Jump to content

Φωτογράφιση ναού Σουνίου με πανσέληνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους.

Σκεφτόμαστε να επιχειρήσουμε φωτογράφιση πανσελήνου με το ναό του Ποσειδώνα στο Σούνιο στις 14/11 που είναι το περίγειο. Είχα προσπαθήσει να βγάλω κάποιες φωτό παλαιότερα αλλά η θέση μου ήταν τελείως λάθος. Από το σημείο που ανατέλλει η σελήνη στο Σούνιο θα έλεγα πως οι φωτογραφίες που έχουν δημοσιευτεί ως τώρα έχουν τραβηχτεί μέσα από πλωτό μέσο στη θάλασσα :D Εν τέλη που πρέπει να πάμε για να δούμε και να φωτογραφίσουμε το ζεύγος Σελήνη-Απόλλωνας;

Πιστεύω εις ένα Carl Sagan Cosmo, μισώ τον μεταφυσικό υπερφιαλισμό και τις ουτοπίες, αγαπώ τη νόηση..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Που να τρέχεις με βάρκες μέσα Νοέμβρη;

Γιατί δεν βρίσκεις μια πεζογέφυρα ή μια ταράτσα και να την βγάλεις με την Ακρόπολη ή τον Λυκαβηττό;

 

Φυσικά ο καιρός δεν νομίζω ότι θα είναι μετο μέρος μας αλλά λέμε τωρα...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου δεν χρειάζεται βάρκα. Αυτό που χρειάζεται είναι η κατάλληλη εποχή. Η παρακάτω φωτογραφία είναι τραβηγμένη από τον δρόμο Αθηνών Σουνίου. Μόνο που δεν ήταν Νοέμβριος αλλά Ιούνιος. :P

1595389371_6-20138590.thumb.JPG.6bca4f34db9b1d3dcd48dee3bca80cc1.JPG

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου βρε Γιάννη τι κάνεις;

Βασικά νομίζω ότι το λάθος μου ήταν ότι προσπαθούσα ως τώρα να φωτογραφίσω το ναό με το φεγγάρι κατά την ανατολή του φεγγαριού. Αυτή τη φορά λέω να ξενυχτίσω και να περιμένω ως τη δύση της σελήνης μπας και συνδυάσω τα δύο μαζί.

Πιστεύω εις ένα Carl Sagan Cosmo, μισώ τον μεταφυσικό υπερφιαλισμό και τις ουτοπίες, αγαπώ τη νόηση..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σου ρε Κώστα. Δεν κατάλαβα ότι ήσουν εσύ! Λοιπόν είναι καλύτερα να ξεκινήσεις τέτοιες φωτογραφίες με την δύση του φεγγαριού παρά με την ανατολή, διότι μπορείς και βλέπεις την πορεία του στον ουρανό και σου δίνεται η δυνατότητα να μεταφέρεις το τρίποδο και να βελτιώσεις την θέση σου. Αντίθετα με την ανατολή δεν ξέρεις που ακριβώς θα βγει και θέλει ιδιαίτερη προετοιμασία.

Έχεις πμ.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το παρακάτω link σου λέει από που θα εμφανιστεί το φεγγάρι (γκρι γραμμή) σε οποιαδήποτε μέρα. Μπορείς να βάλεις τη καρφίτσα σε οποιοδήποτε σημείο θέλεις. Η ημερομηνία αλλάζει πάνω αριστερά και την έχω θέσει για τις 8/11ου

 

 

http://app.photoephemeris.com/?ll=37.670628,23.949220&center=37.6562,24.0125&z=12&spn=0.15,0.46&dt=20161108090800%2B0200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλό Άρη σε ευχαριστώ πολύ.
Πιστεύω εις ένα Carl Sagan Cosmo, μισώ τον μεταφυσικό υπερφιαλισμό και τις ουτοπίες, αγαπώ τη νόηση..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίος. Εν τέλη τα κατάφερες κι από την στεριά.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης