Jump to content

Έχω Celestron SkyMaster 15x70, χρειάζομαι άλλα;


bug

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Πριν αρκετά χρόνια (http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=591) είχα αγοράσει τα Celestron SkyMaster 15x70 με το σκεπτικό ότι τα κιάλια είναι πολύ καλή επιλογή για να ξεκινήσεις αστρονομία, χωρίς να χρειάζεται να επενδύσεις σε ένα ακριβό τηλεσκόπιο πριν βεβαιωθείς ότι θες να ασχοληθείς σοβαρά.

 

Δυστυχώς τα συγκεκριμένα κιάλια ποτέ δεν με βόλεψαν. Τόσο η μεγάλη μεγένθυση, όσο και το μεγάλο τους βάρος τα καθιστούν απαγορευτικά για παρατήρηση στο χέρι, ενώ η εμπειρία που είχα με ένα φθηνό τρίποδο δεν ήταν θετική αφού με το παραμικρό κούνημα ή αέρα όλα τρεμόπαιζαν. Συν ότι με το τρίποδο κουράζεται ο αυχένας μου γιατί τα εν λόγω κιάλια δεν έχουν ορθή γωνία στα προσοφθάλμια.

 

Έχω φτάσει λοιπόν στο σημείο να αναρωτιέμαι μήπως ένα πιο ελαφρύ ζευγάρι με (ίσως) καλύτερα οπτικά και πιο χαμηλό βάρος είναι μια πιο κατάλληλη επιλογή. Στο μυαλό μου έχω τα Vixen ULTIMA 9x63 ZCF και Vixen ULTIMA 8x56 ZCF (τα οποία περίεργως στο Πλανητάριο Θεσσαλονίκης έχουν την ίδια τιμή). Πιστεύετε έχει νόημα να αγοράσω άλλο ζευγάρι κιάλια; Αν ναι, ποιο από τα δύο είναι καλύτερα; Ή αν έχετε κάποια άλλη πρόταση σε αυτό το εύρος χρημάτων, δεκτή.

 

Ευχαριστώ.

"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή ο καθένας παρατηρεί διαφορετικά (εγώ παρατηρώ κυρίως από το μπαλκόνι μου σε ημιαστική περιοχή ενώ άλλος ανεβαίνει στα Γεράνεια και βρίσκει πολύ καλύτερες συνθήκες παρατήρησης) και έχει και διαφορετικό αντικείμενο παρατήρησης (εμένα μου αρέσουν οι λεπτομέρειες στην Σελήνη, οι εύκολοι πλανήτες και η εικόνα που δίνουν τα ανοικτά σμήνη ενώ άλλος ασχολείται με DSO) είναι αδύνατον για κάποιον άλλο να σου πεί τι ακριβώς είναι καλύτερο για σένα.

 

Όμως συγκρίνοντας τις προτιμήσεις πολλών μπορείς να βγάλεις κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα.

 

Γι αυτό καταθέτω την καθαρά προσωπική μου άποψη, τι θα έκανα δηλαδή εγώ.

 

1. Έχοντας χρησιμοποιήσει τα συγκεκριμένα κιάλια, ο προσαρμογέας για τρίποδο που δίνεται μαζί δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα ταλαντώσεων ακόμα και με το επαγγελματικό τρίποδο που έχω. Τον αντικατέστησα με έναν μεταλλικό και έλυσα το πρόβλημα. Πιστεύω δηλαδή ότι το πρόβλημα που είχες οφείλεται περισσότερο στον προσαρμογέα παρά στο τρίποδο έστω και αν είναι φθηνό. Κατά τα άλλα παρά τις αδυναμίες τους θεωρώ ότι η εικόνα που πήρα με αυτά π.χ. από τις Πλειάδες αξίζει και με το παραπάνω, και θα τα κρατούσα γιατί η συγκεκριμένη μεγέθυνση 15Χ είναι χρήσιμη και δύσκολο να την έχεις με τηλεσκόπιο.

 

2. Δεν θα έπαιρνα τα κιάλια που αναφέρεις γιατί δεν νομίζω ότι είναι και τόσο μικρά ή ελαφριά. Θα έπαιρνα ένα ζευγάρι κιάλια πραγματικά μικρά και ελαφριά και με κύριο κριτήριο το πραγματικό εύρος πεδίου (έχει το πλανητάριο ένα ζευγάρι 6Χ30 με TFOV 8 μοίρες). Ιδανικά θα ήθελα ακόμη μεγαλύτερο πεδίο για να βλέπω τους αστερισμούς σαν αστερισμούς και όχι σαν μεμονωμένα άστρα. Και με τις 8 μοίρες όμως μπορείς να δεις την CORONA BOREALIS σαν CORONA BOREALIS (αντίστοιχα και άλλους σχηματισμούς) και όχι σαν μεμονωμένα αστέρια.

 

Παράλληλα με τα λεφτά που θα διέθετες για τα 9Χ63 θα έπαιρνα ένα τηλεσκόπιο skywatcher 130P/650 (λίγο πάνω από 200€) το οποίο εμένα με καλύπτει πλήρως για τις παρατηρήσεις μου και νομίζω ότι πρέπει να είσαι πολύ απαιτητικός για να χρειάζεσαι κάτι παραπάνω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Μπορείς να μου πεις πού μπορώ να βρω τον εν λόγω μεταλλικό προσαρμογεά; Επίσης, εσύ με το θέμα του αυχένα τι κάνεις; Δεν σε ενοχλεί που πρέπει να στραβώνεις τον λαιμό σου για να βλέπεις;

 

2. Δεν θα έπαιρνα τα κιάλια που αναφέρεις γιατί δεν νομίζω ότι είναι και τόσο μικρά ή ελαφριά. Θα έπαιρνα ένα ζευγάρι κιάλια πραγματικά μικρά και ελαφριά και με κύριο κριτήριο το πραγματικό εύρος πεδίου (έχει το πλανητάριο ένα ζευγάρι 6Χ30 με TFOV 8 μοίρες). Ιδανικά θα ήθελα ακόμη μεγαλύτερο πεδίο για να βλέπω τους αστερισμούς σαν αστερισμούς και όχι σαν μεμονωμένα άστρα. Και με τις 8 μοίρες όμως μπορείς να δεις την CORONA BOREALIS σαν CORONA BOREALIS (αντίστοιχα και άλλους σχηματισμούς) και όχι σαν μεμονωμένα αστέρια.

 

Φαντάζομαι εννοείς αυτά http://www.planitario.gr/kowa-yf-6x30-kw-yf30-6.html

 

Παράλληλα με τα λεφτά που θα διέθετες για τα 9Χ63 θα έπαιρνα ένα τηλεσκόπιο skywatcher 130P/650 (λίγο πάνω από 200€) το οποίο εμένα με καλύπτει πλήρως για τις παρατηρήσεις μου και νομίζω ότι πρέπει να είσαι πολύ απαιτητικός για να χρειάζεσαι κάτι παραπάνω.

 

Εφόσον έχω μεγάλα κιάλια και (ενδεχομένως να πάρω) πιο μικρά, δεν έχει περισσότερο νόημα να πάρω απευθείας πιο μετά ένα πιο high-end μοντέλο πάνω στο οποίο θα μπορώ και να αγοράσω προσοφθάλμια κλπ;

"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1. π.χ. www.firstlightoptics.com/binocular-accessories/opticron-l-type-binocular-tripod-bracket-adapters.html

Τον δικό μου προσαρμογέα τον πήρα (περίπου 15€) από το telescopeshop (Νομικός) στον Πειραιά αλλά δεν το βλέπω τώρα στο ηλεκτρονικό κατάστημα, μπορείς βέβαια να τους τηλεφωνήσεις.

Πρόσεξε γιατί έχω 5 διαφορετικούς προσαρμογείς και ακόμη και αυτός της VIXEN που είναι ακριβός (αλλά δεν είναι σκέτα μεταλλικός) δεν κάνει.

 

2. Τώρα έχω τα VIXEN BT80 (45 μοιρών με εναλασσόμενα προσοφθάλμια) οπότε έχω λύσει το θέμα του αυχένα για τις μεγάλες μεγεθύνσεις. Για μικρές μεγεθύνσεις έχω ένα 8Χ30 με πεδίο περίπου 6 μοίρες αλλά ψάχνω για κάτι καλύτερο όσον αφορά το πεδίο.

 

3. Τα 6Χ30 είναι αυτά που αναφέρεις αλλά μόλις βρήκα αυτά http://www.amazon.com/Nikon-Action-7x35-Extreme-Binocular/dp/B0001EFIGG

τα οποία αν είναι αλήθεια αυτό που γράφουν για 9,3 μοίρες θα τα προτιμούσα από τα 6Χ30

 

Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει ούτε τα μεν ούτε τα δε, οπότε σίγουρα θα ήθελα να τα βάλω στα μάτια μου πριν αγοράσω γιατί καμμιά φορά υπάρχουν και αναπάντεχα προβλήματα (κάποιος σχολιάζει στα 7Χ35 στο amazon ότι δεν ταιριάζουν στο πρόσωπο του γιατί το ελάχιστο IPD τους είναι μικρό).

 

4. Το 130P/650 για μένα είναι high end με την έννοια ότι πιστεύω πως οτιδήποτε μεγαλύτερο θα σου δείξει μικρή διαφορά σε σχέση με την διαφορά τιμής και μόνο αν ασχοληθείς με DSOs και πας σε πραγματικά σκοτεινή τοποθεσία. Επειδή είχα και κατοπτρικό 8 ιντσών το οποίο έδωσα λόγω μεγέθους και βάρους παρόλο ότι είχε εξαιρετική εικόνα, κατέληξα σε αυτό που λένε και άλλοι στο site ότι καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που χρησιμοποιείς περισσότερο. Τώρα έχω ένα διοπτρικό 102/500 πάνω σε ισημερινή βάση και η ευκολία με την οποία το βγάζω από το σαλόνι στο μπαλκόνι μαζί με την βάση χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά αποσύνδεση, μου επιτρέπει να κάνω παρατήρηση ακόμη και για 10 λεπτά. Βέβαια επιθυμώ να πάω σε κάτι καλύτερο και μετά από πολύ σκέψη (και αφού έχω αλλάξει 6 τηλεσκόπια τον τελευταίο χρόνο) εστιάζω στο 130P/650.

Ακόμη το συγκεκριμένο 130P/650 επειδή έχει σχετικά μικρό κόστος και θεωρείται πολύ καλό, πιστεύω ότι μεταπωλείται εύκολα και με μικρό χάσιμο, αν χρειαστεί.

 

Πάρε πάντως και άλλες απόψεις από το site. Θα με ενδιέφεραν και μένα οι απόψεις άλλων για την σημασία του μεγάλου πεδίου στα κιάλια.

 

Φιλικά

Χρήστος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο, ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.

 

Αποφάσισα να μην αγοράσω κάτι άλλο προς το παρόν, πέρα από τον μεταλλικό αντάπτορα για το τρίποδο. Το πιθανότερο είναι ότι αν ασχοληθώ, θα αγοράσω ένα Dobsonian 6''. Για το μοντέλο που αναφέρεις, διαβάζω ότι χρειάζεται οπωσδήποτε "ντύσιμο" στον σωλήνα, μάλλον για να μην μπαίνει φως.

"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Γεια σε ολους,

 

για τα Celestron 71009 15 x 70 Skymaster θα εκτιμουσα μία φθηνή πρόταση για τριποδο και adapter καθώς και ένα κατάστημα στην Αθήνα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης