AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Τι θα λέγατε σε έναν εξωγήινο;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Τι θα λέγατε σε έναν εξωγήινο;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Αστρονομία, Αστροφυσική και Κοσμολογία
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
XB70AOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 19 Φεβ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 216
Τόπος: Θεσσαλονικη
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/10/2013, ημέρα Δευτέρα και ώρα 2:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βλεπω μια ισοπαλια αναμεσα στην αναγκαιοτητα της Ηθικης και την μη-αναγκαιοτητα της.
Δεν εχω χρισει εξωγηινος και οσο και να αναδυεται απο τα γραπτα μου μια ψιλοααπαξιωση
σε ηθικες αξιες, αυτο ειναι παραπλανητικο αφου θα παθαινα και εγω σοκ απο μια Ηθικη
εντελως ακαταληπτη απο την αντιληψη και κοινωνικη μου γαλουχηση. ΔΕΝ ειμαι εξωγηινος.

Ομως, ας μην κολλησουμε σε μια μονο οπτικη.

Θελω να ρωτησω κατι αλλο :
ποιος ειναι ο "καλος" (για εμας) εξωγηινος ?
Αυτος που μας προφυλλασει (αθεατα) απο το να σκονταψουμε και ματωσουμε
η αυτος που μας αφηνει να πεσουμε, να ματωσουμε και να σηκωθουμε (αν σηκωθουμε)
ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ?

Το ερωτημα δεν ειναι θεολογικου χαρακτηρα.
Ολοι ειχαμε πατερα και μανα (οι περισσοτεροι, τουλαχιστον).
Τι ειναι Καλο και τι Κακο (σ'αυτη την περιπτωση) ???
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
EfstathiosOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Μαϊ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1039
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/10/2013, ημέρα Δευτέρα και ώρα 9:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νομίζω ο συνδοιασμός των δύο. Όσο και αν θα θέλαμε την καταλυτική παρέμβαση εξωγηίνων για να σταματήσουν οι πόλεμοι και η φτώχια κλπ, το "prime directive" τους πιθανόν να επιτάσσει παρέμβαση μόνο σε περίπτωση χρήσης όπλων ικανών να εξαφανίσουν τον ανθρώπινο πολιτισμό.

Δεν θα μπορούμε όμως να ξέρουμε εάν γίνεται ή έχει γίνει κάτι τέτοιο εκτός και αν οι ίδιοι το θελήσουν κάποια στιγμή που θα είναι κατάλληλη, ή άν γίνει με άλλο τρόπο. Σε παλιό μου thread είχα γράψει για την πιθανότητα κάτι τέτοιο να έχει γίνει ήδη, αλλά είναι μία άλλη μεγάλη συζήτηση.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
XB70AOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/10/2013, ημέρα Δευτέρα και ώρα 17:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και γιατι να ΜΗΝ μας αφησουν να αυτοκαταστραφουμε ?

Εαν μας γλιτωσουν (αθεατα) απο την αγριοτητα και ανωριμοτητα μας
ποσο αρνητικες θα γινουν οι επιπτωσεις ΟΤΑΝ/ΕΑΝ μπορεσουμε να
επεκταθουμε εκτος γης και ηλιακου συστηματος ?

Εαν ενας πλυθησμος λεμουριων (ας πουμε στην Αιθιοπια) κοντευει να
αλληλοεξοντωθει (ΟΧΙ επειδη τους στερησαμε η δηλητηριασαμε τις περιοχες)
τοτε εχουμε πραξει ορθως ? Τι ακριβως περισωσαμε για το κοσμικο γιγνεσθαι ?
Την ανωριμοτητα τους ? Την βιαιοτητα τους ? Η την βιοποικιλοτητα ?
Αφου γνωριζουμε οτι ΗΔΗ πανω σ'αυτο τον πλανητη, τα ειδη ερχονται
και εξαφανιζονται (χωρις παραπτωματικη συμπεριφορα !) ...

Μηπως, σωζοντας ενα συγκεκριμενο ειδος ... ρισκαρεται η ασφαλεια και
εξελικτικη πορεια καποιων αλλων ???
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
dp297Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 04 Αύγ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1010
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/10/2013, ημέρα Δευτέρα και ώρα 18:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλά..βασικά...αν λαβουμε υπόψην την παρούσα εικόνα για το μέγεθος του σύμπανος οι πιθανοτητες να συναντησουμε εξωγήινη ζωη ειναι αστρονομικές...οπότε....

Δημήτρης Πλατής
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
XB70AOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/10/2013, ημέρα Δευτέρα και ώρα 20:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημητρη

Τα ερωτηματα ειναι φιλοσοφικα (και οχι κατ'αναγκη πραγματικα !).
Εχουν το νοημα τους (διευρυνση του οριζοντα της αντιληψης μας).
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15259
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/10/2013, ημέρα Δευτέρα και ώρα 22:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

dp297 έγραψε:
Καλά..βασικά...αν λαβουμε υπόψην την παρούσα εικόνα για το μέγεθος του σύμπανος οι πιθανοτητες να συναντησουμε εξωγήινη ζωη ειναι αστρονομικές...οπότε....

Αυτό είναι διφορούμενο. Το μέγεθος του σύμπαντος ως προς τον αριθμό άστρων και ενδεχομένων γαιόμορφων πλανητών αυξάνει τις πιθανότητες, ενώ το μέγεθος του σύμπαντος ως προς τις αποστάσεις μεταξύ των πιθανών εστιών ζωής μειώνει τις πιθανότητες συνάντησης.
Αυτό ωστόσο δεν εμποδίζει τους επιστήμονες να ψάχνουν και τις κυβερνήσεις να χρηματοδοτούν. Εξ' άλλου, η επικοινωνία θα μπορούσε υποθετικά να γίνει εξ' αποστάσεως, όπως κάνουμε και εμείς στο forum αυτή τη στιγμή. Θα είχαμε καθυστέρηση στην απάντηση αλλά η αλληλεπίδραση θα ήταν συγκλονιστική και θα είμαστε περισσότερο ασφαλείς, τόσο εμείς, όσο και αυτοί.
Ή έστω, ακόμη και η απόδειξη πως δεν υπάρχει τεχνολογικά ανεπτυγμένη ζωή (που να κάνει χρήση ραδιοτηλεσκοπίων) σε απόσταση 5-10 παρσέκ προς το παρόν (και όλο και μεγαλύτερη στο μέλλον) είναι μια χρήσιμη πληροφορία. Η επιστήμη δεν μένει στις υποθέσεις, οι υποθέσεις θα πρέπει να επιβεβαιώνονται ή να απορρίπτονται πειραματικά.
Να σας πω την εμπειρία μου σαν ιατρός: το απίθανο είναι αυτό ακριβώς το οποίο συμβαίνει. Με 6000000000 πληθυσμό πάνω στη Γη, κάθε σπάνιο σύνδρομο επίπτωσης 1/1000000 θα συμβαίνει 600 φορές τον χρόνο. Και δεν υπάρχει μόνο ένα τέτοιο σύνδρομο αλλά χιλιάδες, άρα πολλαπλασιάστε και θα πάρετε μια εικόνα. Φυσικά είναι απίθανο να συμβεί σε εμένα ή τον διπλανό μου συνάδελφο, αλλά στην διάρκεια μιας καριέρας 40 ετών είναι βέβαιο πως θα συμβεί και σε δικούς μας πελάτες τουλάχιστον ένα τέτοιο σύνδρομο (και συνήθως περισσότερα από ένα). Για όσα δεν συμβαίνουν αρκετά κοντά φροντίζουν οι ανακοινώσεις περιστατικών σε περιοδικά και συνέδρια.
Τα άστρα του γαλαξία μας είναι περισσότερα από τους ανθρώπους. Πολύ περισσότερα. Ακόμη και τα σχετικά κοντινά μας δεν είναι λίγα.
Πάντως η θεώρηση πως το θέμα δεν είναι σοβαρό θα πρότεινα να μεταφερθεί σε εκείνους που χρηματοδοτούν αυτές τις έρευνες, ώστε να υπάρχει και κάποιο απτό αντίκρυσμα. Εφόσον πεισθούν εννοείται.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
EfstathiosOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Μαϊ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1039
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/10/2013, ημέρα Δευτέρα και ώρα 23:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θεωρίες για το πώς μπορεί να μετακινηθεί κανείς γρήγορα μέσα στο σύμπαν υπάρχουν πολλές, εάν γίνεται τότε κάποιος εξελιγμένος πολιτισμός μπορεί να το κάνει ήδη και με τρόπους που ίσως ακόμα δεν έχουμε φανταστεί. Το θέμα δεν είναι η απόσταση, αλλά το άν υπάρχει άλλος πολιτισμός εκτός απο τον δικό μας, αυτό είναι το μεγάλο ερώτημα. Το οτι στέλνουμε μηνύματα και δεν λαμβάνουμε απάντηση δεν λέει τίποτε γιατί απλούστατα αυτοί που τα λαμβάνουν μπορεί να μην θέλουν να δείξουν την παρουσία τους και αυτό πάει στο υποθετικό που είπαμε πρίν ώς προς την παρέμβαση κλπ. Μπορεί να υπάρχει πολιτισμός και στο Α του κενταύρου, 4 έτη φωτός απο εμάς και να μην το ξέρουμε.

Πέρα απο αυτά, με αυτό που δεν συμφωνώ είναι οι συγκρίσεις ανθρώπου με ζώα. Επειδή ακριβώς ο άνθρωπος έχει νοημοσύνη και πολιτισμό γι'αυτό και κάποιοι άν μας παρακολουθούν δεν θα αφήσουν να καταστραφούμε. Διότι όπως ξαναείπα δεν είναι όλοι οι άνθρωποι για τα μουλάρια, υπάρχουν και οι καλοί, τουλάχιστον σύμφωνα με τη δική μας σκοπιά.
Επιστροφή στην κορυφή
XB70AOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/10/2013, ημέρα Τρίτη και ώρα 0:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Eυσταθιε

Προσπαθησαν να δω το θεμα λογικα και οχι ηθικα.
Οπως και να χει .... I rest my case ! .... Pray

Οσον αφορα ταξιδια "ταχυτερα" του φωτος ... υπαρχουν παρακαμψεις.
Και δεν χρειαζεται να καταρριφθει καμια Σχετικοτητα.
Δεν εχουμε λειψυδρια ιδεων (το αντιθετο, θα ελεγα).

NY to Sahara.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  497.33 KB
 Διαβάστηκε:  52 φορές

NY to Sahara.jpg

Alcubierre's drive.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  213.7 KB
 Διαβάστηκε:  48 φορές

Alcubierre's drive.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
voyager7464Offline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 07 Οκτ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 50
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/10/2013, ημέρα Τρίτη και ώρα 11:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευτυχως λοιπον που δεν ερχονται εξωγηινοι στην Γη .... γιατι θα ειχαμε πολλα να τους ρωτησουμε .... 7 σελ ..... !
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ARGOSOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 18 Ιούλ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 65
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/09/2019, ημέρα Κυριακή και ώρα 17:21    Θέμα δημοσίευσης: Τι θα λέγατε σε έναν εξωγήινο ; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για σκέψου λοιπόν ποσα τρισεκατομμύρια σελίδες θα καταληφθούν δίπλα μας στο αστροβοξ του Μ-31 μέχρι να παμε εμεις εκει για να τους... λύσουμε τις απορίες !
Το μόνο σίγουρο οτι τελικα ο αποπροσανατολισμός απο τους διοικούντες τον πλανήτη με αντιεπιστημονικά και αποπροσανατολιστικά ψευτοδιλήμματα περι προετοιμασίας του πληθυσμού για τυχόν "επαφή" δινει τροφή ακόμα και σε "περισπούδαστες" εστω και λεκτικά απόψεις για το θέμα.
Ετσι απλα για να κοιμόμαστε και να αναλύουμε το ω όντας ζώντας ακόμα στο α η β μη βλέποντας οτι το κίνητρο της μη ισομερους ανάπτυξης- σε καθε πτυχή της και σε όλον τον πλανήτη- ειναι το κέρδος των λίγων που ελέγχουν το κοινωνικοπολιτικό σύστημα που ζούμε, φθάνοντας μας μεθαύριο στον Άρη μεσα απο την χλιδή στην οποια αυτοι ζουν αλλα και την "αδυναμια" του οικονομικού τους δημιουργήματος να εξασφαλίσουν...πόσιμο νερό και τα στοιχειώδη, σε δεκάδες εκκατομυρία παιδια στον πλανήτη και οχι μόνο.
Το θέμα του Αστροβοξ δημιούργησε ενα ευχαριστο διάλειμμα βγάζοντας χιούμορ και σαν τέτοιο ηταν απόλυτα θετικό και θα ηταν ακόμα περισσότερο αν δεν υπήρχαν αυτές οι περισπουδαστες αναλύσεις ακόμα και για την ιδιαιτερότητα του ανθρώπου που δεν ειναι τιποτα περισσότερο απο ενα σαφώς εξελισσόμενο πνευματικά και σωματικά ζώο, εξελισσόμενο ομως, που σημαίνει οτι κάποτε δεν ηταν
άρα δεν ηταν και... θεόσταλτο, παρα την ασύλληπτη διανοητική του εξέλιξη, επιβεβαιώνοντας αρχαίες φιλοσοφικές επιστημονικες εκτιμήσεις, οτι δηλαδη: τα πάντα ρεί !
Τιποτα περισσότερο, τιποτα...λιγότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Kiriakos_GROffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 07 Σεπ 2019
Σύνολο δημοσιεύσεων: 99
Τόπος: Βόλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/09/2019, ημέρα Κυριακή και ώρα 18:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:

Εγώ έχω παρεμφερή ερώτημα.

Άμα δω με το τηλεσκόπιο μου τρακάρισμα εμπλεκόμενων δυο UFO , παίρνω τηλέφωνο την τροχαία ?
Επιστροφή στην κορυφή
ΠΑΠΑΣΩΤΗΡΙΟΥ ΛΕΩΝOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 06 Δεκ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1354
Τόπος: ΜΥΤΙΛΗΝΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/09/2019, ημέρα Κυριακή και ώρα 20:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις, αλλά θα τον ρωτούσα για την γειτονία του (αστέρι- πλανήτες κ.λ.π.). Αν έχει όρεξη, και για θέματα αστρονομίας και κοσμολογίας που εμείς οι άνθρωποι δεν έχουμε ακόμα απαντήσεις. Very Happy
vtsamisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2107
Τόπος: Χαλάνδρι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/09/2019, ημέρα Κυριακή και ώρα 22:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραίο ερώτημα Λεωνίδα. Ποια να είναι άραγε η γειτονιά του και από πόσο μακριά να μας έρχεται; Μας εντόπισε πριν ξεκινήσει το ταξίδι του ή στην πορεία; Ήξερε πού έρχεται και γιατί;
Πόσο μακρινή ή κοντινή να είναι αυτή η γειτονιά;
Παραδείγματος χάριν, μια γειτονιά στο Abell 1060 (200 εκ έτη φωτός) ή έστω στο Γαλαξία Μ31 συμφωνούμε βέβαια όλοι ότι είναι μακρινή. Πολύ πολύ μακρινή.
Από την άλλη, μια γειτονιά στο δικό μας γαλαξία, έστω στα πλησιέστερα άστρα, θα θεωρηθεί ... κοντινή; του τύπου ένα τσιγάρο δρόμος;

Στα πόσα έτη φωτός απόσταση μια γειτονιά εντοπίζει νοήμονα ζωή, μαθηματικά, τεχνολογία και πολιτισμό σε πλανήτη άλλου άστρου; Για να ξέρουν πού πάνε και γιατί πάνε.
Διότι σίγουρα πολύ πιο εύκολα θα εντόπισαν (ίσως και πάρα πολλούς) εξωπλανήτες που πιθανόν να μοιάζουν με το δικό τους, που πιθανόν να έχουν ζωή, αλλά δεν ξέρω κατά πόσον μπορούν να στείλουν αποστολές σε καθεναν από αυτούς στα τυφλά. Εκτός αν είπαν να ξεκινήσουν ένα ταξίδι στην τύχη, στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα.
Και βέβαια οι τροχιές στην ουράνια μηχανική αλλά και των διαστημοσυσκευών που στέλνουμε εμείς στο ηλιακό σύστημα - δεν είναι του τύπου 'πάρ'το όλο αριστερά, συνέχισε ευθεία, και στον επόμενο κόμβο στρίψε δεξιά και αμέσως αριστερά, και μόλις φτάσεις πάτα φρένο και σταμάτησες". Σε μας, υποθέτω μια απόκλιση λ.χ. μιας μοίρας κατά λάθος, χάνεις το ραντεβού με τη Σελήνη, τον πλανήτη, ή χάνεις το re-entry στη Γη. Και ή καίγεσαι στην ατμόσφαιρα ή κάνεις γκελ και γειά σου. Αν θες να το διορθώσεις αυτό κατόπιν εορτής, ξοδεύεις π ο λ λ ή ενέργεια σε καύσιμα. Για να στείλουμε εμείς όχημα σε συγκεκριμένο άστρο και να μπει και σε τροχιά, νομίζω δεν έχει απασχολήσει ακόμα τους ειδικούς (λολ) αλλά φαντάζομαι ότι χρειάζεται υπολογισμούς βαρβάτους, για να μην το χάσεις από γουρουνότριχα, και σε στείλει αλλού γι αλλού, σε άλλο άστρο κατά λάθος. Το πότε θα φτάσει είναι άλλο θέμα.

Άντε και έρχονται. Αυτό νομίζω δε θα γίνει ξαφνικά, δε θα είναι έκπληξη για κανέναν, ούτε για μας ούτε γι αυτούς. Διότι πες ότι θα ανιχνεύσουν κάποιο ραδιοσήμα μας οι παραδιπλανοί, πες ότι θα μας στείλουν κάτι κι αυτοί (σε τέσσερα-πέντε χρόνια τουλάχιστον θα μας ερθει), πες ότι θα το λάβουμε εμείς και θα τους απαντήσουμε ανοίξαμε και σας περιμένουμε (άλλα τέσσερα-πέντε τουλάχιστον χρόνια, εδώ είναι που νομίζεις ότι το φώς πάει ... εκνευριστικά αργά, μέχρι αηδίας) οπότε θα έχουμε μια δεκαετία τουλάχιστον έκαστος, να προετοιμάσουμε ερωτήματα - απορίες προς αλλήλους! Το πότε θα φτάσουν ... είπαμε είναι ... άλλο θέμα.

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
quarckOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 19 Ιούν 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 67
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/09/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kiriakos_GR έγραψε:
Παράθεση:

Άμα δω με το τηλεσκόπιο μου τρακάρισμα εμπλεκόμενων δυο UFO , παίρνω τηλέφωνο την τροχαία ?

Eγώ πάντως αν ήμουν εξωγήινος και σε συναντούσα θα σε ρώταγα "με τον Σώτη Βολάνη έχετε καμιά συγγένεια?"
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Kiriakos_GROffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 07 Σεπ 2019
Σύνολο δημοσιεύσεων: 99
Τόπος: Βόλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/09/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 17:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

quarck έγραψε:
Kiriakos_GR έγραψε:
Παράθεση:

Eγώ πάντως αν ήμουν εξωγήινος και σε συναντούσα θα σε ρώταγα "με τον Σώτη Βολάνη έχετε καμιά συγγένεια?"

Αυτόν έχω ξάδελφο .... https://www.youtube.com/watch?v=fpWNimba344
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Αστρονομία, Αστροφυσική και Κοσμολογία Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενη
Σελίδα 7 από 8

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης