Jump to content

Εισροη φωτος απο πρωτευων κατοπτρο κλπ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθωντας να παρω darks κατα την διαρκεια ης ημερας στο δωματιο μου και με το τηλεσκοπιο κλειστο οπως το κανουμε την νυχτα ανακαλυψα οτι εισερχεται φως απο διαφορα σημεια του τηλεσκοπιου, κυριως απο τον πρωτευων καθρεπτη....

 

Επιασα λοιπον και καλυψα την πισω πλευρα με χαρτονι μαυρο και σακουλα σκουπιδιων μαυρη για να κλεισω οσο πιο πολυ μπορω αυτες τις εισροες και εβαλα μονωτικη ταινια μαυρη γυρω απο τα κατοπτρα (εξωτερικα) μπρος και πισω καθως επισης καλυψα και ολα τα αλλα πιθανα ''ανοιγματα'' του σωληνα......

Εκλεισα επισης και το ματακι της Canon με μονοτικη ταινια μαυρη, μηπως περναει και απο εκει φως..

 

Παρ'ολα αυτα το φως ακομα περναει παιζοντας ασχημα παιχνιδια με τον φωτισμο και τα χρωματα ΦΩΤΟ Α.

 

Αποφασισα λοιπον να καλυψω ολο το τηλεσκοπιο με σακουλα μαυρη και να δω το αποτελεσμα...ΦΩΤΟ Β, το φως που περασε εδω ειναι απο την μπροστινη πλευρα του τηλεσκοπιου, παρολο που ειναι κλειστο με το καπακι......

 

Το αποτελεσμα καλυτερεψε, εαν φανταστει κανεις οτι τα darks τα παιρνουμε νυχτα

 

Εκθεση DARK: 180sec/ISO 400 με καμερα Canon...και με το φιλτρο Cls clip Astronomic πανω..

 

Εντωμεταξυ ειδα οτι ο πρωτευων απο πισω ειναι σχεδον διαφανος προς γαλακτερο....Δεν ειδα να εχει καποια σοβαρη επιστρωση.

Δεν θα επρεπε κανονικα να τον εχουν μονωσει με μια μπογια ή κατι αλλο ωστε να μην περναει φως απο πισω ?????

 

Μηπως να βρω ενα μαυρο ματ σπρευ να το περασω ????και να βγαλω ολα αυτα που του εβαλα ??

B.thumb.JPG.a81ae372629e6f8a76ad062893edd881.JPG

A.thumb.jpg.05e8165c6317d8e8de09166c7dfd10d7.jpg

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Να εγκαταλείψεις την ιδέα και να κάνεις τις λήψεις βράδυ και σε παραπλήσια θερμοκρασία με αυτή που θα φωτογραφίσεις. Μέρα ό,τι κι αν κάνεις θα μπαίνει φως στο κάδρο σου. Μου θυμίζει η όλη προσπάθεια το σκοτεινό θάλαμο που προσπαθούσα να σκοτεινιάσω. Ό,τι κι αν έκανα κάπου θα έβρισκε να μπει λίγο φως. Τελικά για να μην έχω θέμα τύπωνα και εμφάνιζα φωτογραφίες μόνο το βράδυ :mrgreen:
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε, ναι, τα darks τα παίρνουμε για το θερμικό θόρυβο, οπότε αν τα τραβάμε τη μέρα με μεγαλύτερη θερμοκρασία δεν κάνουν. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί να προσπαθήσουμε να "σκοτεινιάσουμε" το τηλεσκόπιο, αφαιρούμε τη μηχανή, βάζουμε το καπάκι της και βγαίνει καρα-ντάρκ και μέρα μεσημέρι αν θέλουμε ;)

 

Για όποιον δεν το έχει υπόψη του υπάρχει ένα ωραίο προγραμματάκι το Dark Master για Canon DSLR, με το οποίο μπορείτε να διατηρείτε dark library, δηλαδή να έχετε σε ένα φάκελο τα darks σας σε διάφορες θερμοκρασίες, του δίνεται τα lights και σας δημιουργεί αρχείο για το DSS συνδυάζοντας τα κατάλληλα lights με τα darks που έχουν ίδια θερμοκρασία (καταγράφεται στο Canon RAW η θερμοκρασία του σένσορα).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το προβλημα του φιλου μας δεν ειναι τα dark αλλά το ότι μπαίνει φως απο διαφορα σημεια του τηλεσκοπιου κατα την διάρκεια της φωρογραφισης και χαλαει τις φωτο του.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλη Χρονια !!!!!!!

 

Ναι, το ανακαλυψα τυχαια και μου μπηκε η ιδεα οτι πρεπει να καλυφθει....

 

Τελος παντων καλυπτωντας ολα τα πιθανα ''κενα'' ισως να εγινε και κατι...επειδη φωτογραφιζω απο Αθηνα υπαρχει φως απο παντου που ενδεχεται να περασει στην φωτο...για αυτο και ασχοληθηκα με αυτο το θεμα...

 

Παντως ανακαλυψα και εγω τι σημαινει φωτορυπανση, ακομα και αυτη που δεν ειχα υπολογισει οτι κανει ζημια..

Λυπαμαι γιατι ηθελα και θελω να επενδυσω σε αλλη καμερα νομιζωντας οτι θα μπορεσω να κανω κατι καλυτερο, αλλα ακομα και με αλλη καμερα δεν νομιζω οτι θα αλλαξει το αποτελεσμα απο την φωτορυπανση....εκτος και εαν παρω τα βουνα.

 

Χρησιμοποιω μονιμως τωρα το φιλτρο CLS στην Canon(Full Spectrum) και εδω θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματακια:

 

α)να το εχω πανω οταν φωτογραφιζω γαλαξιες και σμηνη ???εβγαλα φωτο τον Andromeda Galaxy και περνω μονο τον πυρηνα του και αμυδρα το υπολοιπο....

β)σκεφτομαι να φορεσω κι αλλα φιλτρα πχ, μαζι με το CLS που ειναι μονιμως πανω στην καμερα να βαλω πιο μπροστα ενα UV/IR CUT-L Baader ή κατι παρομοιο σε UV/IR CUT, ή να παρω επισης και ενα UHC να μου τονιζει τα νεφελωματα...

 

Επισης δεν ξερω τι ειναι καλυτερο, για να παρεις περισσοτερη λεπτομερεια......Να ανεβαζεις το ISO ή να ανεβαζεις τον χρονο ληψης....

 

Φιλικα,

Νικος.

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να κατεβάσεις τα ISO και να μακρύνεις τις εκθέσεις σου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρησιμοποιω μονιμως τωρα το φιλτρο CLS στην Canon(Full Spectrum) και εδω θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματακια:

 

Ελπίζω όταν λες CLS με Full Spectrum να εννοείς το CLS-CCD που έχει ενσωματωμένο UV/IR Cut, αλλιώς περνάει όλο το υπέρυθρο και στα κάνει μαντάρα. Δε χρειάζεται να πάρουμε το πανάκριβο της Astronomic, το Optolong (από agenaastro ή ebay.co.uk το έχει ο πωλητής sky's the limit - αν δεν το βρίσκεις στείλε pm) κάνει την ίδια δουλειά.

 

α)να το εχω πανω οταν φωτογραφιζω γαλαξιες και σμηνη ???εβγαλα φωτο τον Andromeda Galaxy και περνω μονο τον πυρηνα του και αμυδρα το υπολοιπο....

 

Θεωρητικά το CLS σε γαλαξίες κόβει και αρκετό χρήσιμο φως. Δηλαδή θα είχαμε καλύτερα αποτελέσματα με πιο εξειδικευμένα broadband φίλτρα που προσπαθούν να κόψουν μόνο τις γραμμές εκπομπής φωτορρύπανσης. Αυτά είναι τα Idas LPS και Orion Imaging - και τα δύο δουλεύουν απ' ευθείας με full spectrum. To δεύτερο είναι φθηνότερο συνήθως, αλλά και πάλι ακριβό. Αν έχεις πολύ φωτορρύπανση βέβαια τα πράγματα είναι δύσκολα ειδικά για μη νεφελώματα.

 

β)σκεφτομαι να φορεσω κι αλλα φιλτρα πχ, μαζι με το CLS που ειναι μονιμως πανω στην καμερα να βαλω πιο μπροστα ενα UV/IR CUT-L Baader ή κατι παρομοιο σε UV/IR CUT, ή να παρω επισης και ενα UHC να μου τονιζει τα νεφελωματα...

 

Με τη full spectrum χρειάζεσαι σωποδήποτε UV/IR cut, γιατί αλλιώς εκτός από το να σου κάνει τον ουρανό έξτρα φωτεινό, σου βγάζει τα πάντα εκτός focus με κόκκινα halo κλπ. Αλλά κανονικά αυτό είναι ενσωματωμένο στη φωτογραφική έκδοση του CLS (που συνήθως λέγεται CLS-CCD), οπότε σε αυτή την περίπτωση βέβαια δε χρειάζεσαι επιπλέων UV/IR. Επειδή από broadband είσαι πάνω κάτω καλυμμένος (το UHC δεν είναι τόσο μακριά από το CLS ώστε να είναι τεράστια η διαφορά), ίσως να κοίταζες σε narrowband, τα οποία μπορείς και να τα συνδυάσεις με εκθέσεις broadband. Τα κλασσικά είναι τα O-III (πράσινο) και Ha (κόκκινο), αυτά κόβουν βέβαια όλη τη φωτορρύπανση και αφήνουν να περάσει μόνο ένα συγκεκριμένο χρώμα που υπάρχει στα νεφελώματα. Επίσης δεν έχω δοκιμάσει το Orion Ultrablock που συνδυάζει το O-IIΙ με το H-beta για το οποίο ακούω καλά πράγματα - για να καταλάβεις το H-beta υπάρχει σε λίγα νεφελώματα, οπότε οι περισσότεροι δεν παίρνουν ξεχωριστό φίλτρο, γι' αυτό με το Ultrablock το έχεις μέσα...

 

Επισης δεν ξερω τι ειναι καλυτερο, για να παρεις περισσοτερη λεπτομερεια......Να ανεβαζεις το ISO ή να ανεβαζεις τον χρονο ληψης....

 

Αντίθετα με το φιλμ, ανεβάζοντας το ISO δεν ανεβαίνει η "ευαισθησία", αλλά αλλάζει η ενίσχυση του σήματος που εφαρμόζει η μηχανή στην έξοδο του σένσορα και με την ενίσχυση αυτή ανεβάζουμε μεν και το upstream noise, αλλά όχι το

downstream noise, οπότε κερδίζουμε SNR, αλλά συγχρόνως χάνουμε dynamic range (αφού μπορεί να "κάψουμε" σημεία της εικόνας). Γενικά, σε κάθε μηχανή, ανάλογα με τα ηλεκτρονικά χαρακτηριστικά της υπάρχει ένα βέλτιστο ISO. Παράδειγμα στις Canon 500D-700D έχει βρεθεί στο 1600, σε παλαιότερες ήταν 800. Αν λοιπόν μπορείς να τερματίσεις (χωρίς να "κάψεις") την έκθεση που η οδήγησή σου σου επιτρέπει χωρίς να πετάς πολλά frames με αυτό το ISO, το χρησιμοποιείς πάντα. Αν όμως βγαίνουν όλα άσπρα σε αυτή την έκθεση, δηλαδή δεν αρκεί το dynamic range (ανοίγεις το RAW να δεις ιστόγραμμα), τότε ρίχνουμε το ISO για να διατηρήσουμε μεγάλες εκθέσεις.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιαννη,

και εγω ετσι νομιζω , οτι κατεβαζω το ISO και μακραινω τους χρονους εκθεσης....Τουλαχιστον με μικρο ISO background ειναι πιο σκοτεινιασμενο και με λιγοτερο θορυβο....απλα θα χρειαστω και περισσοτερες ληψεις.

 

Ecuador σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου,

Ναι ειναι το Astronomic CLS-CCD παρολο που διαβασα οτι εμπεριεχει το UV/IR CUT χαιρομαι που μου το επιβεβαιωνεις.

Εχω δοκιμασει το O-III αλλα επειδη το εχω δυστηχως σε 1.25 και μου τα εδινε ολα πρασινα(αναμενομενο) το αφησα στην ακρη και δεν το ξαναδοκιμασα, επειδη κιόλας μου τα σκοτεινιαζε και δεν μπορουσα να κανω focus...θα το ξαναδοκιμασω.

Αρα μου λετε οτι δεν εχει αξια να βαλω μπροστα απο το CLS κι αλλα φιλτρα......

 

Το τηλεσκοπιο που χρησιμοποιω τωρα ειναι f/4 τι λετε εαν βαλω ενα πιο σκοτεινο τηλεσκοπιο ???επειδη εχω το SW ED80 που ειναι f/7.5 εαν θυμαμαι καλα.....

 

Σας παραθετω μερικα TEST FRAMES που πειραματιστικα σχετικα με χρονους και ISO....ολα με το CLS-CCD μπροστα, ετσι για να παρετε μια ιδεα....

Οι φωτο ειναι μετατροπη απο RAW σε JPEG για λογους upload στο site, χωρις επεξεργασια....

Απλα να δω τα σχολια σας εαν και εσεις αντιμετωπισατε τετοιες ληψεις..... :D

359903071_AndromedaISO200120sec.thumb.jpg.1e0c138253ad3df689a3746902a46bc1.jpg

11674816_VeilISO400100sec.thumb.jpg.2573cb6304d17e71afd8f457d4181f92.jpg

182839186_VeilISO400180sec.thumb.jpg.c16c6ea79feef4cb13e15f30f33de100.jpg

774086223_VeilISO160060sec.thumb.jpg.409997c8ffd69e1391a4f9dd5e285421.jpg

1681174692_CocoonISO800100sec.thumb.jpg.50b1258d76d529c36a8910a2f9ea5441.jpg

1929368649_CocoonISO400100sec.thumb.jpg.18a8f846a2be1836f16e8527c30bcc3e.jpg

596813766_CocoonISO200120sec.thumb.jpg.8c509f6f82c659103dda3e00142ac7f2.jpg

2031900517_AndromedaISO80060sec.thumb.jpg.dcd4862c5395e1a53511c2298d38539a.jpg

1133726950_AndromedaISO400120sec.thumb.jpg.58b8d0541df1b0fad34bd07c492c7941.jpg

899397700_AndromedaISO40060sec.thumb.jpg.ab2c1d800ce669156deb372a5281ce49.jpg

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκοπιο που χρησιμοποιω τωρα ειναι f/4 τι λετε εαν βαλω ενα πιο σκοτεινο τηλεσκοπιο ???επειδη εχω το SW ED80 που ειναι f/7.5 εαν θυμαμαι καλα.....

D

 

Καλημέρα και καλή χρονιά!

Βασικά δεν θα κερδίσεις τίποτα (εκτός από το μεγαλύτερο πεδίο), θα ανεβάσεις τους χρόνους (x3.5) μεν αλλά θα έχεις την ίδια ποσότητα δεδομένων.

Άρα τελικά μάλλον χαμένος θα είσαι, θα χρειαστείς 3.5 φορές παραπάνω χρόνο για το ίδιο αποτέλεσμα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης