Jump to content

Φωτογράφιση του Δία/Κρόνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλα προς ενημερωση, με τη βοηθεια οσων γραψατε -ευχαριστω!!-αλλα και τηλεφωνικη επικοινωνια με τον kokoo,που τον ευχαριστω πολυ για το χρονο του, καταφερα να βγαλω video χωρις onion rings με καποιον βαθμο λεπτομερειας. Δυστυχως ο Διας πλεον στο σπιτι μου κινειται πανω απο ενα εκτιφλωτικο πρασινοκιτρινο φως σε πυλωνα της ΔΕΗ, ηταν και το φεγγαρι κοντα, οποτε οι χρωματισμοι βγηκαν οτι να ειναι με εξαιρεση ενα video. Πλεον ο Διας θα κινειται προς Αθηνα οποτε σιγα σιγα θα στραφω σε Κρονο και Αρη (στον δευτερο για παρατηρηση, αμφιβαλω πως με τον εξοπλισμο μου μπορω να βγαλω οτιδηποτε)

 

Απο οτι φαινεται παντως η xbox δεν υποστηριζει debayer κλπ οποτε ισως και αυτο να παιζει ρολο σε χρωματισμους.

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Η μεθοδολογία παρατήρησης πλανητών παρουσιάστηκε αναλυτικά στο 7ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ερασιτεχνών Αστρονόμων στα Χανιά και μπορείτε να το παρακολουθήσετε εδώ:

 

 

επίσης όλη η μεθοδολογία αναπτύχθηκε πέρυσι στο πρόγραμμα παρατήρησης πλανητών του ΣΕΑ και μπορείτε να βρείτε τις παρουσιάσεις εδώ:

 

http://www.hellas-astro.gr/articles/astromanos-2015-03-04-2132

 

προτείνω τα όποια πειράματα σας να ακολουθούν τους γενικούς κανόνες που παρουσιάζονται παραπάνω, για να γλυτώσετε χρόνο και πιθανώς και χρήμα.

 

Μάνος

Μάνος Καρδάσης

http://kardasis.weebly.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας και απο εμενα

Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και χρησημοποιω και εγω το skywatcher 130/900 χωρις μοτερ. Για να καταλαβεται τι εννοω δειτε την εικονα.

Τι να κανω για να την βελτιωσωωω;

Τραβαω χωρις barllow με logitech c170

 

Μιας που έχουμε περίπου το ίδιο θέμα

 

Το Σάββατο αργα το βράδυ είχε έρθει ο murcielago να κάνουμε παρέα :lol:

 

Με το δικό μου Skywatcher 130/900 (με μοτέρ αλλα οκ αμα εχεις σταθερο χερι δεν ειναι απαραίτητο), την δική του CANON 550 και τον δικό του Powermate 5x τραβήξαμε την παρακάτω φωτογραφία (την επεξεργασία την έκανα εγώ με Pipp, autostakkert και Registax). Το video ηταν 3λεπτο νομίζω

 

Προφανώς λοιπόν το θέμα δεν είναι στο τηλεσκόπιο η σε άγνοια προγραμμάτων αλλά στο συνδυασμό του με τον εξοπλισμό. Υποθέτω πως επειδή το ίδιο το τηλεσκόπιο δεν είναι ιδιαίτερα δυνατό, με αντίστοιχα αδύναμο εξοπλισμό για τη φωτογράφιση δυσκολεύει το θέμα.

 

Προσωπικά αποφάσισα να αρχίσω λιγο λιγο να μαζεύω λεφτά για μια κάμερα στυλ ASI120 και μέχρι τότε θα ψαχνω τα Messier :)

 

491450735_20160417Jupiter.thumb.jpg.2d406c1b6e023cc09e3c530b3254676e.jpg

Διας

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(με μοτέρ αλλα οκ αμα εχεις σταθερο χερι δεν ειναι απαραίτητο)

 

Αυτο ξεχνα το και ελπιζω να μην ακολουθησει κανεις αυτη τη συμβουλη =; . Δεν ειναι μονο να εχεις το στοχο στο πεδιο αλλα να ειναι στο ιδιο σημειο. Θα μου πεις θα το φερει το προγραμμα. και πως ειμαστε απολυτα σιγουροι οτι δεν θα φυγει εστω μια γραμμη;

Ο χ2 που εχεις δεν κανει [-X Θα χρειαστεις το λιγοτερο Powermate ή καποιο αντιστοιχο επωνυμο.

Θα σε συμβουλευα επισης να ξεκινησεις με μια στιβαρη στηριξη (Neq6 γιατι αν αν συνεχισεις με πλανητικη θες το λιγοτερο 10"...)

 

Η πλανητικη πολλοι νομιζουν οτι ειναι πιο ευκολη απο deep sky, εγω θα ελεγα το αντιθετο διοτι για να κανεις ΣΩΣΤΑ τη δουλεια θα πρεπει να εισαι εκει καρφωμενος στην οθονη να παρακολουθεις τις εναλλαγες στο seeing και οταν καθαριζει (αν καθαρισει) τοτε να παιρνεις ληψη. Κι εγω ημουν στο στυλ "να βρηκα το στοχο ας παρω 5-6.000 καρε και ας παω να την ανεβασω" . Δυστυχως ετσι δεν γινεται ](*,)'

 

Καλη συνεχεια παιδια

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο ξεχνα το και ελπιζω να μην ακολουθησει κανεις αυτη τη συμβουλη =; . Δεν ειναι μονο να εχεις το στοχο στο πεδιο αλλα να ειναι στο ιδιο σημειο. Θα μου πεις θα το φερει το προγραμμα. και πως ειμαστε απολυτα σιγουροι οτι δεν θα φυγει εστω μια γραμμη;

 

Δεν το καταλαβαίνω αυτό που λες. Εδώ όταν κάνουν alignment τα registax/autostakkert διορθώνουν μέχρι και γεωμετρικές ανωμαλίες που δημιουργούν οι αλλαγές στην ατμόσφαιρα για να κάνουν σωστό stacking, η μετακίνηση του πλανήτη είναι ασήμαντη συγκριτικά ως πρόβλημα.

Τώρα, το τράνταγμα/δονήσεις είναι άλλο θέμα. Ο μεγαλύτερος κίνδυνος που έχει η χειροκίνητη παρακολούθηση είναι να μην έχουμε "ελαφρύ" χέρι, ή η βάση μας να έχει σφιχτό slow motion control, ώστε να δημιουργούμε δονήσεις που χαλάνε τα καρέ. Αν και σε αυτή την περίπτωση (αν η βάση δεν είναι εντελώς της πλάκας ώστε να κρατάνε ώρα οι δονήσεις) βρίσκουμε κάποιες λύσεις, π.χ. πηγαίνοντας στη μια άκρη του καρέ και αφήνοντας τον πλανήτη να κάνει drift μέχρι την άλλη μεριά χωρίς να αγγίζουμε κλπ.

Προφανώς δεν πάμε όλοι να βγάλουμε τις φωτογραφίες του Damian Peach, μάλιστα αν το πηγαίναμε έτσι, ότι δεν έχει νόημα να βγάζουμε φωτογραφίες "υποδεέστερες" από αυτούς που έχουν tracking με C14, η λογική θα πήγαινε ότι ούτε αυτοί θα έπρεπε να βγάζουν αφού το Hubble κλπ βγάζουν ακόμα καλύτερες.

Κοινώς ακόμα και tracking να μην έχουμε ούτε πολλές ίντσες προφανώς και να βγάζουμε φωτογραφίες αν μας ευχαριστεί το αποτέλεσμα. Και γιατί να μη μας ευχαριστεί, ξέρετε τι τηλεσκόπιο χρειαζόταν για να τραβηχθεί φωτογραφία όπως η παραπάνω πριν 25 χρόνια; Αφήστε το καλύτερα...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και το ανέφερα, για να θυμούνται οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νεότεροι, να μια φωτό σε φιλμ από αστεροσκοπείο 82 ιντσών:

 

jupiter4.jpg

 

Με μια γρήγορη αναζήτηση δε βρήκα από τα 80s που ήθελα, πάντως η τεχνολογία φιλμ δεν είχε αλλάξει δραματικά. Ναι, πλέον βλέπουμει καλύτερες από τηλεσκόπια 6"...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι λες οτι δεν καταλαβες αφου μια χαρα απαντησες μονος σου.

Επισης ποσο να αντέξει κάποιος να ειναι χειροκινητος συνεχεια ;

 

Εγω δεν καταλαβαίνω γιατι χρησημοποιεις ονοματα; Ειπα πουθενα οτι οποιος παει να βγαλει φωτογραφια πρεπει να τη στειλει για διαγωνισμο;;

Εγω αυτα που λεω ειναι απο προσωπική εμπειρια, και για οποιον θελει να ασχοληθει και να συνεχισει να ασχολειται οχι να βγαλει μια δυο εικονες απλα για να πει οτι εβγαλε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.astrobin.com/users/flaviocrb/

 

Οι παραπάνω φωτογραφίες είναι με 10" Dob και χειροκινητο tracking. Μιλαμε με το παιδί αυτό και μου έχει δωσει πολλές συμβουλες για πλανητική.

 

Το autotrack του στοχου το μονο που παρεχει ειναι ευκολία. Αφου μπουν τα καρε σε προγραμμα δεν εχει καμια διαφορά. Εγω με autotrack δουλευω επειδη απλα το εχω.

 

Επίσης είναι όλες μεσω προσοφθαλμιας προβολής. Όσοι εχουν ενα καλο προσοφθαλμιο και μια καλη καμερα θα εχουν εκπληκτικα αποτελεσματα. Προφανώς με barlow θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα, αλλά αν δεν εχουμε δεν υπαρχει λόγος να μπουμε σε εξοδα.

 

Σημαντικοι παραγοντες για πλανητικη είναι: ιντσες, seeing, καμερα. Όλα τα υπολοιπα ειναι προαιρετικά.

 

Δεν εχω μεγάλη εμπειρία, αλλά για πρώτη προσπάθια με το 80ED καλα τα πήγα!

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=19626

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.astrobin.com/users/flaviocrb/

 

Οι παραπάνω φωτογραφίες είναι με 10" Dob και χειροκινητο tracking. Μιλαμε με το παιδί αυτό και μου έχει δωσει πολλές συμβουλες για πλανητική.

 

Καλά αυτός το έχει τερματίσει το χειροκίνητο!!! Συγκριτικά με dob το tracking σε equatorial μάλιστα είναι εντελώς ξεκούραστο, μια ελαφριά βιδούλα σιγά-σιγά. Στα 90'ς που έστηνα χειροκίνητο και ερχόταν η γειτονιά να δει, καθόμουνα δίπλα στο τηλεσκόπιο και έκανα το tracking χωρίς να κοιτάζω, βρίσκεις το ρυθμό και γυρνάς και βλέπει ο ένας μετά τον άλλον ξεκούραστα ;)

 

Σου είπα για τη φωτό σου. Σύγκρινέ και τα 80mm σου με τις 82 ίντσες παραπάνω έτσι για την πλάκα :)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο χ2 που εχεις δεν κανει [-X Θα χρειαστεις το λιγοτερο Powermate ή καποιο αντιστοιχο επωνυμο.

Θα σε συμβουλευα επισης να ξεκινησεις με μια στιβαρη στηριξη (Neq6 γιατι αν αν συνεχισεις με πλανητικη θες το λιγοτερο 10"...)

 

Ευχαριστω :) .

 

Τα είχα καταλάβει από μόνος μου αυτά εδώ και λίγες εβδομάδες (ειδικά για τη βάση από την πρώτη φορά που προσπάθησα να βγαλω μια φωτογραφία όταν η εικόνα έτρεμε επειδη πέρναγε η γάτα κάτω από το τριποδο) όμως δυστυχώς τα οικονομικά μου δεν μου επιτρέπουν καν να ονειρευτώ αγορές, ειδικά τη βάση. Ένα 300αρι για καμερα ή για powermate σε βάθος χρόνου και λίγο παραπάνω μπορώ να το παλέψω.

 

Οπότε προσαρμόζομαι σε οτι έχω και προσπαθώ να πάρω το καλύτερο αποτέλεσμα. Για τον εαυτό μου το κάνω έτσι και αλλιως, οπότε δεν θα στεναχωρεθω και αν δεν είναι όλα άψογα :)

 

Κοινώς ακόμα και tracking να μην έχουμε ούτε πολλές ίντσες προφανώς και να βγάζουμε φωτογραφίες αν μας ευχαριστεί το αποτέλεσμα. Και γιατί να μη μας ευχαριστεί, ξέρετε τι τηλεσκόπιο χρειαζόταν για να τραβηχθεί φωτογραφία όπως η παραπάνω πριν 25 χρόνια; Αφήστε το καλύτερα...

 

Αυτό :D

 

Ο πατέρας μου οταν ήταν νεος (εχει καποιες δεκαετίες) δουλεψε για ενα δυο χρόνια στο αστεροσκοπειο οσο σπουδαζε. Εκεινος μου μετεδωσε την αγαπη στο θεμα. Όταν είδε την πρωτη που τράβηξα τον Δια (με τον δικο μου χαλι εξοπλισμο) ψιλοχάζεψε. Μετα του εδειξα αλλες απο εδω και παραλιγο να τον χασω χαχαχαχαχα. Οπότε αφου αρεσει σε εμας δεν υπαρχει θεμα θεωρω

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και το ανέφερα, για να θυμούνται οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νεότεροι, να μια φωτό σε φιλμ από αστεροσκοπείο 82 ιντσών:

 

jupiter4.jpg

 

Με μια γρήγορη αναζήτηση δε βρήκα από τα 80s που ήθελα, πάντως η τεχνολογία φιλμ δεν είχε αλλάξει δραματικά. Ναι, πλέον βλέπουμει καλύτερες από τηλεσκόπια 6"...

 

Κορυφαια η αντιπαραθεση των φωτογραφιων του πριν καποια χρονια με το τι βγαζουμε με τα ταπεινα τηλεσκοπια των 500 ευρω πλεον.....

Μαλιστα διαβαζω το βιβλιο THE BACKYARD ASTRONOMERS GUIDE,την τελευταια εκδοση η οποια και αυτη ειναι παλια πλεον,λεει για την επανασταση των dslr και αναφερεται σε μοντελα οπως η canon 20da.Τελως παντων η τεχνολογια προχωραει στο θεμα των φωτογραφικων.

 

Τα τηλεσκοπια αληθεια εχουν προοδο?Η ειναι σαν τους φακους των φωτογραφικων μηχανων?Πχ ενας καλος φακος με καλα οπτικα του 80 σε θεμα ποιοτητας δεν εχει να ζηλεψει και πολλα απο εναν σημερινο....Ισχυει και στα τηλεσκοπια αυτο?

 

Νικο το χομπι μας να κανουμε,και στην Ελλαδα του σημερα κατι τετοιο για πολλους λεγεται πολυτελεια....Τελως παντων...

 

Οσο για το χειροκινητο tracking vs guided επειδη στην eq3-2 που ειχα μπορουσα να κανω tracking εως 4 λεπτα ειχα δοκιμασει,αν το συνιθισεις μια χαρα το κανεις...Ενταξει βοηθαει πολυ να εχεις βαση που εχει tracking αλλα δεν εχεις απλα συμβιβαζεσαι χωρις πολλες απωλειες.ισως λιγη ταλαιπωρια να βρεις τον πλανητη να βιαστεις να πατησεις rec στο λαπτοπ και ξανα πισω στο τηλεσκοπιο να αρχισεις την ακολουθιση.Τα αλλα τα αφηνεις στα προγραμματα.

 

Υγ.Μιας που αναφερθηκε τηλεσκοπιο 82"...Αξιζει να παει να δει καποιος απο το τηλεσκοπιο στην πεντελη στο αστεροσκοπιο?Πχ μεσα απο αυτο πως να περιμενει κανεις να δει τον δια η πχ το m42????

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Εκανα τις πρωτες μου δοκιμες σημερα με την asi224. Οκ σαν αποτελεσμα ευχαριστημενος ειμαι δεδομενου του υπολοιπου εξοπλισμου.

 

Μια απορια που μου γενηθηκε. Με συμφερει να τραβαω στα 640x480 που μου δινει παρα πολλα καρε η σε μεγαλυτερη που οκ δεν δινει τοσα καρε αλλα και παλι δινει ικανοποιητικο αριθμο?

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκανα τις πρωτες μου δοκιμες σημερα με την asi224. Οκ σαν αποτελεσμα ευχαριστημενος ειμαι δεδομενου του υπολοιπου εξοπλισμου.

 

Μια απορια που μου γενηθηκε. Με συμφερει να τραβαω στα 640x480 που μου δινει παρα πολλα καρε η σε μεγαλυτερη που οκ δεν δινει τοσα καρε αλλα και παλι δινει ικανοποιητικο αριθμο?

 

Στο firecapture η ανάλυση "ROI" που λέει πάνω αριστερά δεν αλλάζει την ποιότητα της εικόνας, απλά κάνει crop. Θα διαλέξεις λοιπόν το μικρότερο ROI που χωράει το στόχο σου κάπως άνετα ώστε να μη φεύγει και έτσι μεγιστοποιείς το frame rate.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό έκανα, αλλά δεν ήμουν σίγουρος πως είναι σωστό

 

Να και μια προσπάθεια μου στον Άρη, πρώτη φορά τον δοκίμασα, νομίζω με βοηθάει καπως που ειναι κοντα μας αυτη τη περιοδο αν και ειχε πολυ υγρασια χθες βραδυ

 

1832373240_20160528Mars3.thumb.jpg.b031e783f790a0acab87422809ec6585.jpg

Αρης

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκανα και μια προσπαθεια στον κρονο αποψε και δεδομενου του εξοπλισμου μου τα πηγα αρκετα καλα. Θα ηθελα να παρω καποιες συμβουλες για το πως να την βελτιωσω. Και αν βγαζω τετοιες με αυτον τον εξοπλισμο φανταστειτε τι θα βγαζω με πλανητικη και eq5.....

Να σημειωσω οτι ειχε αρκετο αερα αποψε

1339443888_Saturn03-06-2016(2)m.png.7bdf4fd1c8494682b4d1c0d30324d0c3.png

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες το βραδυ ειχε τις καλυτερες συνθηκες στην περιοχη μου για παρατηρηση μετα την αντιθεση του Αρη. Ετσι δοκιμασα τον μικρο αυτο στοχο για δευτερη φορα. Προσεξα την εστιαση και τη θεση της webcam στον εστιαστη. Μετα στην οθονη ειδα ενα φωτεινο κοκκινο αντικειμενο. Πειραξα τις ρυθμισεις και για πρωτη φορα ειδα λεπτομερια στον Αρη!! Ημουν ενθουσιασμενος. Τραβηξα 19 βιντεο των 12 δευτερολπετων και μετα τα μετετρεψα σε avi για να τα παρει το registax. Ομως μετα μου βγαζει μηνυμα THIS FILE COULD NOT BE LOADED και ανοιγει μια κενη σελιδα. Εχει εντοπισει το αρχειο εμφανιζει τον αριθμο των καρε αλλα οχι τα ιδα τα καρε. Τι να κανω;;;;

29793561_(173).thumb.png.4f5279491c05b76380178a624f262e13.png

1676202489_(176).thumb.png.34b4f940a1a019d96969614e8c268a62.png

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να χρησιμοποιήσεις το AutoStakkert! 2 ή το registax5.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω στο autostakert γιατι το ουτε αυτο τα παιρνει, βγαζει ενα μηνυμα invalid codec η κατι τετοιο. Με το registax 5 δεν εχω δοκιμασει αλλα αμα το λες θα το κανω :D

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν σου λέει invalid code κάποιο πρόβλημα υπάρχει στην μετατροπή σε avi μάλλον. Δεν γνωρίζω κάτι παραπέρα για αυτό......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαλλον αυτο θα ειναι. Κατεβασα οπως ειπες το registax 5 το οποιο ουτε εκεινο ανοιγε το αρχειο για τον ιδιο λογο που δεν το ανοιγε και το Aytostakkert. Μαλλον θα πρεπει να κοιταξω καποιο αλλο προγραμμα μετατροπης σε avi αλλιως δεν νομιζω να μπορω να κανω κατι

 

Αυτο ειναι το βιντεο με τις ληψεις. Πιστευετε οτι θα εβγαινε κατι καλο απο αυτο η θα ηταν μια προσπαθια χωρις αποτελεσμα;;;

Mars 10-06-2016.mp4

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το προβλημα σου ειναι οτι κατεγραψες το βιντεο σε mp4 και οχι σε avi γι'αυτο δεν σου το ανοιγουν

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αλλα το μετατρεπω σε avi μετα με προγραμμα. Δοκιμασα και αλλο αλλα δεν το ανοιγει. Δοκιμασα να το κανω σε αλλες μορφες καικωδικοποιησεις αλλα τιποτα. Βασικα το εκανα mp4 για να το εχω και στο κιν μου το αρχικο ηταν σε wmv.

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αλλα το μετατρεπω σε avi μετα με προγραμμα. Δοκιμασα και αλλο αλλα δεν το ανοιγει. Δοκιμασα να το κανω σε αλλες μορφες καικωδικοποιησεις αλλα τιποτα. Βασικα το εκανα mp4 για να το εχω και στο κιν μου το αρχικο ηταν σε wmv.

 

Κάτσε, τραβάς σε wmv, μετά μετατρέπεις σε mp4 και μετά σε avi? Δηλαδή περνάς 2 απωλεστικές συμπιέσεις πρώτα το πλανητικό σου βίντεο; Είναι λίγο σα να προσπαθείς να χειροτερεύεις το αποτέλεσμα :)

 

Να τραβάς ασυμπίεστο avi μέσω του sharpcap ή του firecapture και μετά να το μετατρέπεις σε ό,τι μορφή θέλεις για το κινητό. Εκτός αν σε ενδιαφέρει να το έχεις για βίντεο στο κινητό και όχι για stacking.

 

Τώρα με αυτά που έχεις πάρε την πιο αρχική μορφή που τράβηξες (το wmv απ'ότι λές) και μετέτρεψέ το πρώτα σε ασυμπίεστο (avi ή SER για το autostakkert), ή ακόμα καλύτερα με μη απωλεστική συμπίεση Ut Video AVI μέσω του PIPP (στα output options) - καλό είναι να κάνεις και τη σταθεροποίηση στο PIPP (επιλέγεις optimize planetary) ώστε αν θες να επεξεργαστείς περισσότερα βίντεο να μην "πηδάει" ο πλανήτης και μπερδεύεται το registax. Αν θυμάμαι καλά, φορτώνοντας όλα τα βίντεο στο PIPP και επιλέγοντας Join αντί για Batch θα σου δώσει ένα ενωμένο avi (αλλιώς ξεχωριστά avi τα ενώνουμε με το virtual dub ανοίγοντας το ένα και κάνοντας append avi στα επόμενα, διαλέγουμε direct stream για video και save as avi).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα αυτο θα κανω. Θα τα περασω απο το PIPP και μετα θα τα βαλω στο registax. Οχι κατευθειαν απο wmv σε avi το κανω. Δεν το διευκρινησα. Κανω 2 μετατροπες η μια δεν εχει να κανει με την αλλη. Και πιστευετε θα βγει κατι καλο;

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης