Jump to content

Χρόνος έκθεσης?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έβγαλα την παρακάτω φωτο ( η πρώτη μου, με επεξεργασία ότι να' ναι) με ένα celestron 8/se F/10 με hand made ισημερινή σφήνα και μια dslr 400d. Οι χρόνοι έκθεσης έιναι 30 Χ 40sec light frames, darks 15X40sec και 15 bias frames, ISO 800. Γενικότερα με τις dslr , τι χρόνοι έκθεσεις είναι καλύτερα να τραβάει κάποιος για γαλαξίες και νεφελώματα;

 

Ευχαριστώ

Δημήτρης

Galaxy.thumb.jpg.41e82ee9cccb3f3b2f9f16f0a5d3a8bc.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Δημήτρη

 

Αν χρησιμοποιήσεις το nebulosity για να πάρεις λήψεις με τη dslr, σου επιτρέπει να δεις τα adu στο υπόβαθρο (μαύρη περιοχή χωρίς άστρα).

 

Αν εφαρμόσεις τον τύπο που περιγράφεται στη σελλίδα 12 του pdf (http//www.astrovox.gr/avat/urbandeepsky.php) και προσαρμόσεις τις τιμές με βάση τις προδιαγραφές τις κάμερας σου θα σου πει πόσα ADU πρέπει να έχεις στο υπόβαθρο. Ρύθμισε το χρόνο έκθεσης από τον ουρανό που φωτογραφίζεις για να πιάσεις τα ADU που σου λέει.

 

Ο παραπάνω τύπος ισχύει για CCD κάμερες αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε dslr. Δοκίμασε αυτά που λεει και ανέβασε τα συμπεράσματα σου να δούμε τι ισχύει τελικά...

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Δημήτρη

 

Αν χρησιμοποιήσεις το nebulosity για να πάρεις λήψεις με τη dslr, σου επιτρέπει να δεις τα adu στο υπόβαθρο (μαύρη περιοχή χωρίς άστρα).

 

Αν εφαρμόσεις τον τύπο που περιγράφεται στη σελλίδα 12 του pdf (http://www.astrovox.gr/avat/urbandeepsky.php) και προσαρμόσεις τις τιμές με βάση τις προδιαγραφές τις κάμερας σου θα σου πει πόσα ADU πρέπει να έχεις στο υπόβαθρο. Ρύθμισε το χρόνο έκθεσης από τον ουρανό που φωτογραφίζεις για να πιάσεις τα ADU που σου λέει.

 

Ο παραπάνω τύπος ισχύει για CCD κάμερες αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε dslr. Δοκίμασε αυτά που λεει και ανέβασε τα συμπεράσματα σου να δούμε τι ισχύει τελικά...

 

Καλησπέρα και ευχαριστώ για το link που παρέθεσες .Θα το διαβάσω και θα επανέλθω!!

 

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεκίνα με 300sec & iso1600 και βλέπεις την απόκριση της κάμερας και το θόρυβο. Εάν σου φαίνεται πολύς μείωσε στα 800 ISO. Πάντως οι νέες DSLR κάμερες μια χαρά είναι στα 1600 από άποψη σήματος προς θόρυβο. Πες μας και τι DSLR έχεις :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Βαγγέλη

 

Γιατί να ξεκινήσει με 300 και όχι με 900. Που το στηρίζεις αυτό;

Ένας άλλος πρακτικός τρόπος θα ήταν δες με τι τιμή του iso και χρόνου έκθεσης ασπρίζει η φωτογραφία σου. Μετα μείωσε χρόνο έκθεσης ή iso ή και τα δυο και δες με ποιες τιμές έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα. Δες και το ιστόγραμμα να είναι στο 1/3 αν θυμάμαι καλά..

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεκίνα με 300sec & iso1600 και βλέπεις την απόκριση της κάμερας και το θόρυβο. Εάν σου φαίνεται πολύς μείωσε στα 800 ISO. Πάντως οι νέες DSLR κάμερες μια χαρά είναι στα 1600 από άποψη σήματος προς θόρυβο. Πες μας και τι DSLR έχεις :)

 

Καλησπέρα Βαγγέλη, η dslr είναι η canon 400D (Rebel στην Αμερική), είναι λίγο παλιό μοντέλο, μου βγάζει το μάτι για την εστίαση καθώς δεν έχει live view.(Μην το πεις ξέρω είναι για πέταμα.. ) Απλά θέλω να μάθω κάποια πράγματα μέχρι να πάρω τον εξοπλισμό που έχω βάλει στο μάτι. ](*,) :)

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Βαγγέλη

 

Γιατί να ξεκινήσει με 300 και όχι με 900. Που το στηρίζεις αυτό;

Ένας άλλος πρακτικός τρόπος θα ήταν δες με τι τιμή του iso και χρόνου έκθεσης ασπρίζει η φωτογραφία σου. Μετα μείωσε χρόνο έκθεσης ή iso ή και τα δυο και δες με ποιες τιμές έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα. Δες και το ιστόγραμμα να είναι στο 1/3 αν θυμάμαι καλά..

 

 

Κωσταντίνε ναι, το ιστόγραμμα πρέπει να είναι στο 1/3 απο ότι έχω διαβάσει και εγώ.Δεν χρησιμοποιώ το nebulosity για τις λήψεις και διάβασα το αρθρο της avat σχετικά με τιμές ADU αλλά για τις dslr δεν βρίσκω άκρη...

 

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν λες δε βγάζεις άκρη τι δεν καταλαβαίνεις από όλα αυτά;

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν λες δε βγάζεις άκρη τι δεν καταλαβαίνεις από όλα αυτά;

 

Καλησπέρα Κωνσταντίνε , μάλλον δεν απάντησα σωστά χεχε! Ενοούσα ότι το ψάχνω ακόμη...Πρέπει κάνω κάποιες δοκιμαστικές λήψεις για να βγάλω άκρη. Χθες το βράδυ απο την ταράτσα του σπιτιού μου δοκίμασα και τα 900sec και τα 300sec(βέβαια το seeing ήταν χάλια λόγω υγρασίας σε σχέση με προχθές). Απο ότι κατάλαβα όμως τα 900sec η τα 300sec λήψη είναι για σκοτεινό ουρανό και όχι μέσα απο την πόλη με μεγάλη φωτορύπανση, καθώς το ιστόγραμα και στις 2 λήψεις ήταν πολύ δεξιά και οι φωτο σχεδόν άσπρες iso 800 και 1600. Τα 40sec λήψη iso 800 ακόμη και με την υγρασία είχαν πολύ καλύτερο αποτέλεσμα. Πες μου αν κάτι δεν είναι σωστό η αν εχω καταλάβει λάθος.

Ευχαριστώ

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κινείσαι σε σωστό δρόμο :)

 

Ευχαριστώ , και μια άλλη ερώτηση.. σορρυ αν γίνομαι κουραστκός .... 'Εχω το maxim dl αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ , χρησιμοποιώ το dss και προσπαθώ να μάθω το pixinsight και κάτι λίγα που ξέρω απο ps6. πως μπορώ να δω το adu (απο τη τελική εικόνα? Η απο τα raw Αρχεία?) στο maxim dl?

 

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επιλέγεις το information tool και το βάζεις σε aperture mode και το βλέπεις.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης