Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασχολούμαι με την αστρονομία ενα χρόνο περίπου το πρώτο μου τηλεσκοπιο είχε Ισημερινή στήριξη τωρα που πηρα το 10" Dobson δεν ξερω ποσο ακριβώς μπορω να βρω κατι στον ουρανό πχ έναν γαλαξία ο ερευνητής που εχει βλέπει τοσο καλα; Εχει κανένας καμία συμβουλη

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεκίνα σιγά σιγά και οργανωμένα. Κατέβασε απο το internet χάρτες (π.χ. messier), βρες ένα εμφανές αντικείμενο στον ουρανό και κάνε με βάση τον χάρτη μεταπηδήσεις από άστρο σε άστρο ... έτσι θα φτάσεις σε γαλαξίες, συμπλέγματα, νεφελώματα κλπ, αλλά πρώτα κατέβασε κανα χάρτη και μελέτα πρώτα για να δείς σε ποιό στόχο θες να καταλήξεις. Δεν είναι δύσκολο, οι χάρτες βοηθούν πολύ μόλις συντονιστείς και έχουν όλα τα γνωστά αντικείμενα (Μs, NGCs,...)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο equador έχει δώσει την πιο χρήσιμη συμβουλή που έχω βρει στο site : βρείτε το turn left at orion (κάντε αναζήτηση στο internet, υπάρχει σε βιβλίο και σε pdf), και διαβάστε το.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να βρεις ένα αντικείμενο στον ουρανό, πρέπει οπωσδήποτε να έχεις ένα καλό χάρτη. Σε αυτόν θα βρεις την περιοχή που σε ενδιαφέρει και βρίσκεται το αντικείμενο σου. Ξεκινώντας από το φωτεινότερο κοντινό άστρο -το οποίο θα δεις στον ερευνητή σου- θα κινείσαι ταυτοποιώντας τα πεδία του ερευνητή με αυτό που βλέπεις στο χάρτη. Έτσι θα οδηγηθείς στο αντικείμενο σου.

 

Θέλει υπομονή και επιμονή και φυσικά καλό χάρτη, όπου τα πεδία του να ταιριάζουν με αυτά που βλέπεις στον ερευνητή. Με το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο δεν έχεις άλλο δρόμο.......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγόρασε το telrad finder και προσάρμοσε το δίπλα στον κανονικό ερευνητή. Έγω χρησιμοποιώ το terlad μαζί με ερευνητή ορθής γωνίας και σωστής εικόνας (ORION 9x50 RACI) και μου είναι απίστευτα βολικό.

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μπορούσα να εχω μια φωτο

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης