Jump to content

αντίο φίλε μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σήμερα το πρωί έφυγε απο την ζωή χτυπημένος από την επαρετη νόσο ο αγαπημένος μου φίλος Βασίλης Παπαιωάννου. Οι παλιοτεροι θα τον θυμούνται με τον όνομα ΜαxPlanck. Ενας από τους πιο εφυεις ανθρώπους. Ο Βασίλης ήταν σπουδαίος επιστήμονας και συνάφελφος και απο τους πρωτοπορους ερασιτέχνες αστρονόμους στην Ελλάδα. Δεν θα ξεχάσω ποτέ τα πρώτα μας βήματα στην αυτόματη οδήγηση όταν με τις ώρες τα βραδυα απο το τηλέφωνο προσπαθούσαμε να πετύχουμε αυτόματη οδήγηση....και τι άλλο να πρωτοθυμηθώ......

Φιλε μου καλέ, καλο ταξίδι και ας είσαι καλά εκεί πάνω στους ουρανούς που τόσο αγαπήσαμε !!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βοήθησε παρα πολλούς - μαζι κι εμένα- σε οτι ειχε σχεση με την αστροφωτογράφιση, ακουραστος και με μεγαλη χαρα να προσφερει τις γνωσεις του. Εξ΄άλλου το σύνθημά του ήταν: "Γνωση που δεν μεταδίδεται...πεθαίνει". Καλο σου ταξίδι Βασίλη.
http//www.ethaleia.gr/ , http//astrochania.blogspot.gr/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αιωνία η μνήμη.

 

Κρίμα που δεν τον πρόλαβα στο forum, ούτε τον συνάντησα ποτέ, μίλησα μαζί του όμως στο τηλέφωνο και με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο. Ήταν πολύ φιλόξενος και ζεστός και ιδιαίτερα ενθαρρυντικός.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό ταξίδι φίλε.

Ελπίζω να μας "ρίχνεις" καμμιά ματιά απ εκεί ψηλά.

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

¨Ή δίδαξε ή μάθε ή φύγε¨ ήταν η κλασική ατάκα του Βασίλη . Μέσα από τις γνώσεις που αποκτούσε για οτιδήποτε σε αυτή την ζωή τις διαμοίραζε σε όλους μέσα από το blog του http://nebulaindarkness.blogspot.gr/

Ήταν αυτός που μου πέρασε την λογική της μετάδοσης της γνώσης επάνω στο hobby και την δημιουργία οδηγών . Το αστροβόξ και το astroforum είναι γεμάτο από θέματα και οδηγούς του Βασίλη που με υπομονή και επιμονή έδινε λύσεις σε προβλήματα που απασχολούσαν την αστρονομική κοινότητα.

Δεν έχω λόγια για το χαμό του εύχομαι υπομονή και δύναμη στην οικογένεια του

:?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό ουράνιο ταξίδι στον φίλο.Τον είχα προλάβει στο φόρουμ και μάθαινα από αυτά που έγραφε.

73 SV1EIH

Δεληγεωργόπουλος Δημήτριος

www.edsro.eu

sw1eih@yahoo.gr

GSO 6\" RC-CCD67 FR

ATIK 16 HR

ASI 120 mc ccd

NIKON D-7000

CANON EOS 500D(mod)

HEQ5 SKYSCAN PRO GOTO

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά πολύ στενάχωρα τα σημερινά νέα. Δύσκολο να το πιστέψεις όταν άνθρωποι φεύγουν τόσο νέοι.... Ο Βασίλης ήταν ένας ευφυής άνθρωπος και μια "γεμάτη", πολυδιάστατη προσωπικότητα που δεν έμπαινε σε καλούπια. Αναμφισβήτητα άφησε το στίγμα του στην κοινότητά μας. Δεν τον γνώρισα ποτέ από κοντά αλλά μόνο διαδικτυακά. Εύχομαι κουράγιο στους οικείους τους. Καλό ταξίδι Βασίλη...
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δάσκαλο τον έλεγα. Ήταν από τους πρώτους που με καλοσώρισαν και απάντησαν τις χαζές ερωτήσεις μου σε αυτό εδώ το φόρουμ πριν από 10 χρόνια. Στην αρχή μου έλεγε για παρατηρήσεις και φωτογραφίσεις. Μετά, όταν έδινα πανελλήνιες, μιλούσαμε για Φυσική, και του λεγα "Α ρε δάσκαλε, να σε είχα δάσκαλο". Δεν ήταν γραφτό να ανταμώσουμε από κοντά.

 

Έφυγε νωρίς ένας σπουδαίος άνθρωπος.

 

Καλό ταξίδι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό ταξίδι αγαπητέ Βασίλη, η προσφορά και το ήθος σου ανεκτίμητα.

Orion Amateur Observatory Langadas

GSO-ASTROTECH 16,

Meade LXD 55 S/N 8,

S/W ED 100,

William Optics Zenith Star

ED 70/420,

Guide Scope :Meade 70/600,

TS Guide Finder 9x60,

Celestron SkyMaster 15x70,

Bresser 10x50,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή αντάμωση στα μεσοαστρικά νέφη Βασίλη ! Αιωνία σου η μνήμη! Κουράγιο στους δικούς του ανθρώπους!!
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον Βασίλη δεν τον γνώρισα ποτέ απο κοντά, ήταν όμως αμέτρητες οι ώρες επικοινωνίας που είχαμε και οι ανταλλαγές απόψεων.Με απίστευτο χιούμορ αλλά και διάθεση, άλλες φορές έμοιαζε με ποιητή και άλλες με φιλόσοφο. 'Οντας εκπαιδευτικός ο ίδιος είχε μεγάλη διάθεση για μετάδωση της γνώσης.

Πιστεύω ότι σήμερα ο χώρος μας έγινε πολύ φτωχότερος...

Αιωνία η μνήμη σου Βασίλη. Καλό ταξίδι Φίλε.

Δημήτριος Κολοβός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να τον ξέρω μόνο μέσα από το Forum και δυστυχώς όχι από κοντά, θέλω να στείλω και

τα δικά μου συλλυπητήρια στους δικούς του ανθρώπους.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δύσκολο να βρεί κανείς λόγια για τον Βασίλη. Θα θυμάμαι πάντα το παθός με το οποίο υποστήριζε ό,τι έκανε και την ελπίδα που είχε για τους νέους ανθρώπους. Καλό κουράγιο στην οικογένεια και τους φίλους του.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και δυστυχώς δεν είχα την τύχη να τον γνωρίσω ούτε από κοντά αλλά ούτε και να τον προλάβω εδώ στο φόρουμ θα ήθελα από μεριά μου να εκφράσω τα συλλυπητήρια μου προς την οικογένεια, συγγενείς και φίλους του. Καλό ταξίδι !!!

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορώ να το πιστέψω πως ένα τόσο ανήσυχο και ακούραστο πνεύμα και μια τόσο ανοιχτή ψυχή έφυγε τόσο γρήγορα. Μιλήσαμε τελευταία φορά τον προηγούμενο χρόνο. Παρ' όλο που μαζί με τον άδικο θάνατο του αδερφού του έμαθε για το πολύ σοβαρό θέμα υγείας που είχε ο ίδιος, μιλούσε με τέτοια αισιοδοξία και αποφασιστικότητα να το ξεπεράσει οριστικά που αναρωτήθηκα που βρίσκει τόση δύναμη. Δυστυχώς ηττήθηκε.

Δεν βρίσκω λόγια, είναι πολύ κρίμα.

Εύχομαι η υγεία και η ζωή που του στερήθηκε να δοθεί πολλαπλή στην οικογένεια του.

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Βασίλης έγραψε τη δική του ιστορία στο astrovox και όχι μόνο. Ως Φυσικός και ερασιτέχνης αστρονόμος προσέφερε απλόχερα τις γνώσεις του και τη βοήθειά του όπου μπορούσε και βοήθησε πολλούς να ξεδιαλύνουν νεφελώδη ζητήματα του χόμπυ. Έντονη, πολυτάλαντη και ευφυής προσωπικότητα, συχνά με πληθωρική και χειμαρρώδη έκφραση που δεν ικανοποιούνταν εύκολα από τους περιορισμούς των φόρουμ και των κοινοτήτων. Στο προσωπικό του blog, έγραφε χαρακτηριστικά: "Άμα θες να ζήσεις σαν λύκος, μείνε μακριά από μαντριά..."

Καλό σου ταξίδι, Βασίλη... Κι όταν ο χρόνος θα σβήσει τη θλίψη, θα μείνει ένα χαμόγελο χαράς που σε γνωρίσαμε...

 

Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά του και στους αγαπημένους του φίλους.

 

http://nebulaindarkness.blogspot.gr/2014/04/blog-post_28.html

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχε για φιλε και δασκαλε Βασιλη, εμαθες, διασκεδασες, διδαξες, εδειξες δρομους. Εκανες πολυ κοσμο να σε συμπαθει (και σαν καθαρο και ανυσηχο πνευμα εκανες μερικους να σε αντιπαθουν - φευ, δεν μπορουμε να τους εχουμε ολους ευχαριστημενους ! ).

 

Δεν ειχα την τυχη να σε γνωρισω απο κοντα, αλλα ειχαμε μιλησει τοσες φορες με τηλεφωνο και με email που ειχαμε την οικιοτητα του παλιου φιλου. Μολις διαβασα την ειδηση ενοιωσα παγομαρα. Τι κριμα....

 

Τα θερμα συλληπητηρια στην οικογενειά σου. Θα λειψεις σε ολους μας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στεναχωρήθηκα για τη λυπηρή είδηση, έφυγε ένας εκπαιδευτικός και ερασιτέχνης αστρονόμος που είχε εμπνεύσει και βοηθήσει πολλούς στα πρώτα τους βήματα. Πέρα από το διαδικτυακό τόπο του Astrovox, δεν τον είχα γνωρίσει από κοντά. Συλλυπητήρια στην οικογένεια και τους φίλους του.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απίστευτη η είδηση που έλαβα μέσω email... Ο Βασίλης έφυγε... Ο άνθρωπος που γνώρισα μέσω astrovox, μέσω άλλων forum και που μιλήσαμε άπειρες φορές μέσω email, Facebook και τηλεφώνου... και που τελικά συνάντησα σε ένα επαγγελματικό ταξίδι στην Λάρισσα. Απλώς ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ... Τα τελευταία δυομιση χρόνια που είμαι στην Αμερική τα λεγάμε μέσω Facebook. Απίστευτος και στην μάχη με το θηρίο... απίστευτη δύναμη... Ακόμα πιο απίστευτος ο τρόπος που το αντιμετώπισε... Έχω ακόμα τα μηνύματα... έχοντας χάσει δικούς μου ανθρώπους από αυτό το θηρίο, στον Βασίλη είδα κάτι το οποίο δεν είχα ξαναδεί... Πριν δέκα-δεκαπέντε μέρες περίπου είχαμε την τελευταία Facebookοσυζήτηση... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ και στην τελευταία μάχη... Και τόσο μα τόσο περήφανος για την επιτυχία της "ΚΟΡΑΚΛΑΣ" το περασμένο καλοκαίρι... ΗΡΩΑΣ ο πεζοναύτης...

 

Κουράγιο και δύναμη στην οικογένεια... Είναι εξαιρετικά δύσκολο να χάνεις έναν δικό σου άνθρωπο... ακόμα δυσκολότερο όταν είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ...

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Βασίλης έφυγε αλλά τα άστρα παραμένουν για να τον θυμίζουν στα αγαπημένα του πρόσωπα. Είχαμε κάποτε μιλήσει μαζί στο τηλέφωνο στα πρώτα μου βήματα. Μου είχε κάνει εντύπωση η εξυπνάδα του και η μεγάλη διάθεση να μοιράζει τις γνώσεις του. Αιωνία του η μνήμη!

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης