Jump to content

Εξορμηση Αγιο Παντελεημωνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια αυριο λεω να παω Αγιο Παντελεημωνα. Θα παει κανεις?

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Παιδια αυριο λεω να παω Αγιο Παντελεημωνα. Θα παει κανεις?

 

Θα ήθελα πολύ, αλλά δεν μπορώ... Σκέφτομαι μήπως πάω με την νέα σελήνη, αλλά δεν ξέρω...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Θα είναι κανείς Άγιο Παντελεήμωνα αυτό το Π/Σ/Κ; Λέω να πάω για να δοκιμάσω για πρώτη φορά την οδήγηση του τηλεσκοπίου μου. Από καιρό ...έχουμε αρκετές πιθανότητες [-o<
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από Αττική οδό βγαίνουμε στην παλαιά εθνική Αθηνών - Θηβών. Μετά από 12km περίπου στρίβουμε αριστερά και μετά από 2 λεπτά ο δρόμος μας οδηγεί στο εκκλησάκι. Δές και μια παλιά ανάρτηση εδώ: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19356&postdays=0&postorder=asc&start=0

Untitled.thumb.jpg.ac64597d54c5aca71de17be35d55d8f1.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το εντόπισα το μέρος.Είναι μέρος όπου συχνάζουν άτομα με τηλεσκόπια ή έχει και τίποτα ζευγαράκια και τους κάνουμε χαλάστρα ; Τα τηλεσκόπια στήνονται στην εκκλησία ; Με ενδιαφέρει να βρω ένα μέρος κοντά στην Αθήνα όπου θα μπορώ να πάω με τον γιο μου με ασφάλεια και δε θα κινδυνεύσουμε να μας φάνε λάχανο .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε geo1970,

Το μέρος είναι κυρίως για φωτογράφηση γιατί από Ν/ΝΑ έχει φωτορύπανση μιας και βλέπει την Αττική. Άν θέλεις για παρατήρηση υπάρχει ένα μέρος στον Κιθαιρώνα περίπου μισή ώρα από τον Άγιο Παντελεήμονα, αλλά δεν έχω πάει ποτέ και δεν μπορώ να σε ενημερώσω. Ίσως κάποιος άλλος από το forum που έχει πάει. Πάντως εγώ αποφεύγω να πηγαίνω σε ανοιχτό μέρος στο βουνό μόνος μου ιδίως με ακριβό εξοπλισμό και φυσικά με παιδιά. Στον Άγιο Παντελεήμονα πήγα μόνο μια φορά μόνος για μια γνωριμία με το μέρος και έφυγα νωρίς! Μια καλή παρέα είναι ότι πρέπει, γι' αυτό υπάρχει και αυτό το forum.

Τάσος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με ενδιαφέρει να βρω ένα μέρος κοντά στην Αθήνα όπου θα μπορώ να πάω με τον γιο μου με ασφάλεια και δε θα κινδυνεύσουμε να μας φάνε λάχανο .

Και στον Άγιο Παντελεήμονα, και στον Κιθαιρώνα, τόσα χρόνια που πηγαίνουμε δεν έχει συμβεί κάτι, άλλωστε είναι θέμα τύχης, ,

αυτοί που θέλουν «κάτι» δεν παραφυλάνε πότε και αν θα πάει κάποιος στις ερημιές που πηγαίνουμε για παρατήρηση έχουν «σίγουρη λεία» τα σπίτια .

Αν είμαστε με παρέα και μας την πέσει κάποιος με όπλο τι θα κάνουμε τον Τζάκ Νόρις;

Κάποιοι τους αρέσει να πηγαίνουν μόνοι τους είμαι κάτοικος Ελευσίνας- Μάνδρας και δεν έχει ακουστεί κάτι.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης