Jump to content

Φωτογράφιση του Δία/Κρόνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ecuador ευχαριστω παρα πολυ για την σωτηρια αυτη συμβουλη. Τελικα το registax δεχτηκε το αρχειο και εκανα την επεξεργασια. Οριστε και το αποτελεσμα

IMG_20160611_183918.jpg.bcf04fef91b782e70df67a3f78e5f2e4.jpg

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αν μπορείς να καταγράψεις απ΄ ευθείας ασυμπίεστο AVI ή SER και για αρκετά μεγαλύτερη διάρκεια, θα έχεις ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.

Βέβαια τα κανάλια που έβλεπε ο Percival Lowell δε θα τα δεις ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απευθειας avi θα μπορεσω μονο με πλανητικη σκεφτομαι να παω προς την 120mm. Μεγαλητερες εκθεσεις θα πετυχω μονο με καλητερη παρακολουθηση του στοχου, αρα πιθανοτατα θα χρεισατω ενα μοτερ RA για την EQ2 αφου τα slow motion controls ειναι αρκετα σκληρα και το ομαλο traking δεν ειναι και κατι ευκολο...

Παντως και με αυτα που εχω υπαρχουν προοπτικες.

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απευθειας avi θα μπορεσω μονο με πλανητικη σκεφτομαι να παω προς την 120mm. Μεγαλητερες εκθεσεις θα πετυχω μονο με καλητερη παρακολουθηση του στοχου, αρα πιθανοτατα θα χρεισατω ενα μοτερ RA για την EQ2 αφου τα slow motion controls ειναι αρκετα σκληρα και το ομαλο traking δεν ειναι και κατι ευκολο...

Παντως και με αυτα που εχω υπαρχουν προοπτικες.

 

 

Webcam δε χρησιμοποιείς; Δοκίμασέ τη μέσω sharpcap ή firecapture. Αν είναι σκληρά τα slow motion controls μήπως θέλουν κανένα γρασάρισμα ή κάτι τέτοιο;

Επίσης αν σου φεύγει και το ξαναβρίσκεις δεν πειράζει, το PIPP με την επιλογή planetary αφαιρεί τα frames από τα οποία λείπει ο πλανήτης.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο firecapture την δοκιμασα αλλα βγαζει συνεχεια αυτη την dummy cam η κατι τετοιο. Με το δευτερο δεν εχω δοκιμασει αλλα θα το κανω συντομα. Για τα slow motion δεν ξερω θα το ψαξω.

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν βγάζει dummy cam μόνο σημαίνει πως δεν αναγνώρισε συμβατή κάμερα.

 

To firecapture δεν υποστηρίζει webcams, μόνο ειδικές κάμερες.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ ευχαριστω

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν βγάζει dummy cam μόνο σημαίνει πως δεν αναγνώρισε συμβατή κάμερα.

 

To firecapture δεν υποστηρίζει webcams, μόνο ειδικές κάμερες.

 

Το firecapture υποστηρίζει webcams, το έχει μάλιστα σαν επιλογή στην έναρξη και δουλεύει με τις δύο που το δοκίμασα (Xbox και Quickcam 4000), αν και το sharpcap υποστήριζε την Xbox καλύτερα. Μπορεί απλά τη συγκεκριμένη να μη βλέπει.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην σελίδα του λέει no webcams support, από την άλλη όντως έχει επιλογή webcam. Μοιάζει αντικρουόμενο αλλά τελικά υποθέτω πως αυτό που εννοεί ο δημιουργός του είναι ότι δεν υποστηρίζει απευθείας webcam απευθείας μέσω των drivers αλλά μάλλον γενικά windows direct show-compatible συσκευές οπότε αν μια webcam ή άλλη συσκευή έχεις τέτοια συμβατότητα, θα την δει.

webcams.png.1d51c9c1add2d6444af1e4777a1b7996.png

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην σελίδα του λέει no webcams support, από την άλλη όντως έχει επιλογή webcam. Μοιάζει αντικρουόμενο αλλά τελικά υποθέτω πως αυτό που εννοεί ο δημιουργός του είναι ότι δεν υποστηρίζει απευθείας webcam απευθείας μέσω των drivers αλλά μάλλον γενικά windows direct show-compatible συσκευές οπότε αν μια webcam ή άλλη συσκευή έχεις τέτοια συμβατότητα, θα την δει.

 

 

Αυτό που βλέπω είναι ότι υποστηρίζει webcams μέχρι και την έκδοση 2.4. Η νέα 2.5 που είναι σε beta δεν υποστηρίζει webcams. Άρα το "no webcam support" είναι το καινούργιο feature ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Και ετσι απλα να ξερω, μετα απο ποσο χρονο εμπειριας με την Eq2 θα χρειαστει να αναβαθμισω σε καποια Eq4 ή ισως eq5;

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και ετσι απλα να ξερω, μετα απο ποσο χρονο εμπειριας με την Eq2 θα χρειαστει να αναβαθμισω σε καποια Eq4 ή ισως eq5;

 

Αυτό μπορείς να το απαντήσεις μόνο εσύ. Ίσως όσο το αργείς τόσο καλύτερα να μαθαίνεις τι θέλεις...

Σημείωση: Δεν υπάρχει eq4, από eq3 πάει eq5. Με "4" έχει η Celestron τη CG-4 που είναι αντίστοιχη της eq3.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι απλα εχω ακουσει οτι η eq3-2 ειναι η 4 ή οτι η eq5 ειναι η βελτιωση της πρωην eq4 που δεν κυκολοφορησε. Τελος παντων. Μια διαφορα που παρατηρησα ειναι οτι υπαρχει η goto εκδοση η απλη και μια syntrek. Η τελευταια τι ακριβως ειναι;

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι απλα εχω ακουσει οτι η eq3-2 ειναι η 4 ή οτι η eq5 ειναι η βελτιωση της πρωην eq4 που δεν κυκολοφορησε. Τελος παντων. Μια διαφορα που παρατηρησα ειναι οτι υπαρχει η goto εκδοση η απλη και μια syntrek. Η τελευταια τι ακριβως ειναι;

 

Απ' όσο θυμάμαι υπήρχε πριν από πάρα πολλά χρόνια eq4, που αντικαταστάθηκε από την κάπως βελτιώμένη eq5. Η έκδοση "syntrek" περιλαμβάνει τα μοτέρ και πλακέτα που έχει και η έκδοση goto (Synscan), αλλά δεν έχει το χειριστήριο synscan, δηλαδή από το χειριστήριο δεν έχεις goto (έχεις μόνο βελάκια κατεύθυνσης). Αν προσθέσεις το χειριστήριο γίνεται Synscan, δηλαδή η πλήρης goto έκδοση. Αυτά τώρα για HEQ5/EQ6, γιατί για EQ3/EQ5 έχω δει μόνο synscan εκδόσεις.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...
Ίσως η ερώτηση είναι αφελής, αλλά θα ειναι μεγαλη η διαφορα αν για το Δια με Barlow5x και καμερα asi 224 χρησιμοποιησω το 130/650 αντί για το 130/900 (βασικα επειδη το δευτερο μαλλον θελει collimation)

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το συγκεκριμένο σετάπ έχεις αναλυση 0.24"/ pixel . Σε συνθήκες κακου seeing ειναι οκ , αλλά αν πετυχεις καλές συνθήκες θα μπορουσες να δουλέψεις και κάτω απο 0.10"/pixel για να αναδείξεις περισσότερες λεπτομέριες του στόχου.

Δοκίμασε βεβαια.. Δεν εχεις να χασεις τίποτα!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπέρα

 

Παρότι σήμερα είναι πανσέληνος και το Seeing δεν ήταν ιδανικό, δοκίμασα τον Δια - να εγκαινιάσω τη βάση και τον Televue 5x .

 

Οκ σε σχέση με πριν σαφέστατα πολυ καλυτερα, όμως η εικόνα μου ειναι σαν να έχει κόκκους - θόρυβο ...

 

Σας βάζω μια φωτογραφία να την δείτε και να μου πείτε τι μπορεί να φταίει ... μπορεί να φταίει και η πανσέληνος δεν ξέρω, απλά να δω αν έχω εγώ κάποιο λαθος ψάχνω.

 

Το gain και το gamma ήταν περίπου στο μέσο. Η λήψη έγινε με firecapture

395228529_20170312Jupiter1.thumb.jpg.e9929e7874c712d28cac9a543a7adc53.jpg

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γράψε μας λίγο τα εξής:

 

-Εξοπλισμός (τηλεσκόπιο/κάμερα)

-Ρυθμίσεις έκθεσης στην κάμερα

-Αριθμός καρέ

-Συνολικός χρόνος από το πρώτο έως το τελευταίο καρέ

-Με ποιο πρόγραμμα έκανες το stacking

 

Σίγουρα έχουμε κάποιο θέμα με το θόρυβο αλλά για να το εκτιμήσουμε πες μας πρώτα τα παραπάνω.

 

Η Σελήνη δεν είναι πρόβλημα στην πλανητική, όπως και η φωτορύπανση. Το παν είναι το καλό seeing και η γενικότερη διαφάνεια της ατμόσφαιρας.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Skywatcher 130 PDS, Barlow Televue 5x με ASI 224 και το firecapture

 

τωρα στις ρυθμισεις ακριβως δεν θυμαμαι ... το gamma δεν το πειραξα, το gain σχεδον στη μεση -εδώ ίσως να είμαι λάθος- και το exposure λιγο χαμηλοτερα. Το firecapture εχει ενα Menu για ΔΙΑ, εκεί πήγα αρχικά και άλλαξα το exposure ώσπου να με ικανοποιεί

 

περίπου 2200 frames ηταν

 

2 λεπτά η λήψη (άλλωστε νομίζω στον Δια δεν παίρνει παραπάνω). Η λήψη έγινε περίπου 10 το βράδυ. επίσης μόλις τελείωσα τις λήψεις -έκανα τέσσερις, οι άλλες ίσως είναι ελάχιστα καλύτερες- συνέφιασε και χάθηκε ο Διας. Δεν ξερω αν μπορεί να υπήρχε αραιή συννεφιά εξ αρχής και απλά να μην το είχα πάρει χαμπάρι

 

Autostakkert για το staking και Registax για επεξεργασια

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο firecapture υπαρχει η επιλογη να κραταει ενα αρχειο με ολες τις ρυθμισεις για καθε βιντεο.

 

Είναι χρήσιμο, γιατί έτσι μπορείς να πειραματιστείς με διάφορες ρυθμίσεις και να αποκτήσεις περισσότερη εμπειρία κάνοντας τις συγκρίσεις.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και το Seeing δεν ήταν ιδανικό

 

Φιλε μου απαντησες μονος σου στο ερωτημα σου, το χ5 πάλι νομίζω ειναι παρα πολυ δλδ τωρα με f25 που εισαι δυσκολα να βρεις ιδανικο seeing. Πιστευω ενα νορμαλ setup γυρω στο f15 με f20 θα κανει τη ζωη σου πιο ευκολη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ είναι η πρώτη που έβγαλα από τις 4 , η οποία ίσως και να είναι αυτή που έχει το λιγότερο θόρυβο. 10.25 τραβήχτηκε , ήταν ακόμα χαμηλά ο Διας

1232160339_20170312Jupiter1.thumb.jpg.c09e95558dad42b8c7a20e5da94542e9.jpg

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρέπει να έχει να κάνει με το seeing και το πόσο ψηλά είναι ... σημερα που φωτογράφισα μετα τις 11 ήταν καλύτερα νομίζω

 

2142630847_20170313Jupiter1.thumb.jpg.1eda5c6d9ca447721abc785de852fc4c.jpg

Με Barlow 2x

 

121070556_20170313Jupiter2.thumb.jpg.aec68a039627413691aef312d52861af.jpg

Με Barlow 5x

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το seeing πάντα είναι καθοριστικός παράγοντας και γι'αυτό προσπαθούμε να φωτογραφίζουμε όταν ο πλανήτης είναι ψηλά. Ακόμα ο Δίας αργεί να ανέβει ψηλά αλλά όταν θα μεσουρανεί λίγο μετά τη δύση του ήλιου θα δεις πόσο θα αυξηθούν οι φωτό που δημοσιεύονται.

 

Ερχόμαστε τώρα στις ρυθμίσεις λήψης. Ένα "κλειδί" στην καλή λήψη είναι ο σωστός συνδυασμός έκθεσης και gain.

 

Αν αυξήσεις πολύ το gain, αυξάνεται ο θόρυβος. Αυτό θα φανεί ακόμα περισσότερο όταν μετά την επεξεργασία τονιστούν τα μικροχαρακτηριστικά της φωτό με sharpening/wavelets.

 

Αν χαμηλώσεις πολύ το gain θα πρέπει να αυξήσεις πολύ την έκθεση που αυτό σημαίνει ότι αντιμετωπίζεις λιγότερα καλά τη διαταραχή της ατμόσφαιρας.

 

Προκειμένου να βρεις τις "ιδανικές" ρυθμίσεις πρέπει να πειραματιστείς και ιδανικά να τραβήξεις σε σειρά το ίδιο αντικείμενα στο ίδιο ύψος με 2-3 σετ ρυθμίσεων και να συγκρίνεις.

 

Το seeing ανά πάσα στιγμή σου θέτει όρια για το που μπορείς να φτάσεις και αλλάζει και την παραπάνω ισορροπία οπότε θεωρητικά θα καταλήξεις σε κάποιες ρυθμίσεις "βάσης" και θα κάνεις μικροτροποιήσεις κάθε φορά.

 

Στις καινούριες σου εικόνες έχεις κάνει πολύ σκληρή επεξεργασία. Σχετικά με την προηγούμενη δοκίμασε επεξεργασία στο registax με τα wavelets όπου δε θα ενισχύσεις πολύ τη "μικρή" λεπτομέρεια που βγαίνει ο θόρυβος αλλά την πιο μεγάλη.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν λες σκληρή επεξεργασία εννοείς πως προσπαθώ να τονίσω πολύ τις όποιες λεπτομέρειες και έτσι χαλάει το αποτέλεσμα?

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης