Jump to content

flats calibration frames απο οθόνη pc.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα χρόνια πολλά και ΄Χριστός Ανέστη.

Έχω ξεκινήσει πρόσφατα την Αστροφωτογραφία οπότε η εμπειρία μου είναι πολύ μικρή (μπορείτε να την πείτε και μηδενική, ανυπαρκτη κ.τ.λ. χα χα). Διαβάζοντας για calibration frames και συγκεκριμένα για flat frames, είδα ότι παρουσιάζεται η ανάγκη για το γνωστό light box. Μιας και δεν έχω άμεση πρόσβαση σε υλικά και ζητώντας κάτι ποιο άμεσο σκέφτηκα εάν υπάρχει τρόπος να πάρω τα εν λόγω frames από την οθόνη του pc. Δηλαδή να χρησιμοποιήσω σαν φωτιστικό σώμα την οθόνη.

Το googlάρισα λίγο και είδα ότι γίνεται.

Παραθέτω links και θα ήθελα γνώμες από τους έμπειρους του φόρουμ.

 

http://photographingspace.com/how-to-create-dslr-and-ccd-flat-frames-for-astrophotography/

 

 

 

http://www.stargazing.net/david/qsi/ccdperfflats.html

flats_screen-0930.jpg.9d572ab7f6cc34e442a1ab2b5ba5b413.jpg

DSC_3304c.jpg.e09ea9672fd7f2d1f120a8cd3768ea3d.jpg

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι μπορεις να χρησιμοποιησεις οθονη laptop για flat αλλά βάζεις μετα τα εξης προβληματα.

 

1. Πως θα χρησιμοποιησεις το φορητο την ωρα που θα εχεις την οθονη να καλυπτει το τηλεσκοπιο και δεν θα μπορεις να δουλεψεις το λογισμικο για να τραβηξεις τα φλατ που θες

 

2. θα πρεπει να εχεις οθονη η οποια θα καλυπτει το τηλεσκοπιο, για μικρα διοπτρικα δεν θα εχεις προβλημα αλλά για 6-8'' τοτε εχεις μεγαλο θεμα

 

3. πως θα στηριξεις τον φορητο πανω στο τηλεσκοπιο ωστε να ειναι καθετο κια σταθερο στον σωληνα του τηλεσκοπιου. το να βγαλεις το τηλεσκοπιο και να χρησιμοποιησεις μετα ή την επομενη ημερα για flat δεν ειναι και το ιδανικο γιατι μοπρει να χαλασεις κατα την μεταφορα τον προσανατολισμο της καμερας ή και την εστιαση οποτε τα φλατ ειναι αχρηστα μετα.

 

Η καλυτερη και πιο ευκολη λυση ειναι να φτιαξεις ενα φλατοκουτο, υπαρχουν θεματα στο μαστροβοξ

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μικρά τηλεσκόπια η οθόνη είναι πολύ πιο εύκολη από φλατόκουτο, αφού μπορείς να χρησιμοποιήσεις tablet ή ακόμα και κινητό (κάποια phablet καλύπτουν έως 70-80mm refractors). Το iPad που χρησιμοποιώ κάνει έως 5 ίντσες.

 

Για μεγάλα τηλεσκόπια αν δε θες να φτιάξεις φλατόκουτο οι λύσεις είναι να σημαδέψεις χαμηλά όταν έχει ακόμα έντονο λυκόφως πριν ξεκινήσει η βραδιά, ή μετά το τέλος της φωτογράφησης φέρνεις το σύστημα μέσα και τραβάς έναν ομοοιόμορφο φωτισμένο τοίχο ή ταβάνι.

 

Άλλες φορές πρέπει να σκεφτείς άλλα κόλπα, ανάλογα με ό,τι είναι διαθέσιμο. Π.χ. τράβηξα μια φορά με ένα SCT 16 ιντσών το οποίο δεν είχε φλατόκουτο, δεν είχα λυκόφως ούτε ταβάνι/τοίχο. Αλλά είχε πανσέληνο. Οπότε πήγα 2 μοίρες αριστερά από τη σελήνη τράβηξα 2 καρέ, άλλα δύο δεξιά, πάνω και κάτω. Ο συνδυασμός των 8 flat έσβησε όποιο gradient μπορεί να υπήρχε από τη σελήνη αλλά κράτησε βινιετάρισμα και σκόνη.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ θα βρείς την λύση http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=11474&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

Ή λύση του να βγάζει κανείς flats στον ουρανό είναι λανθασμένη μιας και από καρέ σε καρέ τα adus αλλάζουν και αυτό δεν το θες στο master flat. Κάνε μια κατασκευή από τις παραπάνω να τελειώνεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα η καλύτερη λύση είναι η κατασκευή ενός φλατόκουτου. Αργά ή γρήγορα θα το φτιάξεις, άρα καλύτερα πιο γρήγορα! Εγώ το έφτιαξα πριν μπω στη διαδικασία να βγάλω την πρώτη μου "σοβαρή" φωτό μια και κάτι δοκιμές με μπλουζάκια, φακούς και οθόνες απέτυχαν παταγωδώς.

Φλατόκουτο έφτιαξα ακολουθώντας της οδηγίες του λινκ που έβαλε ο Άγγελος πιο πάνω, είναι σχετικά εύκολο.

Υλικά: πλέξιγκλας, ντίζες, παξιμάδια, λεντοταινία, λίγο καλώδιο, κολλητήρι και 1 φρέντο εσπρέσσο.

 

20160503_154457_zps43xvtwa9.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσπαθώ να δώ που έχεις βάλει τον φρέντο.......τέλος πάντων.

Η Κατασκευή είναι πολύ όμορφη και εύκολη. Και θα την ακολουθήσω σίγουρα , έτσι και αλλιώς το 8αρι μου είναι δύσκολο στην οθόνη. Με το 4αρι όμως θα δοκιμάσω καθαρά από περιέργεια.Ετσι για την ιστορία.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ή λύση του να βγάζει κανείς flats στον ουρανό είναι λανθασμένη.

 

Άρα η συντριπτική πλειοψηφία των επαγγελματικών Αστεροσκοπείων που παίρνουν sky flats, το κάνουν λάθος... Μάλιστα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ή λύση του να βγάζει κανείς flats στον ουρανό είναι λανθασμένη.

 

Άρα η συντριπτική πλειοψηφία των επαγγελματικών Αστεροσκοπείων που παίρνουν sky flats, το κάνουν λάθος... Μάλιστα

 

εννοείς αυτό ε?

http://www.cyanogen.com/help/maximdl/MaxIm-DL.htm#Sky_Flats.htm

 

σηκώνει συζήτηση. Επαναλαμβάνω είμαι ακόμα άσχετος, δεν μπορώ να εκφέρω άποψη....έρευνα κάνω. Το παραπάνω link έχει λογική, πρακτικά όμως θα το έχετε δει εσείς.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Virial μόνο σε κάτι τέτοια ψοφάς να γράφεις στο forum. Το έχεις δοκιμάσει ποτέ να βγάλεις 30+ flats καθώς πέφτει ο ήλιος ή απλά κάνεις τον έξυπνο ;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Virial μόνο σε κάτι τέτοια ψοφάς να γράφεις στο forum. Το έχεις δοκιμάσει ποτέ να βγάλεις 30+ flats καθώς πέφτει ο ήλιος ή απλά κάνεις τον έξυπνο ;

 

Άγγελε, έγραψες κάτι παραπλανητικό και επεσήμανα ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι.. Αν αυτό το θεωρείς "εξυπνάδα", δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν αντιγράφω από το google λέω από την εμπειρία μου πως τα skyflats δεν είναι και η καλύτερη λύση.

Και για να δεις ότι συμφωνώ μαζί σου ναι είναι ιδανικό φάσμα για το calibration όμως δυστυχώς έχει και αρνητικά όπως ανέφερα και παραπάνω καθώς παίρνεις λήψεις οι τιμές αλλάζουν αφού αλλάζει και ο φωτισμός στον ουρανό. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι για να φτιάξεις snr στο τελικό Master flat πρέπει όλα τα καρέ να είναι όμοια δίχως σκαμπανεβάσματα.

Ορίστε το έκανα πιο λιανά για να μην λες :evil:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε, απλά μου χτύπησε κάπως η λέξη "λανθασμένη". Είμαι λίγο ψείρας, τι να κάνουμε... κανείς δεν είναι άσφαλτος που λέει και μια... Λαίδη :D

 

Ναι, δε λέω, το να πάρεις flat στον ουρανό, ειδικά αν το κάνεις χειροκίνητα, είναι λίγο μανούρα, αλλά OK, όλα μια συνήθεια είναι...

 

Το αρνητικό τους είναι ότι έχεις μόνο ένα συγκεκριμένο χρονικό παράθυρο για να τα πάρεις (άντε, κι άλλο ένα το πρωί...) και, όντως, αν έχεις πολλά φίλτρα πρέπει να τρέχεις σα το Βέγγο.

 

Όσο για τα ADU, έλα ρε συ, κανονικοποιησε τα πριν τα συνδυάσεις και τελείωσες...

 

Στέλιος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή εγώ το πρωτοανέφερα και άθελά μου προκάλεσα το debate, να πω ότι προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει (ipad που λέγαμε), αλλά βλέπω να το κάνουν μερικοί αστροφωτογράφοι εδώ πέρα (π.χ. ο ένας που βλέπω συχνά έχει 14ιντσο και θα ήθελε αρκετά μεγάλο φλατόκουτο) και αναρωτιέμαι αν ενδεχομένως έχει σχέση με το ότι στα μεγάλα γεωγραφικά πλάτη είναι πιο αργή η μετάβαση από μέρα σε νύχτα; Π.χ. εδώ που είμαι αυτή τη στιγμή έχουμε σχεδόν 3 ώρες από τη δύση έως το αστρονομικό λυκόφως, μπορεί στην Ελλάδα που η μετάβαση γίνεται με διπλάσια ταχύτητα να είναι όντως πιο δύσκολο το flat με αυτή τη μέθοδο.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης