Jump to content

Πρόβλημα με αρχεία RAW και DSS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Εχθές ήταν η πρώτη επίσημη και σχολαστική δοκιμή (7 ώρες στο κρύο) με το νέο τηλεσκόπιο μου.

Με την βοήθεια του StamosP κατάφερα και έβγαλα ωραίο υλικό αλλά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με την επεξεργασία.

 

Η κάμερα μου (Sont Mirrorless A5000) τραβάει αρχεία *.ARW . Βάζοντας τα στο DSS, δεν βρίσκει κανένα αστέρι και την φωτογραφία την δείχνει λευκή με χρωματιστές κάθετες γραμμές.

 

Έχει κανείς ιδέα για ποιο λόγο;

 

Θέλω να δοκιμάσω στακαρισμαμε RAW αρχεια (ARW τραβαει η δικια μου) μηπως δω διαφορα σε σχεση με τα JPG.

 

Ευχαριστώ!

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε καλησπέρα,

 

Το συγκεκριμένο πρόβλημα το είχα πάθει κ εγω κάποτε και δεν είχα καταλάβει γιατί. Κάνοντας πάλι όλη τη διαδικασία από την αρχή ήταν μια χαρά. Με τα raw θα δεις τρομερή διαφορά κυρίως στις δυνατότητες μετέπειτα επεξεργασίας σε Photoshop-Lightroom κλπ. Χάνεις πολύ πληροφορία στο jpg γιατί είναι συμπιεσμένη μορφή αρχείου. Άσε που από οτι έχω καταλάβει κι εγώ δεν γίνεται καθόλου σωστή δουλειά με τα calibration frames σε jpg. Στην αρχή είχα κι εγώ πολλά προβλήματα και με βοήθησαν οι συναστρόφιλοι εδώ: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=22311

 

Δες οπωσδήποτε το tutorial που προτείνεται.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είσαι σίγουρος ότι χρησιμοποιείς την έκδοση 3.3.4; Αλλιώς δεν υποστηρίζει σύγχρονες μηχανές: http://deepskystacker.free.fr/english/download.htm

 

Όπως σου λέει αν και πάλι δε στις υποστηρίζει, μετατρέπεις σε DNG.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Magicstar έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την sony a7s και το dss. Λευκα με χρωματιστές κάθετες γραμμές και μένα τα raw. Κατεβασα την νεοτερη εκδοση που λέει ο φιλος ecuador αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Μετατρέπω με το photoshop (file>scripts>image processor) ολα τα raw σε tiff και δεν έχω κανένα πρόβλημα με το dss. Βεβαια δεν περνάει όλες τις πληροφορίες π.χ iso

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Magicstar έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την sony a7s και το dss. Λευκα με χρωματιστές κάθετες γραμμές και μένα τα raw. Κατεβασα την νεοτερη εκδοση που λέει ο φιλος ecuador αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Μετατρέπω με το photoshop (file>scripts>image processor) ολα τα raw σε tiff και δεν έχω κανένα πρόβλημα με το dss. Βεβαια δεν περνάει όλες τις πληροφορίες π.χ iso

 

Δοκίμασε το converter σε DNG (RAW της Adobe) που σου προτείνει το DSS. Το TIFF δεν είναι ίδιο με το RAW, οπότε όταν μπορούμε μένουμε σε RAW.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα,

 

Δοκιμασα αυτο που λεει ο φιλος ecuador και μου τις περασε κανονικα. Ευχαριστω!!!

 

Εβγαλα δυο tiff (ενα απο raw και ενα απο jpg). Το tiff απο raw ειναι χειροτερο και απο μια μονη ληψη της καμερας. Μου τα βγαζει που πιο σκοτεινα.

 

Επισης οταν βαζω drizzle, στο τελος βγαζει ενα κιτρινο θαυμαστικο χωρις μηνυμα, και το tiff δεν ανοιγει.

 

Επισης εχω επιλεξει το Monochromatic 16 bit οπως εξηγει ενα βιντεο. Ειναι σωστο;

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εβγαλα δυο tiff (ενα απο raw και ενα απο jpg). Το tiff απο raw ειναι χειροτερο και απο μια μονη ληψη της καμερας. Μου τα βγαζει που πιο σκοτεινα.

 

Σκοτεινά και χωρίς ιδιαίτερο χρώμα, ειδικά μέσα στο DSS αν το ανοίξεις με το photoshop είναι κάπως καλύτερο και όταν αρχίσεις τα curves και το saturation θα τα δεις όλα ;) Σε κάθε περίπτωση έτσι είναι πριν εφαρμοστεί οτιδήποτε άλλο, μην το φοβάσαι, περιέχει όλη την πληροφορία που θα χρειαστείς για την περαιτέρω επεξεργασία.

 

Επισης οταν βαζω drizzle, στο τελος βγαζει ενα κιτρινο θαυμαστικο χωρις μηνυμα, και το tiff δεν ανοιγει.

 

Το drizzle γιατί το ενεργοποίησες; Αν εννοείς το 2x - 3x drizzle στο stacking, δεν είναι χρήσιμο για DSLR και πιθανότατα μένει από μνήμη.

 

Επισης εχω επιλεξει το Monochromatic 16 bit οπως εξηγει ενα βιντεο. Ειναι σωστο;

 

Που το έχεις επιλέξει αυτό;

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το drizzle γιατί το ενεργοποίησες; Αν εννοείς το 2x - 3x drizzle στο stacking, δεν είναι χρήσιμο για DSLR και πιθανότατα μένει από μνήμη.

 

Ναι εννοώ το 2x drizzle. Έχω 8 GB Ram και απ οσο ξερω χρησιμοποιει μονο τα 4 το προγραμμα.

 

Στο RAW/TiFF DDP Settings μετα FITS FILES έχει μια επιλογη Monochrome 16 bit. Μετα επιλεγεις την καμερα που εχεις (Εγω εβαλα Generic RGGB).

 

Σε ενα βιντεο ελεγε οτι αυτο το επιλεγεις οταν εχεις εγχρωμη DSLR.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι εννοώ το 2x drizzle. Έχω 8 GB Ram και απ οσο ξερω χρησιμοποιει μονο τα 4 το προγραμμα.

 

Ναι, το 2x drizzle κάνει τη φωτογραφία 80MP, λογικά το γονατίζει. Η dslr κάνει ήδη oversampling συνήθως, σίγουρα δε θες drizzle.

 

Στο RAW/TiFF DDP Settings μετα FITS FILES έχει μια επιλογη Monochrome 16 bit. Μετα επιλεγεις την καμερα που εχεις (Εγω εβαλα Generic RGGB).

 

Σε ενα βιντεο ελεγε οτι αυτο το επιλεγεις οταν εχεις εγχρωμη DSLR.

 

Αυτό το επιλέγεις όταν έχεις έγρωμη CCD που σώζει FITS τα οποία στην πραγματικότητα είναι RAW. Δεν είναι λάθος ρύθμιση από την άποψη ότι το tab εφαρμόζεται όταν του δώσεις FITS στην είσοδο. Εσύ δίνεις RAW, άρα λογικά δεν πειράζει ό,τι και να έβαζες εκεί.

 

Αν βρήκες βίντεο που σου λέει 2x drizzle και FITS settings για DSLR μάλλον δεν ήταν πολύ καλό! :) Πάντως το DSS το "βρίσκεις" με πειραματισμούς.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης