Jump to content

Χαιρετώ σας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως πούλησα το τηλεσκόπιο και κράτησα τη βάση. Η στήριξη είναι μαντέμι, τα χειριστήρια μικρομετρικών τα έβαλα στην PortaMount και τα αντικατέστησα με μακρύτερα και πιο εύκαμπτα, τη σταθερότητα τη βελτίωσα με βάρη γυμναστικής και το γρανάζι του ύψους που το έφθειρα το ξανασκάλισα με το σουγιά. Με αυτά δουλεύει ακόμη το ST80, το C4, το 66ED, ακόμη και το 130 Flextube. Αν μπορούσα να βάλω την κεφαλή στον Manfrotto θα ήταν ακόμη καλύτερη η στήριξη, αλλά δουλεύει και έτσι, φθάνει να μην ζητάς απόδοση των 300€ από τα 30€.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπαρλοου δεν πρότεινε κάνεις. Θεωρείτε ξεπερασμένος φακός; Δεν έχει χρησιμότητα;

 

Barlow συνηθίζουμε κυρίως στα τηλεσκόπια με μικρό λόγο f. Αν βάλεις barlow + προσοφθάλμιο η ποιότητα θα είναι ανάλογη με το "αδύναμο" μέλος του ζεύγους, δηλαδή αν πας να τη βγάλεις είτε με πολυ φθηνό barlow είτε με πολύ φθηνό προσοφθάλμιο δε θα έχεις καλό αποτέλεσμα. Για πλανητική είπαμε με αυτό το τηλεσκόπιο μια πρόταση είναι τα Skywatcher UWA 66 μοιρών 6-9mm (και τα TMB planetary και κλώνοι 58 μοιρών), για μεσαία ανάλυση ένα απλό erfle SWA 15-20mm (είναι σαν τα Hyperion χωρίς το έξτρα διορθωτικό στοιχείο που δε χρειάζεται τόσο σε f/10, οπότε γλιτώνουμε χρήματα) και μετά το μέγιστο πεδίο έρχεται με ένα Plossl 32mm...

Αυτά τα προσοφθάλμια είναι χρήσιμα και σε μετέπειτα τηλεσκόπιο εκτός από το 32mm που δεν θα το χρησιμοποιούσα αργότερα αν το νέο τηλεσκόπιό μου έπαιρνε προσοφθάλμια 2 ιντσών...

Πάντως έχουμε ξαναγράψει πως οι πιο παλιοί ξεκινήσαμε με βάσεις και τηλεσκόπια πολύ χειρότερα από αυτό, οπότε μην αγχώνεστε!

Ειδικά από θέμα βάσης πιθανότατα το πρώτο μου τηλεσκόπιο να σας "νικάει" όλους (σε βαθμό αχρηστοσύνης εννοώ) όχι, για πείτε!

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο lidl στα Κωνσταντινουπολίτικα είχε πριν από λίγο 5 Breaser με την τιμη των 35€

Νιώθω κορόιδο :oops:

-Look! Up in the sky!

-It’s a bird.

-It’s a plane

...

-It`s a type IV supernova

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο lidl στα Κωνσταντινουπολίτικα είχε πριν από λίγο 5 Breaser με την τιμη των 35€

Νιώθω κορόιδο :oops:

 

 

 

Παλι καλα εισαι καποιοι εχουν δωσει € 230.00 :cheesy: φαντασου αυτοι πως να νιώθουν τωρα

 

 

 

http://www.skroutz.gr/s/398009/Bresser-Junior-Telescope-70-700-EQ.html

 

 

:D :D :D

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και όσοι έχουν πάρει τηλεσκόπιο και εξοπλισμό από Ελλάδα σε σχέση με Αγγλία θα έπρεπε να κλαίνε με μαύρο δάκρυ…. Καλά για Αμερική δε το συζητάμε… στην Αμερική υπάρχει και το ρίσκο του τελωνείου δε λέω… αλλά από Αγγλία; Καπιταλ κοντρολ να μου πεις…

Έβαλα έτσι για χαβαλέ ποιο τηλεσκόπιο θα ήθελα με όλο τον πιθανό εξοπλισμό σε ένα μαγαζί στην Αγγλία και σε σχέση με Ελλάδα… έφριξα… να πάω εγώ να τα πάρω να μείνω και 5 μέρες (μαζί με την γυναίκα) και πάλι πιο φθηνα βγαίνουν….

Και στο θεμα μας.

http://www.amazon.it/gp/product/B005TIBCLO/ref=s9_simh_gw_p421_d1_i1?pf_rd_m=A11IL2PNWYJU7H&pf_rd_s=desktop-2&pf_rd_r=14308Y37GZ34R22YM2NA&pf_rd_t=36701&pf_rd_p=577208467&pf_rd_i=desktop

το παραπάνω αξίζει; Έχει και μπαρλοου διάβασα καλές κριτικές.

Αν πάρω το παραπάνω ζουμ φακό χρειάζεται και αυτό;

http://www.amazon.it/Skywatcher-Oculare-Plossl-pollici-colore/dp/B00CYHTQW0/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1455220800&sr=8-2&keywords=skywatcher+32mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tον Baader Zoom τον έχω. Όταν τον είχα πάρει αμέσως πρόσεξα ότι στα 8mm (τα οποία είναι 8.8mm στην πραγματικότητα) η εικόνα παραείναι σκοτεινή/μη ευκρινής για κάποιον λόγο.Ακόμα και τώρα που μπορώ να κατέβω στα 6mm με τον 12T4 βλέπω ότι κάτι τρέχει με τον zoom στα 8mm. Ήταν ο πρώτος μου φακός και με είχε καλύψει πολύ καιρό,μου προσέφερε όλες τις χρήσιμες μεγεθυνσεις. Ημουν ευχαριστημένος,απλά όχι στα 8mm. Πλέον μαζεύει σκόνη.

 

Επίσης το πεδίο στα 24mm είναι πολύ στενό και οι άκρες λίγο αφεστιασμένες,οπότε ουσιαστικά τον χρησιμοποιείς από τα 20mm. Για αυτόν τον λόγο είχα πάρει τον Maxvision 24mm. Αλλά προσωπικά δεν παρατηρώ σε τόσο χαμηλές μεγεθυνσεις,ακόμα και τα αστροάλματα από τα χ100 τα ξεκινάω με το χορταστικό πεδίο του nagler.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τα 24mm την ίδια εικόνα έχω και εγώ, ο φακός φαίνεται να βινιετάρει. Τον χρησιμοποιώ μεταξύ 16 και 8 με έναν 24ρη SWA για τον ίδιο λόγο που αναφέρεις. Αλλά στα 8mm η εικόνα δεν απέχει πολύ από του Radian 8mm.

8.8mm τον είχε μετρήσει ο Στέφανος νομίζω αλλά δεν βρήκα επιβεβαίωση γιαυτό σε άλλες δοκιμές. Μικρή σημασία έχει καθώς, αν το τηλεσκόπιο δεν έχει υπερβολική εστιακή απόσταση, οι περισσότεροι από εμάς δεν μπορούν να διαπιστώσουν διαφορά στη μεγέθυνση.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα. Τελικά έγινε η παραγγελία του MARK III HYPERION ZOOM 8-24 mm

Και BARLOW για Hyperion Zoom . από ότι διάβασα αυτός ο μπαρλοου κάνει και για άλλους φακούς, όχι μόνο για τον ζουμ.

Τελικά τα πήρα από Ελλάδα( πλανητάριο)

Έχω και κάτι στο μυαλό μου για να κάνω πιο στιβαρή τη βάση, για να μειώσω το τρεμούλιασμα(την ταλαντωση), με βαράκια και νερό… να δούμε πως θα το υλοποιήσω… 5κιλα μαζί με περίπου 1 λίτρο νερό σκέφτομαι…

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης