Jump to content

ομαδικη παραγγελια flo , περιεργη τιμη, eq5 eq3-2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια γεια σας !

Ενδιαφερομαι να αγορασω αυτο

 

https://www.firstlightoptics.com/reflectors/skywatcher-explorer-200p-eq5.html

 

τρεις ερωτησεις :

 

1. Πως γινεται να ειναι τοσο φτηνο το 8ιντσο με στηριξη eq5 (σε σχεση με πλανηταρια αστροσοπ κλπ)

 

2. θα γινει καποια ομαδικη παραγγελια

 

3. η eq5 ειναι καλυτερη απο την eq3 (ή eq3-2) ή δεν ειναι τοσο απλο;

 

(οπως καταλαβατε ειμαι αρχαριος )

 

ευχαριστω

( αυτο το ποστ θα μπορουσε να ειναι στις στηριξεις, στη γωνια νεων παρατηρητων και καπου αλλου... συγγνωμη...)

ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου απαντησω στο νο2. Θα γινει ομαδικη παραγγελια στις 10 του μηνα. Θα βγει ανακοινωση αυριο. Τα υπολοιπα θα στα απαντησουν οι πιο ειδικοι :)

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1) Το FLO είναι το φθηνότερο σε κάμποσα αντικείμενα από άλλα Ευρωπαϊκά μαγαζιά, αλλά για συνήθως λίγο (τα Ελληνικά μαγαζιά μην τα πολυψάχνεις, σε πολλά αντικείμενα ρίχνουν απίστευτα "καπέλα"). Εδώ τυχαίνει να είναι πολύ φθηνότερο επειδή για κάποιο λόγο δεν έχει αλλάξει η τιμή ενώ έχει πέσει πολύ η τιμή της λίρας Αγγλίας μετά το Brexit. Ενδεχομένως να αλλάζουν την τιμή μόνο όταν αγοράζουν νέο στοκ και να έχουν ακόμη από το προηγούμενο. Αν αυτό θες, τρέχα πάρτο ;)

Επίσης σημαντικό: Το απλό EQ5 δεν περιλαμβάνει πολική διόπτρα, αλλά το FLO λέει ότι το συγκεκριμένο πακέτο τους την έχει και αυτήν μέσα. Άλλο ένα 40-τόσο ευρώ κέρδος...

 

3) Η EQ5 είναι η μίνιμουμ βάση για παρατήρηση με το 200p (είναι στο όριό της τα 9 κιλά), η EQ3 είναι για μικρότερα τηλεσκόπια (5.5 κιλά όριο), δηλαδή έχει μεγάλη διαφορά. Εδώ έχω έναν πίνακα με τις βάσεις (τις goto εκδόσεις) συγκεντρωμένες για να τις βλέπεις με μια ματιά.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου απαντησω στο νο2. Θα γινει ομαδικη παραγγελια στις 10 του μηνα. Θα βγει ανακοινωση αυριο. Τα υπολοιπα θα στα απαντησουν οι πιο ειδικοι :)

 

Σε ευχαριστω magicstar

 

Οπως καταλαβες εχω ηδη αποφασισει τι θελω οπότε θα ειμαι ο πρωτος που θα παραγγειλει

ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ecuador πολυ κατατοπιστικος, ευχαριστω (ελπιζω να προλαβω την τιμη και να μην εχει ανεβει μεχρι τις 10 του μηνα. να φανταστεις το πλανηταριο δινει το 6 ιντσο με eq3-2 πιο ακριβα - και χωρις barlow. βεβαια για να μην αδικουμε κανεναν, εδω παιζει και ο τεραστιος φπα...)
ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ecuador πολυ κατατοπιστικος, ευχαριστω (ελπιζω να προλαβω την τιμη και να μην εχει ανεβει μεχρι τις 10 του μηνα. να φανταστεις το πλανηταριο δινει το 6 ιντσο με eq3-2 πιο ακριβα - και χωρις barlow. βεβαια για να μην αδικουμε κανεναν, εδω παιζει και ο τεραστιος φπα...)

 

Ναι, φοβερή δικαιολογία, ειδικά αν σκεφτείς ότι 20% ΦΠΑ ήδη περιλαμβάνεται στις τιμές του FLO ;) Κάποτε είχαμε λιγότερο ΦΠΑ από την Αγγλία, οι διαφορές ήταν οι ίδιες...

Σε πολλά αντικείμενα το πλανητάριο έχει απλά παράλογες τιμές (δηλαδή και λιανική να τα αγοράζανε, πάλι τους έπαιρνε να τα δίνουν φθηνότερα). Δε μπορώ να φανταστώ άλλο λόγο από το να βρίσκουν ευκαιρία να χτυπάνε κάποιοους που έχουν μείνει στο παρελθόν και δεν αγοράζουν από το εξωτερικό. Τουλάχιστον τα ταπεινά dobsonian τα έχουν σε πιο λογικές τιμές. Και δε νομίζω να αδικώ κανέναν, αν κάτι είναι σε λογική τιμή θα έπαιρνα από τον Έλληνα, αλλιώς sorry there are orange trees elsewhere too ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τωρα να την πω την εξυπναδα μου, μηπως δεν ειναι ιδια τα τηλεσκοπια μεταξυ τους. Μηπως δηλαδη ειναι αλλο το skywatcher black diamond και αλλο to skywatcher explorer , και γι αυτο δικαιολογειται η διαφορα στην τιμη;

 

δειτε και αυτο ας πουμε...

http://www.skyatnightmagazine.com/review/telescopes/sky-watcher-explorer-200p-eq5

ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τωρα να την πω την εξυπναδα μου, μηπως δεν ειναι ιδια τα τηλεσκοπια μεταξυ τους. Μηπως δηλαδη ειναι αλλο το skywatcher black diamond και αλλο to skywatcher explorer , και γι αυτο δικαιολογειται η διαφορα στην τιμη;

 

δειτε και αυτο ας πουμε...

http://www.skyatnightmagazine.com/review/telescopes/sky-watcher-explorer-200p-eq5

 

Όχι είναι το ίδιο τηλεσκόπιο. Αυτό στο link είναι πάλι ίδιο ουσιαστικά αλλά ο σωλήνας παλιότερα ήταν μπλε. Μετά έγινε σα μαύρο γυαλιστερό διαμαντάκι το φινίρισμα, οπότε σε μερικές αγορές το λένε "black diamond", στο FLO το αναφέρει με σκέτο το μοντέλο που είναι 200P.

Σου είπα, μην το ψάχνεις παραπέρα, υπάρχουν τηλεσκόπια που αν αφαιρέσεις τους φόρους στην Ελλάδα τα δίνουν περίπου στη διπλάσια τιμή. Κοίτα τις τιμές και πήγαινε εκεί που θα σου δώσουν την καλή προσφορά.

 

Θα μπορούσες βέβαια να το σκεφτείς και ως βελτίωση, αφού όταν ήμουν μικρός που δεν μπορούσες απλά να παραγγείλεις κάτι απ' έξω, αντί για διπλάσιες τιμές είχαμε τετραπλάσιες και βάλε τιμές στην Ελλάδα :) Γι' αυτό και είχαμε σωθεί με την κάθοδο ρωσοποντίων με τα φτηνά TAL ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσεξε κανεις οτι

Α) Δεν εχει εστιαστη με μικροεστιαση

Β) Τα ποδια ειναι 1.5" και οχι 1.75"

;

 

Αρα δε μιλαμε για το ιδιο τηλεσκοπιο με το http://www.planitario.gr/200-1000-black-diamond-eq5-2014.html

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον για το θέμα των τιμών να λεμε λιγο και τα πραγματα οπως ειναι χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν, αλλα ουτε να δικαιολογήσω καποιον αλλον. Απλα επειδη εχω μαγαζι (ασχετο με την αστονομια) και ξερω τι πληρωνει ενας ελευθερος επαγγελματιας στην Ελλαδα και οχι στην Αγγλια, θα πω το εξης.

 

Οι τιμες που προσφερει το Πλανηταριο στην Ελλαδα ειναι απολυτα φυσιολογικες. Για την Ελλαδα παντα! Καθως εκτος απο το 24% ΦΠΑ που εχει το προιον, δεν ειναι μονο αυτο. Όλοι νομιζουμε οτι ειναι μονο το ΦΠΑ. Λοιπον εκτος του ΦΠΑ, ειναι 29% η φορολογια στο καθαρο κερδος + 70% προκαταβολη φορου. Στο ποσο που απομενει θα πρεπει να αφαιρεσεις την αξια της αγορας του προιοντος, και στο ποσο που μενει μετα θα πρεπει να πληρωσεις ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ, ΔΕΗ, ΤΕΒΕ, ΕΝΟΙΚΙΟ, ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ, ΙΚΑ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ και και και και!!!

 

Οταν λοιπον λεμε οτι κατι ειναι ακριβο να εχουμε υποψιν μας αυτα πρωτα.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσεξε κανεις οτι

Α) Δεν εχει εστιαστη με μικροεστιαση

Β) Τα ποδια ειναι 1.5" και οχι 1.75"

;

 

Αρα δε μιλαμε για το ιδιο τηλεσκοπιο με το http://www.planitario.gr/200-1000-black-diamond-eq5-2014.html

 

Αυτό είναι άλλο τηλεσκόπιο. Εγώ μιλούσα για αυτό εδώ: http://www.planitario.gr/200-1000-black-diamond-eq5.html . Στα παραδείγματα με τις τιμές ΔΕΝ το ανέφερα (και ούτε κανείς έβαλε link σε αυτή ή στην εκδοχή DS) γιατί αυτή τη στιγμή δεν έχει τιμή στο πλανητάριο, αλλά στα άλλα ξένα site είναι περί τα 650 Ευρώ αυτή τη στιγμή και εξήγησω πως η μεγάλη διαφορά με το FLO είναι πιθανότατα λόγω στοκ με ακριβή λίρα.

Παρεπιπτόντως, για το παιδί που άνοιξε το νήμα, ο 200P-DS (ή DSF) αξίζει ως σωλήνας αν θέλουμε να πάμε σε αστροφωτογραφία, αλλά τότε η EQ5 δε μας κάνει, θέλουμε την HEQ5 τουλάχιστον.

 

Τώρα για το θέμα με τις τιμές που έλεγα, εγώ δεν έχω μαγαζί, οπότε κάνω τον εξής απλό υπολογισμό: Το Skywatcher Dob 8" έχει περί τα 360 Ευρώ προ ΦΠΑ στο Ελληνικό κατάστημα. Στο Γερμανικό έχει 318 προ ΦΠΑ στο Γαλλικό 300 στο FLO πάει στα 265. Δηλαδή βλέπουμε ένα 13% έως 35% παραπάνω του Ελληνικού καταστήματος. Δεν ξέρω τη φορολογία επί του καθαρού κέρδους στο ξένο κατάστημα - σίγουρα δεν είναι 0% (στην Αγγλία νομίζω είναι 20% η πρώτη κλίμακα) αλλά είναι αρκετά πιθανό να είναι μικρότερη της Ελληνικής (όπως έχει γίνει τώρα τουλάχιστον). Οπότε το 13%-35% παραπάνω μπορώ να το δικαιολογήσω, οπότε όταν κάποιος πει για skywatcher Dobsonian λέω πάρτο από την Ελλάδα, αφού και τα μεταφορικά θα μειώσουν τη διαφορά.

 

Αλλα στο άλλο θέμα π.χ. είχαμε πιάσει για διοπτρικά σε AZ3 για παρατήρηση ημέρας, και το κλασσικό Evostar 90 πάει 130 Ευρώ στον Άγγλο, 220 Ευρώ στον Έλληνα, οπότε εδώ μιλάμε για 69% επιπλέον! Αφού μπορείς να φέρνεις και μάλιστα πιο ογκώδη πράγματα με έως 35% παραπάνω κόστος απ' ότι στην Αγγλία και να έχεις κέρδος, εδώ (ίδια μάρκα μάλιστα), πως εκσφενδονιστήκαμε; Να πω σε κάποιον να το πάρει από Ελλάδα; Ναι, αν του περισσεύουν...

 

Θέλετε να πάμε σε χειρότερα; Κοιτάξτε το 150P/EQ3 που πάλι το είχαμε συζητήσει σε ένα νήμα που το ήθελε κάποιος - δεν έχω πάει να ψάχνω για παραδείγματα, θυμάμαι τις συζητήσεις απλά: 260 ευρώ ο Άγγλος, 315 ο Γάλλος, 394 Ευρώ ο Γερμανός... 516 Ευρώ ο Έλληνας. Δηλαδή μιλάμε από 30% έως 98% παραπάνω!

 

Πολύ απλά, όταν μπορούμε να πάρουμε από Ελλάδα με τιμές που δεν ξεφεύγουν εντελώς από τη λογική καλά κάνουμε και παίρνουμε. Αν είναι μετά από τα μεταφορικά να γλιτώσουμε από το εξωτερικό 10, 20, 30 ευρώ δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε τον κόπο. Αλλά στα αντικείμενα που ξεφεύγουν, από Αγγλία όσο την προλαβαίνουμε στην Ευρωπαϊκή Ένωση, αλλιώς Γαλλία, Γερμανία, οπουδήποτε μας κάνουν καλή τιμή!

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζω οτι παιζει ρολο και ο μεγαλος τζιρος. Οταν τζιραρει ενα

καταστημα μπορει και ριχνει τις τιμες.

Αντιθετα, σε χαμηλους τζιρους (βλ μικρες και φτωχες αγορες οπως η ελληνικη)

η στρατηγικη των υψηλων τιμων αποτελει την ευκολη λυση

ωστε να συνεχισει η εταιρεια να ειναι κερδοφορα.

Επισης, οπως ηδη ελεχθη, με την πτωση της στερλινας οι τιμες των

αγγλικων καταστηματων αποκτουν πλεον ιδιαιτερο εμδιαφερον.

___________________________________________________________
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζω οτι παιζει ρολο και ο μεγαλος τζιρος. Οταν τζιραρει ενα

καταστημα μπορει και ριχνει τις τιμες.

Αντιθετα, σε χαμηλους τζιρους (βλ μικρες και φτωχες αγορες οπως η ελληνικη)

η στρατηγικη των υψηλων τιμων αποτελει την ευκολη λυση

ωστε να συνεχισει η εταιρεια να ειναι κερδοφορα.

Επισης, οπως ηδη ελεχθη, με την πτωση της στερλινας οι τιμες των

αγγλικων καταστηματων αποκτουν πλεον ιδιαιτερο εμδιαφερον.

 

Εγώ τα δέχομαι όλα αυτά, αλλά σου είπα, πως γίνεται σε μερικά προϊόντα να έχεις λογικό περιθώριο κέρδους και σε άλλα να έχεις τεράστιο; Η δες το αλλιώς: το Skywatcher 150P/EQ3 που ανέφερα παραπάνω στην Ελλάδα το πουλάνε πολύ κοντά στην τιμή του Skywatcher 10" dob, ενώ στις άλλες αγορές είναι κοντά στην τιμή του 8" dob (στο FLO μάλιστα είναι και φθηνότερο από το 8" dob) - το οποίο είναι και το λογικό για έναν απλό σωλήνα 6" σε μια eq3 βάση.

Όπως είπα για ορισμένα αντικείμενα που τα βλέπω σε κάπως λογικές τιμές λέω πάρτο από Ελλάδα, αλλά μη μου πείτε να μην προτείνω τη λύση του εξωτερικού για αντικείμενα που είναι πανάκριβα...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης