Jump to content

ερωτηση αρχαριου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Αν έχει ξαναειπωθεί σε άλλο ποστ ζητώ συγνώμη και ας μου δώσει κάποιος το λινκ.

 

1. Ψάχνω για κάποιο site που να έχει λίστα messier. (βρίσκω πολλά αλλά δεν έχουν όλα φώτογραφίες). Δεν είναι ανάγκη να έχει μόνο messier αρκεί να κρίνει κάποιος έμπειρος ότι έχει καλή κατηγοριοποίηση, πρόσβαση, αξιοπιστία, ευκολίες, φώτο κλπ κλπ.

2. Επίσης υπάρχει κάποιος κατάλογος με την λίστα messier και ταυτόχρονα να μας δίνει την πληροφορία με τι τηλεσκόπιο minimun μπορούμε να παρατηρήσουμε το κάθε αντικείμενο?

3. Το ίδιο με το Νο2 απλά στη θέση "messier" βάζουμε "caldwell" ή "herschel"

 

ps. Αν κάπου έχω γράψει καμιά μ@λ@κία διορθώστε με.

 

ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλο και κάτι θα βρεις. Άν έχεις όμως την οικονομική δυνατότητα (λίγα ευρώ) προτιμότερο είναι να πάρεις κάποιο βιβλίο σχετικά με την παρατήρηση που σου λύνει κάποιες απορίες αλλά και κάποια πρακτικά προβλήματα. Χάρτες επί τόπου παρατήρησης. Χωρίς αυτούς δεν μπορείς να προχωρήσεις.

Το NIGHTWATCH - Ένας Πρακτικός Οδηγός για να Δείτε το Σύμπαν, είναι ένα πολύ καλό βιβλίο για ξεκίνημα. Επίσης το THE MONTHLY SKY GUIDE - Οδηγός παρατήρησης του ουρανού ανά μήνα, είναι και αυτό πάρα πολύ καλό. Αυτά περιέχουν αντικείμενα και χάρτες που μπορείς να δείς με κιάλια και πολύ μικρά τηλεσκόπια.

ΥΓ μπες εκεί που λέει αστρονομικές αγορές / πλανητάριο και θα τα βρεις και θα ενημερωθείς για τις τιμές.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω ότι ο χάρτης επι τόπου παρατήρησης είναι πιο σημαντικός γιατί το να έχω και το λαπτοπ μαζί την ώρα της παρατήρησης δεν θα με βοηθά με την νυχτερινή όραση. Σκέφτομαι για ένα dobsonian 8" και πιστεύω να καλύπτει μεγάλο εύρος απο την λίστα messier
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω ότι ο χάρτης επι τόπου παρατήρησης είναι πιο σημαντικός γιατί το να έχω και το λαπτοπ μαζί την ώρα της παρατήρησης δεν θα με βοηθά με την νυχτερινή όραση. Σκέφτομαι για ένα dobsonian 8" και πιστεύω να καλύπτει μεγάλο εύρος απο την λίστα messier

Εγώ όπως βλέπεις στην φωτογραφία μου έχω 8''. Το έχω από το 2004 και το έχω λιώσει από την χρήση. Το αποτέλεσμα είναι να έχω το υπόλοιπο τις ζωής μου για να τα δω όλα. Αρκεί να ζήσω πολλά,πάρα πολλά χρόνια ακόμα. :)

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλεις κάτι τέτοιο....

Messier.doc

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα.Ρίξε μια ματιά σε αυτό το site δεν ξέρω αν το έχεις δει έχει πολλά σε θέματα παρατήρησης βιβλία,εκτυπώσιμους χάρτες κ.ά.

1.Εδώ έχει λίστα με τα αντικείμενα μεσσιερ.Εικόνες,στοιχεία με τα χαρακτηριστικά τους κ.ά.Έχει ακόμα τα καλύτερα DSO και λίστες με τα NGCs.

2.Άμα σκέφτεσαι να αγοράσεις το 8άρι μην σε ανησυχεί καθόλου το γεγονός αν θα τα βλέπεις ή όχι,όλα τα μεσσιέρ και μια πολύ μεγάλη γκάμα από DSO αντικείμενα μπορούν να φανούν από αυτό το τηλεσκόπιο.

3.Όσον αφορά τα Herchel και τα άλλα αντικείμενα,έχω μόνο αυτή τη λίστα στο pc αν σε βοηθάει.

 

Η αγορά ενός χάρτη είναι απαραίτητη και σε συνδυασμό με κάποια λίστα που μπορείς να εκτυπώσεις θα σου δώσουν εξαιρετικά αποτελέσματα.Ελπίζω να σε βοήθησα.Καθαρούς ουρανούς!

 

Φιλικά,

Γιώργος Λέκκας. :)

Herschel 400 objects.doc

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Να ξέρετε ότι το πρώτο βήμα το κάνω κατά 50% χάρη στην ανταπόκριση σας. Είναι τόσα πολλά πράγματα που πρέπει να βάλεις σε τάξη που στην κυριολεξία χάνεται η μπάλα.

 

kookoo_gr: θα τα δώ απο τον mac στο σπίτι. Με μια πρώτη ματιά το astroplaner φαίνεται πολύ δυνατό

Γιώργο Λέκκα, panosgr: Βρήκα ένα καλοστημένο site (έτσι πιστεύω δλδ) http://www.go-astronomy.com/

asteras: όλα τα λεφτά η απάντηση σου 8)

giannis60: παίζει να είσαι και ο μεγαλύτερος εδώ μέσα οπότε respect. η στήριξη που χρησιμοποιείς θα είναι ο επόμενος στόχος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης