AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Astrovox forum. Πόσο εκφράζει τον καθένα μας;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Astrovox forum. Πόσο εκφράζει τον καθένα μας;
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Ερωτήσεις και Συζητήσεις για το AstroVox
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
johndoukOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 23 Φεβ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 744
Τόπος: Αθήνα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/04/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 15:01    Θέμα δημοσίευσης: Astrovox forum. Πόσο εκφράζει τον καθένα μας; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλες και φίλοι

Πρόσφατα, μόλις το Φλεβάρη που μας πέρασε, γράφτηκα σε αυτήν τη υπέροχη ιστοσελίδα ως το 1750ο μέλος. Αρχικά μπήκα σ’αυτήν αναζητώντας πληροφορίες γύρω από την ερασιτεχνική αστρονομία, την αγορά εξοπλισμού κλπ. Πιο συγκεκριμένα γράφτηκα ως μέλος, προκειμένου να καταχωρίσω μια δημοσίευση ενδιαφέροντος για αγορά τηλεσκοπίου στις μικρές αγγελίες. Για την ιστορία αναφέρω ότι δέχθηκα μόλις δύο κλήσεις από τα λοιπά μέλη του astrovox.

Η συνέχεια όμως ήταν για μένα μαγική. Σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα, μέσα από τη ζωντάνια των δημοσίων συζητήσεων (forum) γνώρισα ανθρώπους όχι από την όψη αλλά από τη σκέψη τους, παρασύρθηκα στον όμορφο χωρό των διαφορετικών χρωμάτων της κοινωνίας μας, χάρηκα για το πολύ υψηλό επίπεδο που διέγνωσα, έκανα νέους φίλους, νέες παρέες, μπόρεσα να μοιραστώ τις απόψεις μου με ανθρώπους, αισθάνθηκα όμορφα, χάρηκα τη δυνατότητα να αστειευτώ καλοπροαίρετα ακόμα και να αδειάσω τις για κάποιους παράξενες ή άχρηστες σκέψεις μου σε ένα μαγικά κοινόχρηστο δοχείο φαιάς ουσίας. Για όλα αυτά αισθάνομαι ευγνωμοσύνη προς το astrovox.

Τις τελευταίες ημέρες λικνίζομαι σε μια συναισθηματική αναστροφή, λόγω του κλίματος που οι αισθήσεις μου λένε ότι αιωρείται πάνω από το forum. Νοιώθω την ένταση ή τις αναστολές κάποιων φίλων για την εκτροπή από την αυστηρή θεματολογία, (όπως στην «πολική με διολίσθηση» ή στην «Κυρία των Πάγων») αλλά και για τις προεκτάσεις (εθνικές, θρησκευτικές κλπ) που λαμβάνουν κάποιες συζητήσεις.

Θέλω λοιπόν να καταθέσω ανοιχτά και ελεύθερα τις σκέψεις και τα συναισθήματά μου. Δεν είμαι ο μόνος που έκρινα αρχικά το astrovox ως «στείρο», παρότι σαφώς προσανατολισμένο. Πιστεύω ότι αυτός είναι και ο κύριος λόγος που, παρότι αριθμεί πλέον σχεδόν 2000 μέλη, πολύ μικρό ποσοστό από αυτά είναι καθημερινά ενεργά. Θα’λεγα μάλιστα ότι πλεονάζουν συντριπτικά τα «άπαξ διερχόμενα μέλη» (ή κομήτες επί το αστρονομικότερον).

Το τελευταίο χρονικό διάστημα παρατήρησα ότι οι εκτροπές, παρά την φαινόμενη αρνητικότητά τους, έδωσαν ένα ξεχωριστό χρώμα, αύξησαν τα μέλη που μπαίνουν καθημερινά στο forum, έκαναν τις μέρες αρκετών (αναρωτιέμαι πόσων) από εμάς πιό ευχάριστες, αποκάλυψαν τον πλουραλισμό των επιθυμιών για συναναστροφή και τέλος έγιναν ένα επιπλέον κίνητρο εισόδου και παραμονής για κάποιους, στους οποίους έτσι δόθηκε η ευκαιρία να αναγνώσουν, μαζί με όλα τα υπόλοιπα, και τις αυστηρού αστρονομικού περιεχομένου συζητήσεις, προάγοντας έτσι ότι έχει άμεση σχέση με το αντικείμενο. Αλλά και όχι μόνο με την αστρονομία, αφού εδώ διεξάγονται συζητήσεις περί φυσικής, μαθηματικών, αστροφυσικής, κοσμολογίας κλπ. Και είναι απολύτως φυσικό, διότι πόσο εύκολα μπορεί κανείς να τις αποκόψει ή να θέσει διαχωριστικές γραμμές...

Εν ολίγοις λέω ότι το φαινόμενο της ηλιακής έκλειψης έφερε μια φορά 343 χρήστες online, το ευχάριστο όμως κλίμα στο forum (για όσους συμβαίνει αυτό) συνδράμει στο να έρχονται 25-35 χρήστες σε καθημερινή συνύπαρξη. Ένα καθημερινό πάρτυ. Κι όταν γίνεται ένα πάρτυ σ’ένα σπίτι, όπου κάποιος (ίσως πιό ευαίσθητος ή πιό σόφρων) λέει: «πιό σιγά παιδιά, να μην ξυπνήσει το μωρό», αρχίζουν όλοι να αισθάνονται αμήχανα. Κι είναι πολύ φυσικό κάποιος άλλος να πει «παιδιά, πάμε σπίτι μου όπως είμαστε, να συνεχίσουμε το γλέντι, που δεν έχω μωρά;», προσβάλλοντας έτσι τον οικοδεσπότη και φέροντας σε δύσκολη θέση τους φιλοξενούμενους. Κι αυτό συμβαίνει ακόμα κι αν η συγκέντρωση ξεκίνησε απλά ως συνεύρεση για συζήτηση, εν γνώσει όλων ότι διαξάγεται σε σπίτι με μωρό, αλλά τελικά αυθόρμητα εξελίχθηκε σε πολύ κεφάτο πάρτυ... Γι’αυτό, μια τέτοια στιγμή, η πιθανή προσφορά ενός «ελεύθερου δωματίου», ακόμα και μέσα στο ίδιο σπίτι, θα έχει την κατανόηση και την ευγνωμοσύνη όσων το θέλουν και θα βοηθήσει στο να μην «σκονίζονται» όσοι δεν το επιθυμούν, όπως υπονόησε σοφά (σοφολογιότατα) κάποιος φίλος.

Εμένα λοιπόν με μαγεύει μια κοινότητα με κοινά ενδιαφέροντα, με αντικείμενο και προσανατολισμό, με ελευθερία, με πλουραλισμό, με ανοιχτούς ορίζοντες, με δικαίωμα στην αυτοδιάθεση, με δικαίωμα στην αποχή σε όσους διαφωνούν, με χιούμορ, χωρίς προσβολές, με ζωντάνια και αντιπαραθέσεις, χωρίς τραβήγματα αυτιών, με πολιτισμό στην ανταλλαγή απόψεων, με σεβασμό στην αντίθετη γνώμη. Αυτά με έλκουν κάθε μέρα να αδημονώ να ανοίξω τον υπολογιστή μου για να βρεθώ μέσα στους αγαπημένους μου φίλους και συνομιλιτές.

Θέλω ομως να καταθέσω με παρρησία ότι αναγνωρίζω ότι στο χώρο αυτό είμαι φιλοξενούμενος. Το τελευταίο λοιπόν που θα ήθελα να κάνω είναι να αγνοήσω τις επιθυμίες και τις προσδοκίες του οικοδεσπότη. Βεβαίως δεν είμαι εγώ αυτός που θέτει τους όρους και τους κανόνες που ισχύουν στο χώρο αυτό, αλλά επειδή δεν θέλω να κλείσω την πόρτα πίσω μου στενοχωρημένος και ίσως ένοχος, θέλω να δώσω μια παραπάνω ευκαιρία να περισωθεί αυτό που εγώ αγάπησα και θεωρώ σήμερα κατάκτηση.

Για το λόγο αυτό απευθύνομαι σε σας φίλοι μέλη της ίδιας κοινότητας (του φίλτατου οικοδεσπότου συμπεριλαμβανομένου), διότι με πολύ έντονο ενδιαφέρον και αγωνία ακόμα θα έλεγα, επιζητώ τη δική σας άποψη.

Απολογούμενος για την παρέμβαση, επισημαίνω ότι το θέμα παραμένει στη διακριτική ευχέρεια των Moderators για το αν θα συνεχίσει να φιλοξενείται στο forum ή όχι, ωστόσο , παρότι άμεσα άσχετo με την αστρονομία, τo ανήρτησα στην προβλεπόμενη θεματική ενότητα, αφού έχει να κάνει με αυτό το ίδιο το σπίτι που φιλοξενούμαστε, ώστε να προάγεται η ερασιτεχνική αστρονομία που αποτελεί και το συνδετικό κρίκο όλων μας.

Φιλικά και μόνον
Γιάννης Δουκουμόπουλος

Έχει επεξεργασθεί από τον/την johndouk στις 08/04/2006, ημέρα Σάββατο και ώρα 23:02, 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
enderOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Φεβ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 337
Τόπος: ΠΑΤΡΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/04/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 15:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιάννη, θα ήθελα επίσης να προσθέσω 1-2 σκέψεις

μέσα στις περίπου 50 ημέρες που είμαι μέλος του astrovox γνώρισα, είτε
"ηλεκτρονικά" είτε από κοντά, κάποιους ανθρώπους μέρος των οποίων πλέον
συγκαταλέγεται στους φίλους μου (και αντιστρόφως ελπίζω), γεγονός που
βρίσκω απείρως πιο σημαντικό από την αρχική μου πρόθεση, την συλλογή δηλαδή
τεχνικών πληροφοριών γύρω απ την αστρονομία. Αυτό είναι ένα κέρδος που
κρατώ ανεξάρτητα από την όποια εξέλιξη του απ το Γιάννη θιγόμενου ζητήματος
του "μαντρωμένου" χώρου και δηλώνω ευγνώμων στο astrovox γι αυτό.

Θεωρώ δε, ότι εξαιτίας των "εκτροχιασθεισών" συζητήσεων προέκυψαν οι
προαναφερόμενες φιλίες εξαιτίας της "έκθεσης" του τρόπου σκέψεως και,
εν τέλει, της ψυχής του καθενός πράγμα ιδιαιτέρως απίθανο σε μία καθαρά
τεχνική συζήτηση

Και αφήστε να το πω (και αποτελεί παντελώς προσωπική άποψη αυτό) ένα forum
με αποκλειστική του ενασχόληση τις συζητήσεις για τον τρόπο
καθαρισμού των προσοφθαλμίων ή παρόμοιων θεμάτων (προσοχή δε λέω ότι δεν
είναι χρήσιμες πληροφορίες) θα ήταν αφόρητα βαρετό όπως είναι ένα
εγχειρίδιο οδηγιών προς χρήση.
Δε φαντάζομαι να διαβάζετε κάτι τέτοιο πριν πέσετε για ύπνο;

Θα εκτιμούσα την τοποθέτηση των ενεργών μελών του forum που συμφωνώ με
το Γιάννη ότι ο αριθμός τους είναι πολύ μικρότερος των εγγεγραμμένων.

Στο κάτω κάτω θα αποτελούσε και μία ένδειξη αν η παρουσία μου εδώ είναι ή
δεν είναι επιθυμητή

Φιλικά Γιώργος

Έχει επεξεργασθεί από τον/την ender στις 06/04/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 18:51, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
antonyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 22 Ιαν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 365
Τόπος: Μαρούσι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/04/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 16:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βρε παληκάρια τι πάθατε ξαφνικά και κανετε τέτοιες καταθέσεις ψυχής ;
Τι σας οδήγησε σε τέτοια θέση άμυνας ;
Δεν πιστεύω η κόντρα με τον φίλο giorgosgr στην πολική διολίσθηση;
Αν ναι τότε ...θα δανειστώ την φωτο του Hλία
και τα λόγια του :
Καλά, είστε σούπερ πάπιες!!! Mr. Green Mr. Green

donald_duck_phantomias_ps2.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  124.26 KB
 Διαβάστηκε:  718 φορές

donald_duck_phantomias_ps2.jpg

johndoukOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/04/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 16:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Αntony

Παρότι (όπως τουλάχιστον πιστεύω εγώ) η γνώμη του καθενός μας βαρύνει με την ίδια αξία, αλοίμονο αν εν προκειμένω αιτία ήταν μόνο η τοποθέτηση του φίλου giorgosgr.

Απλά, μια "αιωρούμενη" βαρύτητα στην ατμόσφαιρα, που μέσα από τις συζητήσεις με φίλους τουλάχιστον εγώ συνειδητοποίησα ότι εξελίχθηκε σε "ανεπιθύμητη κατάσταση" για τους οικοδεσπότες μας, με οδήγησε σε αυτή την διερευνητική (αλλά καθόλου αμυντική) θέση.

Η από μέρους σου διατύπωση της (ελπίζω απαντηθείσας) απορίας σου, γεννά και την υποχρέωση για μια υπεύθυνη και επί της ουσίας τοποθέτησή σου στο θέμα.

Αναμένω λοιπόν.

Φιλικά
Γιάννης

ΥΓ : Πλατσουρίσματα αλλού !

virialOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 26 Ιαν 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 300
Τόπος: Θεσσαλονίκη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/04/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 16:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Γιάννη (αλλά και υπόλοιποι φίλοι)

Είναι πραγματικά συγκλονιστικό να διαβάζεις κάτι από κάποιον άλλο και να
συνειδητοποιείς ότι σκέφτεσαι παρόμοια πράγματα!

Ας τα πάρουμε λοιπόν σιγά σιγά...

Καταρχάς, θα σταθώ στο "είμαστε όλοι φιλοξονούμενοι". Πολύ σωστό. Αν κάποιος μπορεί να πει τί γίνεται και τί δε γίνεται είναι ο Ανδρέας και οι λοιποί moderators.

Από εκεί και πέρα όμως, θεωρώ εξαιρετικά υγιές δείγμα να προτείνουν τα μέλη του forum κάποιες αλλαγές ή βελτιώσεις (ή τουλάχιστον κάτι που αυτά θεωρούν ότι είναι βελτιώσεις...) αλλά και να εκφράζουν τις σκέψεις τους πάνω στα ήδη υπάρχοντα.

Δεν θεωρώ άσχημο να ξεστρατίζουν κάποιες συζητήσεις. Αλλά αυτό θέλει περισσότερη ανάπτυξη: για παράδειγμα, εμένα δε με ενοχλεί η κατάληξη της συζήτησης "πολική...". Εννοείται πως δεν έχει καμιά σχέση με το θέμα. Αλλά πραγματικά, γιατί θα πρέπει να μιλάμε μόνο και ΜΟΝΟ για Αστρονομία? Άνθρωποι είμαστε, όχι προγραμματισμένα ρομποτάκια. Και μάλιστα άνθρωποι με πολύ καλές σχέσεις, και όχι απαραίτητα ιντερνετικές.

Βέβαια, ο αντίλογος έρχεται πολύ εύκολα: ναι, είμαστε όμως forum αστρονομίας. Ναι μεν, αλλά... Θέλω να πω, δε νομίζω ότι το Astrovox έχασε την ταυτότητά του, επειδή κάποιοι έγραψαν μια ιστορία ή επειδή υπάρχουν πειράγματα εκατέρωθεν... Όποιος θέλει κάτι αστρονομικό, δεν έχει, παρά να το αναφέρει και είμαι 1000% σίγουρος ότι αμέσως θα υπάρξουν απαντήσεις.

Γι' αυτό και προτείνω μια νέα κατηγορία, κάτι του στυλ "ελεύθερες συζητήσεις". Όποιος θέλει μπαίνει, διαβάζει, και αν του αρέσει γράφει, ή απλά παρακολουθεί. Αν όχι, προσπερνάει...

Επίσης, αυτό δε σημαίνει ότι ο χώρος αυτός θα είναι ξέφραγο αμπέλι, όπου ο καθένας θα γράφει ό,τι να 'ναι. Αρκεί τα γραφόμενα να μην προσβάλλουν πραγματικά κάποιον. Ακόμα και έτσι να γίνει όμως (τυχαίνει, τί να κάνουμε) προτιμώ να λύνεται με προσωπικό μήνυμα ή δημόσια παρατήρηση, χωρίς κραυγές, αλλαλαγμούς και βαρείς χαρακτηρισμούς.

Αυτά ως μια πρώτη τοποθέτηση

Στέλιος

ΥΓ Το ζήτημα των μελών το αναρωτιέμαι κι εγώ πολύ συχνά... Πού είναι όλοι?

Έχει επεξεργασθεί από τον/την virial στις 06/04/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 16:53, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
astroiliasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Μάρ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 218
Τόπος: Γερμανισταν
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/04/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 16:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολυ σωστα ολα αυτα.
Εγω σαν ενεργο μελος αλλων φορουμ,στην Γερμανια,μπορω να σας πω,οτι σχεδον ολα εχουν ενα εξτρα φορουμ,που ειναι ανοιχτο προς ολες τις κατευθυνσεις,δηλαδη οχι μονο περι αστρονομιας!

Ενα φορουμ ΚΕΦΕΝΕΙΟ θα ελεγα,οπου εκει μπορουν να σηζητηθουν θεματα,ασχετα με την αστρονομια,αλλα οχι οποσδηποτε βερετα ή μη ενδιαφερωντα,αντιθετως !

Ας σκεπτουν λοιπον την προταση αυτη τα αφεντικα!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
antonyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 22 Ιαν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 365
Τόπος: Μαρούσι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/04/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 17:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αχα !!!!!!!

virial έγραψε:
Φίλε Γιάννη (αλλά και υπόλοιποι φίλοι)

Ας τα πάρουμε λοιπόν σιγά σιγά...

Καταρχάς, θα σταθώ στο "είμαστε όλοι φιλοξονούμενοι". Πολύ σωστό. Αν κάποιος μπορεί να πει τί γίνεται και τί δε γίνεται είναι ο Ανδρέας και οι λοιποί moderators.

Από εκεί και πέρα όμως, θεωρώ εξαιρετικά υγιές δείγμα να προτείνουν τα μέλη του forum κάποιες αλλαγές ή βελτιώσεις (ή τουλάχιστον κάτι που αυτά θεωρούν ότι είναι βελτιώσεις...) αλλά και να εκφράζουν τις σκέψεις τους πάνω στα ήδη υπάρχοντα.

Δεν θεωρώ άσχημο να ξεστρατίζουν κάποιες συζητήσεις. Αλλά αυτό θέλει περισσότερη ανάπτυξη: για παράδειγμα, εμένα δε με ενοχλεί η κατάληξη της συζήτησης "πολική...". Εννοείται πως δεν έχει καμιά σχέση με το θέμα. Αλλά πραγματικά, γιατί θα πρέπει να μιλάμε μόνο και ΜΟΝΟ για Αστρονομία? Άνθρωποι είμαστε, όχι προγραμματισμένα ρομποτάκια. Και μάλιστα άνθρωποι με πολύ καλές σχέσεις, και όχι απαραίτητα ιντερνετικές.

Βέβαια, ο αντίλογος έρχεται πολύ εύκολα: ναι, είμαστε όμως forum αστρονομίας. Ναι μεν, αλλά... Θέλω να πω, δε νομίζω ότι το Astrovox έχασε την ταυτότητά του, επειδή κάποιοι έγραψαν μια ιστορία ή επειδή υπάρχουν πειράγματα εκατέρωθεν... Όποιος θέλει κάτι αστρονομικό, δεν έχει, παρά να το αναφέρει και είμαι 1000% σίγουρος ότι αμέσως θα υπάρξουν απαντήσεις.

Γι' αυτό και προτείνω μια νέα κατηγορία, κάτι του στυλ "ελεύθερες συζητήσεις". Όποιος θέλει μπαίνει, διαβάζει, και αν του αρέσει γράφει, ή απλά παρακολουθεί. Αν όχι, προσπερνάει...

Επίσης, αυτό δε σημαίνει ότι ο χώρος αυτός θα είναι ξέφραγο αμπέλι, όπου ο καθένας θα γράφει ό,τι να 'ναι. Αρκεί τα γραφόμενα να μην προσβάλλουν πραγματικά κάποιον. Ακόμα και έτσι να γίνει όμως (τυχαίνει, τί να κάνουμε) προτιμώ να λύνεται με προσωπικό μήνυμα ή δημόσια παρατήρηση, χωρίς κραυγές, αλλαλαγμούς και βαρείς χαρακτηρισμούς.

Αυτά ως μια πρώτη τοποθέτηση

Στέλιος

ΥΓ Το ζήτημα των μελών το αναρωτιέμαι κι εγώ πολύ συχνά... Πού είναι όλοι?

Applause Applause Applause Applause

Applause Applause Applause Applause

Mr. Green Την πάπια την αφήνω ( θα χρειαστει για αλλη φορα νομίζω )

The GuardianOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Σεπ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 182
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/04/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 17:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

astroilias έγραψε:
Πολυ σωστα ολα αυτα.
Ενα φορουμ ΚΕΦΕΝΕΙΟ θα ελεγα,οπου εκει μπορουν να σηζητηθουν θεματα,ασχετα με την αστρονομια,αλλα οχι οποσδηποτε βερετα ή μη ενδιαφερωντα,αντιθετως !

Πράγματι, σε όλων των ειδών τα forum υπάρχει μια θεματική ενότητα που είναι ο χώρος χαλάρωσης με την διαδικτυακή παρέα σου. Ο χώρος όπου όλοι μπορούν να πουν κάτι που να τους εκφράζει, να τους ανησυχεί, να τους διασκεδάζει, να τους λυπεί και να το μοιράζονται με τους φίλους του -στην περίπτωσή μας την αστροπαρέα τους-. Απλή ανάγκη για επικοινωνία.
Είναι τυχαίο άλλωστε που αυτές οι υποενότητες έχουν συνήθως και τις περισσότερες δημοσιεύσεις?
Στην προκειμένη περίπτωση όπου δεν υπάρχει τέτοια θεματική ενότητα, απλά πολλές συζητήσεις ξεφεύγουν από την προδιαγεγραμμένη θεματική ενότητα και αυτοεισάγονται σε ένα ανεξάρτητο σύνολο συζητήσεων γενικού περιεχομένου.
Δεν θα ήταν καλύτερα να το "νομιμοποιήσουμε"?

VeganOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 04 Νοέ 2003
Σύνολο δημοσιεύσεων: 956
Τόπος: Bonn, Germany
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/04/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 17:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αγαπητοί φίλοι,

Δε θα σας κρύψω την αλήθεια:

Μερικές φορές ενοχλούμαι και γώ από την τροπή που παίρνουν μερικές συζητήσεις,σε άλλες πάλι συμμετέχω και γώ.
Αν κάτι γίνεται λάθος, φταίω και γώ όσο και οι άλλοι

Το πράγμα θέλει προσοχή από όλους μας στο εξής.

Ναι μέν άσχετες συζητήσεις, αλλά όπως είπε και ο Στέλιος στον κατάλληλο χώρο και με την κατάλληλη ταμπέλα.

Διότι, ναί μεν εμείς το βρίσκουμε απόλυτα φυσιολογικό , αλλά , αναρωτηθείτε:
τι θα πεί ο νέος χρήστης που μπαίνει στο φόρουμ για πρώτη φορά και ψάχνει να βρεί πληροφορίες που θα τον βοηθήσουν στο ξεκίνημά του?

Εαν διώξουμε έστω και έναν χαθήκαμε......
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
johndoukOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/04/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 17:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vegan έγραψε:
Εαν διώξουμε έστω και έναν χαθήκαμε......

Συμφωνώ και προσυπογράφω. Άλλωστε νομίζω ότι αυτό ήταν και το πνεύμα του φίλου (και πλέον moderator) Στέφανου Σοφολόγη, μετά το ευγενικό του σχόλιο στην "ΚΥΡΙΑ ΤΩΝ ΠΑΓΩΝ", όπου πέραν αυτού που λές κι εσύ φίλε vegan, εκεί πρακτικά διατυπώθηκε και σκέψη (τουλάχιστον έτσι διέγνωσα εγώ και ζήτησα περαιτέρω διευκρινίσεις) για δημιουργία ενός "θόλου", γι'αυτό και το έθεσα έτσι στην αρχική μου τοποθέτηση.

Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι ο καθένας εδώ λέει τη σκέψη του, προκειμένου μεταξύ των άλλων, να καταφέρουμε να προσελκύσουμε και νέους φίλους στο ενδιαφέρον μας, κάτι που όλοι μας έχουμε αποδείξει ότι το πανηγυρίζουμε και το απολαμβάνουμε.

Ηλίας ΧασιώτηςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 11 Απρ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1156
Τόπος: Μαρκόπουλο Μεσογείων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/04/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 17:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτές τις βδομάδες τρέχω πανικόβλητος και έχω παρατήσει το φόρουμ. Βέβαια και πάλι υπήρχε λόγος να το παρατήσω, γιατί από τα πολλά με έπιασε ο αυχένας και κατάλαβα ότι θεραπεύεται μόνο με αποχή ή με περιορισμένη συμμετοχή.
Νομίζω, (χονδρικά και χωρίς να έχω μελετήσει τις συζητήσεις) ότι δεν είναι τόσο η θεματολογία που ενοχλεί, όσο το ύφος και η προκλητικότητα ορισμένων χρηστών. Κάποιοι συστηματικά χρησιμοποιούν χλεύη, ειρωνία και υβριστικούς χαρακτηρισμούς και αυτό είναι το πρόβλημα.
Ειδικά όταν γράφουν ανώνυμα κρυβόμενοι πίσω από ψευδώνυμο.
Κατά τα άλλα, δεν έχω πρόβλημα με τη θεματολογία, αν και δεν είναι κακό να παραμένει εντός θέματος σε λογικά πλαίσια.

[Όσο για τον giorgosgr, χωρίς να ξέρω ακριβώς τι προηγήθηκε, έχω να πω ότι η παρουσία του στο φόρουμ είναι συχνά σκληρή (εγώ έχω γίνει ουκ ολίγες φορές μαλλιά κουβάρια μαζί του εδώ μέσα), αλλά το μόνο που σας προτείνω είναι να τον γνωρίσετε από κοντά το συντομότερο και τότε θα δείτε τον πραγματικό Γιώργο!!! Προσωπικά, του τα συγχωρώ όλα!!!! Angel Angel Angel ]
Ελπίζω να μην είμαι εκτός θέματος!!! Embarassed Embarassed Embarassed
Επιστροφή στην κορυφή
enderOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Φεβ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 337
Τόπος: ΠΑΤΡΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/04/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 17:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κύριε Χασιώτη,

διαφωνώ μόνο σ ένα σημείο με τα λεγόμενά σας

εδώ μέσα, μεταξύ των άλλων, έχω δει πολλά πειράγματα και πολλές σαχλαμάρες
(εμού πρώτου) με διάθεση αστειϊσμού.

Χλεύη, ειρωνεία και ύβρεις ειδικά,
δεν έχω δει πλην σπανιότατων μεμονωμένων περιπτώσεων

εκτός αν διαφέρει ο ορισμός των παραπάνω μεταξύ μας

λέω τα παραπάνω με κάθε ειλικρίνεια και χαίρομαι που τοποθετηθήκατε

ΥΓ α!, έχω δει και αρκετές γενναίες (γιατί θέλει θάρρος) προσπάθειες κατάθεσης ψυχής

ΥΓ2 παρεπιπτόντως έχετε δίκιο δεν μπορεί να μιλάτε επώνυμα και να απαντώ με ψευδώνυμο
Σπηλιωτόπουλος Γιώργος
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giorgosgrOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Αύγ 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 5047
Τόπος: Ampelogardens
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/04/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 20:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το τελευταιο διαστημα πολλες συζητησεις συνεχως εκτροχιαζονται με "καλαμπουρια" που επαιρναν μορφη χιονοστιβαδας με αποτελεσμα τα περισσοτερα posts απο ενα σημειο και μετα να μην εχουν σχεση με το αρχικο θεμα.
Ναι νομιζω πως πρεπει να περιοριστουμε στον σχολιασμο των θεματων.
Ενα αστειο μιας δυο γραμμων ειναι αλλo πραγμα απο αλεπαλληλα post στυλ διαγωνισμου ποιος θα θα γινει πιο αστειος ( ; )
Να υπαρξει κατηγορια οπου κανεις θα μπορει να γραφει τετοια ειναι κατι το συζητησιμο.
Ομως η ακατασχετη ασχολια με το χιουμορ( ;; ) εχει αρχισει να χαλαει την ροη πολλων συζητησεων.
Προσωπικα μετεχω σε αυτο το forum γιατι μου αρεσει η ερασιτεχνικη αστρονομια και για να γνωρισω ατομα με κοινα ενδιαφεροντα να προσφερω και να λαβω.
Δεν με ενδιαφερει αν θα ειναι πολλοι η λιγοι στο astrovox!
Με ενδιαφερει να ειναι ερασιτεχνες αστρονομοι και φιλοι της αστρονομιας, και προπαντων νεοι ανθρωποι που θελουν να μαθουν και να προσφερουν στο χωρο μας.
Οσοι εχουν σκοπο απλως να χαλανε τις συζητησεις θεωρω πως δεν εχουν θεση εδω.

nickthegreek13_7Offline
Εξωγήινος
Ένταξη: 29 Δεκ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2144
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/04/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 22:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω λάβει μέρος σε αρκετά Forum διαφόρων θεμάτων και αντικείμενου συζήτησης.Κάποια απο αυτά ήταν τελοίως εξευτελιστικά χωρίς βάση και λογική , άλλα είχαν μια ειδιαίτερη θεματολογία που υποστηρίζονταν ακράδαντα απο τα μέλη τους αλλά στην ουσία δεν είχαν να σου προσφέρουν καμία γνώση.Άλλα πάλι κατέλληγαν σε συγκρούσεις και αντιπαλότητα μεταξύ των μελών τους σε σημείο διαφθοράς και διαφυγής κάθε στοιχείου ευγένειας και καλοσύνης των οποίων δεν θα κρύψω οτι πήρα μέρος και εγώ πολλές φορές.Όμως ενα βράδυ καθώς δεν μπορούσα να κλείσω μάτι λόγω αυπνίας και καθώς κοίταζα έξω απο το παράθυρο της κουζίνας μας αγναντεύοντας τα άστρα , ξαφνικά μου ήρθε στην επιφάνεια μια παλιά μου επιθυμία.Έκανα μια γρήγορη συζήτηση με τον εαυτό μου και ερωτήθηκα τι είναι αυτό που πάντα με συγκινούσε όσο η πληροφορική.Κοιτάζωντας ξανά προς την Μέγάλη Άρκτο μου ήρθε μια τεράστια φλασιά Exclamation Την στιγμή εκείνη είπα οτι θα κάνω ενα όνειρο πραγματικότητα.Τρέχω στον υπολογιστή και μπαίνω στην πρώτη σελίδα που ήξερα για εξοπλισμό τηλεσκοπίων (που δεν ήταν άλλο απο το telescopeshop).Έκει βρίσκω πληροφορίες για μοντέλα όπως το Galaxia ,το Saturn Explorer και άλλα που στην συνέχεια κρίθηκαν ακατάλληλα.Έτσι όπως συνέχιζα το σερφάρισμα πέφτω πάνω στο AstroVox.Με λίγη ανάγνωση αρκετών θεμάτων πέφτω πάνω σε ενα για αντίθετες απόψες πέρι εξωγίηνων και χωρίς πολύ σκεπτικό γίνομαι μέλος για να ποστάρω μια εμπειρία μου.Η αρχή δεν ήταν καλή καθώς υπήρξε μια αντιπαράθεση περί greeklish και ήμουν κάπως σκεπτικός αν αυτό θα ήταν ένα ακόμη Forum που θα είχε άσχημο τέλος.Τελικώς καθως περνούσαν οι μέρες προσαρμόστηκα και έγινα μέλος αυτής τησ αστρονομικής κοινώτητας.Μετά απο λίγο είχα προβεί και στην αγορά του τηλεσκοπίου μου.Απο αυτή την μέρα που εγγράφη ως μέλος μέχρι και σήμερα θεωρώ οτι το AstroVox είναι οτι καλύτερο που έχει συμβεί στο διαδίκτυο και με διέψευσε στην άποψη οτι δεν υπάρχουν ευγενικοί και καλοπροέρετοι άνθρωποι σε κοινώτητες.Φυσικά οι γνώσεις που έχω συλλάβει απο αυτό το σίτε είναι πολλές και κάθε μέρα που περνάει δένομαι όλο και περισσότερο σε αυτό καθώς το κοινό μου στοιχείο με όλους σας εδω είναι η αγάπη που έχουμε για την αστρονομία Smile
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
amgamerOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Ιούλ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 541
Τόπος: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/04/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 23:35    Θέμα δημοσίευσης: Re: Astrovox forum. Πόσο εκφράζει τον καθένα μας; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εδω και πολυ καιρο το χω αισθανθει κ γω αυτο... Sad
εκει που ξαφνικα ειχαμε αρχισει ολοι μας να γνωριζομαστε εστω κ απροσωπα,να κανουμε το καλαμπουρι μας..ξαφνικα κοπηκαν ολα!!ειτε απο μια συζητηση που την εκοψε ο Ανδρεας ειτε απο καποια παρατηρηση του υπευθυνου οτι το θεμα θα κλειδωθει αν παρεκτραπει κ αλλο κ ουτω καθε εξης.Για αυτο το λογο επαψα να ασχολουμαι με ολα τα θεματα.ανοιγω μονο οτι με αφορα κ κανω οτι ερωτηση εχει σχεση μονο με αστρονομια.
αφου το θελουν το site μονο αστρονομια....μονο αστρονομια.
αυτο εμενα κ το λεω εξω απο τα δοντια μ προκαλει τεραστια πληξη.
ο μονος λογος π μπαινω τωρα πια ειναι για να ανεβασω κ να δω εικονες κ εκει π ημουν ο πιο τακτικος εδω μεσα κ ενα απο τα 10 ενεργοτερα μελη ξαφνικα λεω:τι να μπω να δω...παλι εικονες?ωραια να τις δω,να συγχαρω τον φωτογραφο.αλλα μονο αυτο??νομιζω πως καταντησε βαρετο.
σε ολα τα forums κ πιστεψτε με ειμαι σε πολλα υπαρχει παντα off topic κατηγορια.τωρα εδω μεσα αν κ το χω ξαναπροτεινει δν γινεται! Exclamation
ισως το θελουν το site καθαρα για εγκυκλοπαιδεια ή οδηγιες χρησεως. Think

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Ερωτήσεις και Συζητήσεις για το AstroVox Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  Επόμενη
Σελίδα 1 από 19

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης