Jump to content

Επιλογή καλύτερων frames


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιο τρόπο χρησιμοποιείτε για να επιλέξετε τα καλύτερα frames για το στακάρισμα...

Στο DSS που χρησιμοποιώ έχει την επιλογή για το στακάρισμα ενός ποσοστού των καλύτερων frames αλλά δεν μου πολυαρέσει σαν μέθοδος επειδή αν ρυθμιστεί πχ στο 80% (default) θα κρατήσει αυτό το ποσοστό ακόμα και αν όλα τα frames είναι καλά ή ακόμα και αν τα μισά είναι για πέταμα.

Είδα στο pix ότι έχει script Subframeselector αλλά δεν έχω πολυκαταλάβει την λειτουργία του.

Υπάρχει και ο κλασσικός τρόπος "με το μάτι" αλλά δεν πολυεμπιστεύομαι το μάτι μου και την μικρή εμπειρία μου, θα προτιμούσα ένα περισσότερο αντικειμενικό τρόπο.

Υπ'οψιν καλιμπράρισμα και στακάρισμα κάνω στο DSS με kappa-sigma clipping.

Όποιες τοποθετήσεις ευπρόσδεκτες!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για δες και αυτό http//www.mainsequencesoftware.com/Products/ImageGrader

 

Η αλήθεια πάντως είναι ότι το pixinsight αν και φανταστικό πρόγραμμα υστερεί σε documentation...

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια πάντως είναι ότι το pixinsight αν και φανταστικό πρόγραμμα υστερεί σε documentation...

 

Και σε τιμή υστερεί! ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε αυτό το thread http://www.astronomyforum.net/astrophotography-image-processing-forum/175912-pixinsight-fun-subframe-selector.html υπάρχει μια συζήτηση για τα approval expressions τα οποία δοκίμασα (πχ (FWHMSigma < 2) && (SNRWeightSigma > -2) && (StarSupportSigma > -1)&&(EccentricitySigma < 2) ) και πράγματι έκοψαν κάποια frames με υψηλό fwhm ή μικρό snr αλλά η αλήθεια είναι ότι όταν εφαρμόζω κάτι στα τυφλά και δεν είμαι σίγουρος διστάζω να το χρησιμοποιήσω σαν κύρια μέθοδο.

Το image grader το κατέβασα αλλά επειδή παίρνει fits και όχι raws δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σταματη, εγω δεν νομιζω οτι το DSS κανει ασχημη δουλεια σε αυτο...

 

Προσωπικα επιλεγω τα frames με το μεγαλυτερο score....ακομα και εαν χασω 1-2 ή 3-4 δεν σημαινει οτι θα εχουμε ασχημο αποτελεσμα...απλα αναγκαστικα θα πρεπει στην επομενη εξορμηση σου να ξαναπαρεις για να συμπληρωσεις κι αλλο την εικονα σου....και ερχεται κατι που θελω να δοκιμασω να μαθω..το plate solving...αλλη μανουρα ](*,)

 

Νικος.

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης