Jump to content

Πρόβλημα με elongated stars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κώστα

 

Έχω αυγοειδή άστρα σε όλη την εικόνα. Θα δώ και το θέμα με τον τρίποδα καθώς αυτός που έχω είναι ο εργοστασιακός της skywatcher...αλλά πρώτα πρέπει να βεβαιωθώ ότι η στήριξη δεν έχει backlash σε ra/dec. Σε ευχαριστώ πολύ και ελπίζω σύντομα να έχω νέα αποτελέσματα.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστή,

 

Διάβασα όλο το θέμα με προσοχή.

 

Η μικρη και ταπεινή απόψή μου ειναι οτι η βάση ειναι μια χαρα.

Πιστεψε με (εχω την ιδια) την εχω φορτωσει παραπανω κιλα αλλα ειναι γαιδουρι και χωρις προβλημα

επι πολλες ωρες συνεχόμενα με ληψεις των 15λεπτων και σε πολλες εστιακες..

 

Και να σκεφτεις οτι δεν την εχω ανοιξει ποτε , δεν εβαλα τα ιμαντακια , δεν δεν δεν.Ειναι τελειως μαμα.

Μονο την κεφαλη αλλαξα και εβαλα 3" ADM.

 

την άποψη οτι φταίει το τηλεσκόπιο την εχεις σκεφτεί ?

Απο οτι εχω διαβασει , οι μισοι το επαινουν και οι αλλοι μισοι δεν θελουν να το ξαναδουν.

 

Μεταξυ μας τώρα , εγω προσωπικα θα προτιμουσα ενα RC 6αρι απο το Vixen.

Ειναι προσωπικη άποψη.

 

Μακαρι να λύσεις το πρόβλημα σου.

 

Γιώργος

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Γιώργο

 

Ύστερα από όλα αυτά τα πειράματα που έχω κάνει έχω μπερδευτεί.

Πριν από λίγο δοκίμασα την HEQ5 και το Vixen ED81s επάνω με sbig. Η εστιακή που έπαιξε είναι στα 421 mm. Δοκίμασα 20 λεπτες λήψεις για τους στόχους California Nebula και IC 410 χωρίς κανένα πρόβλημα τα άστρα στρογγυλά. Επίσης δοκίμασα και λήψη ενός frame για το Horsehead Nebula με χρόνο 1 ώρας!!!

Όλα καλά και εδώ και τα άστρα στρογγυλά...

 

Δεν είμαι τελικά σίγουρος αν φταίει η HEQ5 καθώς αν ήταν θέμα τζόγου γιατί να μην εμφανίζεται και σε 421mm εστιακή; Υπόψη με το Vixen VC200L φωτογραφίζω σε τριπλάσια εστιακή 1280 mm.

 

Βάζω και αυτό που είχα πει στο τραπέζι..

 

(a) Ο εστιαστής του VC200L δημιουργεί κάμψη (flexure) και αντανακλάσεις όταν προσαρμόζεται η SBIG ST2000xm επάνω λόγω βάρους της κάμερας με τον τροχό φίλτρων.

 

Μια ιδέα που σκέφτομαι είναι να βάλω την Canon EOS 450d επάνω που είναι πιο ελαφριά σε βάρος κάμερα και να κάνω λήψεις 5-10 λεπτών. Εκεί πιστεύω θα φανεί αν κάτι παίζει με τον εστιαστή..

 

Η διερεύνηση συνεχίζεται και ελπίζω σύντομα να βρω τη λύση.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Κώστα,

 

Πάνω που θα σε ρωτούσα, πως κατέληξες - γύρισες στην βάση, ενώ μερικά posts νωρίτερα ήσουν στον "σωστό" (μάλλον) δρόμο ότι ο εστιαστής δημιουργεί το πρόβλημα (εφόσον με το VIXEN ED81 όλα πάνε καλά ασχέτως χρόνου) :D

 

Ένας, μάλλον εύκολος τρόπος, που χρησιμοποίησα για να καταλήξω και να επιβεβαιώσω ότι είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα , αλλά με ED80 - stock focuser και 2,5 κιλά να κρέμονται στον εστιαστή (όπου η ροπή είναι πολλαπλάσια απο 2.5kg παρεμπιπτόντως όσο πιο μακριά κρέμεται το βάρος) είναι να πάρεις flats ή "καμμένα" exposures γενικά, στρεφοντας το τηλεσκόπιο στον ορίζοντα, μετά στο ζενίθ και μερικές ενδιάμεσα για καλό μέτρο.

Αυτές μετά πέρνα τις απο το ccd inspector και θα δεις αν αλλάζει η γωνία (tilt) και κατά πόσο.

Στην δική μου περίπτωση δεν χρειαζόταν κάν το inspector καθώς είχα εντονότατο vignetting που φαινόταν με απλό stretching, σε κάποια πλευρά- γωνία αναλόγως προς τα που ήταν στραμμένο το τηλεσκόπιο.

 

Επισυνάπτω μερικές φωτό μπας και γίνω πιο κατανοητός γιατί δεν τα πάω καλά με τις εξηγήσεις :)

 

Το πρόβλημα λύθηκε τον Σεπτέμβριο που έβγαλε η baader τον καινούργιο focuser και αξιώθηκα, να τον πάρω να τον δοκιμάσω και μετα... να πλακώσει απίστευτη δουλειά και να μην εχω ασχοληθεί καθόλου απο τότε :evil:

 

Επίσης για το ιστορικό με το RC6 και το ST80 απο πάνω + FW + SBIG8300 στην ΗΕQ5 (μόνο ένα γρασάρισμα και λίγο τρίψιμο στο ποτήρι του DEC έχω κάνει) κάνω 15λεπτες (με ελάχιστα χαμένα frames) λόγω αέρα ή λόξιγκας από κάποιο γρανάζι? χωρίς προβλήματα (πιστεύω, έχω και κάμποση μυωπία :D)

 

Δες εδώ επίσης (αν δεν το έχεις ήδη πετύχει) http://www.mikesastro.com/analysis/vixen/stars.html που έχει μια λίστα με τα προβλήματα τέτοιου είδους που έχουν συναντήσει διάφοροι κάτοχοι VC2000 από το αντίστοιχο dedicated yahoo group.

 

Ελπίζω να βρεις άκρη σύντομα!

ed80_focuser_tilt_ccdinspector.thumb.jpg.dea0b9f78b4caee762942ee29c1d1e50.jpg

ed80_focuser_tilt_ccdinspector_curvature.thumb.jpg.9cb72b9a6d8307638c9c876909746af2.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάριε Σύλιε

 

Σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες θα τα λάβω υπόψη όλα και όταν έχω νέα θα σου πω.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η στηριξη σου πιστευω ειναι μια χαρα...Το προβλημα σου προερχετε μαλλον απο κακη ευθυγραμμιση και δινω λιγοτερες πιθανοτητες στον εστιαστη...Ειχα παρομοιο προβλημα στο rc οπου το ''εφερα'' με μικρες μετακινησεις του προτευοντως κατοπτορου....Το ccd inspector βοηθαει αρκετα στον εντοπισμο και τη λυση του προβληματος......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Μάνο

 

Δεν είναι θέμα ευθυγράμμισης των οπιτικών αφού με 10-15 sec εκθέσεις έχω στρογγυλά άστρα...

 

Στο ccdinspector manual κάπου αναφέρει

Stars can be elongated for various reasons, including collimation errors, image plane tilt, and coma.

 

Αν η στήριξη δεν έχει το πρόβλημα που όλα δείχνουν ότι δεν πρέπει να έχει..πρέπει να δω το image plane tilt που σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο θέμα με τη σύνδεση της κάμερας και η κάμερα λόγω κάμψης δεν κοιτάζει εκει που κοιτάζει το τηλεσκόπιο...

 

Σύντομα τα αποτελέσματα )

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Προς κάθε ενδιαφερόμενο

 

Περιμένοντας να φτιάξει λίγο ο καιρός και να βρω χρόνο για νέες δοκιμές, βάζω και μια άλλη ιδέα για το τι μπορεί να φταίει για το πρόβλημα με τα αυγοειδή άστρα. Διαπιστώθηκε με τη βοήθεια του Άγγελου Κεχαγιά ότι ο τροχός φίλτρων στην SBIG ήταν λίγο χαλαρός. Σφίχθηκαν περισσότερο οι βίδες που τον συγκρατούν με τη CCD κάμερα. Το επόμενο βήμα είναι φυσικά το πείραμα στο νυχτερινό ουρανό.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Γεια σας

 

Μετά από πολλούς μήνες αδράνειας βρήκα λίγο χρόνο να συνεχίσω τα πειράματα ώστε να λύσω το πρόβλημα.

 

Αυτή τη φορά ρύθμισα καλύτερα τις παραμέτρους για το autoguiding και τα αποτελέσματα δείχνουν καλύτερα από τις προηγούμενες φορές.

 

 

Αυτή είναι η μεθοδολογία που ακολούθησα σε πλήρη λεπτομέρεια

https//www.dropbox.com/s/76si33akzpxvepy/VC200L%20imaging_tune.docx?dl=0

 

Αυτή είναι μια 3 λεπτη έκθεση του Αρκτούρου

https//www.dropbox.com/s/e2gtb3vhoyzr4az/arcturus-3min.jpg?dl=0

 

Αυτή είναι μια 10 λεπτη έκθεση του Αρκτούρου

https//www.dropbox.com/s/sf4dpdrh7zg0m4y/arcturus-10min.jpg?dl=0

 

Αυτό είναι το autoguiding graph για τον Αρκτούρο

https//www.dropbox.com/s/pjo2y0rle9wh9ec/arcturus_autoguiding_graph.PNG?dl=0

 

Αυτή είναι μια 10 λεπτη έκθεση του M51

https//www.dropbox.com/s/dllhs58yyc3bjnq/m51-10%20min.jpg?dl=0

 

Αυτό είναι το autoguiding graph για το M51

https//www.dropbox.com/s/xlqgtej63qxumaj/m51_autoguiding_graph.PNG?dl=0

 

 

Θα ήθελα κάποια σχόλια για τα αποτελέσματα αυτά καθώς και κάποιες υποδείξεις τι θα μπορούσα να ρυθμίσω καλύτερα στις παραμέτρους ώστε να έχω πιο στρογγυλά άστρα.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα αν δεις τα γραφήματα του autoguider σε κάθε φωτογραφία,

το σχήμα τους είναι ακριβώς όπως το σχήμα που παίρνει το αστέρι σου.

Είναι σαν να μην κάνει σωστά τις διορθώσεις, να φεύγει προς μόνο ένα σημείο η οδήγηση.

 

Με oag είσαι?

1355183018_autoguiderstars.jpg.c856d63f82e939c2eaea5adec6a06a86.jpg

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Θέμη

 

Κάποια στιγμή πίστεψα ότι το πρόβλημα σχετίζεται με τις παραμέτρους που είχα επιλέξει για την αυτόματη οδήγηση. Έπρεπε να βρω το μαγικό συνδυασμό που ταιράζει με τον εξοπλισμό μου. Κάνοντας πολλές δοκιμές κατάφερα να έχω καλύτερη οδήγηση και καλύτερα άστρα όμως το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται.

 

Παραθέτω τα αποτελέσματα από δυο 10 λεπτες που τράβηξα εχθές σε εστιακή 1280 mm. Μια κοντά στον Αρκτούρο ανατολικά και μια κοντά στο M51 στο ζενήθ. Όπως βλέπεις τα άστρα δείχουν πολύ πιο καλά τώρα σε σχέση με όλες τις προηγούμενες προσπάθειες μου.

 

Η οδήγηση γίνεται μέσα από το δεύτερο τσιπάκι της sbig αφού είναι dual chip κάμερα.

 

Τα πειράματα θα συνεχιστούν εστιάζοντας τώρα σε άλλα θέματα πέραν της αυτόματης οδήγησης.

 

- Εστιαστής έχω τελικά κάμψη;

- αφαίρεση focal reducer και σύνδεση απευθείας της CCD στο τηλεσκόπιο

- σύνδεση μόνο της Canon στο τηλεσκόπιο

- collimation

 

Να δούμε τελικά τι φταίει αφού δεν είναι θέμα αυτόματης οδήγησης τελικά...

comp.thumb.png.cfb237749e02141a18848e1d8f284a81.png

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα λύθηκε ύστερα από τη διαπίστωση ότι το VC200L πρέπει να είναι τέλεια εστιασμένο ώστε τα άστρα του να είναι στρογγυλά. Λίγο να χάσεις την εστίαση και έχεις elongated stars στις φωτογραφίες σου μετά. Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό ίσως το τηλεσκόπιο να παρουσιάζει λίγο αστιγματισμό. Ίσως να είναι και που παρεμβάλεται και ο focal reducer. Επίσης κάποιες νύχτες το seeing δεν βοηθάει να έχεις τέλεια εστίαση με αποτέλεσμα elongated stars και πάλι.

 

Επίσης πρέπει να είναι τέλεια η σύνδεση της CCD κάμερας με το focal reducer. Λίγο παίξιμο και έχεις κάμψη μετά με αποτέλεσμα ο οπτικός άξονας να μη ταυτίζεται με τον μηχανικό άξονα και να έχεις elongated stars στις φωτογραφίες σου μετά.

 

 

Παραθέτω μια 5 λεπτη uncropped λήψη του Κάστορα με το focal reducer.

 

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια που προσφέρατε.

Απο εδώ και πέρα τα λέμε στο πεδίο της αστροφωτογραφίας )

castor-5min.thumb.jpg.101fc8e11bc72f354b81a9b83a986c69.jpg

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παραθέτω και μια 15 λεπτη full frame λήψη του M108 μέσα από την Κηφισιά αφού πρώτα τροποποίησα την HEQ5 με το Rowan Belt Modification Kit (http//rowanastronomy.com/productsa1.htm)

 

Το αποτέλεσμα μιλάει από μόνο του.

440982800_M108_Light_15_minutes_pix.thumb.jpg.7c21a3a113d896c6b9c4b6930347cfb1.jpg

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης