Jump to content

Τροχια Δια σε σχεση με Αρη-Κρονο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!

Μπορει καποιος παρακαλω να εξηγησει γτ η τροχια του δια στον νυχτερινο ουρανο ετσι οπως την βλεπουμε εμεις φαινεται να ειναι διαφορετικη απο τις τροχιες των Αρη και Κρονο?

Ο Διας ανεβαινει πολυ ψηλα ενω οι αρης-κρονος φαινεται να μενουν χαμηλα προς το νοτο ακομα και κατα τις 4 πμ(αυτον τον καιρο).

 

Εφοσον πανω κατω ολοι οι πλανητες κινουνται σχετικα στο ιδιο επιπεδο σχηματιζοντας δισκο με τον ηλιο σαν κεντρο,γτ υπαρχει αυτη η διαφορα?

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι θέμα του ύψους της εκλειπτικής σε σχέση με τη γωνιακή απόσταση κάθε πλανήτη από τον Ήλιο και της εποχής που διανύουμε. Ο Δίας τώρα έχει πολύ μικρότερη γωνιακή απόσταση από τον Ήλιο απ' ό,τι ο Κρόνος και ο Άρης. Και η εκλειπτική όσο καλοκαιριάζει ανεβαίνει ψηλότερα την ημέρα (ψηλά ο 'Ηλιος) και κατεβαίνει χαμηλότερα τη νύχτα (χαμηλά το φεγγάρι). Οπότε οι πλανήτες μεσουρανούν σε διαφορετικά ύψη.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι θέμα του ύψους της εκλειπτικής σε σχέση με τη γωνιακή απόσταση κάθε πλανήτη από τον Ήλιο και της εποχής που διανύουμε. Ο Δίας τώρα έχει πολύ μικρότερη γωνιακή απόσταση από τον Ήλιο απ' ό,τι ο Κρόνος και ο Άρης. Και η εκλειπτική όσο καλοκαιριάζει ανεβαίνει ψηλότερα την ημέρα (ψηλά ο 'Ηλιος) και κατεβαίνει χαμηλότερα τη νύχτα (χαμηλά το φεγγάρι). Οπότε οι πλανήτες μεσουρανούν σε διαφορετικά ύψη.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου...Καταλαβαινω οτι ησουν αρκετα ξεκαθαρος....Αλλα μηπως υπαρχει κανα σχημα σχετικο?

Αδυνατω να το καταλαβω ακομα.... :shock: :shock: :shock: :shock:

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις κάποιο πρόγραμμα όπως το Cartes du Ciel; Βάλε να σου εμφανίσει την εκλειπτική (το επίπεδο στο οποίο περιφέρεται η Γη και περίπου οι άλλοι πλανήτες γύρω από τον ήλιο) και παρατήρησε πώς αυτή αλλάζει κατά τη διάρκεια των εποχών.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε χρειάζεσαι σχήμα. Παρατήρησε την πανσέληνο το καλοκαίρι πόσο χαμηλά μεσουρανεί, αν και ο Ήλιος μεσουρανεί τόσο ψηλά. Σε ανάλογο ύψος θα μεσουρανούν και οι πλανήτες τις νύχτες και τα απογεύματα/ξημερώματα.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον, προχτες παρατηρουσα τον ερμη μπροστα απο τον ηλιο και οταν εδυσε,παρατηρησα φεγγαρι και επειτα τον δια,ειχε πολυ καλη βραδια...

Ο διας μου φαινοταν να εχει ιδια τροχια με το φεγγαρι και τον ηλιο.Ενω αρης-κρονος ειναι πολυ πιο χαμηλα προς τα νοτια.

Που σημαινει οτι ακομα δεν εχω βγαλει ακρη.

Δεν κοιταξα το προγραμμα που αναφερθηκε γτ δεν εχω βρει χρονο αλλα θα το κανω μπας και καταλαβω.

Ισως φαινεται λιγο χαζο που δεν το καταλαβαινω ετσι ευκολα αλλα μου κανει εντυπωση τετοια μεγαλη διαφορα...

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω το πρόβλημά σου είναι ότι μπερδεύεις την τροχιά των πλανητών γύρω από τον ήλιο με την τροχιά που διαγράφουν στον ουρανό λόγω της περιστροφής της γης. Η κίνηση που βλέπεις από μέρα σε μέρα να κάνουν οι πλανήτες στον ουρανό, είναι σχεδόν αποκλειστικά λόγω της περιστροφής της γής - ουσιαστικά τους βλέπεις "παγωμένους" σε ένα σημείο της τροχιάς τους. Όλοι οι πλανήτες σχηματίζουν ένα κύκλο στον ουρανό, κοντά στην εκλειπτική (ο κύκλος που σχηματίζει η τροχιά του ήλιου) και εκεί πάνω κινούνται, απλά ο Δίας θα φτάσει κοντά στο σημείο που βρίσκεται τώρα ο Κρόνος (και ο Άρης κοντά του) σε 2.5 περίπου χρόνια.

Αν έχεις εγκατεστημένο το Stellarium, άνοιξε τα viewing options, αφαίρεσε atmosphere, show ground, show fog, και για να μη μπερδεύεσαι βγάλε και constellations, labels κλπ και βάλε να δείχνει όλους τους πλανήτες, planet markers, planet orbits. Νομίζω θα καταλάβεις καλύτερα και για να δεις την πραγματική κίνηση των πλανητών προχώρα κατά έτος. Υπάρχουν πιο κατάλληλα προγράμματα για να δεις έτσι το ηλιακό σύστημα, στα 90s το καλύτερο ήταν το dance of the planets, δεν ξέρω τώρα τι προτείνεται...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης