτερο τοτε νομιζω θα μεινουν τοσο εκπληκτοι για εμας οσο και μεις γι αυτους.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σταυρο

 

Η εξελιξη ΔΕΝ ειναι επιλογη των βιολογικων οντων, ειναι αναγκη.

Ειναι αναποφευκτη διαδικασια απο την στιγμη που βρισκονται μεσα

στις αντιξοοτητες του περιβαλλοντος χωρου. Δεν μπορω να αντιληφθω

καποιον χωρο, τοσο ευνοικο ωστε να επιτρεψει σε καποιο πλασμα να ΜΗΝ

εξελιχθει. Τιποτα να μην κανεις και απλα να κοιτας ... παλι εξελισσεσαι.

 

Αρα η εξελιξη ΕΙΝΑΙ ταυτοσημη με την φυση ενος (βιολογικου) οντος.

Δεν γινεται το ενα χωρις το αλλο.

 

Τωρα ...

αν υπαρχουν οντα που, μετα απο μια παροδο εκατομμυριων ετων, επιλεξουν

να μην καλπαζουν στο μονοπατι της ερευνας και γνωσης, αυτο ειναι ενα

εντελως ξεχωριστο θεμα (και λιγο απιθανο, αφου η γνωση φερνει "διψα").

I''m the least significant timeline of all timelines.

Yet ... I''m the only timeline possible to me !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η τεχνολογικη εξελιξη εξαρτάται κυρίως (κατα την άποψή μου) απο το κοινονικοπολιτικό σύστημα. Επομένως, θα έλεγα πως δεν είναι αναπόφευκτη για ένα πλάσμα με νόηση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα ρώταγα έναν εξωγήινο, αν και στον δικό τους πλανήτη, το πιο σημαντικό από όλα που υπάρχουν, είναι όπως και στον δικό μας. Ο έρωτας.

 

Ξανά επανέρχομαι και επιμένω στην παραπάνω θεμελιώδη (για εμένα ερώτηση).

Μέχρι στιγμής τα όποια σχόλια για το τι θα ρώταγα ένα εξωγήινο ήταν ειρωνικά . Όμως σας ρωτάω και θέλω να μου απαντήσετε ειλικρινά.

Στα αλήθεια πιστεύεται ότι εμείς τώρα θα υπήρχαμε, και θα συζητούσαμε αυτά τα πράγματα, αν κάποια άλλα ανθρώπινα πλἀσματατα, τα οποία έζησαν χιλιάδες χρόνια πριν από εμάς δεν έδιναν την πρέπουσα σημασία στον έρωτα;

Όχι απλά του έδιναν αλλά τον έκαναν ακόμα και θεό.

Μοιραίως λοιπόν όταν βρεθούμε απέναντι σε έναν εξωγήινο, βρισκόμαστε απέναντι και με κάποιον πολιτισμό.

Άν όμως και σε αυτούς ο πυρήνας του πολιτισμού τους ήταν ο έρωτας τότε δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύεις ειλικρινά οτι ο πολιτισμός μας δίδει την πρέπουσα σημασία στον έρωτα?

 

Και έστω, οτι είναι έτσι. Δεν έχουμε να φοβηθούμε απο αυτούς (τους εξωγήινους) τη στιγμή που τρέμουμε τους δικούς μας (τους γήινους)?

 

Κάποιος έγραψε προηγούμενα για τον αντίστοιχο εξωγήινο Κορτέζ.. Εύστοχο κατα τη γνώμη μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λυπάμαι να βλέπω ειλικρινά αυτή την πτώση επιπέδου στο φόρουμ... Τώρα δηλαδή παίρνεις στα σοβαρά την απόπειρα διαγαλαξιακής αναπαραγωγής; ΕΛΕΟΣ! ΤΟ ΛΟΥΚΕΤΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ. Ούτε είναι θέμα μην το βλέπεις... Ας γράφει καθένας τότε ότι του καπνίσει ας τρολλάρει και ας μην το βλέπεις. Το να επιτρέπεται να αναπτύσονται τέτοια νήματα μόνο σχέση με την ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα δεν έχει.

 

τελικα χαιρομαι που δεν διαγραφηκε αυτη η σηζητηση

τα λουκετα μπενουν στα μπαουλα και το χιουμορ εξω απο αυτα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύεις ειλικρινά οτι ο πολιτισμός μας δίδει την πρέπουσα σημασία στον έρωτα?

 

Και έστω, οτι είναι έτσι. Δεν έχουμε να φοβηθούμε απο αυτούς (τους εξωγήινους) τη στιγμή που τρέμουμε τους δικούς μας (τους γήινους)?

 

Κάποιος έγραψε προηγούμενα για τον αντίστοιχο εξωγήινο Κορτέζ.. Εύστοχο κατα τη γνώμη μου.

 

Φίλε Jimmy δεν πιστεύω ότι ο πολιτισμός μας δίνει την πρέπουσα σημασία στο έρωτα. Αλλά όπως με τόσα άλλα κάνει το πιο εύκολο και βολικό. Τον εκπορνεύει.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πάντοτε έτσι ήταν τα πράγματα.

 

Αν όμως βρεθείς απέναντι σε κάποιο πλάσμα που ήρθε στη γη από κάπου αλλού, και εκεί που ζούσε δεν φαινόντουσαν τ' αστέρια, και στο πλανήτη του,κάθε άνοιξη δεν ανθίζανε λουλούδια μυρώνοντας την ατμόσφαιρα με τα εκπληκτικά κι αέρινα αρώματα τους, και παρόλα αυτά αυτό το πλάσμα κατάφερε και ήρθε στην Γη, τότε καλό είναι να μην σηκώσεις το τηλέφωνο.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαφωνώ κάθετα και οριζόντια στο οτι η ηθική και το καλό κλπ προκύπτουν απο το κοινωνικό σύνολο και όχι απο τον ίδιο τον άνθρωπο μεμονωμένα. Τη στιγμή που ένας άνθρωπος μπορεί να κλάψει (και αυτό γινόταν απο όταν υπήρχε άνθρωπος στη Γή) και να νιώσει συναισθήματα υπάρχει και η αντίληψη ενός καλού και κακού η οποία δημιουργείται απο όταν ο άνθρωπος είναι παιδί, ακόμη και αν είναι μόνος σε μία ζούγκλα. Βεβαίως οι άνθρωποι είναι κοινωνικά όντα και το γεγονός οτι κάποια στιγμή πρίν απο εκατομμύρια χρόνια νομίζω ήδη οι νεάτερνταλ (που συνυπήρχαν μέχρι κάποια περίοδο με τους homo sapiens) έθαβαν τους νεκρούς λέει αρκετά για την ανάπτυξη της ηθικής απο αυτό το πρώιμο κιόλας στάδιο. Οπότε η σύγκριση με τα ζώα είναι κατά την γνώμη μου ατυχής. Τα ζώα έχουν μία στανταρντ νοημοσύνη και ένστικτα που παραμένουν ίδια, ο άνθρωπος όμως σε αυτόν τον τομέα δεν έχει σχέση με τα ζώα.

 

Επίσης δεν νομίζω οτι ένας πολιτισμός χωρίς αίσθηση ηθικής και μόνο με την επιστήμη θα μπορούσε να αναπτυχθεί τόσο ώστε να "κατακτήσει το διάστημα", θα είχε πιθανόν καταστραφεί καθότι θα σκεφτόταν ρομποτικά και το κουμπί με τα ανάλογα όπλα μαζικής καταστροφής θα πατιόταν χωρίς ηθικές αναστολές. Και γενικά εφόσον στην Γή ακόμη και τα ζώα έχουν αισθήματα δεν νομίζω οτι σε άλλους πλανήτες θα μπορούσαν να υπάρχουν όντα χωρίς. Μπορεί να πεί κάποιος εδώ οτι σκέφτομαι ανθρωποκεντικά, αλλά άν το πάρουμε με την λογική η ζωή στο σύμπαν θα αναπτύσσσεται με παρόμοιους τρόπους, διότι η ύλη είναι ίδια.

 

Αφήνετε όμως απ'έξω το πνεύμα. Ένας πρωτόγονος άνθρωπος στη Γή ζωγράφιζε στην σπηλιά τα βουβάλια. Ένας πρωτόγονος εξωγηίνος δεν θα ζωγράφιζε τίποτε? Και τότε πώς θα εξελίχθηκε σε κάτι παραπάνω? Και άν το έκανε τότε έχουμε την ύπαρξη του πνεύματος, της καλλιτεχνίας, και κατ'επέκτασιν όλων αυτών των πραγμάτων που περικλείουν και την ηθική.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσο κ να μας ξενίζει η ηθική προέρχεται από το κοινωνικό σύνολο κ φυσικά από το άτομο κ η συγχρονη βιολογια κ νευροεπιστήμη δεν δείχνει καμία έμφυτη τάση για καλό ή κακό.

Αυτό ειναι προφανές από την έλλειψη καλού ή κακού στα βρέφη....ή ακόμα κ τις διαφορές στο τι ειναι καλό ή κακό ανάμεσα σε διαφορετικούς λαούς, θρησκείες την παρούσα χρονική στιγμή η στο παρελθόν.

 

Υπάρχουν φυσικά κάποια εγγενη χαρακτηριστικά...πχ η αυτοσυντήρηση τα οποία παίζουν ρόλο.

Προσωπικά νομίζω ότι η μετάβαση αυτού που ονομάζουμε ηθικη από τα ζώα στον άνθρωπο είναι συνεχής....απλά δεν μπορούμε να τη διακρίνουμε διοτι ψαχνουμε σε λάθος σημεία. Το συναισθηματικό μαξιλάρι που έχουν οι άνθρωποι δυναται να το έχουν κ ζώα.

 

Αλλα σιγουρα το μεγαλυτερο σοκ που θα ειναι η σύγκριση της ηθικής κάποιου διαφορετικου όντος με τη δική μας. Κ δεν ειμαστε προς το παρόν προετοιμασμένοι για κάτι τετοιο!

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βλεπω μια ισοπαλια αναμεσα στην αναγκαιοτητα της Ηθικης και την μη-αναγκαιοτητα της.

Δεν εχω χρισει εξωγηινος και οσο και να αναδυεται απο τα γραπτα μου μια ψιλοααπαξιωση

σε ηθικες αξιες, αυτο ειναι παραπλανητικο αφου θα παθαινα και εγω σοκ απο μια Ηθικη

εντελως ακαταληπτη απο την αντιληψη και κοινωνικη μου γαλουχηση. ΔΕΝ ειμαι εξωγηινος.

 

Ομως, ας μην κολλησουμε σε μια μονο οπτικη.

 

Θελω να ρωτησω κατι αλλο :

ποιος ειναι ο "καλος" (για εμας) εξωγηινος ?

Αυτος που μας προφυλλασει (αθεατα) απο το να σκονταψουμε και ματωσουμε

η αυτος που μας αφηνει να πεσουμε, να ματωσουμε και να σηκωθουμε (αν σηκωθουμε)

ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ?

 

Το ερωτημα δεν ειναι θεολογικου χαρακτηρα.

Ολοι ειχαμε πατερα και μανα (οι περισσοτεροι, τουλαχιστον).

Τι ειναι Καλο και τι Κακο (σ'αυτη την περιπτωση) ???

I''m the least significant timeline of all timelines.

Yet ... I''m the only timeline possible to me !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ο συνδοιασμός των δύο. Όσο και αν θα θέλαμε την καταλυτική παρέμβαση εξωγηίνων για να σταματήσουν οι πόλεμοι και η φτώχια κλπ, το "prime directive" τους πιθανόν να επιτάσσει παρέμβαση μόνο σε περίπτωση χρήσης όπλων ικανών να εξαφανίσουν τον ανθρώπινο πολιτισμό.

 

Δεν θα μπορούμε όμως να ξέρουμε εάν γίνεται ή έχει γίνει κάτι τέτοιο εκτός και αν οι ίδιοι το θελήσουν κάποια στιγμή που θα είναι κατάλληλη, ή άν γίνει με άλλο τρόπο. Σε παλιό μου thread είχα γράψει για την πιθανότητα κάτι τέτοιο να έχει γίνει ήδη, αλλά είναι μία άλλη μεγάλη συζήτηση.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και γιατι να ΜΗΝ μας αφησουν να αυτοκαταστραφουμε ?

 

Εαν μας γλιτωσουν (αθεατα) απο την αγριοτητα και ανωριμοτητα μας

ποσο αρνητικες θα γινουν οι επιπτωσεις ΟΤΑΝ/ΕΑΝ μπορεσουμε να

επεκταθουμε εκτος γης και ηλιακου συστηματος ?

 

Εαν ενας πλυθησμος λεμουριων (ας πουμε στην Αιθιοπια) κοντευει να

αλληλοεξοντωθει (ΟΧΙ επειδη τους στερησαμε η δηλητηριασαμε τις περιοχες)

τοτε εχουμε πραξει ορθως ? Τι ακριβως περισωσαμε για το κοσμικο γιγνεσθαι ?

Την ανωριμοτητα τους ? Την βιαιοτητα τους ? Η την βιοποικιλοτητα ?

Αφου γνωριζουμε οτι ΗΔΗ πανω σ'αυτο τον πλανητη, τα ειδη ερχονται

και εξαφανιζονται (χωρις παραπτωματικη συμπεριφορα !) ...

 

Μηπως, σωζοντας ενα συγκεκριμενο ειδος ... ρισκαρεται η ασφαλεια και

εξελικτικη πορεια καποιων αλλων ???

I''m the least significant timeline of all timelines.

Yet ... I''m the only timeline possible to me !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά..βασικά...αν λαβουμε υπόψην την παρούσα εικόνα για το μέγεθος του σύμπανος οι πιθανοτητες να συναντησουμε εξωγήινη ζωη ειναι αστρονομικές...οπότε....

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη

 

Τα ερωτηματα ειναι φιλοσοφικα (και οχι κατ'αναγκη πραγματικα !).

Εχουν το νοημα τους (διευρυνση του οριζοντα της αντιληψης μας).

I''m the least significant timeline of all timelines.

Yet ... I''m the only timeline possible to me !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά..βασικά...αν λαβουμε υπόψην την παρούσα εικόνα για το μέγεθος του σύμπανος οι πιθανοτητες να συναντησουμε εξωγήινη ζωη ειναι αστρονομικές...οπότε....

 

Αυτό είναι διφορούμενο. Το μέγεθος του σύμπαντος ως προς τον αριθμό άστρων και ενδεχομένων γαιόμορφων πλανητών αυξάνει τις πιθανότητες, ενώ το μέγεθος του σύμπαντος ως προς τις αποστάσεις μεταξύ των πιθανών εστιών ζωής μειώνει τις πιθανότητες συνάντησης.

Αυτό ωστόσο δεν εμποδίζει τους επιστήμονες να ψάχνουν και τις κυβερνήσεις να χρηματοδοτούν. Εξ' άλλου, η επικοινωνία θα μπορούσε υποθετικά να γίνει εξ' αποστάσεως, όπως κάνουμε και εμείς στο forum αυτή τη στιγμή. Θα είχαμε καθυστέρηση στην απάντηση αλλά η αλληλεπίδραση θα ήταν συγκλονιστική και θα είμαστε περισσότερο ασφαλείς, τόσο εμείς, όσο και αυτοί.

Ή έστω, ακόμη και η απόδειξη πως δεν υπάρχει τεχνολογικά ανεπτυγμένη ζωή (που να κάνει χρήση ραδιοτηλεσκοπίων) σε απόσταση 5-10 παρσέκ προς το παρόν (και όλο και μεγαλύτερη στο μέλλον) είναι μια χρήσιμη πληροφορία. Η επιστήμη δεν μένει στις υποθέσεις, οι υποθέσεις θα πρέπει να επιβεβαιώνονται ή να απορρίπτονται πειραματικά.

Να σας πω την εμπειρία μου σαν ιατρός: το απίθανο είναι αυτό ακριβώς το οποίο συμβαίνει. Με 6000000000 πληθυσμό πάνω στη Γη, κάθε σπάνιο σύνδρομο επίπτωσης 1/1000000 θα συμβαίνει 600 φορές τον χρόνο. Και δεν υπάρχει μόνο ένα τέτοιο σύνδρομο αλλά χιλιάδες, άρα πολλαπλασιάστε και θα πάρετε μια εικόνα. Φυσικά είναι απίθανο να συμβεί σε εμένα ή τον διπλανό μου συνάδελφο, αλλά στην διάρκεια μιας καριέρας 40 ετών είναι βέβαιο πως θα συμβεί και σε δικούς μας πελάτες τουλάχιστον ένα τέτοιο σύνδρομο (και συνήθως περισσότερα από ένα). Για όσα δεν συμβαίνουν αρκετά κοντά φροντίζουν οι ανακοινώσεις περιστατικών σε περιοδικά και συνέδρια.

Τα άστρα του γαλαξία μας είναι περισσότερα από τους ανθρώπους. Πολύ περισσότερα. Ακόμη και τα σχετικά κοντινά μας δεν είναι λίγα.

Πάντως η θεώρηση πως το θέμα δεν είναι σοβαρό θα πρότεινα να μεταφερθεί σε εκείνους που χρηματοδοτούν αυτές τις έρευνες, ώστε να υπάρχει και κάποιο απτό αντίκρυσμα. Εφόσον πεισθούν εννοείται.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρίες για το πώς μπορεί να μετακινηθεί κανείς γρήγορα μέσα στο σύμπαν υπάρχουν πολλές, εάν γίνεται τότε κάποιος εξελιγμένος πολιτισμός μπορεί να το κάνει ήδη και με τρόπους που ίσως ακόμα δεν έχουμε φανταστεί. Το θέμα δεν είναι η απόσταση, αλλά το άν υπάρχει άλλος πολιτισμός εκτός απο τον δικό μας, αυτό είναι το μεγάλο ερώτημα. Το οτι στέλνουμε μηνύματα και δεν λαμβάνουμε απάντηση δεν λέει τίποτε γιατί απλούστατα αυτοί που τα λαμβάνουν μπορεί να μην θέλουν να δείξουν την παρουσία τους και αυτό πάει στο υποθετικό που είπαμε πρίν ώς προς την παρέμβαση κλπ. Μπορεί να υπάρχει πολιτισμός και στο Α του κενταύρου, 4 έτη φωτός απο εμάς και να μην το ξέρουμε.

 

Πέρα απο αυτά, με αυτό που δεν συμφωνώ είναι οι συγκρίσεις ανθρώπου με ζώα. Επειδή ακριβώς ο άνθρωπος έχει νοημοσύνη και πολιτισμό γι'αυτό και κάποιοι άν μας παρακολουθούν δεν θα αφήσουν να καταστραφούμε. Διότι όπως ξαναείπα δεν είναι όλοι οι άνθρωποι για τα μουλάρια, υπάρχουν και οι καλοί, τουλάχιστον σύμφωνα με τη δική μας σκοπιά.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eυσταθιε

 

Προσπαθησαν να δω το θεμα λογικα και οχι ηθικα.

Οπως και να χει .... I rest my case ! .... [-o<

 

Οσον αφορα ταξιδια "ταχυτερα" του φωτος ... υπαρχουν παρακαμψεις.

Και δεν χρειαζεται να καταρριφθει καμια Σχετικοτητα.

Δεν εχουμε λειψυδρια ιδεων (το αντιθετο, θα ελεγα).

1821332774_Alcubierresdrive.jpg.70878347862f6c3e8d95bc4bb5f1dd61.jpg

1377868802_NYtoSahara.jpg.3052b3c1e9dba02538b37feb5ee4aa94.jpg

I''m the least significant timeline of all timelines.

Yet ... I''m the only timeline possible to me !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευτυχως λοιπον που δεν ερχονται εξωγηινοι στην Γη .... γιατι θα ειχαμε πολλα να τους ρωτησουμε .... 7 σελ ..... !
Ζησε το σημερα γιατι ... ειναι το αυριο που περιμενες χθες.-
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 έτη αργότερα...

Για σκέψου λοιπόν ποσα τρισεκατομμύρια σελίδες θα καταληφθούν δίπλα μας στο αστροβοξ του Μ-31 μέχρι να παμε εμεις εκει για να τους... λύσουμε τις απορίες !

Το μόνο σίγουρο οτι τελικα ο αποπροσανατολισμός απο τους διοικούντες τον πλανήτη με αντιεπιστημονικά και αποπροσανατολιστικά ψευτοδιλήμματα περι προετοιμασίας του πληθυσμού για τυχόν "επαφή" δινει τροφή ακόμα και σε "περισπούδαστες" εστω και λεκτικά απόψεις για το θέμα.

Ετσι απλα για να κοιμόμαστε και να αναλύουμε το ω όντας ζώντας ακόμα στο α η β μη βλέποντας οτι το κίνητρο της μη ισομερους ανάπτυξης- σε καθε πτυχή της και σε όλον τον πλανήτη- ειναι το κέρδος των λίγων που ελέγχουν το κοινωνικοπολιτικό σύστημα που ζούμε, φθάνοντας μας μεθαύριο στον Άρη μεσα απο την χλιδή στην οποια αυτοι ζουν αλλα και την "αδυναμια" του οικονομικού τους δημιουργήματος να εξασφαλίσουν...πόσιμο νερό και τα στοιχειώδη, σε δεκάδες εκκατομυρία παιδια στον πλανήτη και οχι μόνο.

Το θέμα του Αστροβοξ δημιούργησε ενα ευχαριστο διάλειμμα βγάζοντας χιούμορ και σαν τέτοιο ηταν απόλυτα θετικό και θα ηταν ακόμα περισσότερο αν δεν υπήρχαν αυτές οι περισπουδαστες αναλύσεις ακόμα και για την ιδιαιτερότητα του ανθρώπου που δεν ειναι τιποτα περισσότερο απο ενα σαφώς εξελισσόμενο πνευματικά και σωματικά ζώο, εξελισσόμενο ομως, που σημαίνει οτι κάποτε δεν ηταν

άρα δεν ηταν και... θεόσταλτο, παρα την ασύλληπτη διανοητική του εξέλιξη, επιβεβαιώνοντας αρχαίες φιλοσοφικές επιστημονικες εκτιμήσεις, οτι δηλαδη: τα πάντα ρεί !

Τιποτα περισσότερο, τιποτα...λιγότερο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης