Jump to content

Βοήθεια για πρώτο νεφέλωμα (update)...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

150sec και 1600 iso ???

 

Προσπαθω και εγω να το καταφερω αυτο αλλα μονο 120sec και 400iso διαφορετικα η φωτο μου ασπριζει (καιγεται)....αντε 150sec..

 

Οτιδηποτε πανω απο 400 iso δεν μπορω να βγαλω φωτο....Πως τα καταφερες ??

 

:)

Νικος.

 

Σίγουρα σου "καίγεται" όπως λες, ή το βλέπεις άσπρο στο preview και δε δοκιμάζεις να ανοίξεις το RAW σε πρόγραμμα επεξεργασίας να δεις; Για τί f ratio και τί ουρανό μιλάμε;

 

Γιατί οι σχετικά σύγχρονες Canon όπως η 600D του άλλου φίλου για βέλτιστα αποτελέσματα χρησιμοποιούνται στα 1600 ISO. Για σένσορες άλλης εταιρείας δεν ξέρω λεπτομέρειες, έχω ακούσει για κάποιες Nikon ότι και ISO 200 είναι καλό από read noise, οπότε συνίσταται για να έχεις περισσότερο dynamic range.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δουλευω τωρα με την Canon EOS 550d σε Full Spectrum mod, και με το Oiron 200/800 astrograph f3.9, οτιδηποτε και εαν εχω κανει δεν μπορω να ξεπερασω το iso 400, για αυτον τον λογο δουλευω σε iso 100 και με μεγαλυτερους χρονους εκθεσης, οσο μπορω...απο τον ουρανο της Αθηνας.....

 

Δεν ξερω εαν κανω κατι λαθος και δεν μπορω να παω σε αλλα iso ή ισως επειδη δεν χρησιμοποιω φιλτρα.

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δουλευω τωρα με την Canon EOS 550d σε Full Spectrum mod, και με το Oiron 200/800 astrograph f3.9, οτιδηποτε και εαν εχω κανει δεν μπορω να ξεπερασω το iso 400, για αυτον τον λογο δουλευω σε iso 100 και με μεγαλυτερους χρονους εκθεσης, οσο μπορω...απο τον ουρανο της Αθηνας.....

 

Δεν ξερω εαν κανω κατι λαθος και δεν μπορω να παω σε αλλα iso ή ισως επειδη δεν χρησιμοποιω φιλτρα.

 

'Ετσι από περιέργεια, έχεις ένα RAW από έκθεση με μεγαλύτερο ISO να δούμε τι ακριβώς συμβαίνει; Γιατί και για Αθήνα ISO 100 είναι υπερβολή, ειδικά αν έχεις Canon που χάνουν σε τέτοιο ISO...

Προφανώς όταν λες full spectrum mod χωρίς φίλτρα, εννοείς τουλάχιστον ένα UV/IR cut, έτσι;

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα!

Επειδή των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν θα ήθελα τη γνώμη σας.

Υπολογίζω τις επόμενες μέρες (ΣΚ) να δοκιμάσω να τραβήξω νεφέλωμα εκπομπής, το Heart ή Bubble.

Κάμερα θα είναι η 600d Baader modded και υπάρχει και διαθέσιμο ένα νεοαποκτηθέν 2ιντσο UHC της Optolong από Agena.

Καθαρός διαθέσιμος χρόνος για τα lights υπολογίζω (θέλω) 3+ ώρες... από σχετικά σκοτεινό ουρανό.

Έχει νόημα να δοκιμάσω αυτούς τους στόχους με dslr (καθώς ότι έχω δει είναι με ccd) ή παρά είναι αμυδροί και θα χάσω μία βραδιά (από τις ελάχιστες διαθέσιμες πλέον...)?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα σου προτεινα να κανεις ενα ωριονα ή αλογοκεφαλη μιας και ειναι πιο ευκολοι στοχοι και ειναι και η εποχη τους

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν έχεις τέτοιες απορίες, μπαίνεις στο astrobin, βάζεις μια κατάλληλη αναζήτηση και βλέπεις τι ακριβώς γίνεται. Με καλές εκθέσεις δεν υπάρχει λόγος να μην τα καταφέρεις με DSLR.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα αυτοί είναι οι μεγάλοι στόχοι για φέτος! Απλά τραβάω στόχους που μεσουρανούν γύρω στις 9 μια και το διαθέσιμο χρονικό παράθυρο είναι 6-11. Άρα αυτά έχουν πάρει παράταση για κανα 2μηνο...Πρέπει να βρώ και καλή ανατολή για αυτά, ο Α. Παντελεήμονας δεν ενδείκνυται...

Οκ Δημήτρη, το είχα τσεκάρει αλλά ήθελα και μια γνώμη από εδώ!

Νίκο νομίζω ότι θα είναι καλό, θα ενημερώσω εννοείται.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...
Πως πετυχαινετε τοσο μεγαλο χρονο εκθεσης πχ 60sec χωρις να υπαρχουν startrails? Με μοτερακι η υπαρχει αλλος τροπος? :oops:

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

ναι με μοτεράκια που έχει η βάση και σωστή, πολύ καλή πολική ευθυγράμμιση.

Για πολύ μεγαλύτερες εκθέσεις θα χρειαστεί και οδήγηση.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης