Jump to content

M31 επανεπεξεργασία συμβουλές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Τις τελευταίες μέρες δοκίμασα να επεξεργαστώ τη φωτό του m31 (http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=19297)εξ'ολοκλήρου στο pix με εξαίρεση το τελευταίο στάδιο για την αφαίρεση της γραμμής (από ανάκλαση) που έγινε στο ps.

Σαν μπούσουλα είχα τις οδηγίες του φίλου Γιώργου και το tutorial στο lightvortex (http://www.lightvortexastronomy.com/tutorial-example-m31-andromeda-galaxy---dslr.html).

Επανέλαβα τη διαδικασία αρκετές φορές προσπαθώντας να καταλάβω τις διάφορες ρυθμίσεις και έκανα αρκετές αλλαγές μια όταν ακολουθούσα κατα γράμμα τις οδηγίες το αποτέλεσμα έβγαινε αρκετά "σκληρό".

Έκανα πιο ήπιο noise reduction με πιο ήπιες ρυθμίσεις και παραλείποντας κάποια βήματα (έχω την εντύπωση ότι από τη αρχή ο θόρυβος ήταν σχετικά χαμηλά).

Όσον αφορά τα χρώματα η δυσχρωματοψία μου δεν με βοηθάει και τα χρώματα στην οθόνη του pc είναι στο γάμο του καραγκιόζη (όπως έχει πει ο γραφίστας κουμπάρος μου), ελπίζω να μην τα παράκανα.

 

Παραθέτω το τελικό αποτέλεσμα και περιμένω τις γνώμες σας αν πήγε καλά ή τα έκανα μπάχαλο.

 

M31lightvortex_end_zpsgsb8amxr.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για δες και αυτό...

http//www.astrovox.gr/avat/pixinsight_step2.php

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ μου, Εντελώς φιλικά και με πολύ καλή πρόθεση για οποιαδήποτε βοήθεια:

 

Το χρώμα είναι λάθος. Πρέπει να προσέξεις τα εξής βασικά σημεία:

 

* Τα χρώματα των άστρων. Στην φωτογραφία σου δεν υπάρχει balance στα χρώματα των άστρων. Το μόνο χρώμα που εμφανίζεται είναι το κίτρινό προς κόκκινο. Σε μια σωστή αναλογία πρέπει να εμφανίζονται πολύ περισσότερα χρώματα γύρω από τα άστρα

 

* Το ίδιο και στον γαλαξία. Το φυσικό χρώμα αυτού του στόχου είναι το μπλε ειδικά στις εξωτερικές σπείρες.

 

* Το backgroup φαίνεται καμμένο. Το μάυρο κυριαρχεί και χάνονται οι αμυδρές λεπτομέρειες. Προσπάθησε το μαύρο να είναι ελαφρώς προς το γκρί. Δώσε λίγο "αέρα" στο levels histogram στην αρχή.

 

* Πρόσεχε τα curves ειδικά στο πάνω σημείο και στη μέση.

 

* Δυστυχώς στην αστροφωτογραφία η δυσχρωματοψία δυσκολεύει πολύ το όλο εγχείρημα της επεξεργασίας

 

Αυτή η επεξεργασία είναι πολύ πιο σωστή: http://s1367.photobucket.com/user/stamosparaschakis/media/M31_Autosave_ABE_DBE%20JPG_zpsf557mklr.jpg.html

 

Καλή συνέχεια :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης θέλω να προσθέσω ότι οι οδηγοί επεξεργασίας δεν είναι πανάκεια. Κάθε στόχος έχει τις ιδιατερότητες του στην επεξεργασία και μαθαίνει κανείς με την εμπειρία πώς να τον χειριστεί.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοείται οτι οι όποιες συμβουλές είναι ευπρόσδεκτες! Για αυτό έκανα αυτό το νήμα.

Το tutorial δεν το ακολούθησα κατά γράμμα αλλά έκανα αρκετές τροποποιήσεις, γνωρίζω οτι παίζουν πολλά πράγματα ρόλο. Είδα και αυτό στα άρθρα της άβατ, πάνω κάτω η διαδικασία η ίδια ήταν.

Για το χρώμα του background πρόσεξα πολύ να μήν κλιπάρω καθόλου το μαύρο στο histogramtransformation, που αλλού να το έχασα? Ίσως όταν μείωσα το κοντράστ του υποβάθρου μόνο? Αλλά και εκεί ήμουν προσεκτικός....

Εν τω μεταξύ η φωτό σε tiff έχει αρκετά πιο ανοιχτό γκρί υπόβαθρο, όταν την κάνω jpeg μαυρίζει, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό...

Για τα χρώματα των άστρων-γαλαξία θέλει να τονίσω πιο πολύ το μπλέ? Να φανταστώ με τα curves έχοντας μάσκα υποβάθρου (φτιάχνοντας μάσκα L)?

Μέχρι στιγμής η δυσχρωματοψία με ενοχλούσε μόνο όταν αγόραζα ρούχα (αλλά όχι ιδιαίτερα-πήγαινα στα σίγουρα)!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειδικά το λάθος με το καμένο μαύρο στο background νομίζω πως το κάναμε όλοι κάποια στιγμή στην αρχή (εγώ τουλάχιστον δηλώνω ένοχος). Αυτό οφείλεται στην προσπάθεια να εξαφανίσει κανείς τον αναπόφευκτο θόρυβο που υπάρχει στο υπόβαθρο. Και όντως, μετακινώντας το ιστόγραμμα και σκουραίνοντας πολύ το υπόβαθρο χάνεται ο θόρυβος... μαζί όμως με τη λεπτομέρεια. Έχω παρατηρήσει πως ακόμα και σε πολύ καλές φωτό το υπόβαθρο έχει κάποιον ορατό θόρυβο αναπόφευκτα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειδικά το λάθος με το καμένο μαύρο στο background νομίζω πως το κάναμε όλοι κάποια στιγμή στην αρχή (εγώ τουλάχιστον δηλώνω ένοχος). Αυτό οφείλεται στην προσπάθεια να εξαφανίσει κανείς τον αναπόφευκτο θόρυβο που υπάρχει στο υπόβαθρο. Και όντως, μετακινώντας το ιστόγραμμα και σκουραίνοντας πολύ το υπόβαθρο χάνεται ο θόρυβος... μαζί όμως με τη λεπτομέρεια. Έχω παρατηρήσει πως ακόμα και σε πολύ καλές φωτό το υπόβαθρο έχει κάποιον ορατό θόρυβο αναπόφευκτα.

 

Σωστό και λίγος θόρυβος χρείαζεται αλλίως φαίνονται όλα πολύ "πλαστικά"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξαναέκανα τη διαδικασία εντάσσοντας και κάποια στοιχεία όπως το morphological transformation. Η αποθορυβοποίηση είναι ακόμα πιο ήπια.

Πιστεύω το αποτέλεσμα είναι καλύτερο (μάλλον σε κάποια μάσκα στην διαδικασία επεξεργασίας της προηγούμενης είχα ξεχάσει να κάνω invert νομίζω και δεν ερχόταν με τίποτα...)

Τώρα με ενοχλεί λίγο ξέμπαρκο μπλέ σε κάποια σημεία στην άλω, πιστεύω οτι είναι μεγεθυμένος θόρυβος που ξέφυγε από την range mask και τονίστηκε κατά την ενίσχυση των χρωμάτων.

Εννοείται και πάλι θέλω γνώμες (ιδιαίτερα τις αρνητικές!).

ΥΓ. Ελπίζω να πέτυχα τα χρώματα γιατί το κάνω κοιτώντας τα διαγράμματα σχεδόν αποκλειστικά...

 

M31_final_zpshzvq1eaa.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Σταμάτη

 

Στη νέα επεξεργασία σου έχεις λίγο παραπάνω πράσσινο από ότι θα έπρεπε...το φαιρείς κάνοντας χρήση του SCNR module στο Pixinsight.

 

 

Επίσης έχεις θέμα με τη μάσκα που χρησιμοποίησες για την επιλογή των συνοδών γαλαξιών. Έχει επιλεχθεί μόνο ο πυρήνας και όχι η άλως στο M110 για παράδειγμα.

 

Επίσης στα άστρα στις άκρες του πεδίου έχεις shifted color planes καθώς και η μάσκα για τα πολύ φωτεινά άστρα δεν έχει εφαρμοστεί σωστά.

 

Τέλος το υπόβαθρο σου δεν έχει ουδέτερο χρώμα αλλά έχεις θέμα με color gradients.

 

Ελπίζω να λάβεις αυτή την κριτική σαν επικοδομητική για να πάς σε ένα καλύτερο αποτέλεσμα.

 

)

shifted_color_planes_stars.jpg.a5a2a9ebd91e3442f7cf82486f5a486e.jpg

brightest_stars_mask.jpg.671baab0065ac54809de4e6502189a65.jpg

m110-mask.jpg.4bef0c432502dad40fcf475057a3f778.jpg

background.jpg.962f646385fcf3a2a2eef0b208498af6.jpg

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλες τις κριτικές έτσι τις λαμβάνω και φυσικά όλες είναι καλοδεχούμενες μια και ο στόχος είναι η βελτίωση!

Είναι η πρώτη μου ουσιαστικά επεξεργασία και έχω πολλά να μάθω ακόμα.

Φυσικά κάποια από αυτά που είπες μου φαίνονται κινέζικα αλλά θα το ψάξω, δεν θα το αφήσω έτσι...

Η μάσκα των γαλαξιών είναι η παρακάτω, βασικά νόμιζα ότι ήταν και υπερβολικά "μαλακή" αφήνοντας μέχρι και πέρα από την άλω εκτός (φοβόμουν αυτό που είπες)...

 

Image13jpeg_zpsumzuetkg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης