Jump to content

canon pattern noise


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις τελευταίες μέρες φωτογραφίζοντας με canon 1100D διαπίστωσα έντονη παρουσία θορύβου στο background και μάλιστα με χαρακτηριστικό pattern noise (οριζόντιες γραμμές). Παρακάτω φαίνονται δύο χαρακτηριστικά καρέ (χωρίς επεξεργασία-μόνο λίγο στρετσαρισμένα για να φανούν οι λεπτομέρειες).

Και παλιότερα είχα παρόμοια προβλήματα αλλά όχι τόσο έντονα.

 

Οι φωτογραφίες είναι με :

canon 1100d

skywatcher 8''

prime focus

φίλτρο φωτορρύπανσης lumicon deep sky

έλεγχος κάμερας με Astrophotography Tool (APT).

 

Οι ρυθμίσεις της κάμερας είναι :

Quality :RAW

white balance : daylight

Picture Style : Neytral

iso : 400 - 800

Long exposure noise reduction : OFF

High ISO speed noise reduction : DISABLE

Highlight tone priority : DISABLE

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας. Μπορεί να εξαλειφθεί το πρόβλημα; Μήπως είναι χαρακτηριστικό των dslr; Διάβασα κάπου ότι οι canon 70D υποφέρουν από τέτοιο θόρυβο.

m51-iso400-360sec-.thumb.jpg.b046ddb05a3b658ecce59469df9867b2.jpg

m51-iso800-300sec-.thumb.jpg.ed2a4031be8ab3b40a128b47b27efc18.jpg

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο δοκιμασες χωρις το APT?

Για να αρχισεις απο καπου ξεκινα απο το προγραμμα ληψης και μετα δες τις θυρες usb και το καλωδιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε νομίζω να μπορείς να το "γλιτώσεις" στο τράβηγμα, αλλα υπάρχουν τρόποι να το βελτιώσεις στην επεξεργασία. Πχ υπάρχει ένα script στο pixinsight το οπόιο δεν το έχω δοκιμάσει (μου πέφτει κάπως ακριβό το pixinsight) αλλα έχω δοκιμάσει το "band" module του startools το οποίο μου δουλεύει τουλάχιστον σε vertical banding.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από όσο γνωρίζω αυτό το pattern που λες είναι χαρακτηριστικό του αισθητήρα CCD και δεν μπορείς να το αποφύγεις 100%. Είναι ζήτημα φυσικής και του τρόπου που συλλέγει το CCD τα παραγόμενα φωτοηλεκρόνια+τον θόρυβο.

Το πρόβλημα είναι, όχι αν το βλέπεις σε ένα frame σκέτο, αλλά αν εφαρμόσεις όλα τα calibration frames (dark, flat,bias). Τότε είναι ακόμα εμφανές? Νομίζω τα bias είναι αυτά που αφαιρούν αυτό το είδος θορύβου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από όσο γνωρίζω αυτό το pattern που λες είναι χαρακτηριστικό του αισθητήρα CCD και δεν μπορείς να το αποφύγεις 100%. Είναι ζήτημα φυσικής και του τρόπου που συλλέγει το CCD τα παραγόμενα φωτοηλεκρόνια+τον θόρυβο.

Το πρόβλημα είναι, όχι αν το βλέπεις σε ένα frame σκέτο, αλλά αν εφαρμόσεις όλα τα calibration frames (dark, flat,bias). Τότε είναι ακόμα εμφανές? Νομίζω τα bias είναι αυτά που αφαιρούν αυτό το είδος θορύβου.

 

Αν μιλάμε για το γνωστό Canon banding δε φεύγει με το calibration δυστυχώς. Είναι σωστότερο να το λέμε θέμα ηλεκτρονικών και όχι φυσικής, αφού αν ήθελε η Canon να το αντιμετωπίσει θα μπορούσε (σε κάμερες άλλων εταιρειών δεν υπάρχει και καθόλου), αλλά απασχολεί κυρίως τους αστροφωτογράφους που είναι λιγοστοί σε σχέση με τους πελάτες της Canon.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Θα δοκιμάσω τα εργαλεία που μου προτείνετε στην επεξεργασία. Πάντως με bias δεν φεύγει (αυτά που έχω βέβαια είναι περσινά -θα πάρω καινούργια).

Η αλήθεια είναι ότι παλιότερα που φωτογράφιζα με intervalometer (χωρίς το ΑΡΤ) δεν είχα τόσο έντονο πρόβλημα - ή δεν το είχα καθόλου... πρέπει να κάνω δοκιμές.

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με λίγα λόγια ο fixed -pattern noise είναι μια περίπτωση του read noise/ηλεκτρονικού θορύβου. Είναι μεγαλύτερος σε χαμηλά iso, ενώ ανεβαίνοντας υπάρχει ένα όριο (πιθανώς το iso1600) όπου εκεί το σήμα ενισχύεται αρκετά και τον υπερνικάει. Επίσης χρειάζονται περισσότερα καρέ και μεγαλύτερη έκθεση (για να μεγαλώσει το SNR). http://www.clarkvision.com/articles/nightscapes/

Πάντως ο θόρυβος αυτός (αναφέρεται και ως banding noise) εμπεριέχεται στα dark frames (αν κάνω stretching του master dark που παίρνω από το DSS φαίνονται οι χαρακτηριστικές γραμμές). Δεν αφαιρείται όμως από το DSS γιατί προφανώς υπάρχει στα light frames, οπότε ενισχύεται γιατί θεωρείται ως επιθυμητή πληροφορία, ενώ στα dark frames θεωρείται ως θόρυβος και μάλιστα μικρού πλάτους.

MasterDark_ISO400.thumb.jpg.bcfc64389d38c34aa23db1af9c8b81b4.jpg

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης