Jump to content

Αγορά πρώτου φίλτρου


elvethar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας φίλοι,

 

Δεν έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα κάποιο φίλτρο για παρατήρηση ή φωτογράφηση και θα ήθελα να μάθω άν αξίζει να επενδύσω για αρχή σε ένα UHC, μιας και μένω σε μια περιοχή με αρκετή φωτορύπανση. Βρήκα ένα OPTOLONG http://www.optolong.com/en/products/astronomy-filters/broadband-filter/333-broadband-filter-uhc . Πιστεύετε ότι θα βοηθήσει σε νεφελώματα ή λόγω φωτορύπανσης είναι χαμένα λεφτά; Άν κάποιος από Γαλάτσι έχει δοκιμάσει άς μου πεί!

Ειδάλλως ...βενζίνη στο αυτοκίνητο και στο βουνό!!!

 

Ευχαριστώ,

Τάσος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θαύματα δεν κάνουν αλλά βοηθούν αρκετά, ανάλογα το αντικείμενο. Ένα καλό UHC φίλτρο είναι από τα πιο χρήσιμα παρελκόμενα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα!

 

Θα ήθελα και γω με τη σειρά μου να κάνω μία ερώτηση.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα φίλτρο πλανητών και θα ήθελα να ρωτήσω ποιο χρώμα είναι προτιμητέο. Να φανταστώ η επιλογή χρώματος είναι διαφορετική ανά πλανήτη; :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα!

 

Θα ήθελα και γω με τη σειρά μου να κάνω μία ερώτηση.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα φίλτρο πλανητών και θα ήθελα να ρωτήσω ποιο χρώμα είναι προτιμητέο. Να φανταστώ η επιλογή χρώματος είναι διαφορετική ανά πλανήτη; :-k

 

Καλησπέρα,

 

το χρώμα του φίλτρου είναι ξεχωριστό για κάθε πλανήτη.Μερικα αναδεικνύουν περισσότερες λεπτομέρειες σε συγκεκριμένους πλανήτες και άλλα σε άλλους πλανήτες.

 

Υπάρχουν πολλά πλανητικά φίλτρα αλλά τα πιο χρήσιμα είναι το Κίτρινο το οποίο αυξάνει το κοντράστ και μειώνει την λάμψη (νομίζω αναδεικνύεται για την Σελήνη αυτό).

Το ανοιχτό κόκκινο για την αύξηση του κοντράστ μεταξύ των σκούρων και ανοιχτόχρωμων περιοχών του Άρη

Το ανοιχτό πράσινο για την ανάδειξη χαρακτηριστικών του Δία όπως οι μεγάλη κόκκινη κηλίδα και τα καφέ νέφη.Επίσης τονίζει τις νεφικές ζώνες του Κρόνου.

Ένα πορτοκαλί (κάνει πιο ανοιχτές τις κοκκινωπές περιοχές και τονίζει τα επιφανειακά χαρακτηριστικά του Άρη)

 

Επίσης,ένα ανοιχτό κίτρινο φίλτρο μπορεί να αντικαταστήσει το κίτρινο (αν έχεις διοπτρικό εξουδετερώνει το χρωματικό σφάλμα και μειώνει και την λάμψη της).

Μη βάζεις χαμηλούς στόχους. Να στοχεύεις προς τον ουρανό. Ακόμα κι αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάλι νομίζω ότι τα χρωματιστά φίλτρα έχουν χαμηλό λόγο απόδοσης προς τιμή καθώς δεν προσφέρουν κάτι σημαντικό, και τελικά προτιμώ να βλέπω το φυσικό χρωματισμό του πλανήτη. Και το λέω αυτό βέβαια έχοντας ένα σχετικά μεγάλο σετ wratten φίλτρων :D

Το καλύτερο που έχω δεν είναι wratten, αλλά το Sirius PC1 το οποίο δε χαλάει και ιδιαίτερα την ισορροπία χρώματος, αλλά και πάλι δε θα έλεγα ότι είναι τόσο καλή αγορά, αφού είναι ακριβότερο.

Γενικά κάποιος που έχει περιορισμένο budget καλύτερα τα χρήματα να τα δώσει για άλλο μέρος του εξοπλισμού παρά φίλτρα για πλανήτες (τα UHC, O-III κλπ είναι άλλο θέμα).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης