Jump to content

Εστίαση με φακούς και dslr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι την αγορά ενός φακού, συγκεκριμένα του Samyang (Rokinon) 135mm f2 ED UMC, και θέλω τη γνώμη σας για την εστίαση...

Πόσο δύσκολη (ή εύκολη) είναι η εστίαση δεδομένου και του γρήγορου εστιακού λόγου; Έχω δεί λαστιχένια δαχτυλίδια που προσαρμόζονται στο δαχτυλίδι εστίασης (follow focus;) και την κάνουν πιο ακριβή, ισχύει;

Δεν θέλω να μπλέξω με αυτοματοποιημένα συστήματα, ήδη επειδή το σεταπ είναι φορητό έχει αρκετά μεγάλη διαδικασία στησίματος.

Με το τηλεσκόπιο εστιάζω με το backyardeos και το fwhm...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα

Στο παρακάτω site:

http://www.lonelyspeck.com/focusing-at-night/

έχει πολύ χρήσιμα tips για χειροκίνητη εστίαση. Σε 2-3 φακούς μου που έχω κάνει δοκιμές δουλεύει μια χαρά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης εδώ http://www.astropix.com/HTML/I_ASTROP/FOCUS/METHODS.HTM μπορείς να δεις όλους τους τρόπους εστίασης, καθώς και πλεονεκτήματα -μειονεκτήματα.

 

Εγώ για παράδειγμα σε χειροκίνητης εστίασης φακούς όπως jupiter, pentax εστίαζα χονδρικά σε liveview και μέγιστη μεγέθυνση και στη συνέχεια την μικρορύθμιση μέσα από astrophotography tool και FWHM χωρίς κανένα πρόβλημα.

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ παιδιά, ο προβληματισμός μου δεν είναι ακριβώς ο τρόπος με τον οποίο εξακριβώνεις την εστίαση, ευτυχώς το backyardeos μου έχει λύσει τα χέρια και για καδράρισμα και για εστίαση και για προγραμματισμό λήψεων.

Ο προβληματισμός μου είναι το πόσο ακριβής είναι η χειροκίνητη μικρορύθμιση χρησιμοποιώντας τους δακτύλιους εστίασης των φακών.

Πχ στα τηλεσκόπια με εστιαστή διπλής ταχύτητας είναι σχετικά εύκολο, το ίδιο συμβαίνει και με τους φακούς?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από τους δυο φακούς που σου είπα, ο jupiter (f/3.5) έχει τη χειρότερη συμπεριφορά στον έλεγχο της εστίασης (πιο σκληρό το δαχτυλίδι εστίασης) αλλά και πάλι δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερο πρόβλημα.
# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ακρίβεια στη χειροκίνητη μικρορύθμιση έχω δεί ότι παίζει απο φακό σε φακό και απο εταιρεία σε εταιρεία. Όμως και πάλι δε μιλάμε για τραγικές αποκλίσεις στην απόλυτη εστίαση, γενικά πετυχαίνεις αποδεκτά επίπεδα προσέγγισης. Αυτό που δεν έχω τσεκάρει ακόμα και σκοπεύω να δοκιμάσω είναι κατά πόσο βελτιώνεις την εστίαση με DIY Bahtinov masks σε φακούς dslr.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με την μάσκα έχεις ένα επίπεδο ευκολίας παραπάνω γιατί σου βγάζει ένδειξη πότε είσαι on focus. Ενώ με fwhm παίρνεις μια ελάχιστη τιμή στην αρχή που δεν ξέρεις πράγματι αν είναι ελάχιστη, οπότε στρίβεις χαλάει η εστίαση και ξανά από την αρχή μέχρι να πετύχεις την ελάχιστη.

 

Τελευταία με την αγορά ccd, έχω πάει και εγώ σε μάσκα bahtinov αλλά επειδή για αυτές τις εστιακές οι έτοιμες λύσεις είναι ακριβές την έχω υλοποιήσει σύμφωνα με το τελευταίο post εδώ http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=18997&highlight=

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο προβληματισμός μου είναι το πόσο ακριβής είναι η χειροκίνητη μικρορύθμιση χρησιμοποιώντας τους δακτύλιους εστίασης των φακών.

 

Με τους διάφορους ρώσικους φακούς που έχω χρησιμοποιήσει, μπορώ να πω ότι θα κάνεις μερικά πέρα-δώθε εκατέρωθεν του σημείου εστίασης μέχρι να το πετύχεις αλλά εν τέλει είναι εφικτό σχετικά εύκολα όταν εξοικειωθείς με την τριβή του κάθε φακού. Ένα τρικ που χρησιμοποιώ για μικρορύθμιση είναι να στρίβω απαλά το δακτύλιο και να τον αφήνω πριν νιώσω ότι μετακινήθηκε. Μπορεί η αίσθηση αφής να είναι ότι δεν κουνήθηκε αλλά συνήθως έχει μετακινηθεί ένα τι.

 

Σε κάθε περίπτωση, οι παλιοί manual φακοί έχουν εν γένει πολύ καλύτερη αίσθηση στη χειροκίνητη εστίαση από τους σύγχρονους αυτόματους. Ο λόγος είναι ότι φτιάχτηκαν για χειροκίνητη εστίαση ενώ σε κάποιους αυτόματους νιώθεις ότι το δακτυλίδι εστίασης έχει τόσο χονρδοειδή ρύθμιση που υπάρχει εκεί για διακοσμητικούς λόγους!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τυχαία έπεσα πάνω σε αυτό http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p3286_Microfocuser-and-focus-lock-fuer-camera-lenses-up-to-D-135mm.html

 

Δεν ξέρω βέβαια αν κάνουν την εστίαση πιο ευκολότερη όπως διαφημίζουν. Ενδιαφέρον θα είχε αν κάποιος τα έχει δοκιμάσει να μας πει.

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σταματη, αυτή είναι η δικιά μου εστιαση με τους φακους.Ειναι και οικονομικη και ακριβεις και με το nebulosity δεν με εχει προδωσει ποτε.

Αν μαλιστα παρεις και το FCUSB , η εστιαση είναι ακόμα πιο ευκολη , μιας δεν σηκωνεσαι για να εστιασεις.

ολα γινονται απο το λαπτοπ.

20150608_105438.thumb.jpg.add3bdc3d7105d2e39532b5be47c6346.jpg

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης