Jump to content

Κανεις για παρατηρηση κοντα στην Αθηνα...;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μέρος super. Και το μέρος ακόμα πιο super!!! Βέβαια μας έφαγε λίγο η ορθοστασία :roll: . A και την επόμενη φορά να έχω μπαταρία
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ειλικρινα ζηλεψα οπως ειπα στον Κωστα μεσω τηλεφωνου...το μυαλο μου ηταν σε εσας εχτες χαχαχαχα!!!

Μεχρι τι ωρα κατσατε?

Ελπιζω να καταφερουμε την επομενη φορα να ξαναβρεθουμε ολοι μαζι...

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω ημουν χθες στον Αγ. Παντελεημονα. Η πρωτη μου γνωριμια με τα παιδια απο τον Σ.Ε.Α. !

Εφτασα αργα (12:30) και οι περισσοτεροι ειχαν φυγει.

Εγινα κολιτσιδα και βομβαρδισα με ερωτησεις το καθενα απο τα παιδια και ολοι ηταν πολυ φιλικοι και εξυπηρετικοι. Γνωρισα και τον προεδρο και του εδωσα το e-mail μου για να γινω μελος. (ελπιζω να μη το ξεχασει)

το μερος ηταν ωραιο και αρκετρα σκοτεινο για Αθηνα.

 

πρωτη εντυπωση ακρως θετικη, ευχαριστω παιδια !

ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πως ότι δεν ζήλεψα θα πω ψέματα. :oops: :oops:

 

Δυστυχώς υπάρχουμε και μεις που δουλεύουμε τα ΣΚ.

 

Ελπίζω κάποια άλλη στιγμή. [-o< [-o< [-o<

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πως ότι δεν ζήλεψα θα πω ψέματα. :oops: :oops:

 

Δυστυχώς υπάρχουμε και μεις που δουλεύουμε τα ΣΚ.

 

Ελπίζω κάποια άλλη στιγμή. [-o< [-o< [-o<

 

Μη στενοχωριέσαι ομοιοπαθή Θεόδωρε! Υπάρχουν και οι καθημερινές. Να είσαι έτοιμος κι ετοιμοπόλεμος τώρα που χειμωνιάζει και δεν γίνεται λόγο του καιρού να προγραμματιστεί κάτι, ώστε με το που θα δοθεί η ευκαιρία να την αδράξουμε εμείς οι δύστυχοι που εργαζόμαστε τα ΣΚ.

 

Τέλος προσοχή με αυτό το μέρος διότι δεν χωράει πάνω από 5 σετ απ. Δεν υπάρχει αλάνα όπως σε κάποια άλλα μέρη. Αυτό το γράφω διότι στους περισσότερους τοποθεσία αστροπαρατήρησης συνδυάζεται με την ύπαρξη αλάνας. Αυτό που υπάρχει σε αυτό το μέρος είναι ένα κομμάτι σκοτεινού ουρανού. Κι είναι το σκοτεινότερο που έχει απομείνει από όλοι την ευρύτερη περιοχή γνωστή ως περιοχή Σουνίου.

 

Α και κάτι άλλο. Γράφω βιαστικά διότι φορτώνω για διήμερη εκδρομή προς αναζήτηση κοντά στην Αθήνα μέρους για αστροπαρατήρηση. Θα κατέβω τον Κιθαιρώνα και θα κατευθυνθώ προς παραλία Λιβαδόστρατα. Βλέπουμε.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους,

 

Την επόμενη φορά που θα κανονιστεί αστρο-εξόρμηση στην Αθήνα αφήστε κάποιο μήνυμα για να μπορέσουμε να ακολουθήσουμε :D :D :D

 

 

Σας ευχαριστώ,

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους,

 

Την επόμενη φορά που θα κανονιστεί αστρο-εξόρμηση στην Αθήνα αφήστε κάποιο μήνυμα για να μπορέσουμε να ακολουθήσουμε :D :D :D

 

 

Σας ευχαριστώ,

 

Κώστας

 

+1

ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άντε να ψαξουμε να βρούμε και κάτι προς βόρεια αττική για εμάς τους βορινους! :D

 

Ψάχνω εδώ και καιρό κάτι σκοτεινό στη Πεντέλη (το όρος...) αλλά μέχρι τώρα τίποτα. Υπάρχουν κάποια σημεία αλλά είναι τόσο "χαράδρες" που τελικά δεν αξίζει γιατί έχεις πολύ λίγο ουρανό και ζόρικη πρόσβαση.

 

Το επόμενο πεδίο έρευνας θα είναι η πίσω πλευρά της Πάρνηθας που βλέπει προς Οινόφυτα αλλά και εκεί θα πρέπει να είναι αρκετά "χωμένο" για να μη βλέπεις την εθνική...

 

"Δυσκολάκι" το βλέπω...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άντε να ψαξουμε να βρούμε και κάτι προς βόρεια αττική για εμάς τους βορινους! :D

 

Ψάχνω εδώ και καιρό κάτι σκοτεινό στη Πεντέλη (το όρος...) αλλά μέχρι τώρα τίποτα. Υπάρχουν κάποια σημεία αλλά είναι τόσο "χαράδρες" που τελικά δεν αξίζει γιατί έχεις πολύ λίγο ουρανό και ζόρικη πρόσβαση.

 

Το επόμενο πεδίο έρευνας θα είναι η πίσω πλευρά της Πάρνηθας που βλέπει προς Οινόφυτα αλλά και εκεί θα πρέπει να είναι αρκετά "χωμένο" για να μη βλέπεις την εθνική...

 

"Δυσκολάκι" το βλέπω...

 

Αυτή η εθνική κάνει μεγάλη ζημιά. Αλλά δεν μπορεί κάτι θα υπάρχει έστω και για ένα τμήμα του ουρανού. [-o<

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα σε ολη την παρεα.

 

Υπαρχει περιπτωση να κατεβει κανεις σημερα η αυριο προς σουνιο για παρατηρηση φωτογραφιση?Ειναι βεβαια λιγο περιεργος ο καιρος μια συννεφια μια καθαρος ουρανος αλλα τι να κανουμε...

 

Εχω ενα θεμα βεβαια,δεν ξερω ποσο φορτισμενη ειναι η μπαταρια γτ εχω καιρο να την χρησιμοποιησω και δεν προλαβαινω να την φορτισω γτ δεν την εχω εδω σπιτι...αλλα αν παει κανεις προς τα κατω θα ερθω και οσο αντεξει!

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη καλησπέρα.

Εγώ δεν μπορώ καθόλου αυτό το ΣΚ.

Αν θες, έχω μπαταρία φορτισμένη στην Πεντέλη.

Φιλικά,

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άντε να ψαξουμε να βρούμε και κάτι προς βόρεια αττική για εμάς τους βορινους! :D

 

Ψάχνω εδώ και καιρό κάτι σκοτεινό στη Πεντέλη (το όρος...) αλλά μέχρι τώρα τίποτα. Υπάρχουν κάποια σημεία αλλά είναι τόσο "χαράδρες" που τελικά δεν αξίζει γιατί έχεις πολύ λίγο ουρανό και ζόρικη πρόσβαση.

 

Το επόμενο πεδίο έρευνας θα είναι η πίσω πλευρά της Πάρνηθας που βλέπει προς Οινόφυτα αλλά και εκεί θα πρέπει να είναι αρκετά "χωμένο" για να μη βλέπεις την εθνική...

 

"Δυσκολάκι" το βλέπω...

 

Το νταμάρι του "Ράικου" μετά τη Νέα Πεντέλη το γνωρίζεις?

Έχει εύκολη πρόσβαση και βλέπει νότια

Λάμπρος & πιτσιρίκια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη καλησπέρα.

Εγώ δεν μπορώ καθόλου αυτό το ΣΚ.

Αν θες, έχω μπαταρία φορτισμένη στην Πεντέλη.

Φιλικά,

Κώστας

 

Κωστα για αλλη μια φορα σε ευχαριστω!!! :cheesy:

 

Αν δεν βρω καποιον αλλο θα μεινω στην αυλη μου...

Αν και πριν που ειδα καιρο λεει πιθανοτητα βροχης οποτ επαιζει να εχει συννεφια.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άντε να ψαξουμε να βρούμε και κάτι προς βόρεια αττική για εμάς τους βορινους! :D

 

Ψάχνω εδώ και καιρό κάτι σκοτεινό στη Πεντέλη (το όρος...) αλλά μέχρι τώρα τίποτα. Υπάρχουν κάποια σημεία αλλά είναι τόσο "χαράδρες" που τελικά δεν αξίζει γιατί έχεις πολύ λίγο ουρανό και ζόρικη πρόσβαση.

 

Το επόμενο πεδίο έρευνας θα είναι η πίσω πλευρά της Πάρνηθας που βλέπει προς Οινόφυτα αλλά και εκεί θα πρέπει να είναι αρκετά "χωμένο" για να μη βλέπεις την εθνική...

 

"Δυσκολάκι" το βλέπω...

 

Το νταμάρι του "Ράικου" μετά τη Νέα Πεντέλη το γνωρίζεις?

Έχει εύκολη πρόσβαση και βλέπει νότια

 

Όχι δεν το ξέρω. Απλά υποθέτω πως θα έχει το ίδιο θέμα με όλες τις υπόλοιπες περιοχές της Πεντέλης που βλέπουν νότια, δηλαδή την Αθήνα. Έχω σεχδόν οργώσει όλη την νότια πλευρά της Πεντέλης αλλά δεν έχω βρει κάτι αρκετά αξιοπρεπές ώστε να με ξεκουνήσει από το μπαλκόνι μου (που επίσης βλέπει νότο).

 

Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστώ για την πληροφορία. Θα ρωτήσω που ακριβώς είναι και θα πάω να τσεκάρω, εκτός και αν μπορείς να μου επισυνάψεις ένα στίγμα. (σημειώνω πως η πλατφόρμα του astrovox δεν επιτρέπει αποστολή .kmz, οπότε στείλε printscreen της οθόνης σου σε φωτο).

 

Ευχαριστώ,

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

όπως βγαίνεις από Νέα Πεντέλη για Κεφαλάρι, κάνεις δεξιά σε ένα παλιό δρόμο στο τέλος της ανηφόρας.

Μπαίνεις στο νταμάρι.

Κάνε το δρόμο μέρα για να δεις σε τι κατάσταση είναι. Κατα τ΄άλλα μια φωτογραφία από ISS της αττικής απλά θα σε απογοητεύσει ή θα επανακαθορίσει τις απαιτήσεις μας από τον Αττικό ουρανό.

Λάμπρος & πιτσιρίκια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

Χθες είχα πάει στην Κερατέα σε συγγενικό πρόσωπο και βγήκα λίγο ταράτσα να δω ουρανό. Βόρεια η λεωφόρος Λαυρίου φώτιζε μεγαλόπρεπα τον ουρανό !!! Νότια υπάρχει ένα βουνό (Πάνειο Όρος) που έχει στην κορυφή μια παλιά βάση της αεροπορίας. Στον χάρτη που κοίταξα από την κορυφή βλέπεις Ανάβυσσο και ίσως Σαρωνίδα άρα δε νομίζω και από εκεί να βοηθάει να γίνει παρατήρηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

όπως βγαίνεις από Νέα Πεντέλη για Κεφαλάρι, κάνεις δεξιά σε ένα παλιό δρόμο στο τέλος της ανηφόρας.

Μπαίνεις στο νταμάρι.

Κάνε το δρόμο μέρα για να δεις σε τι κατάσταση είναι. .......

 

Φίλε bagatelas_la πήγα μία βόλτα το ΣΚ (την ημέρα).

Το σημείο είναι καλούτσικο για τα μέτρα της Αθήνας, αλλά σίγουρα θα έχει -επίσης- σοβαρό θέμα με φωτορύπανση στο νότο.

Το σημαντικότερο όμως είναι πως αν κάποιος πάει βράδυ, εκτός από το τηλεσκόπιο του, θα χρειαστεί collimation και το αυτοκίνητό του (πιθανώς και ο ίδιος....!!!). Πολύ παλιόδρομος αδερφέ..!!! :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

Επιλογή νο 2 είναι το νταμάρι πριν τον Άγιο Παντελεήμονα. Όλο άσφαλτος και μετά μπαίνει και χαμηλό αυτοκίνητο. Έχει και απλωσιά για πολύ κόσμο.

motocross.pdf

Λάμπρος & πιτσιρίκια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτο ειναι πεντελη ;στα κτιρια δεν υπαρχει κανεισ

Απο Νέα Πεντέλη για Κεφαλάρι.

Στη διαστάυρωση για Αγιο Παντελεήμονα, στρίβεις δεξιά προς το μοναστήρι.

Το βρίσκεις στο δεξί σου χέρι μετά από 1χλμ περίπου.

Τα κτίρια είναι εγκαταλελειμένα εδώ και δεκαετίες.

Λάμπρος & πιτσιρίκια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Καλημερα σε ολους.Καιρου επιτρεποντος,γτ τελευταια δεν μας θελει καθολου,θελει κανεις να παμε προς σουνιο το σκ που ερχεται που δεν θα εχει κ φεγγαρι?

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης