Jump to content

Εταιρία SEBEN


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Είμαι νέος χρήστης με περιορισμένο budjet λόγω του ότι δεν θέλω ο 8χρονος γιος μου που με έβαλε στο χώρο να ξεφύγει χρηματικά.

Αγοράσαμε ένα κατοπτρικό 130/900 μεταχειρισμένο από άλλο μέλος (τον οποίο και ευχαριστώ διότι όχι μόνο με συμβούλεψε σωστά

στο τι να περιμένω στις πρώτες αναζητήσεις αλλά και με συμβούλεψε να μην ανεβάσω το budjet).

Βρήκα μια εταιρία (SEBEN www.seben.com) που έχει τηλεσκόπια και παρελκόμενα.

Τη γνωρίζετε?

Έχετε κάποια γνώμη για την ποιότητά της?

Ξέρετε τα προσοφθάλμια ORBINAR?

Οι τιμές είναι καλές και τα μεταφορικά επίσης.

 

Ευχαριστώ

Λάμπρος & πιτσιρίκια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου καλως ηρθες στιν χωρο. Στην ερωτηση σου, οπως και σε οτιδηποτε αλλωστε, ισχυει το οτι πληρωνεις περνεις. Ψαξε λιγο στο φορουμ, θα βρεις πολλές απαντησεις απο παλια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι μην πάρεις. Πολύ χαμηλή ποιότητα και θα σε κουράσει γρήγορα. Οι τιμές είναι πράγματι πολύ χαμηλές....αλλά και πάλι δε με δελεάζουν.
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευγενικά προσπέρασε ....

( Χαμηλή ποιότητα για τις προσδοκίες σου...)

 

Υπάρχουν περισσότερες επιλογές ( και με σαφώς καλύτερη ποιότητα ) κατάλληλες για σένα, στα planitario, astroshop, teleskop-express....

Per aspera ad astra...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

Το ερωτημα ομως παραμενει.

Ποιο ειναι το κατω οριο για μια αξιοπρεπη αγορα ενος προσοφθαλμιου zoom 8-24 πχ?

Ποιες εταιριες να εμπιστευομαι?

The sky is the limit αλλά δε νομιζω οτι ειναι και το καλυτερο για να μαθαινει και τη διαχειριση του χαρτζηλικιου του ο γιος μου.

Γι' αυτο και αναζητω τα κατω ορια τιμων στις μελλοντικες αγορες μου.

 

Ευχαριστω.

Λάμπρος & πιτσιρίκια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν πρόκειται για zoom μην προτιμήσεις τόσο φθηνές μάρκες με χαμηλή ποιότητα . Ότι παίρνεις σου μένει . Είναι επένδυση και έχει μεταπωλητική αξία. Η φθηνότερη αποδεκτή και τίμια επιλογή για zoom είναι αυτή:

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6896_Celestron-1-25--8-24mm-Zoom-Eyepiece.html

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε bagatelas_la. Συμφωνώ απολύτως με τον Θανάση. Κι εγώ ξεκίνησα το 2001 με το 114/900. Κάποια φτηνά προσοφθάλμια μου δημιούργησαν την αίσθηση ότι το τηλεσκόπιο δεν ήταν καλό. Κάποια στιγμή μου δώσανε να δω με ένα καλό plosll και κατάλαβα αμέσως τη γίνεται. Έτσι έκανα υπομονή και αγόραζα κομμάτι - κομμάτι τα προσοφθάλμια. Το αποτέλεσμα είναι ότι από τότε μέχρι σήμερα να τα χρησιμοποιώ και να τα ευχαριστιέμαι. Και έπειτα όπως είδες μπορείς να ξανά πουλήσεις το τηλεσκόπιο σου χώρια και χώρια τα προσοφθάλμια.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ευχαριστώ.

Τα 125€ μοπρώ να τα δικαολογήσω στον μικρό ως δωρο για τα γενέθλιά του που έρχονται.

Βλέπετε σε αυτές τις ηλικίες πρέπει να τα μάθω και πόσα αντέχει η τσέπη τους να ξοδεύουν...

Λάμπρος & πιτσιρίκια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πλάκα-πλάκα έχω ένα orbinar plossl 20mm, ήρθε μαζί με έναν σωλήνα. Περιέργως, έχει ακριβώς ίδια ποιότητα και πεδίο με το Super MA 20mm, σε τυφλό τεστ δε μπορώ να πω ότι τα ξεχωρίζω. Δεν ξέρω πως το καταφέρνουν αν είναι όντως plossl ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με μια σύντομη περιήγηση στο www.astroshop.eu, παρατήρησα ότι πουλάει τηλεσκόπια SEBEN.

Τα χαρακτηρίζει βέβαια low end αλλά και πάλι οι τιμές είναι απίστευτες.

Στο μεταξύ, η παρατήρηση του φίλου equador, με έβαλε σε σκέψη.

Στο www.seben.com πχ έχει βάση eq3 με 70€. Είναι δυνατόν?

Δε με ενδιαφέρει η αστροφωτογράφηση (προς το παρόν τουλάχιστον), φτάνει για να στηρίξω ένα νεφτόνιο 130 η 150mm?

Λάμπρος & πιτσιρίκια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτή που η seben πουλάει σαν EQ3 είναι προφανές από την φωτογραφία της στο site ότι είναι πολύ χειρότερη από π.χ. την skywatcher EQ3 και δεν έχει καμμία σχέση με αυτήν, η ονομασία είναι παραπλανητική

 

Έχω την skywatcher EQ3 και σε διαβεβαιώ ότι δεν είναι απλώς καλύτερη από αυτή που ονομάζει η seben EQ3 αλλά είναι κυριολεκτικά σε άλλο επίπεδο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτή που η seben πουλάει σαν EQ3 είναι προφανές από την φωτογραφία της στο site ότι είναι πολύ χειρότερη από π.χ. την skywatcher EQ3 και δεν έχει καμμία σχέση με αυτήν, η ονομασία είναι παραπλανητική

 

Έχω την skywatcher EQ3 και σε διαβεβαιώ ότι δεν είναι απλώς καλύτερη από αυτή που ονομάζει η seben EQ3 αλλά είναι κυριολεκτικά σε άλλο επίπεδο

 

 

Ευχαριστώ,

Η εμπειρία σας με βοηθά να αρχίζω να έχω αίσθηση των πραγμάτων και της σχέσης τιμής ποιότητας.

Λάμπρος & πιτσιρίκια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω στην κατοχή μου την eg3 της SEBEN μπορώ να πω πως σηκώνει με αξιοπρέπεια το 3,5 κιλών skywatcher 102/500.

 

Το κατοπτρικό απ'την άλλη που συνόδευε την στήριξη πρεπει να το'χω κάνει γλάστρα \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω στην κατοχή μου την eg3 της SEBEN μπορώ να πω πως σηκώνει με αξιοπρέπεια το 3,5 κιλών skywatcher 102/500.

 

Το κατοπτρικό απ'την άλλη που συνόδευε την στήριξη πρεπει να το'χω κάνει γλάστρα \:D/

 

Ναι, και η EQ1 της Skywatcher κάπου τόσο έχει μέγιστο :) Εντάξει οι EQ1 και EQ2 μοιάζουν γενικά, κάπου εκεί είναι η Seben - απλά η Skywatcher EQ3 είναι όντως άλλη κατηγορία.

 

Ελπίζω να έκανες τρύπες στη γλάστρα για να τρέχουν τα νερά εε; Αλλιώς δεν είναι καλό για το φυτό!

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης