Jump to content

Χρονος εκθεσης?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Kαλησπέρα και πάλι. Ακολούθησα την συμβουλη του Δημήτρη και τράβηξα 20 φωτογραφίες των 12" και 6 darks στα 400 iso και τα στάκαρα στο deepskystacker. Trail νομίζω πια δεν έχω. Η αρχική φώτο απο το πρόγραμμα είναι αυτή. Μετα στο photoshop πείραξα contrast, levels, gamma correction, saturation, color balance. Πως μπορω να την βελτιωσω; εχω πολλα καμενα πιξελ, σωστα; Παρατηρησεις;συμβούλες; κανα οδηγο επεξεργασίας; :P

mm.thumb.jpg.68c30838a0aeec0226c1801e6ac1cad1.jpg

deep12.thumb.jpg.a9b236fa842029ec1454329b68f31065.jpg

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορω να πω οτι το αποτελεσμα ειναι καλο... Αλλα παρατηρω banding στην πρωτη φωτογραφια :-k

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φταίει που το τράβηξα σε Fine ή δεν εχει καμια σχέση;
Τι εννοεις fine; Δεν ξερω απο Nikon... Θα μπορουσες να δοκιμασεις αλλο setup; Πχ να ανεβασεις το iso στα 800, να τραβηξεις καμια 20αρια φωτο των 10" ( τωρα που βλεπω την D80 και τον 50mm γενικα ισχυει ο κανονας 400/εστιακη, αλλα σε αλλους λειτουργει και το 500/εστιακη) ασε μονο το white balance στο auto. Εστιαση manual , τραβαμε παντα σε RAW. Και φυσικα τραβαμε και αναλογα dark σε εκθεση.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το RAW είναι προτιμότερο.

 

Θα ξεκινούσα διαβάζοντας αυτό το άρθρο του Βαγγέλη.

 

http://www.astrovox.gr/avat/dslr.php

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ερωτηση για τον χρονο εκθεσης. Αν παρατηρω πχ ενα γαλαξια που δεν φαινεται καλα δηλαδη δεν διακρινεται οτι ειναι γαλαξιας, αν τον παρατηρω για 10 λεπτα συνεχομενα θα μπορεσω να τον δω? θα φανει οτι ειναι γαλαξιας?
BILLLOON
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η επίμονη παρατήρηση σαφώς μπορεί να σου δείξει περισσότερα αλλά όχι γιατί το μάτι σου θα συνδυάσει όλο το φως αυτό σε μια μεγάλη έκθεση. Αυτό δε λειτουργεί στον άνθρωπο όπως στις κάμερες :)
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα. Νέα προσπάθεια με μια φωτογραφια στα 1600 iso και την τεχνικη ETTR για την οποια διαβασα στο Internet με χρόνο έκθεσης τα 12" με 50mm 1,8. Βρηκα οτι δεν εχω trail στα 9-10 δευτερολεπτα αλλα χρειαζομουν την υπερεκθεση οποτε το αφησα λιγο παραπανω. Σημάδευα στο περίπου ανάμεσα στον τοξοτη και στον σκορπιό αν θυμάμαι καλά. Στο photoshop πείραξα exposure-vibrance-saturation-temperature-tint-curves. Προσπάθησα να κοψω το βινιεταρισμα απο το lens correction αλλα δεν ειχε ιδιαιτερο αποτελεσμα. Να υποθέσω οτι αυτο το "νεφος" που εχει γράψει είναι μερος του milky way ή ειναι θόρυβος; η φωτο τραβηχτηκε στην παλληνη.

 

DSC_0045.thumb.jpg.4adffbc10111b5d218330c2e4859acf8.jpg

1

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι στην άκρη είναι ο γαλαξίας. Στη φώτο έχεις πιάσει όλο τον αστερισμό του σκορπιου.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ! Ηθελα να ρωτησω στο deepskystacker στην καρτελα Graphs το sky backround οσο πιο υψηλό ειναι τόσο χειρότερα;

 

http://prntscr.com/49i9vy

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Χρειαζομαι μια βοήθεια στο θέμα της επεξεργασίας. Νομιζω οτι αν ειχα και ενα dark θα υπήρχε πολυ καλυτερο αποτέλεσμα καθως ο θορυβος βγαζει ματι. Δεν εχω καταλάβει στο noise reduction στο ps ποια ακριβως μπαρα πρεπει να πειραξω για να μειωσω τον θόρυβο κ το ζουμ της προεπισκόπισης δεν βοηθαει ειδικα οταν υπάρχει και trail στην εικόνα. Χρωματικά δεν ξέρω αν στέκει θα το προτιμουσα ψυχροτερο και ισως πειραξω το white balance και την ξαναδω. Χρησιμοποιησα curves/w.b/blacks/clarity/saturation και δεν ξερω τι αλλο να πειραξω. Λιγα στοιχεία για την φωτο. single shot 24mm με canon 550d, 20" στα 3200iso.

 

854583723_IMG_4883(1).thumb.jpg.a5900a00e877caa7523344dccea8b358.jpg

το αρχικο "raw" αρχείο

 

IMG_448834.thumb.jpg.d79b1e2593ebe3c61d2f82a6428e5cde.jpg

μετα την επεξεργασια

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eυχαριστω πολύ Γιωργο. Στο βίντεο ο τυπος αποφευγει το clarity ενω εγω του εβγαλα τα ματια :lol: και μου εκαναν εντυπωση οι μασκες που χρησιμοποιεί κ εγω τις αγνοουσα. Για το θορυβο οδηγηθηκα σε αλλο βιντεακι κ νομιζω πως πηρα γραμμη τι παίζει.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που μου άρεσε ιδιαίτερα είναι ότι απομονώνει τον ουρανό από το επίγειο τοπίο. Έτσι μπορεί να τα επεξεργασθεί ξεχωριστά.
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης