Jump to content

Απορίες στην πρώτη φωτό του Δία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι παρακάτω φωτό είναι οι πρώτες μου και είμαι λίγο προβληματισμένος. Ο εξοπλισμός μου είναι:

 

Skywatcher 200/1000

Televue powermate 5x

Nikon D5100 (δεν υπάρχει η δυνατότητα για κάτι άλλο γιατί δε διαθέτω laptop ...μέχρι στιγμής)

Heq5 Pro

 

Θα ήθελα να μάθω άν η έλλειψη ευκρίνειας οφείλετε στην ατμόσφαιρα ( η ταράτσα μου στην Αθήνα δεν είναι και η καλύτερη τοποθεσία) ή οφείλετε στην Nikon, οπότε και θα πρέπει να ...ξεχάσω την φωτογράφηση προς το παρόν.

Στο βίντεο η ποιότητα ήταν πάνω-κάτω η ίδια...

 

Ευχαριστώ,

Τάσος

 

_2.png.fa105b70c222e25eb5ac6275dbd4c7d5.png

Με ελάχιστη επεξεργασία στο photoshop

 

_1.png.68fb0e21d40248a56064f796b3e1e50e.png

Χωρίς επεξεργασία

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

Το αποτέλεσμα είναι με το Registax ή με το Autostakkert? Προτίνω το Autostakkert για στακαρισμα πλανητικης και το Registax για επεξεργασια.

 

Βάλε το tiff σου μέσα στο Registax και παιξε λιγο με τα wavelets. Θα δεις εμφανή διαφορά μέσα σε λίγα λεπτά ;)

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει κανά free πρόγραμμα που να μετατρέπει τα video της Nikon σε avi ;

 

Λογικά θα κάνει το PIPP αλλά δε θα έχεις καλό αποτέλεσμα με το βίντεο της Nikon αφού καταγράφει ουσιαστικά 1 για κάθε 4 γραμμές ανάλυσης του αισθητήρα. Καλύτερα μία φτηνή webcam.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ καλο αποτελεσμα με την Nikon elvethar!!!!Εχουμε το ιδιο τηλεσκοπιο με ιδιο barlow μονο που εγω εχω την canon η οποια για το συγκεκριμενο θεμα εχει καλυτερο βιντεο.

 

equador οι φωτογραφιες που εχει ανεβασει ο elvethar ειναι αν οχι ιδιες,τοτε πολυ παρομοιες με αυτες που εχω εγω ως αποτελεσμα με την canon σε crop mode μολις κανω stack το βιντεο στο registax και πριν πειραξω τα wavelets.πως ειναι δυνατον αυτο???????? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οι φωτογραφιες που εχει ανεβασει ο elvethar ειναι αν οχι ιδιες,τοτε πολυ παρομοιες με αυτες που εχω εγω ως αποτελεσμα με την canon σε crop mode μολις κανω stack το βιντεο στο registax και πριν πειραξω τα wavelets.πως ειναι δυνατον αυτο???????? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

 

Ποιο ακριβώς πράγμα σε παραξενεύει;

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οι φωτογραφιες που εχει ανεβασει ο elvethar ειναι αν οχι ιδιες,τοτε πολυ παρομοιες με αυτες που εχω εγω ως αποτελεσμα με την canon σε crop mode μολις κανω stack το βιντεο στο registax και πριν πειραξω τα wavelets.πως ειναι δυνατον αυτο???????? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

 

Ποιο ακριβώς πράγμα σε παραξενεύει;

 

Ειχα την nikon d5100 και την εδωσα για την canon 550d καθως το βιντεο της 5100 δεν κανει για τον συγκεκριμενο σκοπο.δλδ αν τραβηξεις βιντεο σε 1920*1080 @ 30 fps εχει πολυ χειροτερη ποιοτητα απο το crop της canon 550d 640*480 @ 60 fps για πλανητικη φωτογραφιση μεσω βιντεο..παρολαυτα στις φωτο του elvethar δεν βρισκω διαφορες απο τις δικες μου...

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορείς απλά να συγκρίνεις δυο φωτό και να το επεκτείνεις σε συμπέρασμα για τις κάμερες. Οι κάμερες δεν κάνουν μόνες τους τη δουλειά. Χρειάζεται να πετύχεις καλό seeing, να είναι ο πλανήτης σε ικανό ύψος, να κάνεις σωστές ρυθμίσεις, να κάνεις τη σωστή επεξεργασία.

 

Για παράδειγμα, όταν το seeing είναι πολύ κακό τότε όλες οι φωτό θα βγουν μέτριες και οι διαφορές μεταξύ καλού και λιγότερου καλού εξοπλισμού θα αμβλυνθούν. Θα υπάρχουν αλλά δε θα είναι τόσο μεγάλες.

 

Ομοίως και αν κάποιος δεν κάνει σωστές ρυθμίσεις σε έκθεση και σε επεξεργασία. Ο καλύτερος εξοπλισμός μπορεί να μην αναδειχτεί.

 

Οι πλανητικοί φωτογράφοι συχνά ξενυχτάνε κάθε βράδυ ώστε το πιάσουν ένα σύντομο διάστημα καλού seeing που θα πάρουν την κορυφαία φωτό. Δυστυχώς δεν είναι ένας τύπος φωτογράφισης που όποιο ανέφελο βράδυ βγεις θα πάρεις καλά πλάνα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ καλο αποτελεσμα με την Nikon elvethar!!!!Εχουμε το ιδιο τηλεσκοπιο με ιδιο barlow μονο που εγω εχω την canon η οποια για το συγκεκριμενο θεμα εχει καλυτερο βιντεο.

 

equador οι φωτογραφιες που εχει ανεβασει ο elvethar ειναι αν οχι ιδιες,τοτε πολυ παρομοιες με αυτες που εχω εγω ως αποτελεσμα με την canon σε crop mode μολις κανω stack το βιντεο στο registax και πριν πειραξω τα wavelets.πως ειναι δυνατον αυτο???????? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

 

Η διαφορά ενός καλού stack από ένα κακό stack είναι στο αποτέλεσμα ΜΕΤΑ τα wavelets. Δηλαδή μπορεί το stack πριν γίνει το wavelet sharpening με το μάτι να σου φαίνεται πάνω κάτω το ίδιο και σε κακές συνθήκες (π.χ. κακό seeing, κακή εστίαση) και σε καλές, αλλά το κακό δε θα μπορείς να το κάνεις sharpen. Η μία φωτογραφία εξ' ορισμού είναι "κακό" stack, αφού δεν είναι stack καθόλου, γι' αυτό θέλουμε βίντεο. Το πρώτο εκείνο stack που είχες κάνει όπως είχα πει δεν ήταν ιδιαίτερα καλό, δηλαδή είτε οι συνθήκες είτε η εστίαση θέλανε βελτίωση, αλλά έχεις πολλά περιθώρια βελτίωσης - με μία φωτό δεν έχεις να πας κάπου παραπέρα. Σημείωσε ότι και η Canon σου αν τραβήξει RAW φωτογραφία θα είναι πολύ καλύτερη ποιότητα από ένα frame του βίντεό της, γιατί το βίντεο είναι συμπιεσμένο. Αλλά μια καλή φωτογραφία δε συγκρίνεται με εκατοντάδες (ή χιλιάδες λόγω του υψηλού fps) μέτριες.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, οι φωτό που έχω ανεβάσει δεν είναι καρέ από video. Είναι απλή λήψη. Πήρα πολλές λήψεις με διαφορετικές ταχύτητες έκθεσης και επέλεξα την καλύτερη έκθεση. Μάλλον λάθος τακτική! Σήμερα, μέσα απ' όλες αυτές τις λήψεις βρήκα τις δύο πιό σκοτεινές και τις έκανα stack στο photoshop. Το αποτέλεσμα ήταν λίγο καλύτερη ευκρίνεια και λίγο καλύτερα χρώματα. Μόνο με δύο λήψεις. Η επόμενη προσπάθεια θα είναι να κάνω πολλές λήψεις με πολύ γρήγορη έκθεση και μετά να τις κάνω stack. Θα παίξω και με το "quiet mode" και το "exposure delay" για τυχόν κραδασμούς. Ελπίζω και σε καλύτερο seeing αυτό το Σ/Κ.

 

Υ.Γ. Ecuador, προσπάθησα και με το video αλλά κατάλαβα ότι έχεις δίκιο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, οι φωτό που έχω ανεβάσει δεν είναι καρέ από video. Είναι απλή λήψη. Πήρα πολλές λήψεις με διαφορετικές ταχύτητες έκθεσης και επέλεξα την καλύτερη έκθεση. Μάλλον λάθος τακτική! Σήμερα, μέσα απ' όλες αυτές τις λήψεις βρήκα τις δύο πιό σκοτεινές και τις έκανα stack στο photoshop. Το αποτέλεσμα ήταν λίγο καλύτερη ευκρίνεια και λίγο καλύτερα χρώματα. Μόνο με δύο λήψεις. Η επόμενη προσπάθεια θα είναι να κάνω πολλές λήψεις με πολύ γρήγορη έκθεση και μετά να τις κάνω stack. Θα παίξω και με το "quiet mode" και το "exposure delay" για τυχόν κραδασμούς. Ελπίζω και σε καλύτερο seeing αυτό το Σ/Κ.

 

Υ.Γ. Ecuador, προσπάθησα και με το video αλλά κατάλαβα ότι έχεις δίκιο!

 

Ναι, με 2 λήψεις έχεις ήδη σημαντική βελτίωση. Ο λόγος σήματος/θόρυβο είναι ανάλογος με την τετραγωνική ρίζα του αριθμού των εκθέσεων, οπότε η πρώτη έξτρα φωτογραφία που θα κάνεις stack στην πρώτη που είχες θα κάνει τη μεγαλύτερη διαφορά, κάθε επιπλέον θα κάνει και λίγο μικρότερη. Η Nikon σου κάνει λίγο πάνω από 1fps σε RAW αφού γεμίσει το buffer, δηλαδή σε τρία λεπτά τραβάς κοντά 250 φωτογραφίες που δεν είναι άσχημα για ένα πλανητικό stack. Όμως ουσιαστικά για μία πλανητική φωτογραφία έχεις κάνει 250 κλικ, δηλαδή με αυτό το ρυθμό η διάρκεια ζωής της μηχανής σου είναι μόνο 400 πλανητικές φωτογραφίες (400 x 250 = 100000)!

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

. Θα παίξω και με το "quiet mode" και το "exposure delay" για τυχόν κραδασμούς. Ελπίζω και σε καλύτερο seeing αυτό το Σ/Κ.

 

!

 

 

με "exposure delay" δεν κερδιζεισ και πολλα τον κραδασμο του κλειστρου θα τον κανει ειτε τραβαει

 

1fps ειται 0,1fps

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mirror-lock κάνουμε για τον κραδασμό του κλείστρου αλλά δεν ξέρω αν το υποστηρίζει η μηχανή σου.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης