Jump to content

Λύση Αρμολόγιση EQ6 Syntrek - EQ6 Pro-NEQ6-Orion Atlas


ted1977

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και όλες. Μιας και έρχεται χειμώνας και οι παρατηρήσεις αραιώνουν σιγά σιγά είναι ευκαιρία για συντήρηση του εξοπλισμού. Για όσους έχουν την παραπάνω στήριξη λοιπόν παραθέτω ένα χρήσιμο site με λεπτομερείς οδηγίες. Είναι στα Αγγλικά βέβαια αλλά τίποτα το δύσκολο.

 

http://www.astro-baby.com/EQ6%20rebuild%20guide/EQ6%20Strip%20Down%20Home.htm

 

και ένα video

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης , να προσθέσω και αυτό από το ίδιο site αλλά είναι σε pdf μορφή....

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=16663&highlight=

 

αν θες , κοίτα και αυτό http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=11999&highlight=

το είχε ανεβάσει o Αγγελος Κεχαγιας

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους και όλες. Μιας και έρχεται χειμώνας και οι παρατηρήσεις αραιώνουν σιγά σιγά είναι ευκαιρία για συντήρηση του εξοπλισμού.

 

Θα διαφωνήσω στο "αραιώνουν". Περιμένω το χειμώνα πως και πως (καιρού θέλοντος βέβαια)!! :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους και όλες. Μιας και έρχεται χειμώνας και οι παρατηρήσεις αραιώνουν σιγά σιγά είναι ευκαιρία για συντήρηση του εξοπλισμού.

 

Θα διαφωνήσω στο "αραιώνουν". Περιμένω το χειμώνα πως και πως (καιρού θέλοντος βέβαια)!! :mrgreen:

 

Εχεις δίκιο. Μιλώ για την περιοχή που μένω. Μεγαλόπολη.Οπου εδώ αραιώνουν γιατι η ομίχλη και η υγρασία κυριαρχούν! Οπότε η υγρασία ή αέρα ή βροχή έχουμε.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω ότι για κανά δίμηνο ακόμα θα έχουμε αρκετές ευκαιρίες για παρατήρηση [-o< .

Έχω αρχίσει να βλέπω διάφορα βιντεάκια και σημειώσεις για την δική μου βάση HEQ5 και όταν νομίζω ότι το κατέχω στη θεωρία, θα την κάνω ...βίδες γιατί Ra&Dec είναι σε μαύρα χάλια. Θα πέσει πολύ τρίψιμο και γρασάρισμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους και όλες. Μιας και έρχεται χειμώνας και οι παρατηρήσεις αραιώνουν σιγά σιγά είναι ευκαιρία για συντήρηση του εξοπλισμού.

 

Θα διαφωνήσω στο "αραιώνουν". Περιμένω το χειμώνα πως και πως (καιρού θέλοντος βέβαια)!! :mrgreen:

 

Εχεις δίκιο. Μιλώ για την περιοχή που μένω. Μεγαλόπολη.Οπου εδώ αραιώνουν γιατι η ομίχλη και η υγρασία κυριαρχούν! Οπότε η υγρασία ή αέρα ή βροχή έχουμε.

 

Το χωριό του πατέρα μου (και ορμητήριο αστροπαρατήρησης βεβαίως) είναι ακριβώς από πάνω σου. Πέτρα Μεσσηνίας δίπλα στο χωριό Νέδα. Και έχεις δίκιο για την υγρασία το χειμώνα ειδικά στην περιοχή. Σου βγάζει ένα τηλεσκόπιο χωρίς θερμαντήρα σε 10 λεπτά νοκάουτ!! \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πίσω στο θέμα μας....προσφέρεται κανείς να μας κάνει σεμινάρια...έχω μια HEQ5 pro που θα ήθελε ένα φρεσκάρισμα

Αρη καλησπέρα. αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι ευχαρίστως μόνο που δεν έχω eq5. Όμως γενικά το γρασσάρισμα τα εξαρτήματα και οι ρυθμίσεις είναι τα ίδια.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πίσω στο θέμα μας....προσφέρεται κανείς να μας κάνει σεμινάρια...έχω μια HEQ5 pro που θα ήθελε ένα φρεσκάρισμα

Αρη καλησπέρα. αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι ευχαρίστως μόνο που δεν έχω eq5. Όμως γενικά το γρασσάρισμα τα εξαρτήματα και οι ρυθμίσεις είναι τα ίδια.

 

Θοδωρή 1000 ευχαριστώ για την διάθεση και προσφορά. Όταν μπει ο χειμώνας (οπότε σίγουρα θα μειωθούν οι εξορμήσεις) θα το δοκιμάσω και αν χρειαστώ βοήθεια θα σε ενοχλήσω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης