Jump to content

Οδηγός: Φωτογραφίζοντας Αστρικά Ίχνη: How to


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Up!!!

 

 

Ωραία, έχουμε καταλάβει οι περισσότεροι πως να φτιάχνουμε Startrails, αλλά...

... έχει καταλήξει κανείς πως έχουμε ομορφότερα Strtrails;;

 

Εντάξει θα μου πεις το όμορφο είναι είναι υποκειμενικό αλλά είναι και αντικειμενικό =; φυσικά πάντα μιλάω για τις λεπτομέρειες που θα ανεβάσουν την φωτογραφία ένα επίπεδο πάνω, οι οποίες όμως δεν είναι αναγκαστικές και δεν είναι ανάγκη να τηρηθούν από κάποιον απλά μπορούμε να τις αναπτύξουμε ώστε να κάνουμε τις φωτογραφίες μας καλύτερες.

 

 

 

Μετά απο αρκετό πειραματισμό πιστεύω ότι πιο όμορφο αποτέλεσμα θα έχουμε όταν:

 

 

 

Το κάδρο μας έχει σωστό ορίζοντα (και δεν υπάρχει υποκειμενικότητα σε αυτό, εκτός και αν είναι στραβός ο ορίζοντας)

 

 

η Εστίαση μας στο άπειρο ή στον κύριο στόχο του κάδρου μας να είναι καρφί (ούτε εδω υπάρχει υποκειμενική ομορφιά σε ανεστίαστο καδρο, εκτός βέβαια και αν μιλάμε για κάποιο ίδους τέχνης)

 

 

ο κύριος στόχος να μην είναι υπερεκθεμένος ή υποεκθεμένος, βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό αλλά όχι όταν είναι υπερβολικό, για αυτό τον λόγο έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι Αστρικά Ίχνη χωρίς καμία πηγή φωτός (ούτε καν φεγγάρι) να φωτίζει τον επίγειος στόχος μας τότε αυτός θα είναι υποεκθεμένος, αρα καλό είναι να φωτίζουμε με καποιο φως τον επίγειο στόχο μας ή να βγούμε για φωτογράφιση Αστρικών Ιχνών όταν θα έχει Φεγγάρι.

 

 

Είναι προτιμότερο να επιλέγονται τα καρέ που ΔΕΝ περιέχουν Αεροπλάνα, τα οποία πραγματικά καταστρέφουν το κάδρο μας. Φυσικά η ΜΗ επιλογή τον καρέ που έχουν αεροπλάνα έχει σαν αποτέλεσμα την δημιουργία Κενόν στα Ίχνη μας (τα κενά αναλύονται κάτω). Φυσικά μερικά πλάνα με Αεροπλάνο είναι ωραία όπως π.χ η φωτογραφία του Δημήτρη Alepohori, αλλά καλό είναι να αποφεύγουμε το Stackαρισμα των καρέ αυτών.

 

 

Καλό είναι να αφαιρούμε τα Καρε το οποία περιέχουν τυχαίους άσχετους φωτισμούς οι οποίοι μπορούν να χαλάσουν την ποιότητα του κάδρου μας, π.χ φωτα αυτοκινήτου, υπερβολικό κοκκινο φως μπροστά απο τον φακό της φωτογραφικής, τυχαίος φωτισμός, φυσικά αν κάτι ταιριάζει και δένει όμορφα μπορούμε να το κρατήσουμε αλλίως ίσως είναι καλύτερο να μην το έχουμε στην τελική εικόνα.

 

 

Θα ήταν καλύτερο το Αστροΐχνη μας να μην έχουν ΚΕΝΑ, φυσικά πολλές φορές αυτό είναι δύσκολο ιδικά αν έχουμε αφαιρέσει Καρε, βέβαια αυτό είναι στην επιλογή του καθενός αλλά νομίζω ότι καλύτερα να έχουμε ένα-δυο κενα πάρα ένα αεροπλάνο να μας καταστρέφει το κάδρο. Επίσης καλό είναι τα Ίχνη μας να μην έχουν πολλά τυχαία κενα ώστε να έχουν ομοιομορφία, βέβαια αν θα έχουμε ένα Τρελό κάδρο τότε σε κανέναν δεν θα ξινίσουν τα ανομοιόμορφα κενά αλλά ένα φωτεινό αεροπλάνο όλο και σε κάποιον δεν θα αρέσει.

 

 

Τελευταίο συμπέρασμα που κατέληξα είναι ίσως ένα από τα πιο σημαντικά αλλά ταυτόχρονα και το πιο υποκειμενικό απο όλα...

Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η πολύ μεγάλη γραμμή από τα Αστρικά Ίχνη δεν είναι και τόσο ωραία ή τουλάχιστον εμένα πλέον δεν μου αρέσει και τόσο ιδικά η πολύ μεγάλες γραμμές, τώρα θα ου πείτε "τι λες ρε Βασίλη τόσο καιρό μας ανεβάζεις "ρόδες ολόκληρες" και τώρα μας λες ότι δεν σου αρέσουν;" Κι όμως τελικά μετά από δόκιμες κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η πιο λύτες γραμμές είτε αυτές να έχουν λιγότερα αστέρια είτε αυτές να έχουν μικρότερο μήκος είναι πιο όμορφες και πιο ανάλαφρες από τις μπουκωμένες και μεγάλες γραμμές.

Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να έχουμε την φωτογραφική να βγάζει όλο το βραδυ Αστρικά Ίχνη, ίσα ίσα μπορούμε να κάνουμε, εξάλλου από τις πολλές λήψεις μπορούμε να βγάλουμε όσα καρέ θέλουμε και να φτιάξουμε με όποια καρε θέλουμε τα αστροΐχνη μας στο Startrails, ενω με τις λίγες λήψεις δεν μπορούμε να έχουμε το αντίθετο :wink:

 

 

 

Αυτά προς το παρόν, σίγουρα τα πιο πολλά τα γνωρίζατε και ίσως με κάποια να μην συμφωνείτε, είπαμε κάποια είναι υποκειμενικά όπως και ένας πίνακας ζωγραφικής σε κάποιον μπορεί να αρέσει σε κάποιον άλλον όχι, τέχνη είναι και αυτό και ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θεωρεί καλύτερο.

 

Περιμένω συμπερασματα και απο άλλους να ασχολούντε με το Θεμα...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό με το χρόνο μεταξύ των λήψεων το έχω πάθει

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=12654

Ότι κι αν υπάρχει εκεί έξω θα το ανακαλύψούμε εμείς οι ερασιτέχνες ατρονομοι.

http://photosbyraphail.webs.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό με το χρόνο μεταξύ των λήψεων το έχω πάθει

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=12654

Ναι, για καποιο λόγο ή το Timer του remote control σου δεν το ρύθμισες σωστά ή αργεί η κάρτα μνήμης να γράψει.

Επίσης θα μπορούσε να έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή μειώσεις θορύβου η οποία έχει σαν αποτελεσμα όσο χρόνο λήψεις βγάζεις μια φωτο να βγάζει αυτόματα Darks με τον ίδιο χρόνο αρα θα έχεις π.χ 30sec κενο μεταξυ των λήψεων επιδη σου βγάζει αυτοματα Darks (το οποία μπορεις να τα βγαλεις κι εσυ στο τελος)

 

Επίσης δοκίμασε να βγάλεις καποιον άλλον επίγειο στόχο :roll: :mrgreen: :lol:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελα να εμπλουτίζουμε τις γνωσεις μας και τα εργαλεία μας...

 

Λοιπον εκτός απο το πολύ καλό Startrails και το Deepskystacker(αρκεί να μην του βαλουμε alignment) υπάρχουν και μερικοί τρόποι στο Photoshop να φτιάξουμε Startrails, φυικά είναι λίγο πιο μπερδεμένοι απο το απλό Startrails αλλά όποιος ενδιαφέρεται μπορει να το δοκιμάσει. (δεν τα έχω δοκιμασει ακόμα, σιγα σιγα)

 

http://www.adidap.com/2008/11/14/photoshop-tutorial-stacking-star-trails-pictures/

 

http://timelapseblog.com/2010/03/29/star-trails-photoshop-action/

 

http://www.schursastrophotography.com/software/photoshop/startrails.html

 

εδω Startrail plugin για το GIMP http://code.google.com/p/gimp-startrail-compositor/downloads/list

 

εδω το StarStaX το οποίο παίζει σε Mac αλλά και σε Windows ή Linux http://www.markus-enzweiler.de/StarStaX/StarStaX.html (κωδικός για κατέβασμα enzweiler )

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...

Υπάρχει κόλπο για τα αεροπλάνα ώστε να φύγουν απο τα Startrails.

 

έχουμε το Startrails που βγάλαμε με όλες τις φωτογραφίες και τον χαμό απο αεροπλάνα και το βάζουμε κάτω layer.

 

Μετα φτιάχνουμε ένα Startrail χωρίς 1 καρε (απο τα πολλά) με τα αεροπλάνα και το βάζουμε σαν μάσκα στο σημείο που λείπει το trails απο το αεροπλάνο.

Εφαρμόζουμε την ίδια τακτική για όλα, αφαιρούμε το επόμενο καρέ με το τραιλ απο το αεροπλάνο και φτιάχνουμε ένα νέο startrail όπου βάζουμε μάσκα στο σημείο που λείπει.

Εννοείτε ότι προσθέτουμε και πάλι τα καρε που βγάλαμε για να φτιάξουμε το επόμενο, δηλαδή κάθε φορά θα έχουμε αφαιρέσει 1 καρέ απο το σύνολο.

 

 

Λίγο βαβούρα αφού αν έχουμε 100 καρέ με αεροπλάνα θα πρέπει να φτιάξουμε 100 Startrails και να περάσουμε όλα μάσκα ένα-προς ένα στο σημείο που έχουμε αφαιρέσει.

 

Αλλιώς αν θέλουμε να αφαιρέσουμε αεροπλάνα επιλέγουμε το συνεχόμενο τμήμα Strartrails που δεν έχει αεροπλάνα και τελειώνουμε, απλά θα έχουμε πολύ μικρότερες γραμμές.

Υπάρχει και η επιλογεί να αφαιρέσουμε τα καρέ μετα αεροπλάνα εντελώς αλλά το κενό στις γραμμές είναι άσχημο και χαλάει.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης θα μπορούσε να έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή μειώσεις θορύβου η οποία έχει σαν αποτελεσμα όσο χρόνο λήψεις βγάζεις μια φωτο να βγάζει αυτόματα Darks με τον ίδιο χρόνο αρα θα έχεις π.χ 30sec κενο μεταξυ των λήψεων επιδη σου βγάζει αυτοματα Darks (το οποία μπορεις να τα βγαλεις κι εσυ στο τελος)

 

Καλημέρα,

 

Αυτό το προβληματάκι το αντιμετώπισα και εγώ, πρόσφατα στο μαραθώνιο messier! Θεωρώντας ότι ενεργοποιώντας την μείωση θορύβου θα πάρω καλύτερες λήψεις, αφού έχω darks για κάθε λήψη. Το αποτέλεσμα ήταν το μεγάλο κενό ανάμεσα στις λήψεις (41 sec κενό για 40 sec έκθεση). Αυτό ήταν και το δεύτερο λάθος γιατί μάζεψα πολύ φως με αποτέλεσμα να φαίνεται άσχημα η φωτορρύπανση από τα μακρινά χωριά.

 

Με ποιο τρόπο θα πρέπει να παίρνω darks, έτσι ώστε να μην έχω το πρόβλημα του κενού ανάμεσα στις φωτογραφίες? Θα πρέπει να παίρνω ανά κάποιον αριθμό φωτογραφιών (εφόσον αλλάζει η θερμοκρασία και ο θόρυβος) ή στην αρχή και στο τέλος? Η επεξεργασία για την απομάκρυνση του θορύβου μετά πως θα γίνει?

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Darks πάρε 4-5 στο τέλος και είσαι οκ.

Εγώ darks στα trails δεν παίρνω ποτε, είμαι τόσο κουρασμένος στο τέλος που απλά θέλω να τηλεμεταφερθω στο κρεβάτι μου.

 

Απενεργοποίησε την αυτόματη μείωση θορύβου, αυτόματη μείωση θορύβου στα υψηλά iso, το σημαντικό στα trails είναι να γράψεις την κίνηση του αστεριού σαν να είναι συνεχόμενη 1 μεγάλη λήψη.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης