Jump to content

Πρόβλημα με Align σε Celestron


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερίζω..

 

Είναι καινούργιος στην παρέα σας και πολύ πρόσφατα αγόρασα ένα Celestron Nexstar GT 4 μεταχειρισμένο από ένα χρηστη του Forum σας.

 

Αντιμετωπίζω όμως κάποιο πρόβλημα και αν μπορούν οι πιο γνωστικοί από εμενα, να μου λύσουν ένα πρόβλημα που έχω συνεχεια με την ευθυγράμμιση του συγκεκριμένου τηλεσκοπίου.

 

Όταν πάω να κάνω το γνωστό σε όλους σας, alignment, τότε αντιμετωπίζω το ακολουθώ:

ΚΑΙ στις 3 επιλογές (auto-align/2 star align/quick align) αφού βάλω τα απαραίτητα date/location μετά στο 1o αστέρι που θα έπρεπε να με οδηγήσει το τηλεσκόπιο γίνετε το εξής:

Το τηλεσκόπιο κάνει μια κίνηση (κατά τον δεξί/αριστερό άξονα) περί 1/5 του κύκλου και σταματα εκεί, αρχίζοντας μετά να κάνει περιστροφές γύρο από τον εαυτό του ασταμάτητα( κατά τον κατακόρυφο άξονα).

Δεν ξέρω τι συμβαίνει και πως μπορώ να αντιμετωπίσω το πρόβλημα.

 

Παρακαλώ οποιος μπορεί να με βοηθήσει ας Ποστάρει κάτι σχετικό.

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Firefly,

 

1. Έλεγξε ότι το καλώδιο σύνδεσης είναι καλό. Έλεγξε τις επαφές των βιζμάτων μήπως έχουν στραβώσει τα pin τους.

 

2. Βάλε το τηλεσκόπιο σε καλή πηγή τροφοδοσίας π.χ. ένα power pack πρίζας.

 

3. Τέλος μπορείς να κάνεις ... τι άλλο ... ένα "Reset to Factory Defaults" από το μενού του Nexstar. Είναι εύκολο και δεν κοστίζει.

Ουσιαστικά μηδενίζει τις ρυθμίσεις του υπολογιστή του τηλεσκοπίου και τις θέτει με ασφάλεια σε "αρχικές ρυθμίσεις".

 

Ελπίζω με κάποιο από τα παραπάνω να φτιάξει. Αν όχι εδώ είμαστε πάλι ...

 

Φιλικά,

 

Μαρίνος - Starguider

http://uk.geocities.com/starguider1/astro.htm

Φιλικά,

 

Μαρίνος - Starguider

http://uk.geocities.com/starguider1/astro.htm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου φίλε FireFly

Με τον πρώην κάτοχο εχεις επικοινωνήσει ;

Το δοκιμάσατε μαζί να δεις πως δουλεύει ;

 

Σε ένα 114gt nexstar είχα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα που βρήκε τη λύση του απο την aktistar ( αν θυμάμαι καλά με αλλάγη χειριστηρίου).

Δες

www.aktistar.gr φέρνει celestron

και

www.astronomy.gr φέρνει celestron επίσης.

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαρίνο στη θέση quick align απο ότι θυμάμαι (αφου βάλεις ημερ/ια & ώρα ) αν το στρέψεις στο βορρα μετα το φέρεις σε παράλληλη με το εδαφος θέση , & πατήσεις (align ή enter) γράφει στο χειριστηριο (align saccessful).

Δεν έπρεπε να ξεκινά καμμια περιστροφική κίνηση, αλλά μόνο να ακούγετε ο ήχος του μοτέρ για να ακολουθήσει το αντικείμενο που θα επιλέξουμε.

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@starguider

Ελέχθη η επαφή του καλωδίου του Hand control με την βάση, αλλα τίποτα το περίεργο εκεί..

 

Το Celest. είναι με τροφοδοσία από μετασχηματιστή και όχι με μπαταρίες..

 

RESET δεν μπορώ να βρω πουθενά στο μενού/ ούτε στο manual λέει για το πως και αν γίνετε..

 

@antoni

Στην επιλογή quick/align μετά από την τοποθέτηση data/location μου βγαίνει το μήνυμα Align succesfull αλλα μόλις πατήσω να πάω σε κάποιο άστρο είτε από τις επιλογές ΕΊΤΕ από το tour(που έχει τις καλύτερες επιλογές για την συγκεκριμένη ημερομηνία) τότε αρχίζουμε πάλι τα ίδια.. περιστροφές γύρο από τον εαυτό μας.. :cry:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι,

 

σίγουρα μετά από επιλογή quick align δεν πρέπει να κινείται "δραστικά" το τηλεσκόπιο αφού το nexstar μοντελοποιεί τον ουρανό με τις εισαχθείσες ρυθμίσεις και δεν χρειάζεται να στραφεί σε αστέρια για ευθυγράμμιση. Θα κινείται πολύ αργά για να κάνει tracking το σημείο στο οποίο έχουμε στοχεύσει.

 

Ρώτησα αν το καλώδιο και η τροφοδοσία είναι σωστά διότι το nexstar handcontroller επικοινωνεί με τη στήριξη διαμέσου σειριακής θύρας μέσα από την οποία μεταφέρονται συγκεκριμένες εντολές (data). Αν αυτές δεν φτάνουν σωστά (ελλειπής τροφοδοσία ή κομμένος έστω και ένας αγωγός από το καλώδιο σύνδεσης) τότε δεν θα ερμηνεύονται σωστά από τα ηλεκτρονικά της στήριξης. Άλλωστε η μοναδική πληροφορία που μεταφέρεται είναι οι εντολές τύπου "πήγαινε εκεί" και "πές μου που είσαι τώρα". Όλο το μενού του handcontroller είναι σε μορφή firmware μέσα στο ίδιο το χειριστήριο.

 

Πράγματι κοιτώντας το user manual του 4GT δεν δίδεται δυνατότητα factory setting. Απίστευτο ! Firefly, μη το ψάχνεις δεν το δίνει η Celestron για αυτό το μοντέλο.

 

Firefly θα ήθελα να μου πεις μετά το quick align, αν πατήσεις κάποιο από τα 4 πλήκτρα κατεύθυνσης, η στήριξη περιστρέφεται σωστά και σταματά μόλις αφήσεις το πλήκτρο? Η συνεχίζει να περιστρέφεται?

 

Τα λέμε,

 

Μαρίνος - Starguider

http://uk.geocities.com/staguider1/astro.htm

Φιλικά,

 

Μαρίνος - Starguider

http://uk.geocities.com/starguider1/astro.htm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Firefly θα ήθελα να μου πεις μετά το quick align, αν πατήσεις κάποιο από τα 4 πλήκτρα κατεύθυνσης, η στήριξη περιστρέφεται σωστά και σταματά μόλις αφήσεις το πλήκτρο? Η συνεχίζει να περιστρέφεται?

 

Αφού γίνει το quick/align τότε το control του celestron συμπεριφέρεται κανονικά. Oπου το πατάς αυτό θα πάει..

Αν όμως βάλεις να πάει σε κάποιο άστρο από τα προεπιλεγμένα που έχει τότε κάνουμε <στριφουλιθρες> πάλι.. :)

Όταν έχει αρχίσει τις <στριφουλιθρες> τότε ΜΕΡΙΚΈΣ φορες αν πατήσω τα directional buttons τότε σταματα.. Aλλοτε όχι και πρέπει να το κλείσω από το power button για να σταματήσει.. Μυρίζομαι πρόβλημα στο λογισμικό του..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εφόσον η στήριξη ανταποκρίνεται σωστά σε μεμονωμένα πατήματα των direction buttons και σταματά με την απελευθέρωσή τους, αυτό σημαίνει ότι:

1. H σύνδεση handcontroller και στήριξης είναι σωστή. Υπάρχει κανονικά επικοινωνία και από πλευράς software και από πλευράς hardware.

2. Τα οπτικά encoders στους δύο άξονες της στήριξης δεν έχουν πρόβλημα και δεν χρειάζονται καθάρισμα. Αν δεν κωδικοποιούσαν σωστά τη περιστροφική κίνηση των μοτέρ είτε θα ήταν χαλασμένα είτε βρώμικα. Ξεκινώντας λοιπόν μια κίνηση δεν θα έβλεπαν πρόοδο στη αλλαγή θέσης και θα συνέχιζαν να δίνουν εντολή λειτουργίας στα μοτέρ και όχι σταμάτημα...

3. H στήριξη καταλαβαίνει τις εντολές για επιλεκτικές κινήσεις.

 

Απ'οτι φαίνεται δεν καταλαβαίνει τις εντολές από τη objects database που διαθέτει εσωτερικά το handcontroller. Κατα τη γνώμη μου, με τα υπάρχοντα δεδομένα, θεωρώ ότι φταίει το ίδιο το handcontroller.

 

Firmware δεν μπορείς να περάσεις καινούργιο. Δυστηχώς.

 

Άρα αν δεν έχει κανείς άλλος φίλος συνάδερφος άλλη ιδέα θα πρέπει να ακολουθήσεις τις συμβουλές του Antony να μιλήσεις είτε με αυτόν που στο πούλησε ή με τους εισαγωγείς στην Ελλάδα.

 

Φιλικά,

 

Μαρίνος - Starguider

http://uk.geocities.com/starguider1/astro.htm

Φιλικά,

 

Μαρίνος - Starguider

http://uk.geocities.com/starguider1/astro.htm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eίχα και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα (κάποιες φορες "κόλλαγε" το λειτουργικό και κάποιες φορές έκανε αυτό που σου κάνει και εσένα).

Είχα επικοινωνίσει με το service της celestron και μου είπαν οτι η λύση είναι δυστυχώς μία: αλλαγή στο χειριστήριο. Ευτυχώς είχα εγγύηση και όλα έγιναν τζάμπα, αν και μου έδωσαν πάλι χειριστήριο που δεν είναι firmware upgradable :( .

Πάντως επειδή τα περιστατικά, παρόλο που μοιάζουν, διαφέρουν κιόλας, καλό θα ήταν να μιλήσεις με το service τους.

 

Άμα χρειαστείς τίποτα, εδώ είμαστε!

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προτού ασχοληθείς με τον έλεγχο τεχνικών μερών ή software όταν κάνεις το set up και βάζεις την ημερομηνία,πρόσεξε άν έχεις βάλει ΠΡΩΤΑ τον μήνα , μετά την ημερομηνία και τέλος την χρονολογία.Έτσι είναι το σωστό.Δεν είναι λίγες οι φορές 'οπου απο κεκτιμένη ταχύτητα βάζουμε κατα λάθος πρώτα την ημερομηνία ,μετά μηνα και μετά χρονολογία και εκεί συμβαίνει αυτό που περιγράφεις.
Φιλικά, Νίκος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά από επικοινωνία με Αktis και με τον προηγούμενο κάτοχο του τηλεσκοπίου καταλήξαμε στο ότι ΜAΛΛΟΝ έχει πρόβλημα το hand control. Θα πάει για service μια ως την Θεσσαλονίκη και πάλι πίσω στα χερια μου..

 

@NIKO

Ναι, έκανα το λάθος στην αρχή, με τον μηνα/ημερομηνία/έτος.. Αλλα αυτό τελικά δεν έκανε τίποτα στο πρόβλημα μου.

 

@The Guardian

Δυστυχώς ΚΑΙ εμενα μου είπαν ότι ΔΕΝ μπορούν να μου βάλουν το καινούργιο hand control που κάνει firmware update..

Θα μου το αλλάξουν(αν τελικά φταίει αυτό) με ένα ιδιου τύπου.. :cry:

 

@Starguider

Παρα πολύ χρήσιμα αυτά που προαναφέρεις για το πως λειτουργεί το μηχανικό μέρος του τηλεσκοπίου, ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης