Jump to content

Barlow στην πλανητική φωτογράφιση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω μέχρι τι barlow μπορω να βάλω στην πλανητική φωτογράφιση.

Για παραδειγμα στην παρατηρηση γνωρίζω ότι το τηλεσκόπιο μου μπορει να σηκώσει μεγέθυνση τη διπλάσια διάμετρο του κατόπτρου.

 

Έχω το Skywatcher ED80 f=7.5

 

Ευχαριστώ πολύ

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το barlow/powermate πολλαπλασιαζει την μεγεθυνση και υποπολλαπλασιαζει το εστιακο λογο του τηλεσκοπιου ..λογικα μπορεις να βαλεις και 5Χ

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με 5X θα μου εστιάζει κανονικά;

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν εχει σχεση η εστιαση

 

 

για να χρησιμοποιησεις τον 5χ θες αρκετα καλες συνθηκες ατμοσφαιρας

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία! Είμαι αναμεσα στον Baader 2.25x και σ εναν powermate 5x.

 

Τι προτινεις;

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχουν όλοι οι barlow την ίδια συμπεριφορά. Για παράδειγμα οι powermate της Televue (που δεν είναι barlow, για την ακρίβεια) δε μετακινούν το σημείο εστίασης προς τα έξω. Οι απλοί barlow το κάνουν αυτό ωστόσο δε νομίζω να έχεις πρόβλημα με το outside focus.

 

Επειδή μιλάς για πλανητική φωτογράφιση σε γενικές γραμμές ναι, θες να μεγεθύνεις το είδωλο ώστε να καταγραφεί στο τσιπάκι καλύτερα αλλά από την άλλη κάνεις τον εστιακό λόγο του συστήματος πιο αργό που σημαίνει μεγαλύτερες εκθέσεις και άρα υστερείς στη μάχη του να "παγώσεις" το seeing.

 

Επίσης δεν υπάρχει απόλυτο άνω όριο διότι μια τέλεια βραδιά από seeing θα σηκώσει φωτογράφιση σε μεγαλύτερη εστιακή απόσταση από ότι μια κακή βραδιά.

 

Νομίζω το 5x θα σου ρίξει πολύ τον εστιακό λόγο, θα δοκίμαζα κάπου στο 2-3x.

 

Εγώ με το νευτώνειο φωτογραφίζω στα f/20 και με το maksutov στα f/30.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Σκεφτομαι να παω στο baader 2.25x (μιας και εχω και τον zoom) ο οποιος θα μου δωσει και μια καλυτερη μεγεθυνση σε σεληνη με την dslr που εχω.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο και το 5x θα πας σε f 38 το οποίο είναι πάρα πολύ. Μέχρι 2.5Χ το πολύ.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω προτεινω 2 barlow ή της Televue ή της celestron στα 150 ευρω ...λιγο ακριβοι ομως στον βαρλοου θελεις καλη ποιοτητα γιατι σου χαλαει και ενα καλο προσοφθαλμιο που βαζεις

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τον baader 2.25 τι γνωμη εχετε? Βγαίνει γυρω στα 70 ευρώ.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τον baader 2.25 τι γνωμη εχετε? Βγαίνει γυρω στα 70 ευρώ.

 

Εγώ θα σου έλεγα ότι είναι πολύ μικρό. Όταν λέμε f/20 με f/30 είναι κυρίως για κατοπτρικά, στα διοπτρικά θα έλεγα πάμε για f/25-f/35, δηλαδή ιδανικό θα ήταν ένα 4x. Φυσικά το 4x powermate είναι 2" και πανάκριβο.

Έχω το 3x TeleVue, το οποίο για πλανητική με το 80ED νομίζω είναι το minimum που θα θες (και θέλει λίγο extension για να εστιάσει, αλλά φυσικά προς τα "έξω" δε μας πειράζει τόσο το focus). Μπορώ να σου βάλω και μια φωτό προχτεσινή με DSLR που προσπαθούσα να συγκρίνω το Evostar με το Equinox στο Δία με το TeleVue 3x.

Έχω και το 5x powermate αλλά δεν θυμάμαι να το έχω δοκιμάσει ακόμα σε πλανητική με το 80ED για να σου πω αν είναι "υπερβολικό". Μπορεί και να μην είναι.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν το seeing είναι καλό, μπορείς να ανέβεις σε μεγέθυνση όσο μπορείς. Εγώ με καλό(όχι εξαιρετικό) seeing, έχω δουλέψει σε f/70,στο SW 8",βάζοντας έναν powermate x 5,και έναν Barlow Ultima χ 2 ταυτόχρονα . Παρακάτω επισυνάπτω 2 φωτό μου, ως παράδειγμα, με f/70

________________________5_8_2012.png.6763276761670d7474a4e9ae237bf9d7.png

_____18_3_2012.png.8ab2256b2cf81262420af497d5a1aefc.png

...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με λίγα λόγια, η όλη φάση είναι πάνω -κάτω φάση trial and error, αν μπορείς να δανειστείς Barlow ή powermate,ή ακόμη καλύτερα και τα 2,δοκίμασε τα και βλέπεις...
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν το seeing είναι καλό, μπορείς να ανέβεις σε μεγέθυνση όσο μπορείς. Εγώ με καλό(όχι εξαιρετικό) seeing, έχω δουλέψει σε f/70,στο SW 8",βάζοντας έναν powermate x 5,και έναν Barlow Ultima χ 2 ταυτόχρονα . Παρακάτω επισυνάπτω 2 φωτό μου, ως παράδειγμα, με f/70

 

Και σε θεωρητικά τέλειο seeing, σε f/70 κάνεις πολύ έντονο oversampling (μιλάω για αισθητήρες με λογικό μέγεθος pixel - κάτω από 10μm), δηλαδή δε χρειάζεται και στην πράξη χωρίς τέλειο seeing θα ήταν προτιμότερο να μην κάνεις τόσο oversampling και να μειώσεις την έκθεση ώστε να έχει λιγότερη επίδραση η διακύμανση της ατμόσφαιρας.

Αλλά είσαι σίγουρος ότι ο συνδυασμός 5x και 2x σε πάει στο f/70; Ναι, θεωρητικά έτσι πρέπει, αλλά γενικά παίζουν λίγο ειδικά τα barlow με το θέμα απόστασης και ίσως παίζουν και πιο πολύ σε τέτοιο συνδυασμό. Το ρωτάω γιατί με έναν πρόχειρο υπολογισμό σε 8" f/70 ο Δίας πιάνει π.χ. σχεδόν το 90% του ύψους ενός αισθητήρα της QHY5L-ΙΙ, δηλαδή ακόμα και το καδράρισμα δυσκολεύει. Επειδή έχω την περιέργεια, μπορούμε να το υπολογίσουμε αν μας πεις με τι αισθητήρα τράβηξες και πόσα pixel διάμετρο είχε ο Δίας πριν κάνεις κάποιο resize (ή αν δεν είχε resize αυτή που έβαλες, απλά με τί τραβήχτηκε).

 

Το 80 ED που μας ενδιαφέρει πάντως με ένα 3x TeleVue που είναι νομίζω το μίνιμουμ που ενδείκνυται, κάτι τέτοιο δίνει (αλλά Canon 550D, όχι πλανητική):

MVI_6369_AS_EVO.jpg.a5601d0629d0454c36feb5369db627e6.jpg

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Ecuador, εκ παραδρομής έγραψα f/70,το ορθό είναι f/60,ζητώ συγνώμη απ'όλους. Οι φωτό είναι τραβηγμένες με τον εξής εξοπλισμό :Skywatcher 8 dob,NEQ6,TV Powermate x5+Celestron Barlow x2(f/60),DBK 21AU618.AS. Πράγματι,στον Δία, λόγω μεγέθους του πλανήτη, δυσκολεύτηκα εξαιρετικά να τον κρατήσω μέσα στο κάδρο, έκανα συνεχώς διορθώσεις στην κίνηση της βάσης με το χειριστήριο.
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Ecuador, εκ παραδρομής έγραψα f/70,το ορθό είναι f/60,ζητώ συγνώμη απ'όλους. Οι φωτό είναι τραβηγμένες με τον εξής εξοπλισμό :Skywatcher 8 dob,NEQ6,TV Powermate x5+Celestron Barlow x2(f/60),DBK 21AU618.AS. Πράγματι,στον Δία, λόγω μεγέθους του πλανήτη, δυσκολεύτηκα εξαιρετικά να τον κρατήσω μέσα στο κάδρο, έκανα συνεχώς διορθώσεις στην κίνηση της βάσης με το χειριστήριο.

 

Λοιπόν, στη φωτογραφία σου ο Δίας είναι 412 pixel, δηλαδή αν δεν έχεις κάνει resize τράβηξες περίπου στα 0.107 arcsec/px που με pixel size 5.3μm δίνει 10190mm (5.3*206.3/0.107) εστιακή απόσταση, ή αλλιώς f/51 περίπου. Ευτυχώς δε σου βγήκε ακριβώς f/60 (πιθανώς να έβγαινε με λίγο διαφορετικές αποστάσεις barlow/powermate/sensor) γιατί τότε ο Δίας θα ήταν 485 pixel, δηλαδή ίσα που δε θα χωρούσε στην κάμερα :)

Ωραίος πάντως.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν στο συγκεκριμένο τηλεσκόπιο με την τόσο μικρή φωτοσυλλεκτικότητα ξεπεράσεις το f20, στο λίγο χρόνο που έχεις να αποφύγεις την περιστροφή του πλανήτη, θα πάρεις ελάχιστη πληροφορία. Μην υπερβείς τα 2x το πολύ 2,5x.

 

Επίσης έχε υπόψιν σου ότι αυτό το τηλεσκόπιο δεν ενδείκνυται για πλανητική φωτογράφιση.

 

Τέλος, θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις στις αστροφωτογραφίες του φόρουμ, να δεις τι τηλεσκόπια και τι barlow χρησιμοποιούνται στην πλανητική φωτογράφιση.

 

Καλή τύχη.....

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

 

Στο astrobin ειδα ωραιες φωτογραφιες με 80ρια τηλεσκοπια με τη μεθοδο positive projection.

 

Με τον baader zoom αγορασα και ενα ανταπτορακι για να του βαλω καμερα.

 

Ξερετε κατι γι αυτο;

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης