Jump to content

Προβλημα με infocus σε refractor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια! Εχω ενα παλιο τηλεσκοπιο τυπου refractor περιπου 500mm και θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει τροπος να μπορω κερδιζω και αλλο infocus, με τα προσοφθλαμια ειμαι οκ απλα με τη webcam μου δεν μπορω να εστιασω. Η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχει καποιος adapter (οχι barlow oμως) που να μπορω να κανω infocus?

Thanks!

Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η webcam που εχω ειναι μια logitech c270 (ειναι μια χαρα γιατι και στο reflector μου εστιαζε κομπλε)

Ναι ναι φυσικα μονο για ουρανο μιλαω να εστιαζει (φεγγαρι ηλιος αστρα)

το τηλεσκοπιο ειναι αυτο εδω στο λινκ (ετυχε να το βρω εδω) http://tedbrink.webs.com/ussr11.htm

Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αφού εστιάζει κομπλέ ποιο είναι το πρόβλημα?

επίσης στο τηλεσκόπιο αυτό μπορείς να αλλάξει προσοφθάλμια? φαίνεται σαν κιάλι αν δεν λάθος έχει πρίσματα δεν είναι τηλεσκόπιο είναι κιάλι!

που προσπαθείς να βάλεις την web cam ?

η web cam αυτή έχει ''φακό'' .

δεν έχει nose piece! τι ακριβώς κάνεις ?

στείλε φωτογραφία καλύτερα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οχι στον ουρανο (φεγγαρι κλπ) δεν εστιαζει, (λεω οτι αναφερομαι για ουρανο)

Δοκιμασα να βγαλω αυτο το ''πρισμα'' και να βαλω προσοφθαλμια και ειναι κομπλε ολα οκ, μονο η καμερα δεν εστιαζει, ελπιζω να καταλαβες :D

H webcam ειναι χωρις φακο φυσικα.

Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ή πιο γρήγορη απάντηση: δυστυχώς όχι, δεν υπάρχει κατι άλλο για να κερδίσεις in-focus εκτός από barlow ή ...πριονισμα του σωληνα (υπάρχει κόσμος που το έχει κάνει).

Είσαι σίγουρος όμως ότι θέλεις in-focus και όχι το αναποδο; Θυμάμαι ένα 6ιντσο f/5 διοπτρικο στο οποίο δεν ειχα πρόβλημα εστίασης (δεν θυμάμαι βέβαια αν είχα τότε ccd ή dslr). Επίσης σε ένα 70αρι f/10 χρησιμοποιούσα επέκταση για να εστιάσει ή webcam αρχικά και ή οδηγητικη ccd αργοτερα. Το f/9 ed που έχω τώρα δεν έχει πρόβλημα εστίασης ούτε στο f/9 ούτε στο f/7,6 με μειωτη και oag. Συνήθως προβλήματα in-focus σε διοπτρικα εμφανίζονται με διοφθαλμια, πολύ σπάνια με ccd, κάμερες κλπ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης