Jump to content

Απο θεσσαλονικη ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν άστρο φωτογράφοι απο θεσσαλονικη ;

Και αν ναι που μπορώ να σας βρω για να τα πούμε ;

Αν έχουμε και γενικά Μακεδονία γιατί τα παιδιά απο Αθήνα δύσκολα :(

Empty your mind be formless. Shapeless like water. If you put water into a cup it becomes the cup. You put water into a bottle and it becomes the bottle. You put it in a teapot it becomes the teapot. Now water can flow or it can crash. Be water my friend.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα.

 

Εδώ υπάρχουν πληροφορίες για Θεσσαλονίκη

 

http://ofa.gr/

 

κι εδώ γενικότερα για όλους τους Συλλόγους.

 

http://www.astrovox.gr/clubs.html

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Ομιλος Φιλων Αστρονομιας Θεσσαλονικης ειναι το στεκι ολων των ερασιτεχνων αστρονομων - αστροφωτογραφων της Θεσσαλονικης και των περιχωρων της. Καθε Σαββατο γινεται και απο ενα σεμιναριο ενω τις Τεταρτες εχει προβολες ντοκιμαντερ. =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ ! :cheesy:
Empty your mind be formless. Shapeless like water. If you put water into a cup it becomes the cup. You put water into a bottle and it becomes the bottle. You put it in a teapot it becomes the teapot. Now water can flow or it can crash. Be water my friend.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...

Καλημερα παιδια , θα ηθελα να μου πουν οι ντοπιοι κυριως Θεσσαλονικεις και οι λοιποι των περιχωρων, σκοτεινους κοντινους ουρανους εντος μισαωρου- μιας ωρας απο το κεντρο -Ευοσμο για παρατηρηση .

Εχω ενα Dobson 8'' ,ο κουμπαρος μου ενα konus διοπτρικο και θα γινει βεβαιως παρατηρηση και με κιαλια...

Να παμε προς Χαλκιδικη?

Προς Λαγκαδα -Ασκο ή προς Νεοχωρουδα Σαντα??

Χοντρικα βεβαια γιατι, για καλες παρατηρησεις θα το κοψουμε Κοζανη και Βερμιο...

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα DimitrisS,

 

Κάθε Τετάρτη το απόγευμα μετά τη προβολή ντοκιμαντέρ στον ΟΦΑ, κατά τις 8:00 μαζευόμαστε συνήθως μερικοί αστροφωτογράφοι καθώς και μέλη της ομάδας παρατήρησης.

 

Είσαι ευπρόσδεκτος στην παρέα μας!

 

Φιλικά,

 

Δημήτρης

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ φίλε για την πρόσκληση...

Που μαζευεστε ?

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όποιος έρχεται προς Βέροια-Βέρμιο (από Εύοσμο βολεύει νομίζω) υπάρχουν περιοχές με καλό ουρανό που μπορούμε να συναντηθούμε.
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όμιλος Φίλων Αστρονομίας

Αλεξανδρείας 113, (περιοχή Μαρτίου)

546 46 Θεσσαλονίκη

 

τηλ./fax: 2310 423133

 

e-mail: ofa@ofa.gr

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Λοπόν παιδια σημερα ανεβηκα μεχρι το Ασβεστοχωρι, στην περιοχη Κουρι, οχι της Κοζάνης, και λίγο πιο πάνω απο το παρκο στον Προφήτη Ηλία ,εχει λίγη φωτορύπανση αλλα χανεται ένα μερος του ουρανού απο ανατολικα μεχρι νότια λόγω της κορυφης του λόφου.

Ισως απο τηνάλλη πλευρα μετα το Παπανικολαου πηγαινοντας για Χορτιατη να εχει καλύτερο πεδιο.

Απο την πίσω πλευρα και κατω προς Αγιο Βασίλειο δεν ξερω ισως επιρεαζουν οι λιμνες.

Ο συλλογος βεβαια έχω παρατηρήσει οτι κινείται πιο ανατολικα προς Καρδία, Μεσημέρι Σουρωτη....

Απλα από Ευοσμο ελεγα να ψαξω τριγύρω.

Κατα Μελισσοχώρι και Νεοχωρούδα δεν ξέρω...

ΑΑΑΑΑ να μην ξεχασω οτι ειχαμε και καμια δεκαρια τσομπανοσκυλα να μας ελεγχουν....

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης