Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας αστρόφιλοι

 

 

Περιμένοντας τα πρώτα μου κυάλια άρχισα να προετοιμάζομαι για τις πρώτες αστροπαρατηρήσεις μου.

Θα ήθελα να μου πέιτε ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να ξεκινήσω με εύκολους στόχους όπως πχ Σελήνη, Πλειάδες κτλ.

Μπορώ να ξενινήσω με πρόγραμμα πχ Stellarium ή να πάρω κάποιο βιβλίο/οδηγό όπως πχ το Nightwatch?

 

Κατέβασα κάποιους οδηγούς αλλα όλοι είναι στα Αγγλικά και δεν ξέρω με ποιο να αρχίσω...

 

 

Ευχαριστώ

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Welcome to the club!!

 

Το βιβλίο καλό είναι να το πάρεις και εμένα με βοήθησε έμαθα πολλά σχετικά με τηλεσκόπια, στόχους και γενικά τι θα μου προσφέρει η ερασιτεχνική αστρονομία.

 

Όσο αφορά τα κιάλια, σε σκοτεινό ουρανό θα δεις πολλά πράγματα. Γενικά σε εξόρμηση δεν χρησιμοποιούμε laptop και προγράμματα παρατήρησης, τουλάχιστον εγώ. Πάντα είχα έναν χάρτη όπως τοn Pocket Sky atlas. Μικρός και πάει παντού!!!

Εδώ έχει ένα ωραίο site για κιάλια http://www.binocularsky.com/index.php.[/table]

Επίσης από βιβλία http://www.planitario.gr/nightwatch-enas-praktikos-odhgos-gia-na-deite-to-sumpan.html http://www.planitario.gr/the-backyard-astronomer-s-guide.html

 

Παρακάτω σου επισύναψα του 10 καλύτερους στόχους για κιάλια.

 

Καλή αρχή!!! =D>

 

Top10_NightSky_Objects.pdf

First 10 Objects

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι ωραιότεροι (και εύκολοι) στόχοι για κιάλια που έχω δει είναι κατά σειρά προτεραιότητας :

 

Οι Πλειάδες

Η περιοχή του νεφελώματος του Ωρίωνα

Οι Υάδες (η περιοχή γύρω από τον Αλντεμπαράν)

Η "ρακέττα" (η περιοχή γύρω από τον Mirphak)

 

και φαίνονται όλοι πολύ εύκολα αυτή την εποχή στον Δυτικό ουρανό μόλις σκοτεινιάσει

 

Αναφέρομαι στα συνηθισμένα κιάλια με μεγέθυνση 10Χ. Αν ανεβούμε από 15Χ και πάνω προστίθεται η Σελήνη.

 

Για Δία, Κρόνο κ.λ.π. κατά την γνώμη μου η εικόνα που παίρνεις στο 10Χ είναι ανεπαρκέστατη, χρειάζεσαι μεγεθύνσεις από 50 και πάνω

 

Φιλικά

Χρήστος

 

Υ.Γ. Δεν είπες τι κιάλια πήρες τελικά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά

 

 

Πήρα τα Celestron Skymaster 25χ70 κι ένα τρίποδο οπότε πιστευω οτι θα δω καποια σχετικά μακρινά θεάματα.

Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας. Πιστεύω να δω το Δία και Κρόνο έστω κάποως το σήμα τους. Αν δω μια φωτεινή μπαλίτσα μόνο θα ψιλοξενερώσω :)

 

Τώρα αν γλυκαθώ κοιτάζω και σε τηλεσκόπιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν σας αναφέρω τις πρώτες εντυπώσεις μου απο τα Celestron Skymaster 25x70

 

Μόλις είδσα τη Σελήνη (πολύ φωτεισμένη αυτη τη βραδιά) έπαθα πλάκα! Έβλεπα όλες τις λεπτομέριες και τα χτυπήματα που έχει με μεγάλη λεπτομέρεια.

 

Ο Δίας που ήταν ίσια πάνω φάνηκε εύκολα σαν ένας μεγάλος πορτοκαλί πλανήτης με λερωματιές ποτροκαλί/ροζ/λευκό. Ούτε κατα διάνοια βέβαια να δω ρίγες και την κηλίδα.

 

Είδα τις πλειάδες σαν ένα σμήνος 7 αστεριών. Είδα ένα πλανήτη κοκκινωπό (μάλλον ο Άρης).

Δεν ήταν μπλε όμως όπως φαίνεται στο Stellarium.

 

Νεφέλωμα δεν είδα ούτε ξέρω αν μπορώ να δω.

 

Εν κατακλείδι: Μια σημαντική εμπειρία που όμως σε κάνει να θες κι άλλο :)

Σαν ένα μικρό παιδί που βουτάει το χέρι στη μαρμελάδα.

 

Υ.Σ. Οι εντυπώσεις μου είναι σωστες? Αυτά θα πρέπει να βλέπω με τα συγκεκριμένα κυάλια περίπου;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα έπρεπε να βλέπεις και τους δορυφόρους του Δία σαν φωτεινές τελείες που σχηματίζουν περίπου μία ευθεία με τον Δία.

 

Σε καθαρή νύχτα, πριν από μία εβδομάδα περίπου, μόλις νύχτωσε, δηλαδή όταν οι Πλειάδες ήταν σχετικά ψηλά σρον ουρανό, μέτρησα τουλάχιστον περίπου 30 αμυδρότερα αστέρια ανάμεσα και γύρω από τα 7 πιο φωτεινά, από την ταράτσα μου, σε ημιαστική περιοχή, με τα CELESTRON SKYMASTER 15X70, θα έπρεπε να βλέπεις τα ίδια και με τα δικά σου.

 

Εάν είδες μόνο τα 7, είτε το σημείο που παρατηρείς δεν είναι αρκετά καλό είτε η ατμόσφαιρα δεν ήταν αρκετά καθαρή είτε έκανες την παρατήρηση αργότερα όταν οι Πλειάδες χαμηλώνουν προς τον ορίζοντα και χάνονται στην φωτορύπανη (τότε και εγώ με δυσκολία διακρίνω και τα 7).

 

Επειδή ο Άρης ανατέλλει γύρω στις 23:30, άρα δεν φαινόταν την ώρα που έκανες την παρατήρηση, το κοκκινωπό που είδες είναι μάλλον ο betelgeuse (είναι το πιο έντονα κοκκινωπό αντικείμενο στον ουρανό αυτές τις ημέρες, πλην του Άρη). Το μπλε στο stellarium είναι πιθανόν ο bellatrix ο οποίος έχει γαλαζωπό χρώμα και είναι κοντά στον betelgeuse.

 

Το νεφέλωμα του Ωρίωνα με τα κιάλια φαίνεται αρκετά αμυδρά οπότε θα είναι δύσκολο να είσαι σίγουρος ότι είναι αυτό που βλέπεις. Εάν το δεις πρώτα καθαρά σε ένα μεγαλύτερο τηλεσκόπιο (όπως το είδα εγώ με ένα DOBSONIAN 8 ιντσών) τότε εύκολα θα αναγνωρίζεις και με τα κιάλια ότι η μικρή θολούρα που βλέπεις είναι το νεφέλωμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρατηρώ οτι στρίβωντας τη βίδα κάνει zoom. Ωστόσο, αν τη στρίψω αντίστροφα ξεζουμάρει. Ωστόσο όπως μικραίνει το άστρο και φτάνει σε ένα σημείο μετά πάλι αρχίζει να μεγαλώνει και να γινεται θαμπό.

Αυτό τι είναι ακριβώς; Δεν θα έπρεπε απλώς στο zoom- να είναι μικρό και στο zoom + να μεγαλώνει?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα CELESTRON 25X70 δεν έχουν zoom. Ο τροχός χρησιμεύει για την εστίαση. Όταν εστιάσεις το αντικείμενο φαίνεται να έχει τις ελάχιστες διαστάσεις. Όταν χαλάσεις την εστίαση το άστρο φαίνεται να μεγαλώνει αλλά στην πραγματικότητα αυτό που βλέπεις είναι απλά μια θολούρα που δημιουργείται από το φως του άστρου, ΠΑΝΤΑ πρέπει να εστιάζουμε όσο το δυνατόν καλύτερα.

 

Κάνε δοκιμές την ημέρα σε επίγειους στόχους όπου φαίνεται καθαρά ότι όσο γυρνάμε τον τροχό και φεύγουμε από το σημείο εστίασης το αντικείμενο δεν μεγαλώνει αλλά θολώνει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι έχεις δίκιο. Απλώς σε βραδυνές παρατηρήσεις αν δεν μεγαλώσω το στόχο δεν καταλαβαίνω τι βλέπω.

Πχ ο Δίας φαίνεται ένα λαμπρό αστέρι αν εστιάσω όπως λες. Αν μεγαλώσει όμως βλέπω χρώματα και κάποια σχηματα που αντιλαμβάνομαι πλέον οτι βλέπω το Δία

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι έχεις δίκιο. Απλώς σε βραδυνές παρατηρήσεις αν δεν μεγαλώσω το στόχο δεν καταλαβαίνω τι βλέπω.

Πχ ο Δίας φαίνεται ένα λαμπρό αστέρι αν εστιάσω όπως λες. Αν μεγαλώσει όμως βλέπω χρώματα και κάποια σχηματα που αντιλαμβάνομαι πλέον οτι βλέπω το Δία

 

 

αυτο που βλεπεις δεν ειναι διασ ειναι η ανακλασεις του φωτος του Δια στα κρυσταλα

 

 

τον δια με τα κυαλια σου θα τον βλεπεις σαν μεγαλο αστερι

 

 

τον αρη σαν αστερι

 

 

τα κυαλια δεν κανουν για πλανητικη παρατηρηση ουτε για την σεληνη(το οτι ενθουσιαστηκες οπως ειδες την σεληνη θα φυγει ο ενθουσιασμο σου την 3 φορα που θα την δεις )

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι.. προφανώς είχαν δίκιο όσοι έλεγαν οτι τα κυάλια δεν κάνουν για αστροπαρατήρηση.

Το να δεις μάλιστα λίγο καλύτερα τα αστέρια δεν λέει και πολλά. Με καθαρό ουρανό και με τα μάτια μια χαρά φαίνονται...

 

Η αλήθεια είναι οτι περίμενα περισσότερα όπως πχ νεφελώματα, καθαρότερα το Δία και τις Πλειάδες κ.α.

 

Για αστροπαρατηρήσεις το τηλεσκόπιο είναι μονόδρομος και το γράφω για όσους είναι σε δίλημμα.

 

Υ.Σ. Το τρίποδο δεν πολυχρειάζεται αφού πέρα της Σελήνης τα υπόλοιπα φάινονται σαν αστέρια οπότε και να κουνιούνται λιγο δεν πειράζει. Για τους επίγειους στόχους βοηθάει...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι.. προφανώς είχαν δίκιο όσοι έλεγαν οτι τα κυάλια δεν κάνουν για αστροπαρατήρηση.

Το να δεις μάλιστα λίγο καλύτερα τα αστέρια δεν λέει και πολλά. Με καθαρό ουρανό και με τα μάτια μια χαρά φαίνονται...

 

Τότε μάλλον δε θα σου πολυ-αρέσει η παρατήρηση βαθέως ουρανού, ειδικά αν μου λες ότι δεν πειράζει να κουνιέται η εικόνα όταν βλέπεις "μόνο" αστέρια! Το λέω γιατί κυρίως αστέρια βλέπουμε όταν παρατηρούμε βαθύ ουρανό. Τα νεφελώματα είναι λιγότερο εντυπωσιακά να τα βλέπεις (ωχ που πήγε το χρώμα) και για να αρχίσεις να βλέπεις λεπτομέρειες σε γαλαξίες πρέπει να πάμε σε σχετικά μεγάλα τηλεσκόπια.

Με τα μάτια που λες φαίνονται 5 χιλιάδες αστέρια σε σκοτεινό ουρανό, με κιάλια 50mm πάνω από 200 χιλιάδες, με κιάλια 70mm μάλλον πάνω από 1 εκατομμύριο. Η διαφορά είναι τόσο συντριπτική ώστε το να βλέπεις το γαλαξία μας με κιάλια σε σκοτεινό ουρανό να είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακή εμπειρία που δε νομίζω να τη βαριέται κάποιος εύκολα - αλλά γούστα είναι αυτά βέβαια. Και γενικά τα μεγάλα ανοικτά σμήνη είναι συχνά καλύτερα στα κιάλια (δύσκολο να χωρέσω το διπλό σμήνος της Κασσιόπης στο SCT). Μάλιστα θα απέφευγα κιάλια με μεγάλη μεγένθυνση. Περί τα 10x-12x είναι το μέγιστό μου, για να έχω μεγάλο πεδίο και να έχω ελπίδες να τα κρατάω, αφού αρκετή μεγένθυνση για να δω πλανήτες δεν πρόκειται να έχω - γιατί να πάω παραπάνω;

Αλλά όπως είπα είναι θέμα γούστου. Μπορεί να είσαι πλανητικός τύπος ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν μιλουσα οτι τα κυαλια "δεν Κανουν για αστρονομια" και με πηραν απο τα μουτρα οι binocularslovers αυτο ακριβως εννοουσα ..

 

επειδη ξερω ακριβως τι θελει να δει καποιος απειρος στην παρατηρηση του ουρανου

 

ο Αρχαριος αστροπαρατηρητης και αυτος που δεν ξερει αν του αρεσει η αστρονομια ..δεν υπαρχει περιπτωση με τιποτα να γοητευει παρατηρωντας με κυαλια θα δει 3 φορες και μετα θα τα πεταξει στην ακρη 'ισως γιατι δεν ξερει και να κανει "σοβαρη" παρατηρηση ή ισως γιατι δεν ξερει και τι θέλει

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν μιλουσα οτι τα κυαλια "δεν Κανουν για αστρονομια" και με πηραν απο τα μουτρα οι binocularslovers αυτο ακριβως εννοουσα ..

 

επειδη ξερω ακριβως τι θελει να δει καποιος απειρος στην παρατηρηση του ουρανου

 

ο Αρχαριος αστροπαρατηρητης και αυτος που δεν ξερει αν του αρεσει η αστρονομια ..δεν υπαρχει περιπτωση με τιποτα να γοητευει παρατηρωντας με κυαλια θα δει 3 φορες και μετα θα τα πεταξει στην ακρη 'ισως γιατι δεν ξερει και να κανει "σοβαρη" παρατηρηση ή ισως γιατι δεν ξερει και τι θέλει

 

Μάλλον έτσι είναι...

 

Ένας νεοεισερχόμενος στο χώρο έχει την εντύπωση οτι θα δει νεφελώματα, γαλαξίες και πλανήτες, όχι βέβαια με τις λεπτομέριες που φαίνονται στα τηλεσκόπια αλλα κάτι που θα πλησιάζει λίγο.

 

Η αλήθεια είναι οτι με εξαίρεση τη Σελήνη όλα τα υπόλοιπα φαίνονται απλώς αστέρια και για κάποιον όχι τόσο ενθουσιώδη είναι απογοητευτικό.

 

Εγώ τόλμησα την αγορά γιατι θα κάνω και επίγεια χρήση.

Ωστόσο δεν προτείνω κυάλια σε κάποιο νεοεισερχόμενο ούτε κατα διάνοια.

Χίλιες φορές ένα 6αρι-8αρι dobson μεταχειρισμένο ή έστω και καινούργιο και αν δεν του βγει το πουλάει χάνοντας 50-100ευρω αλλα λέγοντας μετά οτι προσπάθησε σοβαρα.

 

 

 

Αυτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης