Jump to content

αγορα απο εξωτερικο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους!Θα παραγγειλω απο Αγγλια συγκεκριμενα απο rothervalleyoptics.uk

ο τροπος με τον οποιο θα ερθει το δεμα ειναι με μια εταιρια courier αλλα το προβλημα ειναι πως εγω θελω το δεμα να φτασει στο ταχυδρομειο της γειτονιας μου ετσι ωστε να ερθω να το παραλαβω εγω αργοτερα αλλα δεν ξερω αν θα δεχτει το ταχυδρομειο το δεμα ή θα το γυρισει πισω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλεις δηλαδή να παραγγείλεις με courier και να βάλεις στη διεύθυνση παραλήπτη τη διεύθυνση του ταχυδρομείου; Δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει αυτό. Μόνο αν σου σταλεί με royal mail θα γίνεται.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συννενοηθηκα με το καταστημα και μου λεει γινεται αλλα πως πρεπει να ρωτησω το ταχυδρομειο(ελτα) αν μπορουν να το δεχτουν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προφανώς, για αυτό το κομμάτι μιλάμε αν γίνεται. Βασικά το ταχυδρομείο δεν εμπλέκεται πουθενά, είναι άκυρο να τους ζητήσεις να το λάβουν αυτοί κατά τη γνώμη μου.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποτε επαιζε το post restant.

Εβαζες σαν διεύθυνση

"Post Restant XXXX post office"

Οτι είχες ζητήσει να σταλεί στο συγγκεκριμμένο ταχυδρομικό γραφείο έμενε εκεί μέχρι να το παραλάβεις.

Μίλα με το ταχυδρομείο της περιοχής σου και δες αν υπάρχει ακόμα αυτή η υπηρεσία και πόσο καιρό το κρατάνε μέχρι να το θεωρήσουν απαράληπτο.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

Πρώτα μάθε ποια εταιρεία courier θα αναλάβει την αποστολή του δέματος. Μετά θα πρέπει να δεις αν αυτή η εταιρεία συνεργάζεται με κάποια άλλη τοπική εταιρεία courier εδώ στην Ελλάδα η με το ταχυδρομείο. Διεύθυνση αποστολής θα βάλεις το σπίτι σου και το ονοματεπωνυμο σου διαφορετικά δεν θα μπορείς να αποδείξεις ότι προορίζεται για σένα. Βασικό να αναγράφεται πάνω στο δέμα το τηλέφωνο σου. Να ζητήσεις να έχει tracking number για να μπορείς να βλέπεις που βρίσκεται το δέμα σου. Με οποίο τρόπο και να σου έρθει (ελτα η courier) θα αφήσουν ειδοποίηση σε περίπτωση που δεν σε βρουν. Με αυτή την ειδοποίηση μπορείς να πας να παραλάβεις το δέμα σου από το ταχυδρομείο με την ταυτότητα σου. Το ίδιο ισχύει και για τα courier. Αυτό που ζητάς δεν γίνεται στα ελτα. Με courier θα μπορούσες να συνεννοηθείς να μην στο στειλουν στο σπιτι (πχ επειδη απουσιαζεις) και να το παραλάβεις από κάποιο υποκατάστημα τους που είναι κοντά στο σπίτι σου. Νομίζω πως στα ΕΛΤΑ το κρατάνε για 14 μέρες πριν το στείλουν πίσω. Για εταιρείες courier είναι λίγο παραπάνω αλλά προσπαθούν να σε βρουν πρώτα.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποτε επαιζε το post restant.

Εβαζες σαν διεύθυνση

"Post Restant XXXX post office"

Οτι είχες ζητήσει να σταλεί στο συγγκεκριμμένο ταχυδρομικό γραφείο έμενε εκεί μέχρι να το παραλάβεις.

Μίλα με το ταχυδρομείο της περιοχής σου και δες αν υπάρχει ακόμα αυτή η υπηρεσία και πόσο καιρό το κρατάνε μέχρι να το θεωρήσουν απαράληπτο.

 

Αυτό ισχύει για διακίνηση εντός του συστήματος ταχυδρομίων. Δεν μπορεί να το πάει μια courier και να το αφήσει εκεί!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης