Jump to content

Σκηνή για camping και αστροπαρατήρηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και θα αντικαταστήσω την παλιά μου σκηνή για camping, σκέφτομαι να αγοράσω μια που να συνδυάζει το camping και την παρατήρηση. Είδα στο astromarket αυτό: https://www.astromarket.org/domes-5/tent-observatory-5/. Υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιεί κάτι ανάλογο; Κυρίως θέλω να αποφύγω την υγρασία (ως ένα βαθμό φυσικά) αλλά και να προστατεύω τον εξοπλισμό κατά τη διάρκεια της ημέρας. Υπάρχει κάτι ανάλογο που προτείνετε;

Ευχαριστώ,

Τάσος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά το θεωρώ πεταμένα λεφτά... Μια φτηνή σκηνή είναι οκ για το καλοκαίρι. Για χειμώνα δεν μένεις σε σκηνή έτσι κι αλλιώς.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο που δείχνεις στο λινκ δεν ειναι βεβαια σκηνη για camping.

Θες σκηνη για το τηλεσκοπιο ή για να μεινεις?

Πάντως αξίζει να δωσεις καποια λεφτα ακομα κ για το καλοκαιρι διοτι πολλες φορες εχει τυχει να βρεξει ή να εχει υγρασία κ εχει σημασια η σκηνη σου να ειναι καλη. Βεβαια δεν χρειαζεται κατι υπερβολικο.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σκέψη μου είναι πώς να τα συνδυάσω και τα δύο. Να προστατέψω το τηλεσκόπιο και να υπάρχει χώρος και για ένα-δύο υπνόσακους, για να μην κουβαλώ δύο σκηνές. Η σκηνή στο link που ανέφερα, και ακριβή είναι και λόγω υλικού (naylon) μάλλον δεν είναι κατάλληλη για ύπνο. Απλά πήρα το θάρος να ρωτήσω μήπως και κάποιος άλλος έχει την ίδια σκέψη και έχει βρεί κάποια λύση. Στην Οίτη, για επτά ημέρες έστηνα το τηλεσκόπιο κάθε βράδυ γιατί φοβόμουν να το αφήσω εκτεθειμένο όλη τη μέρα με ένα κάλυμμα μόνο...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης