Jump to content

SkyWatcher Truss (Heritage) P130


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα κατάλαβα. Το είχα παρατηρήσει και εγώ αυτό, πάλι με laser και Hyperions, αλλά στην πράξη και με φακούς μέχρι 5mm δεν έχω αντιληφθεί κάποιο πρόβλημα. Η λύση είναι μάλλον να ολοκληρώσεις με Star test, με τον φακό παρατήρησης επάνω, αν και μόνο για πλανητική αξίζει τον κόπο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 141
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα το δοκιμάσω..Αν και με αυτή τη μικρή πατέντα ο εστιαστής έγινε πιο στοιβαρός..

Φίλε Τάσο η μπάρα στήριξης που θα μπορούσε να μπει?Και πως να στηριχθεί?

My observatory code from NASA - MPC is L02.

Το site του NOAK Observatory: http://noakobservatory.gr/index.php 

https://iawn.net/about/members.shtml   

https://newton.spacedys.com/neodys2/index.php?pc=2.1.2&o=L02&ab=0

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=author%3A"Sioulas%2C Nick"&sort=date desc%2C bibcode desc&p_=0

https://orcid.org/0000-0002-2012-1227                                                                                                                                 

https://www.exoworldsspies.com/en/team/                                                                                                                            Νίκος Σιούλας Planetary Defence Team

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εφόσον το σύστημα που σφίγγει τον φακό, ή ό,τι άλλο τοποθετείται στον εστιαστή, λειτουργεί με μια βίδα που σφίγγει, θα έχει πάντα τζόγο. Υπάρχουν λύσεις για όσους επιζητούν ακρίβεια αλλά είναι δυσανάλογες της αξίας του συγκεκριμένου τηλεσκοπίου.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα σας. θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα θέμα που με απασχολεί για το skywatcher heritage p130. Για να καταλάβετε και εσείς για τις γνώσεις που έχω πάνω στην αστροπαρατήρηση σας λέω οτι προσπαθώ να διαβάζω και παρατηρώ τον ουρανό μόνο με τα μάτια (σε κάθε μου άδεια φεύγω στο μικρό χωριό του πατέρα μου κοντά στα Καλάβρυτα 1000μ υψόμετρο μόνο και μόνο για να τον νυχτερινό μαγευτικό ουρανό). Δεν έχω καμία επαφή με τηλεσκόπιο (κάποιες ελάχιστες θεωρητικές γνώσεις).

Εχω μπερδευτεί διότι σε δυο ελληνικά eshop τηλεσκοπίων:

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1691

http://www.planitario.gr/skywatcher-dobsonian-truss-130mm-skdobp130.html

εμφανίζουν πέραν των φωτογραφιών της επετειακής του έκδοσης και άλλη μια (μαύρο σωλήνα) η όποια δεν υπάρχει στην επίσημη σελίδα της sky watcher. Συνεχίζω αναφέροντας τα παρακάτω από την επίσημη περιγραφή του SWHer130p αποσπασματικά «Housing the same Parabolic Primary Mirror-set as the highly-acclaimed Explorer-130P» και στα χαρακτηριστικα του...«Parabolic Primary Mirror» ψάχνοντας λοιπόν βρίσκω ότι η SW βγαζει και δυο εκδόσεις του Explorer 130P και 130. Η σημαντική διάφορα είναι το παραβολικό σετ του 130P έναντι του 130 «The 130P has a focal length of 650mm and a parabolic mirror (a good thing) and the 130M has a focal length of 900mm and a circular mirror (not so good optically)».

Μήπως λοιπόν υπάρχουν και δυο εκδόσεις του heritage με σημαντικές διαφορές πέραν των αισθητικών? Αν κάποιος ξέρει κάτι από πρώτο χέρι ας με διαφωτίσει παρακαλώ. Θέλω να πάρω τηλέφωνο αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να ρωτήσω για να σιγουρευτώ. Ειλικρινά ευχαριστώ όποιον διάβασε τα παραπάνω και συγγνώμη που σας κούρασα,

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω μπερδευτεί διότι σε δυο ελληνικά eshop τηλεσκοπίων:

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1691

http://www.planitario.gr/skywatcher-dobsonian-truss-130mm-skdobp130.html

εμφανίζουν πέραν των φωτογραφιών της επετειακής του έκδοσης και άλλη μια (μαύρο σωλήνα) η όποια δεν υπάρχει στην επίσημη σελίδα της sky watcher. Συνεχίζω αναφέροντας τα παρακάτω από την επίσημη περιγραφή του SWHer130p αποσπασματικά «Housing the same Parabolic Primary Mirror-set as the highly-acclaimed Explorer-130P» και στα χαρακτηριστικα του...«Parabolic Primary Mirror» ψάχνοντας λοιπόν βρίσκω ότι η SW βγαζει και δυο εκδόσεις του Explorer 130P και 130. Η σημαντική διάφορα είναι το παραβολικό σετ του 130P έναντι του 130 «The 130P has a focal length of 650mm and a parabolic mirror (a good thing) and the 130M has a focal length of 900mm and a circular mirror (not so good optically)».

Μήπως λοιπόν υπάρχουν και δυο εκδόσεις του heritage με σημαντικές διαφορές πέραν των αισθητικών? Αν κάποιος ξέρει κάτι από πρώτο χέρι ας με διαφωτίσει παρακαλώ. Θέλω να πάρω τηλέφωνο αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να ρωτήσω για να σιγουρευτώ. Ειλικρινά ευχαριστώ όποιον διάβασε τα παραπάνω και συγγνώμη που σας κούρασα,

Γιώργος

 

Γιώργο,

 

το heritage βγαίνει σε μια έκδοση και έχει εστιακή απόσταση 650mm. Το Explorer είναι άλλο Νευτώνειο τηλεσκόπιο στο οποίο βασίζονται και βάζουν το ίδιο κάτοπτρο και στο Heritage. Εκείνο νομίζω μπαίνει σε ισημερινή, είναι δηλαδή σκέτος ο σωλήνας με δακτύλιους (ΟΤΑ) και δεν έχει την dobsonian βάση του heritage.

 

Επίσης, τα site που παραθέτεις είναι από το ΙΔΙΟ κατάστημα, το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης. Απλώς το ένα είναι στο πρώτο site που είχαν τόσο καιρό και το άλλο είναι στο καινούργιο (planitario.gr), το αν θα διατηρήσουν και τα 2 παράλληλα ή κάποια στιγμή το astronomy.gr που ξέραμε μέχρι τώρα θα σταματήσει, είναι κάτι που δεν το γνωρίζω.

 

Μην μπλέκεσαι από τις φωτογραφίες, το τηλεσκόπιο είναι ένα και με την εστιακή που σου είπα. Τώρα για τα κάτοπτρα, παραβολικό έχει, σύμφωνα με την περιγραφή αφού διευκρινίζει ότι αυτό με τα 650mm εστιακή φέρει παραβολικό.

 

Αν πάρεις τηλέφωνο, που στο προτείνω, να ρωτήσεις αυτά που ρώτησες και εδώ και πιστεύω ότι θα σου απαντήσουν τα ίδια, για να σιγουρευτείς πριν την αγορά.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τασο σε ευχαριστώ πολύ όπως και τον κύριο κώστα που με βοηθήσατε πολύ. Ξέρω ότι το explorer είναι άλλο μοντέλο αλλά με μπέρδεψε κυρίως το γεγονός ότι η φωτογραφία που παραθέτουν με το μαύρο σωλήνα δεν υπάρχει πουθενά αλλού.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 11 μήνες αργότερα...

Σε διάφορα forums υπάρχει μια αμφιβολια για το ποσό βαριά προσοφθαλμια μπορούμε να βάλουμε στο heritage.Όσο και να προσπάθησα δεν μπόρεσα να καταλάβω το τι μπορεί να προκαλέσει αυτό στο τηλεσκόπιο. Κάποιοι έγραψαν ότι ο εστιαστης δεν θα σηκώσει ένα βαρύ σύστημα προσοφθαλμιων (?) και κάποιοι άλλοι δεν εστιάζουν με τίποτα.Διαβάζοντας στο θέμα αυτά που έγραψε ο κύριος Κωνσταντίνος βλέπω ότι αυτό διορθώνεται με το να μην αναπτύξουμε τελείως το flextube. Η ερώτηση όμως είναι 1)μπορεί ένα βαρύ προσοφθαλμιο να προκαλέσει ελάττωμα στον εστιαστη και αν ναι για πόσο βαρύ μιλάμε?

2)Εάν δεν αναπτύξουμε το flextube πλήρως ποια χαρακτηριστικά- τιμές αλλαζουν?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έναν Ethos 13mm τον σηκώνει άνετα πάντως. Και Delos και Hyperion Zoom. Τι βαρύτερο να βαλεις; Απλώς σφίγγεις λίγο περισσότερο τον συμπλέκτη teflon (τη μαύρη ροδέλα του ύψους). Μπορεί να κάμπτεται λίγο ο εστιαστής αδιόρατα αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα στην πράξη.

Για το τι εστιάζει και τι όχι, από τότε που απέκτησα πρεσβυωπία κάποια πράγματα άλλαξαν. Ουσιαστικά εστιάζουν περισσότεροι φακοί καθώς η πρεσβυωπία εξουδετέρωσε τη μυωπία μου στις κοντινές αποστάσεις και βλέπω καλύτερα κοντά χωρίς γυαλιά (και χειρότερα με γυαλιά). Άρα πρέπει να δοκιμάσεις με το δικό σου μάτι, μη βασίζεσαι σε μάτια άλλων με άλλες διοπτρίες.

Όταν βραχύνεις τον σωλήνα αλλάζεις το μήκος αλλά το εστιακό μήκος του κατόπτρου δεν αλλάζει, παραμένει 65cm. Άρα προβάλει το είδωλο πιο ψηλά στον προσοφθάλμιο και αυτό σημαίνει πως σε ορισμένους φακούς το προβάλει στο εστιακό τους επίπεδο και έτσι μπορούν να εστιάσουν.

photo1.thumb.jpg.dd8c396ba416b2b2afbd39e98ad8c506.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κ. Κωνσταντίνε ευχαριστώ. Ethos 13mm περίπου 600gr αυτά είναι :shock: .Άρα κανένα πρόβλημα από μεριάς βαρους-εστιαστη. Αν κατάλαβα καλά δεν ανοίγουμε τελείως το flextube μόνο σε περίπτωση που κάποιο προφανώς βαρύ προσοφθαλμιο δεν εστιαζει.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι θέμα "βάρους" αλλά σημείου που εστιάζει το κάθε προσοφθάλμιο.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και συνήθως αυτοί οι υπέρβαροι φακοί (με πολλά γυάλινα οπτικά στοιχεία δηλαδή) και ειδικά με το μεγάλο eye relief είναι οι δύσκολοι στην εστίαση σε σχέση με τους απλούστερους Plossl, Ortho και Erfle.

Το βάρος προβληματίζει επειδή ο εστιαστής στηρίζεται σε μια μόνο πλευρά στη στεφάνη αλλά το πλαστικό είναι αρκετά σκληρό με καλή ακαμψία. Σχετικά με το ζύγισμα, αυτό είναι το πλεονέκτημα των Flextube, ο συμπλέκτης/σφιγκτήρας/χειρόφρενο που τα κρατά ακίνητα στον αξονα του ύψους. Μπορείς όμως με ένα βαρύ φακό να κινήσεις το τηλεσκόπιο προς τα κάτω (στην πλευρά του κατόπτρου) ή και να προσθέσεις βάρος αλλά με το Heritage ουδέποτε χρειάστηκε, σε αντίθεση με τα 8" & 12" (αντίβαρο) ή τα διάφορα καταδιοπτρικά (ζύγισμα στο dovetail).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Σήμερα ήταν η πρώτη φορά που είδα τον Δία με το heritage. Αν και η συνθήκες δεν ήταν ιδανικές η υγρασία ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα οπότε είπα να το δοκιμάσω... ο ενθουσιασμός μου δεν περιγράφεται! Θέλω να ευχαριστήσω ειδικά τον Μενέλαο που ξέρω ότι διαβάζει για το υπέροχο τηλεσκόπιο και της συμβουλές που μου έδωσε αλλά και τον κ. Κωνσταντίνο. Σας ευχαριστώ πολύ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλημέρα και χρόνια πολλά!!

Είμαι νέος στην παρέα της αστρονομίας και έχω πάρει εδώ και λίγους μήνες το Heritage για λόγους φορητότητας, πρακτικότητας και οικονομίας.

Για αρκετά χρόνια δε νομίζω να πάρω ένα ισχυρότερο τηλεσκόπιο.

 

Δεν έχω κάνει ακόμη πολλές παρατηρήσεις (γίναμε Αγγλία φέτος με τις βροχές) ωστόσο επειδή έχω το βασικό εξοπλισμό (δύο προσφάλμια που δίνοταν στη συσκευασία του heritage, ένας 10mm και ένας 25mm) πιστέυω (με τα λίγα που γνωρίζω) ότι ο 25αρης είναι αρκετά καλός αλλά ο 10αρης υστερεί.

Συνεπώς έχω πρόβλημα σε μεγαλύτερες μεγενθύσεις.

 

Σκεφτόμουν, λοιπόν, να πάρω ένα barlow (μάλλον 2Χ)και ένα μικρότερο προσφάλμιο(μάλλον 5-7mm) σε δύο διαφορετικές χρονικά αγορές με βάσει τα παρακάτω:

1. Όπως είπα σχεδιάζω να χρησιμοποιώ το heritage για αρκετό καιρό ως βασικό τηλεσκόπιο και συνεπώς θα ήθελα να επιτύχω το 80-90% των δυνατοτήτων του τηλεσκοπίου (πχ μεγενθυνση 200Χ-230Χ)

2. Θα ήθελα να πάρω ποιοτικά προσφάλμια, αλλά επειδή δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσω σε καλύτερο τηλεσκόπιο, φαντάζομαι ότι στα "υπερβολικά" ποιοτικά δεν θα καταλαβαίνω ουσιαστική διαφορά από κάποια λιγότερο ποιοτικά.

3. Σκέφτομαι πρώτα να πάρω το barlow γιατί υπάρχουν διάφορες μεγεθύνσεις (πχ 2Χ, 2.25Χ) ώστε να υπολογίσω μετά ποιο θα είναι το μέγεθος του προσφάλμιου(να μην βγάζω duplicates μεγενθύσεις)

4. Να κάνουν απ' ευθείας focus στο heritage. Στην αρχή του thread έχετε προσθέσει παρόμοιες πληροφορίες αλλά ομολογώ ότι κάποια σημεία δεν γνωρίζω και με μπερδεύουν

πχ.

Εστιάζουν:

1. Όλοι οι Plossl

2. Οι Baader Ortho (μάλλον και οι UO κλπ)

3. Οι κλασσικοί Hyperions 21-3.5 με ή χωρίς fine tune rings

4. Ο ES 82 14mm, ενδεχομένως και οι υπόλοιποι

5. Οι Nagler T1 και T6

6. Ο Hyperion Zoom μόνο μεταξύ 16mm και 8mm

7. Ο Zoom 21-7 (Skywatcher)

8. Οι Radian

 

Μόνο με Barlow εστιάζουν και

 

1. Ο Hyperion Zoom μόνο μεταξύ 24mm και 8mm

2. Ο Nagler 12mm T4

 

Ούτε με Barlow οι

1. Hyperion Aspherics (με τον προσαρμογέα 1.25'')

 

Τις πληροφορίες για τους φακούς που εστιάζουν/δεν εστιάζουν έδωσε ο kkokkolis.

 

Το σημείο 6 έρχεται(?) σε αντίθεση με σημείο 1 που το ακολουθεί(εστίαση μόνο με barlow)?

Οι baader ortho , classic, hyperion δεν είναι Plossl?? (σορρυ για την ασχετοσύνη)

 

Μετά από ένα μια τόση μακροσκελή εισαγωγή εχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο barlow - προσφάλμιο για την περίπτωση μου??

 

Σας ευχαριστώ,

Ευγένιος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Hyperion Zoom δεν είναι Plossl αλλά τροποποιημένο Dillworth, μια παραλλαγή των Erfle. Από τότε που δημιούργησα αυτή τη λίστα η πρεσβυωπία μου αυξήθηκε με αποτέλεσμα να εστιάζει και ο Hyperion και έτσι εμπειρικά αντιλήφθηκα πως η εστίαση εξαρτάται και από τις διαθλαστικές ανωμαλίες του οφθαλμού μας όταν παρατηρούμε χωρίς γιαλιά.

Τώρα, προκειμένου για Barlow, οι Televue, Celestron Ultima και Orion Shorty Plus είναι καλοί αλλά και ο Baader Q barlow ο οποίος έχει φθηνά πλαστικά αλλά εξαίρετα οπτικά για τα 50€ που κοστίζει.

Εναλλακτικά οι Plossl 32, 25 & 15mm (οποιαδήποτε μάρκα και μεταχειρισμένοι) και οι Skywatcher Ultrawide 9 & 6mm (φθηνότεροι από ΗΠΑ σαν Agena EWA) ή όλα τα Dual ED (Agena Starguider) είναι καλές επιλογές και φθηνές.

Αλλά το τηλεσκόπιο αυτό το βλεπω σαν μεγάλο κατοπτρικό μονοκιάλι. Δεν χρειάζεται να επιδιώξεις τις μέγιστες μεγεθύνσεις. Φακοί 32-24mm για εύρεση και 10 & 5 (ή περίπου) για παρατήρηση αρκούν.

Αυτό το τηλεσκόπιο έχει σώσει κόσμο τώρα με την κρίση!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εναλλακτικά, για όποιον δεν μπορεί να αποκτήσει τον Baader Hyperion Zoom, ένας φθηνότερος 24-8 Zoom όπως ο William Optics ή ο Celestron ταιριάζει στο τηλεσκόπιο. Με αυτόν, ένα Plossl 32 και έναν Q Barlow έχεις όλη την γκάμα μεγεθύνσεων.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ kkokkolis για την τόσο γρήγορη απάντηση!!

 

Ο baader είναι λίγο τσιμπημένος και κοίταξα τον celestron zoom 8-24 τον οποίο τον βρίσκω σε ιδιαίτερη δελεαστική τιμή-πέριξ των 60 ευρώ.

 

Τον baader q Barlow τον κοίταζα ήδη όπως και τον celestron lx Barlow. Υπάρχει κάποια γνώμη ανάμεσα στους δύο??

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον Q τον έχω, τον X-Cel όχι αλλά αν είναι να δώσεις τόσα χρήματα ασυζητητί τον Televue που τον βρίσκεις και μεταχειρισμένο γύρω στα 80€.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 10 μήνες αργότερα...

Μήπως έχει βάλει κάποιος το heritage σε κάποιο goto mount;

Διάβασα κάπου ότι μπαίνουν στην βάση από το virtuoso, αλλα είδα πρόσφατα σε αγγελία μια βάση go to celestron nextstar.Κάποια γνώμη για το αν θα δούλευε σε τέτοιες βάσεις;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δουλεύει σε Nexstar 6/8, πιθανώς και σε 4/5 καθώς είναι ελαφρύ. Ίσως χρειαστεί ζύγισμα (να βρεις το κέντρο βάρους με προσοφθάλμιο, απλό με χρήση μολυβιού. Ίσως ρυθμίσεις το backlash καθώς είναι οπισθοβαρές. Το κύριο πρόβλημα είναι πως έχει προσανατολισμό Vixen με το dovetail δεξιά και όχι Celestron που είναι αντίστροφο. Έτσι ο εστιαστής από τη θέση 10 πάει στο 4 και ο ερευνητής από το 1 στο 7 περίπου. Οπότε πρέπει να βλέπεις ανάποδα σαν νυκτερίδα ή να αντιστρέψεις το GOTO καθ' ύψος.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...

Εγινα και εγω κατοχος του συγκεκριμενου τηλεσκοπιου και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ενθουσιασμενος απο αυτην την αγορα.Εχοντας διαβασει ολα τα τοπικ που αφορουν το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο αλλα και στην πραξη καταλαβα την μεγαλη αναγκη για φωτοχιτωνιο.

Ψαχνω παντου στο ιντερνετ για φυλλα kydex και δεν βρισκω κατι.Μαλλον θα καταληξω να παρω απο το amazon.

Μια ερωτηση που θα ηθελα να κανω ειναι αν πρεπει πρωτα να παρω εναν barlow και να τον χρησιμοποιησω με τα προσοφθαλμια που εχει μαζι του το τηλεσκοπιο ή να προβω στην αγορα προσοφθαλμιου και μετα τον barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης