Jump to content

Βοήθεια για επεξεργασια διαβασης Ερμη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φτιάχνω ενα κολαζ απο τις διάφορες στιγμες της διαβασης του Ερμή και εχω το εξης προβλημα. Κατα την διάρκεια της συνόδου ο ηλιος δεν χωρούσε σε όλο το πεδιο της καμερας και αναγκαστικά μετακίνησα τους αξονες της ισημερινης βασης για εχω καλυτερο πεδιο, η βαση ηταν αρκετα καλα πολικα ευθυγραμμισμενη, δεν ειχα μετακινηση της εικονας κατα την διάρκεια της συνοδου. Όταν κάνω την επεξεργασια βλεπω πως πρεπει να κανω περιστροφη της εικονας, έχω σημειο αναφορας τις κηλιδες αλλά όταν οι κηλιδες ειναι ευθυγραμμισμενες το περιγραμμα του ηλιου δεν ευθυγραμμισμενο, η εικόνα μοιάζει λες και έχει resize. Οι φωτο που δινω είναι κατευθειαν απο το as!2 χωρις καμια επεξεργασια. Καθε βοηθεια ειναι δεκτη

 

Sun_185455_g4_ap241.thumb.jpg.66a63097cbb94ac9e520eb5d5884f6c4.jpg

τελος διαβασης

 

Sun_141325_g3_ap240.thumb.jpg.f258a67f92ecd1120d8449af951b65b3.jpg

αρχη διαβασης

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε.

Εβαλα τις 2 εικόνες που ανέβασες στο photoshop και αμέσος κατάλαβα τι έχει γίνει.

Βασικά είχα παρατηρήσει το φαινόμενο προσπαθώντας να κάνω φωτογραφία στον Μ51.

Στην πρώτη μου προσπάθεια τράβηξα μια εικόνα, ακολούθως κάνοντας κάποιες ρυθμίσεις βάζω πάλι στο χειριστήριο να εντοπίσει το Μ51, το τηλεσκόπιο έκανε πλήρη περιστροφή (meridian) και η κάμερα άλλαξε θέση και κάδρο, η νέα εικόνα που πείρα ήταν resize. Κατάλαβα ότι όταν αλλάζει η προοπτική της κάμερας μετά από μεγάλο διάστημα μεταξύ των λήψεων αλλάζει και η προοπτική άρα και το μέγεθος.

Ετσι στο photoshop έβαλα τα 2 layers μετά έκανα διάφανο το ένα και επέλεξα - επεξεργασία - προοπτική. Εφερα τους δίσκους του ήλιου παράλληλους και στη συνέχεια πείρα την μία κηλίδα και την έβαλα πάνω στην άλλη. Ταίριαξε τέλεια.

Νομίζω πως ίσως υπάρχει ρύθμιση στην μηχανή (αυτόματη περιστροφή) η οποία πρέπει να είναι off για εμάς.Αλλά δεν ξέρω αν αναφέρεται στο preview ή στη λήψη.

Εχω το photoshop cs6 portable στα ελληνικά εάν δεν το έχεις στο στέλνω.

Φιλικά Θοδωρής.

Sun.thumb.jpg.7b8c3136c5bea3654d1f5c2f9e1763dd.jpg

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης