Jump to content

Αστιγματισμός και παρατήρηση με κιάλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Έχω αστιγματισμό (1,5 & 3) και έχω παρατηρήσει ότι δεν είμαι ικανοποιημένος ούτε όταν παρατηρώ με γυαλιά ούτε χωρίς. Για την ακρίβεια προτιμώ χωρίς. Επειδή η πάθηση του αστιγματισμού μοιάζει με στην εστίαση στα κιάλια, γίνεται να ρυθμίσεις έτσι την εστίαση ώστε να μην χρειάζεσαι γυαλιά;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις γυαλιά ή φακούς επαφής που διορθώνουν τον αστιγματισμό; Εάν ναι τι δεν σε ικανοποιεί όταν παρατηρείς με γιαλιά; Ποιά είναι τα κιάλια σου και τι eye relief έχουν;

Ο αστιγματισμός δεν διορθώνεται με την εστίαση. Εάν η αστιγματική περιοχή είναι στην περιφέρεια, ενδέχεται να την παρακάμψεις χρησιμοποιώντας κιάλια με μικρή κόρη εξόδου, όπως είναι τα Canon και τα διάφορα 10x30 ή 10x25. Έτσι όμως περιορίζονται οι επιλογές σου. Ενώ υπάρχουν πολλά κιάλια όλων των διαμορφώσεων με καλό eye relief ώστε να χρησσιμοποιείς τα γιαλιά σου

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω τα Νikon action 12x50 με exit pupil 4,2mm και eye relief 9,7mm. Φοράω γυαλιά αλλά όταν τα φοράω εξακολουθώ να μην μπορώ να καταφέρω ικανοποιητική εστίαση. Η εικόνα είναι καλύτερη με τα γυαλιά αλλά είναι πολύ άβολο όταν λυγίζεις τα λαστιχάκια.

 

Εν πάση περιπτώσει, σ'ευχαριστώ γιατί μου λύθηκε η απορία αν διορθώνεται η εστίαση.

 

Επόμενο βήμα να πάω σε οφθαλμίατρο :shock: και αν δεν έχει ανέβει ο αστιγματισμός να κοιτάξω τα κιάλια μήπως θέλουν service :cry:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το eye relief των Nikon είναι ελάχιστο. Αν χρησιμοποιήσεις (καλό) κιάλι με eye relief περί τα 15-20mm θα ανοίξει μπροστά σου αυλαία.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης