Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Τις τελευταιες ημερες λογω και του παρατεταμενου αστατου καιρου μελετω διαφορα θεματα ετσι να βρω διαφορους τροπους να βελτιωσω τις συνθηκες ληψεων ποιοτηκα αλλα και οσο το δυνατο με λιγοτερη σπαταλη χρονου.

 

Το plate solving ειναι μια διαδικασια η οποια ουσιαστικα ''ματσαρει'' μια φωτογριφια με το συγκεκριμενο στοχο στον ουρανο. Με λιγα λογια μας βοηθα να εχουμε με μεγαλη ακριβεια το ιδιο πεδιο σε διαδοχικες νυχτες που φωτογραφιζομε.

 

Ενα προγραμμα το οποιο μας βοηθα στο plate solving ειναι το main sequence genarator σε συνεργασια με ενα απο τα elbrus,pinpoint η ακομα και απο την online βιβλιοθηκη του astrometry.net

 

Υπαρχει καποιος φιλος ο οποιος στην πραξη εχει καταφερει να κανει plate solving με επιτυχια?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το δουλεύω με το Sequence Generator Pro και το Pinpoint (ή και το elbrus). To pinpoint είναι καλύτερο μιας και δεν χρειάζεται να ξέρει σε τι μοίρες είναι καδραρισμένο το πεδίο.

 

Να πώ πως πολλές φορές δυσκολεύετε σε μεγάλα πεδία με άπειρα άστρα 'η σε πολύ μικρά (εστιακές από 1600 και πάνω).

 

Σίγουρα βοηθάει εάν η βάση δίνει RA/ DEC συντεταγμένες ως feedback στα fits (γράφει μέσα τις συντεταγμένες). Αυτό διότι τα plate solving προγραμματα ξέρουν περίπου που να κοιτάξουν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλές φορές κολλαει το Seq Gen Pro....αλλά αν κανεις register με ενα πολυ γνωστο φωτεινό αστέρι της περιοχής κ ξαναδοκιμάσεις plate solving ξεκολλάει.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω δουλευω τωρα τελευταια το astrotortilla με το maxim. Παρα πολυ καλο και γρηγορο!!

 

 

το δουλευω οταν θελω να ξαναπιασω ενα προηγουμενο στοχο μου. Δηλ του φορτωνω ενα fit, το αναλυει και δινει εντολη στη βαση να παει σε αυτη τη θεση. κανει μερικες διαδοχικες ληψεις, τις αναλυει, διορθωνει και τερμα. συνηθως αυτη ολη η διαδικασια κραταει ελαχιστα λεπτα!

 

 

http://sourceforge.net/p/astrotortilla/home/Home/

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

 

Δες και αυτό τον οδηγό που ελπίζω να σου φανεί χρήσιμος

 

www.albireo.gr/download/Pinpoint_guide.doc

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγελη αν δε κανω λαθος το MSG μεσω του eqmod δινει πληροφοριες στο fit Header για RA/DEC.

Tο elbrus δε καταφερε σε καμια των περιπτωσεων να δουλεψει σωστα στο setup μου παρολο που ακολουθησα κατα βημα και με ευλαβια τις οδηγιες και ψαχνωντας το λιγο παραπανω κυριως σε ξενα forum δεν ενδείκνυται απο την αλλη το pinpoint στοιχιζει περιπου 150$ αλλα ειναι κανονι….Αρα το μονο που μας μενει ειναι το astrometry.net.

 

KC ειχα μελετησει τον οδηγο σου και πραγματικα σε ευχαριστω πολυ για την προσφορα σου αλλα και παλι θελει money για τον pinpoint….

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δουλεύω το sequence generator και εχω βαλει το astrometry.net με τοπικό server για plate solving και δεν εχω προβλημα όταν κάνω plate solving. Πρέπει να προσέξεις να εχεις βάλει τα σωστα στοιχεία τηε καμερας σου στον εξοπλισμό για να μπορεί να κάνει την αναλυση (προσεχε μην κανεις plate solving σε εικονα bin2x2 ενω εχες ρυθμισει το SGP για plate solving σε bin1x1). Από συντεταγμένες δεν χρειάζεται να βάλεις κάποια στοιχεία αναφοράς όπως στο maxim, το μόνο μείον είναι ότι παίρνει κάμποση ώρα μεσω SGP για να κάνει την ανάλυση και το κεντράρισμα όποτε έχει παραπέσει στην χρήση μιας και ελεγχω την εστιαση καθε 20λεπτο και το βαριέμαι να το κανω.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Για όποιον χρησιμοποιεί το astronomy.net (local server για SGP) ή το Astrotortilla :

 

Αφού έχεις κάνει μερικά επιτυχημένα solves με όποιο από τα δύο προγράμματα, κρατάς μέσα στο folder με τα indexes μόνο αυτό που χρειάζεσαι +2 πριν και δύο μετά για καλό μέτρο :)

Και τα δύο προγράμματα έχουν log viewer ώστε να βλέπεις τι γίνετε στο παρασκήνιο και απο εκεί βρίσκεις το file με το οποίο συνήθως επιτυγχάνεται ή επίλυση.

 

Τα αρχεία για το local astronomy.net σε εμένα π.χ βρίσκονται εδώ.

C:\cygwin\usr\share\astrometry\data

 

Οπότε μέσα στο φάκελο έχω κρατήσει 5 index-*.fit και τα υπόλοιπα σε υποφάκελο "unused" ώστε να μην τα διαβάζει.

 

Το αποτέλεσμα είναι επιτυχές plate solving σε 4-6 secs αντί για 1:23 λεπτά που έκανε μέχρι πρότινος και άρα

πολύ γρήγορο κεντράρισμα, meridian flip κ.λ.π (για το SGP) και κεντράρισμα εκεί που είμασταν με το ΑΤ.

 

Απλά χρειάζεται προσοχή, στην πετυχημένη εύρεση του αρχείου που μας κάνει το solve (κ ενα-δυο πριν κ μετα όπως είπαμε παραπάνω) γιατί μπορεί να σταματήσει το plate solving γενικότερα, ελλείψει σωστού index.

 

Επίσης αν χρησιμοποιούμε παραπάνω από ένα τηλεσκόπιο ή κάμερα ή και συνδυασμούς θα πρέπει να βρούμε τα σωστά για όλους τους συνδυασμούς (πριν φτάσουμε στο βουνό:-D )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Λοιπον επαναφερω το θεμα για να αναγγειλω ενα ευχαριστο γεγονος..

 

Στις τελευταιες αναβαθμισεις του MSG εχει συμπεριληφθει το platesolve2 της planewave το οποιο μεχρι στιγμης οσους στοχους του εχω δωσει για solving τους εχει ξετιναξει στο δευτερολεπτο...

 

Το μονο που εχουμε να κανουμε ειναι να επιλεξουμε στο αντιστοιχο μενου του ΜSG το platesolve2 σαν μεθοδο, να κατεβασουμε απο την planewave τις βιβλιοθηκες APM Catalog Installer, UCAC3 Catalog και να ορισουμε στα settings την θεση αυτων.

 

Και ολα αυτα free!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον επαναφερω το θεμα για να αναγγειλω ενα ευχαριστο γεγονος..

 

Στις τελευταιες αναβαθμισεις του MSG εχει συμπεριληφθει το platesolve2 της planewave το οποιο μεχρι στιγμης οσους στοχους του εχω δωσει για solving τους εχει ξετιναξει στο δευτερολεπτο...

 

Το μονο που εχουμε να κανουμε ειναι να επιλεξουμε στο αντιστοιχο μενου του ΜSG το platesolve2 σαν μεθοδο, να κατεβασουμε απο την planewave τις βιβλιοθηκες APM Catalog Installer, UCAC3 Catalog και να ορισουμε στα settings την θεση αυτων.

 

Και ολα αυτα free!!!!

 

Αυτά είναι όντως καλά νέα :D

Ακούγετε καλή εναλλακτική για το ΑΤ και το local astronomy (τα οποία είναι σχετικά δύσκολα στο setup, αν δεν είσαι computer-όβιος)

 

=D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το plate solving το κάνω αποκλειστικά με το skyx pro. Με αυτό ξεμπέδεψε κανείς μια για πάντα

 

https//www.bisque.com/help/theskyxsaeandpro/index.htm#t=All_Sky_Image_Link.htm

 

Γρήγορο και ακριβές plate solving με πολύ καλά gotos μετά...

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης