Jump to content

Πόσα τηλεσκόπια έχετε;


astrovox

Πόσα τηλεσκόπια έχετε;  

258 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσα τηλεσκόπια έχετε;

    • Κανένα
      19
    • 1
      109
    • 2
      61
    • 3
      34
    • 4+
      35


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ,και τα 2 πανω στην ιδια βαση για αστροφωτογραφια.

Ενα C6 Celestron και ενα Equinox 80 ED πανω σε μια ASGT.

IMG_2185.jpg

 

Ο αδερφος μου εχει ενα 102mm SLT το οποιο χρησιμοποιει κυριως για ρηχό Rich field ,Σεληνη και επιγεια παρατηρηση.

 

Clear Skies :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Vixen VMC200L + Reducer x0,62

Officina Stellare HiperAPO 80mm + TS Flattener

Baader Vario Finder 60mm

Celestron FirstScope 76mm

 

HEQ5 Pro GoTo

 

Canon EOS 550D

DBK 31AU.03AS

 

Nagler 7, 9, 11, 13, 17 mm

Panoptic 24, 35 mm

PowerMate 2,5x & 5x

 

Κιάλια ΝΙΚΟΝ 7x35

 

Και αναμένω τη Starlight Xpress Lodestar Autoguider για οδήγηση.

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαχαχα εχεις δικιο, κουρτινα αγοραστικε μετά το τηλεσκοπιο και αυστηρά πορτοκαλι για του "πηγαινει" :shock: :cheesy:

 

Φιλικά,

 

Μιχαλης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 έτη αργότερα...

Αν και ειχα ψηφησει,λεω να κανω και μια δημοσιευση. :cheesy:

Εχω το κλασικο και καλο sky watcher dobsonian 8" και στο μελλον εχω βλεψεις για ένα καλο 14" αλλα βλέπουμε...πρωτα να ειμαστε καλα !!! :D Καθαρους ουρανους σε ολους !!!

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψηφισα ενα, ομως σε λιγο καιρο ερχεται και ενα 6'' ...και βλεπουμε :wink:

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας που ξεθάψατε αυτό το θέμα, να συνεχίσω και εγώ με τη σειρά μου...

 

1. Κατοπτρικό SW 200/1000 Black diamond --> Παρατήρηση, πλανητική φωτογράφιση

2. Διοπτρικό TS 65APO Quadruplet --> Φωτογράφιση

 

Για στήριξη έχω την HEQ5 Pro

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα dob 16αρι αποσυναρμολογουμενο,για μη μου πιανει και πολυ χωρο

Δευτερο θα μου ηταν περιττο εξοδο

Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω μαγκες εχω μονο 2: το 60/700 AZ2 που το εχω για την παρατηρηση πλανητων

και το truss 130 dob που το χρησιμοποιω για deep space.

BILLLOON
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω μαγκες εχω μονο 2: το 60/700 AZ2 που το εχω για την παρατηρηση πλανητων

και το truss 130 dob που το χρησιμοποιω για deep space.

 

Εγώ θα χρησιμοποιούσα μόνο το δεύτερο και για τις δύο δουλειές.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 10 μήνες αργότερα...

Αναρωτιέμαι που να έχει φθάσει η κατάσταση με όσους δήλωσαν προ τετραετίας.

Εγώ αισίως έφθασα στα 8 τηλεσκόπια, 8 κιάλια, 4 μονοκιάλια και τις αντίστοιχες βάσεις, προσοφθαλμίους και αξεσουάρ, καθώς και ένα στερεοσκοπικό μικροσκόπιο και μια τριπλέτα λούπα πεδίου. Η κατάσταση έχει σταθεροποιηθεί και δεν αναμένεται να αλλάξει δραματικά προς τα επάνω ή προς τα κάτω, πέραν του +/-2 δηλαδή.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναρωτιέμαι που να έχει φθάσει η κατάσταση με όσους δήλωσαν προ τετραετίας.

Εγώ αισίως έφθασα στα 8 τηλεσκόπια, 8 κιάλια, 4 μονοκιάλια και τις αντίστοιχες βάσεις, προσοφθαλμίους και αξεσουάρ, καθώς και ένα στερεοσκοπικό μικροσκόπιο και μια τριπλέτα λούπα πεδίου. Η κατάσταση έχει σταθεροποιηθεί και δεν αναμένεται να αλλάξει δραματικά προς τα επάνω ή προς τα κάτω, πέραν του +/-2 δηλαδή.

 

Εντάξει εσύ απο γιατρός έχεις γίνει... ασθενής...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει εσύ απο γιατρός έχεις γίνει... ασθενής...

 

Και συγκεκριμένα, σε Μερική Πρώιμη Ύφεση, υπό Οπτική Αγωγή κατά DSM.

 

Υπάρχουν χειρότεροι από εμένα αλλά δεν μιλάνε. Empty Rooms.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ και 4 μήνες το πρώτο μου τηλεσκοπιάκι skywatcher 80/400 και ήδη ξεκίνησα να μαζεύω χρήματα για ένα πολύ πολύ μεγαλύτερο. :D

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω τα απαραίτητα νομίζω. Ένα μικρό 70άρι που κάνει για οδήγηση και ταξιδάκια, ένα κλασσικό 80ED που βολεύει για φωτογραφίες και ένα C9.25 για να έχουμε και κάτι "ιντσάτο". Εντάξει υπάρχει και ένα Νευτώνιο 8" στο εξοχικό, αλλά έχω καλή δικαιολογία γιατί το εξοχικό είναι Ελλάδα και το σπίτι Αγγλία.

 

Δυστυχώς όμως (και προς θλίψη της συζύγου) εκτός από τα απαραίτητα έχω και 2-3 επιπλέον. Π.χ. ένα 90άρι διοπτρικό το οποίο δεν το χρησιμοποιώ, αλλά το κρατάω μήπως βρω χρόνο και χρήμα να το μετατρέψω σε Hα. Επίσης ένα 5" Νευτώνιο που το βρήκα σε ευκαιρία, και επειδή μου άρεσε ο μεγάλος αδερφός του (Skywatcher P-DS και τα δύο) δε μπορούσα να το αφήσω σε τέτοια τιμή. Και τέλος χτύπησα για πλάκα χαμηλά μια δημοπρασία ενός Equinox 80, γιατί σκέφτηκα μπορεί να μου αρέσει περισσότερο από το κλασσικό 80ED μου, και δε φταίω εγώ που δεν το χτύπησε μετά κανείς! Αν βρω χρόνο για ένα head-to-head μεταξύ των δύο ED, θα κρατήσω το ένα, οπότε μία μείωση θα υπάρξει...

 

Αν κάποιος έχει ένα μόνο τηλεσκόπιο παρακαλώ να μη ζηλεύει γιατί μια φορά το μήνα έχω και χρόνο και δεν έχει σύννεφα στο Μάντσεστερ. Στην Ελλάδα όταν πηγαίνω που υπάρχει μόνο το ένα, τότε είναι που πέφτει η χρήση... Α, στην Ελλάδα υπάρχει και το πρώτο μου, το Halleyscope διοπτρικό 40mm, αλλά έχω να το χρησιμοποιήσω 18 χρόνια!

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναρωτιέμαι που να έχει φθάσει η κατάσταση με όσους δήλωσαν προ τετραετίας.

Εγώ αισίως έφθασα στα 8 τηλεσκόπια, 8 κιάλια, 4 μονοκιάλια και τις αντίστοιχες βάσεις, προσοφθαλμίους και αξεσουάρ, καθώς και ένα στερεοσκοπικό μικροσκόπιο και μια τριπλέτα λούπα πεδίου. Η κατάσταση έχει σταθεροποιηθεί και δεν αναμένεται να αλλάξει δραματικά προς τα επάνω ή προς τα κάτω, πέραν του +/-2 δηλαδή.

 

Εντάξει εσύ απο γιατρός έχεις γίνει... ασθενής...

 

ΧΑΧΑΧΑ +1000 :mrgreen: :cheesy: :lol:

Γιάννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναρωτιέμαι που να έχει φθάσει η κατάσταση με όσους δήλωσαν προ τετραετίας.

Εγώ αισίως έφθασα στα 8 τηλεσκόπια, 8 κιάλια, 4 μονοκιάλια και τις αντίστοιχες βάσεις, προσοφθαλμίους και αξεσουάρ, καθώς και ένα στερεοσκοπικό μικροσκόπιο και μια τριπλέτα λούπα πεδίου. Η κατάσταση έχει σταθεροποιηθεί και δεν αναμένεται να αλλάξει δραματικά προς τα επάνω ή προς τα κάτω, πέραν του +/-2 δηλαδή.

 

Εντάξει εσύ απο γιατρός έχεις γίνει... ασθενής...

Εμείς ήμαστε όμως στην ίδια κατάσταση, δεν έχουμε προς το παρόν κανένα τηλεσκόπιο αλλά μονο προσοφθάλμια :mrgreen: Άλλο και τούτο...

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω εχω 2....Ενα 60αρι της Celestron και ενα 8' ιντσων Dobsonian τα βασικα περιππου για αυτες τις εποχες! :mrgreen:

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 έτη αργότερα...
Αν και ειχα ψηφησει,λεω να κανω και μια δημοσιευση. :cheesy:

Εχω το κλασικο και καλο sky watcher dobsonian 8" και στο μελλον εχω βλεψεις για ένα καλο 14" αλλα βλέπουμε...πρωτα να ειμαστε καλα !!! :D Καθαρους ουρανους σε ολους !!!

 

Τελικά μετά από 5 χρόνια οι βλέψεις για ένα 14” έγιναν αγορά 12” :D Προστέθηκε και ένα μικρό 70αρι bressr διοπτρικό για τον ήλιο και επίγεια παρατήρηση. Έχω απορία μετά από τόσα χρόνια που έχει να γίνει δημοσίευση, σε τι αριθμό βρίσκονται άλλοι φίλοι.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η δικη μου ιστορια μοιαζει με περιπετεια που εχει κακογουστο τελος, κατι σαν το Game of Thrones ας πουμε. [ενταξει, καμμια σχεση.] Το 1978 [ 11 ετων ] πηρα ενα 6 εκ διοπτρικο που το ειχα μεχρι το 1987. Τοτε πηρα το 6ιντσο το ρωσικο με την μαλλον κακη ισημερινη στηριξη και το φοβερο viewfinder. Το πουλησα το 1995 για να συμπληρωσω την αγορα του παλιου 12αριου της MEADE [ το Starfinder, κακιστο ] το οποιο ενα χειμωνιατικο απογευμα του 2007 γυρισα σπιτι [ Πολιτικα Ευβοιας ] και το βρηκα κομματια στην αυλη. Σπασμενο κατοπτρο, τσαλακωμενος εως και πατημενος ο χαρτονενιος σωληνας. Δε μπορεσα ποτε να βρω ποιος το εκανε αυτο και γιατι. Πηρα την ιδια χρονια το 10αρι της MEADE το LIGHTBRIDGE το οποιο το αντεξα για λιγους μηνες μονο [ απο το 12 δε πας στο 10 ] και το καλοκαιρι του 2008 ηρθε η νεα μεταγραφη, το 16αρι LIGHTBRIDGE. Εχοντας καποια παραπανω λεφτα τοτε πηρα και 2 ETHOS [ τον 17 και τον 6 ] , oλα τα lumicon, φακους 82 της MEADE, Χ2 ΚΑΙ Χ3 Teleview και πολλα ακομα. Γιατι τα λεω αυτα ? Γιατι περσι, γυριζοντας απο ταξιδι μπηκα στο σπιτι και το βρηκα λες και το ειχαν αναποδογυρισει, ολα αυτα που σας ειπα αντε γεια, και δυστυχως δε προκειται να επιστρεψουν ποτε, γιατι τωρα η οικονομικη κατασταση ειναι πολυ διαφορετικη. Συμπερασμα. Μετα απο πανω απο 40 χρονια παρατηρηση, εχοντας φτασει πια σ ενα σημειο να μη χρειαζομαι χαρτη για οτιδηποτε υπαρχει στον ουρανο, ...δεν εχω τηλεσκοπιο. Και το χειροτερο ειναι οτι εχοντας δει τα παντα με 16αρι, δεν εχω ιδεα αυτη τη στιγμη για ποιο τηλεσκοπιο μαζευω λεφτα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης