Jump to content

carl Zeiss jenoptem 10x50W


ΣΕΙΡΙΟΣ1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα κερδισα τα κυαλια σε δημοπρασια στο bay για 90ευρω +20 μεταφορικα απο Ηνωμένο Βασίλειο τα κυαλια ειναι Carl Zeiss Jenoptem 10x50W Multi-coated Με αριθμο 6237536, ξερει καποιος ποτε χρονολογουνται, νομιζω οτι πρεπει να ειναι απο τα τελυταια της σειρας γυρω στα 1984 με πολυστρωματικές επιστρώσεις. για περετερω σε 10 μερες που θα ειναι στα χερια μου!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι του 1985. Και φαίνεται πως είναι από την Α. Γερμανία (DDR) και όχι από την Ιαπωνία, η οποία παρήγαγε αρχικά μαϊμούδες και αργότερα έκανε συμβόλαιο με την CZJ για να καλυφθεί η ζήτηση. Το καταλαβαίνεις από την βίδα, η οποία είναι κοντά στο Multi-Coated και όχι πιο κάτω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αστείο δεν είναι πως το "made in Japan" τώρα σημαίνει ποιότητα;

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν ηξερα οτι τα εβγαζε και η Ιαπωνια αρχικα, καπου 1985 πρεπει να κοπηκε και η παραγωγή τους. Εκτος απ το στενο πεδιο που εχουν θα μπορεσω να το χρησιμοποιησω για παρατηρηση το βραδυ? αρχικα ειχα παρει κατι Chinon countryman 10x50, ειχε Fully-Coated επιστρωσεις αλλα ΒΑΚ-7. μεγαλο πεδιο fleid 7,6 και ανετω στα ματια, αλλα δεν ελεγα οτι ημουν ευχαριστημενος, θα μου πειτε για τι δεν περνεις συχρονα κυαλια,αλλα ειμαι λατρεις του παλιου :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι κλασικά και ποιοτικά. Έχω Pentax 8x30 της ίδιας εποχής τα οποία είναι κόπιες των αντίστοιχων Jenoptem. Έχουν ελαφρά κίτρινη απόχρωση, τα άκρα δεν είναι τόσο καθαρά (σφαιρική εκτροπή) και μικρό eye relief, κατά τ'άλλα είναι άξια. Δεν μπορούν όμως να αντιμετωπίσουν τα σύγχρονα κιάλια μου, ούτε τα Zeiss, ούτε τα Nikon/Canon/Pentax. 30 χρόνια εξέλιξης, ειδικά στους προσοφθαλμίους. Και Fully Multi Coated (αυτό λέει απλώς Multi Coated). Φυσικά στην τιμή που τα πήρες έχεις και cost effectiveness. Και ποιότητα κατασκευής.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν ηξερα οτι τα εβγαζε και η Ιαπωνια αρχικα, καπου 1985 πρεπει να κοπηκε και η παραγωγή τους.

DDR (Deutsche Demokratische Republik) βλέπω δηλ. Ανατολική Γερμανία. Με μπέρδεψες :cheesy:

Καλορίζικα όπως και να έχει. Όσα ανατολικογερμανικά κυάλια έχω κοιτάξει ήταν πολύ καλά!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω φιλοι μου για της πληροφορίες, περιμενω να ερθουν να τα δω και απο κοντα, απο οτι μου εγγραψε δεν εχουν σημαδια και προβλημα τα οπτικα του, εκτος απο κατι ελαφρια σημαδια στο σωμα στην βαφη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Ηρθαν στα χέρια μου τα zeiss ωραια προσεγμένα, στυβαρά με πολυτελες δερμάτινο βαλιτσάκι.για πρωτη εικονα ειμαι ευχαριστημένος, περιμενο να νυχτώσει, και κοιταξω και τα αστερια. μεσα απο τους φακους στον σκελετο διακρινονται κατι νουμερα 2064/3

DSC07507.thumb.JPG.61a8a9b067b3999a7b81f8b37f4b3c51.JPG

DSC07499.thumb.JPG.52abe86445aa0d929d2d710dc86f50a3.JPG

DSC07503.thumb.JPG.ddc31a9daa5d1630fe5afae506dc22bb.JPG

DSC07500.thumb.JPG.8e5ffbdbe0af5ed3ca39b707da51bb22.JPG

DSC07473.thumb.JPG.d1562f52bfe56baa954c76036180e900.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τσάμπα πράγμα!!!! η αγορες απο 1 Αυγουστου γίνονται κανονικα.εγω αγοραζω με καρτα μισθοδοσιας της EurobankCard Debit

ScreenShot_20160819143334.thumb.png.23accb733b4a39a11013f5cd40ce9dbb.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα κυαλια jenoptem ειναι κλασικος σχεδιασμος με porro πρισματα προσφέρει κορη εξόδου 5 και ανακουφισει ματιων 10 το βαρος του ειναι κοντα στο 1 κιλο λιγο βαρυ θα ελεγα, και λιγο κουραστηκο αν τα κρατας στα χερια για μεγαλυτερο χρονικο διαστημα. την νυχτα προσφερει διαστημικο περιπατο με 73 μοιρες οπτικου πεδιου. Οι εικονες απο την Σεληνης ειναι πολυ φωτεινες χωρις ομως αντανακλάσεις, Ο Διας και η δορυφοροι του φαίνονται καθαρα με ευκρινεια το ιδιο και τα ποιο αμυδρα αστερια. απο εδω και πέρα θα γινει αχώριστως φίλος στην νυχτερινες παρατηρήσεις μου!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης