Jump to content

Καλημερα σας - Μια γνωμη


nikitasko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα να μου πειτε ποια θα επιλεγατε μεταξυ στα Bresser Special Astro 20x80 και στα Celestron SkyMaster 15x70

 

Γενικα για να μη σας ζαλιζω με την αμαθεια μου ειμαι αρχαριος και τα θελω για νυχτερινο καλοκαιρινο ουρανο αλλα κ για ημερησια παρατηρηση συνηθως για να βλεπω πλοια στη θαλασσα :D

 

Ευχαριστω εκ των προταιρων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν η ερώτηση είναι "θα αγοράσω οπωσδήποτε ένα από τα δύο και τα βρίσκω στην ίδια τιμή, ποιό να πάρω;" η απάντηση είναι τα BRESSER 20X80

Γιατί ενώ στην Ελλάδα, όπου οι τιμές είναι τελείως παραμορφωμένες, έχουν την ίδια τιμή, στο εξωτερικό (όπου οι τιμές πλησιάζουν περισσότερο την αξία) τα BRESSER 20Χ80 κοστίζουν διπλάσια από τα άλλα, άρα και προσεγγιστικά "αξίζουν" περισσότερο.

 

Επίσης το adaptor για τρίποδο των 15X70 δεν είναι επαρκές (έχει μεγάλη ελαστικότητα και κουνιούνται), κανονικά θα πρέπει να αγοράσεις καλύτερο, ενώ στα 20X80 που βιδώνουν κατευθείαν στο τρίποδο δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Και τα δύο χρειάζονται οπωσδήποτε τρίποδο.

 

Βέβαια όποιο και να πάρεις είναι εξαιρετικά πιθανό να έχεις κάποια προβλήματα με σημαντικότερο την περίπτωση να έχουν πρόβλημα στην ευθυγράμμιση, οπότε αν βλέπεις διπλό είδωλο και δεν μπορείς να το διορθώσεις θα είναι άχρηστα. Το σωστό είναι να ελέγξεις ότι δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα πριν τα πληρώσεις.

 

Εάν η ερώτηση είναι "Τι κιάλια να πάρω με 120€" ή "Τα 15X70 τα βρίσκω στην μισή τιμή από τα 20X80, ποια να πάρω", η απάντηση θα διαφέρει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν η ερώτηση είναι "θα αγοράσω οπωσδήποτε ένα από τα δύο και τα βρίσκω στην ίδια τιμή, ποιό να πάρω;" η απάντηση είναι τα BRESSER 20X80

Γιατί ενώ στην Ελλάδα, όπου οι τιμές είναι τελείως παραμορφωμένες, έχουν την ίδια τιμή, στο εξωτερικό (όπου οι τιμές πλησιάζουν περισσότερο την αξία) τα BRESSER 20Χ80 κοστίζουν διπλάσια από τα άλλα, άρα και προσεγγιστικά "αξίζουν" περισσότερο.

 

Επίσης το adaptor για τρίποδο των 15X70 δεν είναι επαρκές (έχει μεγάλη ελαστικότητα και κουνιούνται), κανονικά θα πρέπει να αγοράσεις καλύτερο, ενώ στα 20X80 που βιδώνουν κατευθείαν στο τρίποδο δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Και τα δύο χρειάζονται οπωσδήποτε τρίποδο.

 

Βέβαια όποιο και να πάρεις είναι εξαιρετικά πιθανό να έχεις κάποια προβλήματα με σημαντικότερο την περίπτωση να έχουν πρόβλημα στην ευθυγράμμιση, οπότε αν βλέπεις διπλό είδωλο και δεν μπορείς να το διορθώσεις θα είναι άχρηστα. Το σωστό είναι να ελέγξεις ότι δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα πριν τα πληρώσεις.

 

Εάν η ερώτηση είναι "Τι κιάλια να πάρω με 120€" ή "Τα 15X70 τα βρίσκω στην μισή τιμή από τα 20X80, ποια να πάρω", η απάντηση θα διαφέρει.

 

Καλημερα κ ευχαριστω,

 

τι κιαλια να παρω με 120 ευρω? :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ηθελα να μου πειτε ποια θα επιλεγατε μεταξυ στα Bresser Special Astro 20x80 και στα Celestron SkyMaster 15x70

 

Γενικα για να μη σας ζαλιζω με την αμαθεια μου ειμαι αρχαριος και τα θελω για νυχτερινο καλοκαιρινο ουρανο αλλα κ για ημερησια παρατηρηση συνηθως για να βλεπω πλοια στη θαλασσα :D

 

Ευχαριστω εκ των προταιρων

 

Bresser Special Astro 20x80 αξίζουν την διάφορα τιμής.

 

Διάβασε προσεκτικά εδώ.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19663

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαιρετικά δύσκολη ερώτηση.

 

Τα καλύτερα που θα μπορούσες να πάρεις σ αυτή την κατηγορία τιμής ήταν αυτά που πούλησε ο T@Z μεταχειρισμένα στο forum πριν ένα μήνα για 150€. Ήταν σημαντικά ανώτερα από τα BRESSER, και είχαν χωριστή εστίαση σε κάθε μάτι, βρες την αγγελία και θα δεις.

 

Χωρίς δισταγμό θα συνιστούσα και τα PENTAX 12X50 που πουλήθηκαν μεταχειρισμένα στο forum πριν μερικούς μήνες κάτω από 100€, δεν έχουν χωριστή εστίαση αλλά πολύ στιβαρό εστιαστή.

 

Εάν θέλεις οπωσδήποτε καινούργια και μεγάλη μεγέθυνση σ αυτή την τιμή τα BRESSER 20Χ80 μάλλον είναι μονόδρομος.

 

Προσωπικά θα έκανα ότι μπορούσα για να αγοράσω κιάλια με χωριστή εστίαση στο κάθε μάτι, πράγμα που λύνει εντελώς το πρόβλημα να χάνεται η εστίαση με την πίεση που ασκούν τα μάτια στους προσοφθάλμιους, τα κιάλια όμως αυτά είναι σημαντικά ακριβότερα, δεν χωράνε στα 120€.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης