Jump to content

Διάβαση Ερμή - 9 Μαΐου 2016


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και στον Πειραιά πολύ σύννεφο. Δεν μπόρεσα να δω τον Ερμή. Θα ξαναδοκιμάσω πιο μετά.

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το μαυρο γυαλι σε καμια περιπτωση μπροστα απο τα κυαλια! Δοκιμασε αν θελεις την μεθοδο της προβολης σε ενα πετασμα. Εγω εδω περα εχω ξεμεινει με την ψηφιακη στο 8χ και δεν βλεπω τιποτα. Να μπω στον κοπο να δοκιμασω με pinhole τι λετε?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατι γινεται τωρα...ο ηλιος λαμπει :lol: :lol: :lol:

 

Μακαρι να παει ετσι μεχρι την δυση...

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν λίγο δοκίμασα με γυμνό μάτι και ειδικά γυαλιά παρατήρησης εκλείψεων, αλλά δεν φαίνεται τίποτα. Αν χρησιμοποιήσω κυάλια 10Χ50, μπορώ να βάλω τα ειδικά γυαλιά πάνω απ' το μπροστινό οπτικό στοιχείο που έχει το κυάλι;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν λίγο δοκίμασα με γυμνό μάτι και ειδικά γυαλιά παρατήρησης εκλείψεων, αλλά δεν φαίνεται τίποτα. Αν χρησιμοποιήσω κυάλια 10Χ50, μπορώ να βάλω τα ειδικά γυαλιά πάνω απ' το μπροστινό οπτικό στοιχείο που έχει το κυάλι;

Καλό θα είναι,να μην το κάνεις.. Με την παραμικρή λάθος κίνηση,πάνε τα μάτια σου! Αλλωστε,είναι τόσο μικρός,που με τα κυάλια,ίσα που θα δεις μιά κουκίδα...

Φιλικά

corsair.gr1.jpgΓιώργος Διακάκης

http://astro.corsair.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενημέρωση από Θέρμη :ο αέρας ελαττώθηκε αισθητά,αλλά από συννεφιά ο κακός χαμός. Πάνε τα πλάνα για συνεχή καταγραφή με φωτογράφηση ανά πεντάλεπτο και δημιουργία gif. Δεν πειράζει, καλά να ήμαστε και θα το ξαναπροσπαθήσουμε σε μερικά χρόνια...
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς είμαι ακόμα γραφείο .... το παρακολουθώ από το slooh.com

 

Μικρά βίντεο του φαινομένου μπορείτε να τα δείτε και να τα κατεβάσετε ( σε mp4) από εδώ

 

 

http://mercurytransit.gsfc.nasa.gov/

Per aspera ad astra...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα σύννεφα απ' τον Πειραιά έφυγαν, ο Ήλιος φαίνεται απ' το μπαλκόνι και... είδα τον Ερμή! Φαίνεται μόνο με τηλεσκόπιο (εννοείται με ηλιακό φίλτρο!) και πάλι με το ζόρι.

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα σύννεφα απ' τον Πειραιά έφυγαν, ο Ήλιος φαίνεται απ' το μπαλκόνι και... είδα τον Ερμή! Φαίνεται μόνο με τηλεσκόπιο (εννοείται με ηλιακό φίλτρο!) και πάλι με το ζόρι.

 

Γτ με ζορι βρε???τι τηλεσκοπιο εχεις?

Εγω με το 8" τον βλεπω πεντακαθαρα...

Ακομα και στην σρχη της διαβασης που ειχε συννεφια ακομα κ ετσι μπορπυσα να το διακρινω ξεκαθαρα.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρησιμοποίησα ένα μικρό κιάλι μ' ένα μαύρο γυαλί μπροστά του. Έχω και μεγαλύτερο, αλλά είπα να το δω με το μικρό που είναι και πιο φορητό :mrgreen:

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέχρι τα 24x δεν κατάφερα να το δω, παρά σαν υποψία, αλλά πως να είμαι σίγουρος με το κούνημα; Με τα γυαλιά 1x ούτε λόγος. Και μαζεύτηκαν γύρω μου μισή ντουζίνα άτομα που ούτε εκείνα το είδαν. Κρίμα που δεν μπορώ να πάω σπίτι για μεσημέρι.

Οχι! Οχι! Μην απογοητευεσαι...

Φαινεται. Τωρα ειμαι ταρατσα και παρατηρω με τα Nikon Aculon 10x50. Εχω ξαπλωσει κατω για σταθεροτητα.

Ειναι πιο μικρος και απο μια σχετικα κεντρικη ηλιακη κηλιδα.

 

Τώρα είμαι ερέτης του ΕΟΠΥΥ, χαρείτε το εσείς. Εάν είχα μαζί μου τρίποδο ίσως το έβλεπα με το μονοκιάλι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά, η παρατήρηση, και επισήμως, έληξε για μένα στις 18.45 περίπου, λόγω βαριάς νέφωσης πάνω από τον δυτικό ορίζοντα.
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από Κεφαλονιά όπου όλα πήγαν τέλεια σε ανοικτή εκδήλωση για την διάβαση του Ερμή.

 

http://www.inkefalonia.gr/koinonia/41817-apo-to-argostoli-paratiroun-tin-diavasi-tou-ermi-apo-ton-ilio-eikones-kaivideo

 

http://www.kefaloniapress.gr/2016/05/09/%CF%84%CF%8E%CF%81%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-3-%CE%B3%CF%85%CE%BC%CE%BD%CE%AC%CF%83%CE%B9%CE%BF-%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF/

 

Η παρατήρηση τελείωσε στις 19:00 όπου και χαθηκε ο ήλιος στον Λόφο της Λάσσης. Περισσότερες λεπτομέριες, φωτό κτλ. από αύριο, είμαι πτώμα. :mrgreen: :mrgreen:

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά, η παρατήρηση, και επισήμως, έληξε για μένα στις 18.45 περίπου, λόγω βαριάς νέφωσης πάνω από τον δυτικό ορίζοντα.

Κριμα. Δεν πειραζει. Παλι καλα που υπηρχαν περιοδοι ανεφελου ουρανου κι οχι οπως στην εκληψη Σεληνης.

 

Και μια φωτο απο κινητο μεσα απο τα κιαλια. Ισα που φαινεται η κηλιδα και ο Ερμης αλλα για κιαλια στο ενα χερι και κινητο στο αλλο, ορθιος, μια χαρα βγηκε.

20160509_194935-01.thumb.jpeg.6c25c98fc08ffd968929b4eb784a74fa.jpeg

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Πάτρα η παρατήρηση πήγε τέλεια. Φωτογραφίσαμε και παρατηρήσαμε με τα 7 τηλεσκόπια που περιλάμβαναν απλά ηλιακά, Ηα και πρίσμα Herschel. Εκατοντάδες Πατρινών πέρασαν και παρατήρησαν μαζί μας!

 

Συνημμένη μια αναμνηστική φωτό και μία από drone!

mercury_transit_patra_drone.jpg.477e94c2943438e31fa534a9e414dcae.jpg

mercury_transit_patra_memory.thumb.jpg.427efceac846376f901f12a88fa8f462.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία μέρα η χθεσινή. Το πήγαμε μέχρι το βράδυ με πλανητική παρατήρηση Δία, Άρη, Κρόνου. Afocal φωτο της διάβασης με το φτωχό μα τίμιο 5αράκι bresserάκι.

Untitled-1.thumb.jpg.ced4c82dc5e35f7a4a9cc7483295bcc4.jpg

Πιστεύω εις ένα Carl Sagan Cosmo, μισώ τον μεταφυσικό υπερφιαλισμό και τις ουτοπίες, αγαπώ τη νόηση..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτήν την κηλίδα την έβλεπα με άνεση, ένα "τσακ" παρακάτω είναι ο Ερμής.

Τον είδε κανένας με σκέτα "γυαλιά" εκλείψεως; Έτσι για να γνωρίζω...

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτήν την κηλίδα την έβλεπα με άνεση, ένα "τσακ" παρακάτω είναι ο Ερμής.

Τον είδε κανένας με σκέτα "γυαλιά" εκλείψεως; Έτσι για να γνωρίζω...

 

Όχι, δε φαινόταν με τίποτα με σκέτα γυαλιά. Με κυάλια 10x42 φαινόταν μια μικρή κουκκίδα πάντως...

 

Περιέργως είχαμε ηλιόλουστη ημέρα στο Μάντσεστερ, ό,τι πρέπει για βόλτα στο πάρκο. Εξαίρεση ο φοβερός αέρας, που δυσκόλεψε αρκετά τη

.

 

IMG_0185.thumb.JPG.0ea1c45b7391d678e23a04035e99ba8a.JPG

Heaton Park

 

MercuryTrans_80EDx2_CLS_2_20160509.thumb.jpg.b232531bb0cf43d53c473512919376a9.jpg

Λεπτομέρεια, Skywatcher 80ED & Canon 600D

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η δική μου φωτογραφία με τις διάφορες στιγμές της διάβασης του Ερμή. Επίσης και δυο βίντεο από την αρχή της διάβασης

 

mercury.thumb.png.8fb2e1a9bcf1ce264a1433989fe2df0d.png

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ περιορίστικα στην ταράτσα μου στην Αθήνα, ευτυχώς ο καιρός ήταν αρκετά καλός αν εξαιρέσουμε μια διακοπή των λήψεων λόγο συννεφιάς 14:30 ως τις 15:20 και αργότερα από τις 19:10 ως τις 19:30, ευτυχώς είχα την δυνατότητα να έχω είδωλο μέχρι και την δύση του. Το κλασικό baader φίλτρο στο 10αρι για να είχαι σχετικά μεγάλο το είδωλο του Ερμή. Πολύ ευχαριστη εμπειρία, το είδαμε και αυτό! :)

Ακολουθούν κάποιες ατμοσφαιρικές φωτογραφίες κατά την δύση του Ήλιου.

1467050017_IMG_0629procced.thumb.jpg.cc44a2dccac903dc95295e313c2aa830.jpg

IMG_0531.thumb.JPG.1bb72df6bc1ced29f60b530cb830bc3f.JPG

1675626750_setup.thumb.jpg.20b0a9ff5080ffa6b1d0f83c72e07742.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης