Jump to content

Deep sky stacker προβλήματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοπέλια, ξεκίνησα δειλά δειλά ξανά αστροφωτογραφία ευρέως πεδίου. Προσπαθώ από χθες να στακάρω με το εν λόγω πρόγραμμα, το πρόβλημα είναι πως στο πάνω σημείο της τελικής φωτογραφίας που μου βγάζει, τα αστέρια είναι θολά. Δοκίμασα διάφορα καρέ, με και χωρίς flats, bias κτλ. και 1-2 διαφορετικές ρυθμίσεις στο stacking αλλά συνεχώς τα ίδια.

 

Το πρόβλημα δηλαδή είναι πως θολώνει το πάνω σημείο της φωτογραφίας. Γιατί το κάνει; Έχω την έκδοση 3.3.4. Νομίζω είναι η τελευταία. Παίζει άλλο πρόγραμμα στακαρίσματος;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο όταν εισάγεις τις φωτογραφίες και αφού τις τσεκάρεις και πατήσεις " Star checked picture" πάτα την επιλογή "stacking parameter " και στη συνέχεια την καρτέλα " Alignment" και επέλεξε " No alignment" και θα γίνει απλό στακάρισμα ή " alignment" αν θέλεις να ευθυγραμμιστούν τα αστέρια μεταξύ τους. με αυτά παιξε και πιστεύω πως θα βρεις λύση.
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θανάση, μόλις δοκίμασα όπως είπες αλλά βγαίνει όλο θολό, τα καρέ θέλουν ευθυγράμμιση. Όπως φαίνεται βέβαια έτσι σαν να μην κάνει το άλλο πρόβλημα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με μια δοκιμή στην επιλογή bilinear (στο alignment) φαίνεται να βγαίνει εντάξει. Τί να πω, σε όλα τα tutorial λένε για την επιλογή automatic.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη εχω δοκιμασει σχεδον ολες τις πιθανες ρυθμισεις του DSS κατεληξα στο εξης...........

Δεν πειραζεις τιποτα....τα αφηνεις ολα στο default settings οπως οταν πρωτο εγκαθιστας το προγραμμα......το μονο πραγμα που του αλλαξα ηταν στο :

Register Settings - Star Threshold 2% και Reduce Noise Using Median Filter και στα :

Stacking Parameters - Intersection Mode.

 

Ολα τα αλλα οπως ειναι και οταν κανεις save το αποτελεσμα το κανω σε TIFF 32bit rational........

 

Μετα ξεκινας επεξεργασια κλπ.......

 

Νικος.

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ παιδιά. Στις default ρυθμίσεις πάντως το alignment είναι στο automatic.

 

ΥΓ: Τώρα βλέπω πως χρησιμοποιώντας flat, περιμετρικά η εικόνα είναι πιο φωτεινή ενώ χωρίς flats είναι πιο ομοιόμορφα φωτισμένη. Περίεργο; Ίσως να μην έβγαλα σωστά flats.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης