Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει. Έχω εγκαταστήσει το registax στον υπολογιστή και έχω τραβήξει κάποια βίντεο με την φωτογραφική μου μηχανή της σελήνης και του ήλιου, κάποια βίντεο σε hd και άλλα σε full hd, γενικά είναι αρχεία μεγάλου μεγέθους. Προσπαθώ να το κάνω άνοιγμα αρχείου και μου παίζει μόνο τον ήχο και καθόλου εικόνα, τι μπορεί να φταίει? Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Στέλιο. Τα βίντεο τα τράβηξα με την Nikon D5200 σε mp4 τα οποία τα μετέτρεψα σε αρχεία avi, τα οποία δέχεται το Registax.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το .avi είναι απλά ένα container, δηλαδή ένας τύπος αρχείου που μπορεί να φιλοξενεί βίντεο κωδικοποιημένο με διάφορους τρόπους. Κατά πάσα πιθανότητα, είναι κωδικοποιημένο με ένα codec που δεν αναγνωρίζει το registax. Κατά προτίμηση θα έπρεπε να το μετατρέψεις σε ασυμπίεστο ή κάποιο συμβατό lossless codec.

 

Ήδη το αρχικό σου .mov είναι συμπιεσμένο απωλεστικά και ήδη έχεις χάσει κάποια πληροφορία αναπόφευκτα. Μια νέα επανασυμπίεση πάλι με απωλεστικό codec θα είναι ακόμα χειρότερο.

 

Προτείνω να φορτώσεις το αρχικό .mov στο PIPP

 

https://sites.google.com/site/astropipp/

 

και να το μετατρέψεις σε ασυμπίεστο, εκμεταλλευόμενος ταυτόχρονα και αν θες τις δυνατότητες του PIPP για επιλογή καλύτερων frame, κόψιμο του άχρηστου background κτλ.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους. Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει. Έχω εγκαταστήσει το registax στον υπολογιστή και έχω τραβήξει κάποια βίντεο με την φωτογραφική μου μηχανή της σελήνης και του ήλιου, κάποια βίντεο σε hd και άλλα σε full hd, γενικά είναι αρχεία μεγάλου μεγέθους. Προσπαθώ να το κάνω άνοιγμα αρχείου και μου παίζει μόνο τον ήχο και καθόλου εικόνα, τι μπορεί να φταίει? Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

 

ειχα ακριβως το ιδιο θεμα με την τελευταια εκδοση του registax(τα βιντεο μου ομως δεν ηταν σε HD αναλυση) ,κατεβασα την προηγουμενη (registax 5 ,δεν γνωριζω αν εχει βγει πιο καινουργια απο την 6) και δεν ειχα κανενα προβλημα,το λεω επειδη δεν γνωριζα οσα ειπε ο Ανδρεας και απλα ηθελα να βρω μια λυση χωρις μετατροπες κτλ.

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Φιλε μου το θεμα ειναι στην αναλυση. Το registax 6 δεχεταο μεχρι και 1280χ980 αναλυση βιντεο αρα δεν μπορει να τα ανοιξει

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης